8 لیست سیاه ایمیل که باید به آنها اهمیت دهید
مقاله

8 لیست سیاه ایمیل که باید به آنها اهمیت دهید

در بستر اینترنت تعداد زیادی لیست سیاه ایمیل وجود دارند. در این مقاله تلاش شده است تا برخی از مهمترین آنان توضیح داده شوند.

بسیاری از ابزارهای لیست سیاه ایمیل سعی می کنند با نشان دادن یک لیست سیاه طولانی شما را تحت تاثیر قرار دهند. برخی از ابزار ها نیز نزدیک به 100 لیست را بررسی می کنند. در حالی که فقط 8 لیست سیاه ایمیل وجود دارد که شما واقعاً باید به آنها اهمیت دهید. بقیه آنها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند که احتمالاً ایمیل شما تحت تأثیر آنها قرار نمی گیرد. بنابراین سعی کنید بر روی این 8 لیست متمرکز شوید.

ممکن است متوجه شوید لیست سیاه Gmail و Yahoo در فهرست زیر نیستند. بسیاری از ارائه دهندگان اصلی سرویس ایمیل مانند Yahoo و Gmail، لیست های سیاه خود را عمومی نمی کنند. شما فقط زمانی از لیست سیاه اطلاع پیدا می کنید که ایمیل شما برگشت داده شود و ارسال نگردد.

تصویر (1)

8 لیست سیاه مهم

اگر IP سرور شما در لیست سیاه ایمیل قرار دارد، مطمئناً مشکلات مربوط به ارسال ایمیل را دارید.

1. لیست انسداد ترکیبی (CBL)

CBL مخفف Composite Blocking List می باشد. این لیست توسط Spamhaus نگهداری می شود. CBL فقط IP هایی را در لیست سیاه قرار می دهد که دارای رفتارهای مخرب هستند، مانند ربات های اسپم، حملات فرهنگ لغت (دیکشنری)،open proxy ها و حملات مشابه. معمولا پس از هک شدن سایت یا برنامه ی تحت وب، IP آن سایت یا برنامه در این لیست قرار میگیرد. بسیاری از هکرها پس از هک کردن وب سایت ها یا برنامه های تحت وب، یک پروکسی یا دیکشنری اجرا می کنند. اگر این سایت ها یا برنامه هایی که هک شده اند توسط هکر ها به سرورهای تحت نظارت CBL حمله کنند، IP سرور آن ها به این لیست اضافه می شود.

فرآیند حذف IP از CBL آسان است

شما فقط باید IP خود را برای حذف، در سایت مربوطه ارسال کنید اما اگر سیستم شما هنوز هم اسپم ارسال می کند، خیلی سریع دوباره وارد لیست می شوید.

2. لیست انسداد Spamhaus یا (SBL)

SBL مخفف Spamhaus Block List است. این لیست شامل ایمیل های مربوط به عملیات، منابع و خدمات شناخته شده اسپم است. آنها همچنین از تله های اسپم استفاده می کنند (آدرس ایمیل هایی که به کاربران واقعی تعلق ندارند). اگر سرور یا وب سایت شما هک شده باشد، هکرها اغلب 10،000 ایمیل اسپم از سیستم شما ارسال می کنند. اگر این هرزنامه ها به تله های اسپم SBL برسند، IP سرور شما وارد لیست سیاه می شود.

Spamhaus شامل چندین لیست دیگر نیز می شود:

  • Exploits Block List: XBL

این یک پایگاه داده واقعی از آدرس های IP های ربوده شده، بات نت ها، open proxy ها و موارد اسپم دیگر است.

  • Policy Block List: PBL

این یک پایگاه داده از رنج IP های کاربر نهایی است که نباید برای ارسال ایمیل استفاده شود. به طور معمول، آنها IP های پویایی هستند که توسط ISP ها اختصاص داده شده اند و هرگز نباید از آنها برای ارسال مستقیم ایمیل استفاده شود.

  • Domain Block List: DBL

این لیستی از دامنه هایی با اعتبار ارسال ضعیف است.

  • Zen Block List: Zen

این یک لیست ترکیبی است که شامل نتایج SBL ، XBL ، PBL و CBL است.

فرآیند حذف IP از SBL متفاوت است

حذف IP از لیست سیاه SBL بستگی به این دارد که IP شما در کدام لیست ها (SBL ، XBL ، PBL) قرار داشته باشد. در برخی موارد، فقط ارائه دهنده خدمات شما که رنج IP را کنترل می کند می تواند درخواست حذف را ارسال کند.

3- لیست انسداد (XBL)

XBL که مخفف Exploits Block List است، به طور عمده آدرس IP های ربوده شده را لیست می کند. این IP ها معمولاً رایانه های شخصی هستند، اما IP سرورها نیز می تواند در این لیست مشاهده شود. اگر یک رایانه شخصی هک شده باشد اما از سرور شما به عنوان پورت SMTP استفاده کند یا سرور شما به عنوان پورت ارسال هرزنامه استفاده شود، ممکن است IP سرور شما در لیست XBL قرار بگیرد.

4- Spamcop

Spamcop در درجه اول از spamtraps (تله های اسپم) و گزارش اسپم برای ارائه امتیاز اعتبار استفاده می کند. اگر نمره شما خیلی پایین بیاید، IP شما در لیست آنها قرار می گیرد. آنها گزارشات اسپم  را با نمره اعتبار شما مقایسه می کنند تا از قرار دادن IP در لیست، به علت دریافت یک یا دو گزارش جزئی جلوگیری کنند. به طور کلی، اگر IP شما در این لیست قرار دارد، مشکل امنیتی دارید. 

فرآیند حذف IP ازSpamcop به صورت اتوماتیک است

بر خلاف ارائه دهندگان دیگر، هیچ فرآیند حذف دستی از Spamcop وجود ندارد. از آنجا که آنها از مکانیزم امتیاز دهی استفاده می کنند، پس از متوقف کردن منبع اسپم، IP شما را به طور خودکار حذف می کنند. معمولاً مشاهده شده که حذف IP در مدت 48 ساعت پس از متوقف کردن هرزنامه اتفاق می افتد. 

5- لیست انسداد Passive Spam یا (PSBL)

PSBL مخفف Passive Spam Block List است. PSBL با عنوان لیست سیاه آسان نامیده شده است. آنها تست و نمره گذاری سنتی را انجام نمی دهند بلکه به تله های اسپم تکیه می کنند. اگر سرور شما ایمیل اسپمی به تله های اسپم آن ها ارسال کند، IP سرور شما در لیست سیاه قرار می گیرد. سپس می توانید به راحتی درخواست حذف را برایشان ارسال کنید.

فرآیند حذف IP از PSBL بسیار آسان است

فقط IP خود را به فرم حذف PSBL ارسال کنید، پس از بررسی، IP شما حذف می شود. توجه داشته باشید که این امر ممکن است 24-48 ساعت طول بکشد.

6- ارزش گذاری یا Invaluement

Invaluement تعدادی از لیست ها را مانند، ivmURI (مبتنی بر دامنه)، ivmSIP (مبتنی بر IP) و ivmSIP / 24 (مبتنی بر شبکه) اداره می کند. ivmSIP لیست سیاه مبتنی بر IP است که عمدتا IP هایی را با درصد اسپم بالا لیست می کند. اگر سرور شما در این لیست قرار دارد، به احتمال زیاد ایمیل شما در خطر است. ivmSIP / 24 یک لیست سیاه مبتنی بر شبکه است که برای هدف قرار دادن هکرهایی که ایمیل های خود را در تعداد زیادی از IP ها پخش می کنند طراحی شده است. 

7. Barracuda

این یک منبع لیست سیاه است که ضد اسپم معروف Barracuda از آن استفاده می کند. آنها همچنین لیست خود را برای استفاده دیگران از طریق BarracudaCentral در دسترس قرار می دهند. بسیاری از کنترل پنل های میزبانی وب، مانند cPanel به طور پیش فرض از این لیست استفاده می کنند. بیشتر آدرس های IP با ارسال اسپم مستقیم به یابنده های سیستم Barracuda در این لیست قرار گرفته اند. این یابنده ها لانه زنبور یا تله های اسپم یا سیستمهای دیگری هستند که به Barracuda اجازه می دهند تا منابع اسپم را شناسایی کند. مانند سایر لیست ها، درج IP شما در لیست سیاه اغلب به دلیل مشکل امنیتی روی سرور شما است. 

8. SenderScore

این یک سیستم بررسی اعتبار فرستنده شرکت Return Path است. SenderScore توسط تعدادی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات ایمیل، سیستم های ایمیل شرکت ها، ارائه دهندگان خدمات ایمیل مارکتینگ و... برای امتیاز دهی به ایمیل استفاده می شود. اگر نمره شما در سیستم آنها زیر 85 باشد، احتمالاً مشکلات دریافت ایمیل را خواهید داشت. بر خلاف لیست های سیاه ایمیل، هیچ انسداد مستقیمی بر اساس SenderScore انجام نمی شود. در عوض، نمره شما در سیستم های شناسایی اسپم ذخیره می شود تا به تعیین اینکه ایمیل شما باید مسدود شود یا خیر، کمک کند. نمرات پایین نیز می تواند منجر به دریافت ایمیل شما در پوشه اسپم شود.

ریست امتیاز فرستنده غیر ممکن است

فقط در موارد استثنایی Return Path امتیاز شما را ریست می کند. در مواردی که حجم اسپم بسیار زیاد باشد، ممکن است دوره ریکاوری طولانی تر شود.

تصویر (2)

چرا این لیست های سیاه ایمیل مهم هستند؟

براساس تحقیقات انجام شده توسط Return Path ، Sendgrid ، Proofpoint و سایر ارائه دهندگان اصلی سرویس ایمیل، این لیست های سیاه در ارسال ایمیل به Yahoo، Gmail ، Microsoft و  سایر ارائه دهندگان اصلی تاثیر گذار هستند. اگر IP شما در این لیست ها به ویژه لیست Spamhaus قرار بگیرد، مشکلات ارسال ایمیل متداولی خواهید داشت.

Spamcop و CBL به طور پیش فرض در بسیاری از کنترل پنل های میزبانی اشتراکی استفاده می شوند. اگر با مشاغل کوچک سروکار دارید، ممکن است ایمیلی در یک میزبانی اشتراکی داشته باشند که از این  لیست های سیاه ایمیل استفاده می کنند.

 WHM / cPanel از لیست Spamcop و Spamhaus Zen پشتیبانی می کند. لیست Zen یک لیست جامعی از Spamhaus است که شامل CBL نیز می باشد.

Barracuda توسط تعدادی از مشاغل بزرگتر و سرویس های امنیتی ایمیل ابری استفاده می شود. اگر با شرکتهای بزرگتری تجارت می کنید، ممکن است آنها از طریق  ضد اسپم Barracuda از ایمیل خود محافظت کنند. Barracuda همچنین لیست خود را در دسترس دیگران قرار می دهد، بنابراین حتی اگر سرور گیرنده از این ضد اسپم استفاده نکند، می تواند از داده های آنها استفاده کند. سیستم اعتبار امتیاز فرستنده Return Path توسط تعدادی زیادی از تکنولوژِی های فیلتر استفاده می شود. به طور کلی، هنگامی که نمرات زیر 85 مشاهده می شود، مشکلات تحویل ایمیل در تعداد زیادی از ارائه دهندگان، به ویژه یاهو، MSN و Gmail آغاز می شود. حفظ نمره بالای فرستنده برای تحویل ایمیل مهم است. 

Invaluent و PSBL اغلب ابزارهایی برای ارائه اطلاعات در نظر گرفته می شوند، که توسط سایر سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرند. برخی تحقیقات نشان می دهد که Google ممکن است اطلاعات خود را از PSBL بگیرد. اگر IP شما در هیچ یک از این لیست های سیاه قرار ندارد و از لیست های دیگر پیغام های ایمیل دریافت نکرده اید، پس نگران  نباشید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *