اقدامات رسانه های اجتماعی در دوران شیوع ویروس کرونا
مقاله

اقدامات رسانه های اجتماعی در دوران شیوع ویروس کرونا

رسانه های اجتماعی نقش مهمی در انتشار اخبار درباره COVID-19 داشته اند. با چنین مسئولیت بزرگی در توزیع اطلاعات، بسیاری از پلتفرم ها در تلاش هستند هر آنچه در توان دارند برای کمک انجام دهند، کمک مالی برای پشتیبانی از اقدامات امدادی، اقداماتی جهت جلوگیری از شیوع اخبار جعلی و ارائه مشاوره به شرکتها از جمله کمک های این پلتفرم ها بوده است.

تصویر (1)

پلتفرم های رسانه های اجتماعی به طور مداوم اقدامات جدیدی انجام می دهند تا نه تنها آگاهی افراد را نسبت به جدی بودن ویروس کرونا افزایش دهند، بلکه تلاش می کنند تا از انتشار اطلاعات نادرست در این رابطه نیز جلوگیری نمایند. در اینجا مجموعه ای از ابتکارات پلتفرم های رسانه های اجتماعی آورده شده است:

فیس بوک از انتشار اطلاعات نادرست در خصوص ویروس کرونا جلوگیری میکند:

فیس بوک و همچنین بنیانگذار آن مارک زاکربرگ، از زمان شروع همه گیری کرونا ویروس، در کانون توجه قرار گرفته است. این پلتفرم برای 2.5 میلیارد نفری که ماهانه از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، اقدامات سختی برای مبارزه با انتشار اطلاعات نادرست در نظر گرفته است.

تلاش های مستمر این پلتفرم برای کمک به بررسی واقعیت ها در مقیاس جهانی انجام می شود. همچنین با پرچم گذاری پست های مشکوک، کاربران نیز برای کمک به آنها تشویق می شوند. علاوه بر این اقدامات، فیس بوک در جهت انتشار اخبار معتبر، منابعی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) و دیگر مقامات ملی و منطقه ای را در اولویت قرار داده است.

از آنجا که مردم به طور فزاینده ای برای اطلاع از اخبار وقایع جاری به رسانه های اجتماعی روی می آورند، انجام اقدامات  شدید برای مبارزه با اخبار جعلی بسیار مهم است.

فیس بوک همچنین تمام تلاش خود را می کند تا در دنیای واقعی تاثیر گذار باشد. این شرکت 720،000 ماسک خود را که برای آتش سوزی مورد استفاده قرار میگرفت، اهدا کرد و قول داد که میلیون ها ماسک دیگر را نیز تامین خواهد کرد. این شبکه اجتماعی همچنین متعهد شده است تا 145 میلیون دلار به دلایل مختلف به کارمندان مراقبت های بهداشتی و مشاغل کوچک کمک مالی کند.

WhatsApp مرکز اطلاعات COVID-19 را راه اندازی کرده است:

برای مقابله با اطلاعات غلط، واتس اپ فضایی را در اختیار کاربران قرار داده است که بتوانند اطلاعات به روز در مورد COVID-19 را دریافت کنند. با همکاری WHO ،UNICEF و UNDP، برنامه پیام رسان فیس بوک، مرکز اطلاعات Coronavirus را راه اندازی کردند. WHO همچنین چت رومی را در واتساپ راه اندازی کرده است تا به مردم در مورد خطرات کرونا ویروس هشدار دهد.

تصویر (2)

این شرکت همچنین 1 میلیون دلار به (International Fact-Checking Network(IFCN پرداخت کرده است. این کمک هزینه از #CoronaVirusFacts Alliance پشتیبانی می کند که در بیش از 100 سازمان محلی در حداقل 45 کشور جهان وجود دارد.

اینستاگرام خود مراقبتی و دور ماندن از اجتماع را ترویج  میدهد:

اینستاگرام همچنین با اولویت بندی الگوریتم فید خود برای منابع اطلاعاتی معتبر، اقدامات سختی را برای جلوگیری از گسترش اطلاعات نادرست در پیش گرفته است. همچنین با ممنوعیت جستجو برای  AR effects مربوط به کرونا  ویروس، جدی بودن این بیماری همه گیر را برجسته کرده است.

تصویر (3)

با این حال، اولویت اصلی اینستاگرام در طول دوران کرونا تشویق به ماندن افراد در خانه بوده است. ایجاد استیکر Stay Home و خلق راههای جدید برای ارتباط دوستان با یکدیگر، از جمله راه اندازی روش جدیدی برای چت تصویری، راهکار هایی هستند که این پلتفرم در راستای کمک به افراد ارائه کرده است.

اینستاگرام از روند دوری از مکان های عمومی حمایت می کند و کاربران خود را ترغیب می کند که این موضوع را در پروفایل های خود نیز برجسته کنند.

Messenger به آژانس های دولتی می پردازد:

پس از اعلام زاکربرگ مبنی بر اینکه مسنجر شاهد تردد دو برابر ترافیک معمول است، مشخص شد که برای جلوگیری انتشار اطلاعات نادرست، باید اقدامات بیشتری انجام شود. مسنجر اعلام کرد که ابزارهای توسعه دهنده رایگان را به سازمان های دولتی ارائه می دهد تا از طریق آن بتوانند پیام های درون سازمانی خود را ارسال نمایند. یونیسف و همچنین وزارتخانه های بهداشت پاکستان و افغانستان سریعاً از این منابع برای بهبود ارتباطات خود با مردم استفاده کردند.

این مراحل می توانند بسیار مهم باشند زیرا همه نهادهای معتبر شاهد افزایش چشمگیر سوالات در رسانه های اجتماعی هستند. مردم می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر، شفاف سازی ها و کمک های خدمات محور به این پلتفرم ها دسترسی داشته باشند.

توییتر از مخاطبان خود مراقبت می کند:

مانند سایر پلتفرم ها، توییتر نیز شاهد افزایش قابل توجهی در ترافیک خود بوده است. تعداد کاربران فعال این رسانه اجتماعی در سه ماه اول سال 2020 نسبت به پایان سال2019 به مبزان 23٪ افزایش یافته است.

برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست در این پلتفرم، توییتر توییت کردن اطلاعاتی را که ممکن است باعث تحت تاثیر قرار دادن اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا باشد را ممنوع کرده است. علاوه بر این، توییتر دوباره پروسه تایید نمایه خود را برای علامت گذاری تمام حساب ها با علامت تیک آبی که می تواند اطلاعات موثقی را در اختیار عموم قرار دهد، تنظیم کرد.

افزایش کاربران در توییتر نشان می دهد که مردم به سمت پلتفرم های رسانه های اجتماعی روی آورده اند تا از  آخرین اطلاعات با خبر شوند یا در زمان قرنطینه از اطلاعات بیرون جا نمانند. تلاشهای این پلتفرم برای نگه داشتن جریان اطلاعات مرتبط و قابل اعتماد بسیار مهم است زیرا ممکن است هکر ها و افراد سودجو با اطلاعات جعلی و دروغین پیدا شده و اخبار و آمار های نادرست را در بین افراد جامعه  گسترش دهند.

LinkedIn تلاش می کند تا تجارت را به طور معمول حفظ کند:

با توجه به لغو بسیاری از بزرگترین کنفرانس ها در سراسر جهان از جمله SXSW وAdobe Summit 2020، رسانه اجتماعی LinkedIn بستری برای کمک به شرکت ها جهت ارتباط با افراد در سراسر جهان و برگزاری کنفرانس ها به صورت آنلاین مهیا کرد.

علاوه بر آن، این پلتفرم، 16 دوره آموزش LinkedIn را در دسترس قرار داد تا کاربران بتوانند به صورت رایگان به آنها دسترسی داشته باشند. این دوره ها بیشتر مباحث مربوط به کار از راه دور را شامل می شوند و آموزش هایی در مورد برخی از ابزارهای ملاقات مجازی (به عنوان مثال تیم های مایکروسافت، BlueJeans، زوم) را در بر میگیرند.

LinkedIn همچنین راهکار های مفیدی در رابطه با اینکه چگونه در دوران شیوع ویروس کرونا مشاغل و تجارت ها می توانند مشکلات خود را برطرف نمایند نیز ارائه کرده است. این پلتفرم تمام تلاش خود را برای سهولت انتقال کسب و کار و اتصال از راه دور انجام می دهد.

TikTok با WHO همکاری و پخش زنده روزانه را میزبانی می کند:

با توجه به استقبال گسترده مخاطبان در آسیا، TikTok انتشار هرگونه ویدیو در  مورد COVID-19 و هر اطلاعاتی که شامل نکاتی در مورد این ویروس باشد را از حوزه مسئولیتی خود خارج نمود. در نتیجه، این پلتفرم همکاری نزدیکی با WHO برقرار کرد، که شامل میزبانی livestreams است و در آن کاربران قادر به پرسیدن سوالات خود به صورت مستقیم از متخصصان بهداشت هستند.

اما برای سرگرم نگه داشتن افراد و مشغول بودن آن ها در زمان قرنطینه، TikTok همچنین روزانه میزبان برنامه های زنده #HappyAtHome است که دارای اسامی خانوادگی مانند آرنولد شوارتزنگر، آلیشیا کیز و دیجی خالد می باشند.

تصویر (4)

سرگرمی، ابزاری اساسی برای کمک به افزایش روحیه در دوران کرونا است. TikTok نقش خود را در این دوره به خوبی ایفا کرده و تمام تلاش خود را برای افزایش روحیه افراد انجام داده است، لذا به آرامی مطالب آموزشی را در جریان ها قرار می دهد تا مخاطبان نسبت به آنچه در اطراف آنها اتفاق می افتد هشیار باشند.

TikTok با همکاری و مشارکت با WHO، متعهد شده است تا 10 میلیون دلار به تلاش های امداد WHO در مورد COVID-19 اهدا کند.

YouTube تبلیغات با محتوای ویروس کرونا را حذف می کند:

یوتیوب تلاش زیادی برای مبارزه با گسترش اطلاعات غلط انجام می دهد. فیلم هایی که به مردم توصیه می کنند به جای درخواست کمک پزشکی، ویروس را در خانه درمان کنند، فقط یک نمونه از محتوایی است که از این پلتفرم حذف گردید.

علاوه بر این، ویدیوهایی که در مورد COVID-19 منتشر می شوند سفارشی سازی شده اند، به این معنی که هیچ تبلیغی بر روی این ویدیو ها قرار داده نمیشود. با مشاهده افزایش استفاده از این پلتفرم، YouTube پخش ویدیو را به صورت استاندارد به طور پیش فرض تغییر داده است زیرا شبکه ها در سراسر جهان به دلیل ازدحام زیاد افراد به صورت آنلاین، دچار مشکل شده اند.

YouTube یک منبع شناخته شده برای راهنمایی ها و راه حل های سریع است، بنابراین محتوای مطالب منتشر شده بر روی این پلتفرم بسیار مهم است.جلوگیری از انتشار ویدئو با محتوای کرونا ویروس کمک میکند تا انگیزه افراد برای تولید ویدئو با توصیه های نادرست در مورد این ویروس به جهت کسب درآمد کاهش یابد.

برای بازاریاب ها  نیز این موضوع یک خبر خوب است، زیرا هیچ کس نمی خواهد محصول یا خدمات خود را در کنار تبلیغات ویدیویی ناخوشایند تبلیغ کند.

Snapchat منبع سلامت روان را راه اندازی می کند:

در خبرهای اخیر نوجوانان و جوانان، اصلی ترین جمعیتی که از اسنپ چت استفاده می کنند، از سوی مسئولان بهداشت به دلیل جدی نگرفتن ویروس مورد انتقاد قرار گرفته است. در نتیجه، اسنپ چت برای ارتقاء آگاهی اقداماتی را در جهت افزایش دانش این قشر در مورد جنبه های مختلف موضوع کرونا  انجام داده است.

این کمپین اطلاعاتی شامل "Here For You" است و یک منبع بهداشت روان در دسترس کاربران قرار داده است. در اینجا کاربران می توانند مطالب مربوط به موضوعاتی مانند سلامت روان، اضطراب، افسردگی و خودکشی را جستجو کنند.

یکی دیگر از راه های منحصر به فردی که Snapchat به کار گرفت این مورد بود که با استفاده از مطالب آموزشی در این پلتفرم از طریق برچسب های bitmoji ، به مردم یادآوری می کند که صورت خود را لمس نکنند و مردم را به ماندن در خانه  ترغیب می کند.

این پلتفرم همچنین دانش کاربران را در مورد ویژگیهای اصلی ویروس همراه با برگزاری یک مسابقه افزایش میدهد و راهی خلاقانه تر برای انتقال اطلاعات ارزشمند به مخاطبان گسترده تری با استفاده از مسابقه تعاملی در نظر گرفته است.

تصویر (5)

Pinterest محتوای مناسب را برای کاربران به ارمغان می آورد:

پینترست بیشتر از منبع خبری به عنوان منبع الهام خلاق شناخته می شود، اما با افزایش استفاده از رسانه اجتماعی، این پلتفرم تمام تلاش خود را کرده است تا کمی از هر دو مورد را ارائه دهد.

Pinterest تب جدید "امروز"، ترکیبی از پینهای مرسوم و رایج روز مانند اطلاعات WHO و مراکز کنترل بیماری را در مورد مباحثی مانند شستشوی دست در طی اپیدمی کرونا ویروس راه اندازی کرد. 

در این مواقع، پینترست در عین حال تلاش می کند تا جامعه را آگاه و الهام بخش نگه دارد و نسبت به افراد جامعه صادق باشد.

جمع بندی :

چه از طریق کمک مالی  و چه از طریق رونمایی از ویژگی های جدید، مشاهده تلاش پلتفرم ها برای کمک به دیگران در راستای مبارزه با همه گیری ویروس کرونا قابل تقدیر است.

هر پلتفرم مسئولیت بزرگی را برای میلیونها نفر از دنبال کنندگان خود (یا در برخی موارد، میلیارد ها نفر) در سطح جهان بر عهده دارد و به دنبال راه حل های خلاقانه برای متوقف کردن انتشار اطلاعات غلط، افزایش آگاهی و کمک به افراد است تا وضعیت را کمی بهبود ببخشد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *