بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو چه تاثیری در رتبه سایت دارد
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

51 نکته در مورد بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

تصاویر برای جذاب کردن بیشتر محتوای سایت و بلاگ برای کاربران بسیار مهم هستند، از نظر سئو نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. تصاویر به موتورهای جستجو اطلاعات مهم متنی می دهند. همچنین تصاویر بهینه شده بارگذاری صفحات سایت را تسریع می کنند، که باعث افزایش تعامل کاربر با سایت و رنک گرفتن در موتورهای جستجو می شود. برای اینکه سایت شما از لحاظ سئو از رقبا عقب نماند، باید اصول بهینه سازی تصویر را درک کنید.

طبق اطلاعات منتشر شده در سایت HTTP Archive، تصاویر از ماه نوامبر 2018 به طور متوسط ​​21٪ از حجم کل صفحه وب را تشکیل می دهند. از آنجا که تصاویر بیش از هر قسمت دیگر وب سایت، بایت مصرف می کنند، اندازه و پیچیدگی آنها به شدت بر عملکرد سایت تأثیر می گذارد. اگر اندازه تصاویر را بدون کاهش کیفیت کاهش دهید، زمان بارگذاری صفحه بهبود می یابد و متعاقباً تجربه بازدید کنندگان وب سایت نیز بهتر می شود. 

در زیر نکاتی راجع به SEO تصاویر وجود دارد که می توانند بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو و همچنین رتبه بندی سایت شما را بهبود ببخشند.

نکات عمومی بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

 1. همیشه از تصاویر استفاده کنید. تصاویر 22٪ از جستجوی Google را شامل می شود. با افزودن تصاویر به صفحه، جایگاه خود را در صفحات جستجوی تصویر Google تثبیت کنید.
 2. تحقیقات زیادی وجود دارند که ثابت می کند تصویر تعامل کاربران با صفحه سایت را افزایش می دهد. به جای یک صفحه کاملاً متنی و بدون تصویر، تصاویر را درون متن های خود قرار دهید تا بازدید کننده در صفحه باقی بماند.
 3. تصاویری را اضافه کنید که محتوای صفحه را تکمیل می کنند. تصویری که به صفحه اضافه می کنید باید با متن شما تناسب داشته باشد.
 4. همیشه از مهمترین تصویر خود در بالای صفحه استفاده کنید، زیرا Google صفحه را از بالا به پایین بررسی می کند و محتوای بالای صفحه تأثیر بیشتری دارد.
 5. برای قرار گرفتن تصویر در صفحه باید هدف داشته باشید. باید از خود بپرسید این تصویری که بارگذاری می شود چه فایده ای دارد؟ اگر هدف دیگری غیر از SEO ندارید، آن را بارگذاری نکنید.
 6. اگر تصویر برای کاربر مفید نباشد، حداقل باید جذاب باشد تا بتواند کاربر را با محتوا درگیر کند. این امر نرخ پرش (bounce rate) را کاهش می دهد که برای بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو نیز مناسب است.
 7. از تصاویر حساسیت زا استفاده نکنید. از تصویری که عنصری از نژادپرستی، تبعیض جنسی یا موارد مشابه را نشان می دهد، استفاده نکنید.
 8. استفاده از یک تصویر با کیفیت بالا ضروری است. نمایش تصاویر تار یا عکسهای با کیفیت پایین فایده ای ندارد. مگر اینکه سایت شما مربوط به عکس های قدیمی باشد. نکته این است که شما باید سعی کنید بهترین کیفیت تصویر را که می توانید، به کاربران ارائه دهید.

انواع قالب های تصویر

 1. کیفیت تصویر را با اندازه تصویر متناسب کنید. اگر اندازه تصویر با کیفیت بالا 50 مگابایت باشد، به دلیل اینکه بارگیری تصویر زمان زیادی طول می کشد، به SEO سایت آسیب بیشتری می رساند. شما فقط 3 ثانیه وقت دارید تا سایت را به صورت کامل برای کاربر لود کنید. بنابراین، شما باید از بهترین کیفیت ممکن تصویر که می تواند در کمتر از 3 ثانیه بارگیری شود، استفاده کنید.
 2. تست GTmetrix یا Pingdom Test را انجام دهید تا از تصاویر بزرگ سایت خود مطلع شوید و سپس آنها را با نسخه های بهینه شده جایگزین کنید.
 3. از تصاویر Raster استفاده کنید. آنها از شبکه های مستطیلی ساخته شده اند و هر شبکه دارای یک مقدار رنگ است که به عنوان پیکسل شناخته می شود. تصاویر رستر از نظر روحی و روانی جذاب هستند زیرا عمق تصویر را فراهم می کنند. JPG و PNG محبوب ترین فرمت های تصویری از نوع Raster هستند و در بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو موثر می باشند.
 4. از پرونده های PNG زمانی استفاده می شود که تمایل داشته باشید تصاویر با حجم و کیفیت بالا در سایت قرار دهید. هنگامی که نیاز به نشان دادن جزئیات در تصویر دارید، PNG انتخاب خوبی است.
 5. تصاویر Jpeg پرکاربردترین تصاویر در وب هستند. با این حال، با کاهش اندازه پرونده، آنها جزئیات و پیکسل خود را از دست می دهند. JPG تصویری با کیفیت خوب و با حجم کم در اختیار شما قرار می دهد. بیشتر سایت های تجارت الکترونیک، رسانه های اجتماعی و وبلاگ ها از تصاویر JPG استفاده می کنند.
 6. از تصاویر وکتور برای اشکال، لوگوها، آیکن ها و تصاویر فلت استفاده کنید. تصاویر وکتور از خطوط، نقاط و چند ضلعی ها ساخته شده اند. با توجه به اینکه این نوع فرمت تصویر، پیکسلی نیست، با زوم کردن در آن کیفیت آن کاهش نمی یابد.
 7. SVG مخفف کلمه Scalable Vector Graphics می باشد. یعنی تصویری که ساختار و فرمت آن SVG بوده باشد وقتی به هر اندازه زوم شود کیفیت خود را از دست نخواهد داد و در عین حال از حجم بسیار پایینی برخوردار است. در واقع برخلاف سیستم های پیکسلی روش ذخیره سازی تصاویر با فرمت SGV به صورت مشخصات هندسی و منحنی می باشد و به همین دلیل وقتی تصاویر svg را تغییر اندازه می دهید در کیفیت آن تغییراتی اتفاق نمی افتد.
 8. برای تصاویر متحرک، Gif بهترین گزینه است. آنها در ابعادی کوچک ارائه می شوند و هنوز هم بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. تقریباً 22 درصد وب سایت ها (از جمله گوگل، مایکروسافت و ...) از GIF استفاده می کنند.
 9. Webp یک قالب تصویری است که توسط Google ایجاد شده است و Google نیز آن را تبلیغ می کند. WebP از فشرده سازی lossy و lossless و حتی از انیمیشن پشتیبانی می کند. این فرمت در حالی که کیفیت را بدون هیچگونه آسیبی حفظ می کند، اندازه فایل تصویر را کاهش می دهد.
 10. تصاویر تزئینی فقط برای ایجاد جذابیت در صفحه در سایت استفاده می شوند - به عنوان مثال، اشکال، خطوط، عناصر سه بعدی، سایه ها و … . استفاده از ویژگی های CSS برای ارائه چنین تصاویری بهترین روش است.
 11. استفاده از HTML و CSS برای ایجاد دکمه ها بهتر از استفاده از PNG یا SVG است.

منابع تصویر برای دریافت بهترین تصاویر

 1. تا حد امکان از تصاویر اصلی استفاده کنید. کافی است از دوربین تلفن همراه خود استفاده کرده و تصویر اصلی مقاله را بارگذاری کنید.
 2. از سایت هایی مانند Shutterstock یا GettyImages برای دریافت تصاویر خودداری کنید. کاربران از تصاویر اینگونه سایت ها به صورت انبوه در حال استفاده هستند و حتی در صورت تغییر در آن ها ممکن است به عنوان نقض کننده کپی رایت شناخته شوید. 
 3. اگر تصویری دارای لایسنس است حتما قبل از استفاده از آن، لایسنس تصویر را خریداری کنید. در صورتیکه بدون اجازه از صاحب اثر از تصویری در سایت خود استفاده نمایید، دارندگان تصاویر می توانند از سایت شما شکایت کنند و برای سئو شما نیز مناسب نخواهد بود.
 4. تصویر را از صاحب اثر خریداری کنید. این یک نکته بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو نیست، اما ممکن به صورت غیر مستقیم در سئو سایت شما تاثیر گذار باشد.

توصیه های فنی بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو برای ایندکس شدن بهتر

 1. نام پرونده تصویر ضروری است، با این حال بیشتر صاحبان سایتها از نوع "kdbgdhcjsd" یا "DSC00468.jpeg" استفاده می کنند. از نامی برای تصاویر استفاده کنید که منطقی باشد و مربوط به تصویر باشد. مانند "آتش گرفتن کتاب روی میز" به جای "کتاب" یا "کتاب روی میز".

استفاده از نام مناسب و منطقی برای فایل تصاویر به منظور بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

تصویر(1)

 1. قبل از بارگذاری تصویر در سایت، کلمه کلیدی را در نام فایل تصویر قرار دهید.
 2. URL تصویر معمولاً نام فایل تصویر است. با این حال، می توانید آنها را تغییر دهید، بنابراین باید آنها را غنی از کلمه کلیدی کنید. آن را با محتوای صفحه و محتوای موجود در تصویر مرتبط نمایید.
 3. باید متن Alt را به همه تصاویر اضافه کنید. در صورت لود نشدن تصویر، نه تنها گوگل بلکه کاربر متن را نیز می خواند. Google از متن برای درک واضح تصویر استفاده می کند تا بتوان آن را برای کلمه کلیدی مناسب دسته بندی کرد.
 4. از ویژگی longdesc = "" برای ارائه شرح طولانی از تصاویر پیچیده استفاده کنید.
 5. کپشن به طور کلی توسط انجمن وبلاگ استفاده نمی شود، اما برای سایت های خبری بسیار مهم هستند. برای صنعت تجارت الکترونیک، می توانید بدون افزودن کپشن به کار خود ادامه دهید. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این روش برای ارائه اطلاعات اضافی در بین مطالب بسیار عالی است.
 6. عنوان تصویر متنی است که هنگام قرار دادن نشانگر ماوس روی تصویر نشان داده می شود. این ویژگی مهم است که می توانید برای بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو اضافه کنید.
 7. اگر متن alt برای توصیف تصویر کافی نیست، توضیحات را نیز اضافه کنید. این یک جعبه اطلاعات اضافی است که در صورت لزوم می توانید از آن استفاده کنید.

نکاتی در مورد بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو برای بارگیری سریعتر

 1. از تصاویر رسپانسیو استفاده کنید تا بتوانند در هر دستگاه بارگیری شوند. شما باید ویژگی srcset و size را به تصویر اختصاص دهید. این یک ویژگی داخلی در آخرین نسخه وردپرس است. برای سایر پلتفرم ها تجارت الکترونیکی، باید این مورد را بررسی کنید.
 2. از کش مرورگر برای کش کردن تصاویر استفاده کنید. به این ترتیب لازم نیست که تصویر دائما از سرور بارگیری شود و سرعت بارگذاری صفحه افزایش می یابد. کاربران وردپرسی می توانند از پلاگین های کش برای انجام اینکار استفاده کنند.
 3. کاربران غیر وردپرس می توانند با اضافه کردن یک کد ساده به پرونده htacces. خود، از کش مرورگر استفاده کند:

ExpiresActive On

# Images

ExpiresByType image/jpg "access 1 year"

ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"

ExpiresByType image/gif "access 1 year"

ExpiresByType image/png "access 1 year"

 1. فشرده سازی بایت های تصویر برای کاهش اندازه تصویر. فشرده سازی کیفیت تصویر را کاهش نمی دهد، بلکه فقط حجم آن را کاهش می دهد.
 2. قبل از بارگذاری، دیتای EXIF تصویر را حذف کنید. تصویر حاوی اطلاعات زیادی است، از جمله زمان ایجاد، نرم افزار، ویرایش، دوربین و غیره. از یک ابزار آنلاین برای حذف همه داده ها استفاده کنید.
 3. بارگذاری تنبل (lazy load) را فعال کنید. وردپرس 5.5 دارای ویژگی بارگذاری تنبل داخلی است. همچنین می توانید از افزونه ها نیز استفاده کنید. Lazy load فقط تصویری را که روی صفحه کاربر است بارگیری می کند. با پیمایش کاربر به پایین، تصویر بعدی نیز بارگیری می شود.
 4. راه حل عالی دیگر برای بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو استفاده از Image CDN است. CDN ها اطلاعات دستگاهی را که درخواست داده است جمع آوری می کنند و سپس تصویر را به طور خاص برای آن دستگاه بهینه می کنند. این یک راه حل کاملاً بهینه شده برای ارائه سریعتر تصاویر است.

نکات مربوط به بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو در بازاریابی: بهینه سازی برای لینک ها و اشتراک گذاری

 1. تصاویر زیبا بخش بزرگی از وب را تحت تاثیر خود قرار داده اند. سایت Pinterest نیز به همین دلیل رونق گرفت زیرا مردم دوست دارند تصاویر زیبا را جمع آوری و ذخیره کنند. همین مورد برای سایت های wallpaper، فود بلاگ ها، وبلاگ های مد و سایر موارد خاص نیز صادق است. با استفاده از تصاویر زیبا بازدید کنندگان بیشتری جذب می کنید و صفحات سایت شما به دلیل تصاویر جذاب، بیشتر اشتراک گذاری می شوند.
 2. برای پست ها تصویر شاخص و بندانگشتی (thumbnail) ایجاد کنید. هنگام اشتراک گذاری، اولین تصویر در صفحه به عنوان یک تصویر شاخص نمایش داده می شود.
 3. تصاویر شاخص را نیز به صفحات سایت اختصاص دهید.
 4. اینفوگرافی ایجاد کنید و محتوای متن را به صورت تصویری نمایش دهید. درک تصاویر نسبت به متن آسان است و آزادی بیشتری برای بروز خلاقیت های خود دارید. تصویر گرافیکی جذاب ایجاد کنید و آنها را برای تولید بک لینک به اشتراک بگذارید.
 5. یک جعبه HTML برای Image اضافه کنید تا افراد بتوانند به سرعت و به راحتی اینفوگرافیک / تصویر شما را در سایت خود جاسازی کنند. با این روش می توانید اطمینان حاصل کنید که اعتبار آن به شما تعلق می گیرد.
 6. تست A / B را با تصاویر انجام دهید. بررسی کنید کدام نسخه از تصاویر برای شما بهتر است. کدام مکان برای درج تصویر بهتر است. محاسبه کنید که کدام تصویر سرعت بارگذاری بهتری دارد و سپس از آن استفاده کنید.
 7. با استفاده از داده های ساختاریافته تصاویر، با اطلاعات مناسب در مورد تصاویر، مانند موجودی محصول، قیمت و غیره، به جستجوی تصاویر Google بروید.
 8. همیشه تصاویر را در نقشه سایت قرار دهید و آنها را فهرست کنید.

نکات متفرقه اما مفید درباره بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

 1. تصاویر مخصوص بزرگسالان و حساس را در یک گروه جداگانه دسته بندی کنید. بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو برای گزینه جستجوی ایمن (safe search) مناسب است.
 2. همیشه Dimension تصاویر را تنظیم کنید. اگر تصویر دیر بارگیری شود، جای خالی آن در صفحه باقی می ماند، در نتیجه پیشنهاد می شود برای تمامی تصاویر استفاده شده در سایت اندازه مشخص وارد کنید. (یکی از موارد مهم core web vitals است).
 3. ترازبندی تصویر را با توجه به متن تنظیم کنید. تراز وسط راحت ترین حالت است، در حالی که تراز راست تصویر توجه را به خود جلب می کند زیرا کاربر معمولاً از راست به چپ شروع می کند.
 4. در وردپرس، می توانید تصاویر را با عنوان آن در کتابخانه رسانه جستجو کنید. بنابراین اگر می خواهید بعداً تصاویر را جستجو کنید، مرتب سازی عنوان ضروری است. عنوان پیش فرض نام فایل تصویر است. اگر نام پرونده ترکیبی از حروف و اعداد نامفهوم باشد، یافتن تصاویر در سایت پیچیده خواهد بود.
 5. متن مهم را روی تصویر اضافه نکنید، زیرا Google ممکن است نتواند آن را به درستی بخواند و ترجمه متن روی تصویر امکان پذیر نیست.

این مقاله به صورت خلاصه و بدون توضیحات اضافی بیان شده است تا با نکات بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو آشنا شوید. سئو تصاویر نقش اساسی در جذب کاربران دارد و موتورهای جستجو نیز علاقه زیادی به آن دارند.

همچنین در صورتی که علاقه به مطالعه بیشتر در زمینه سئو دارید توصیه می شود مقالات دیگر بلاگ در این زمینه را نیز مشاهده نمایید:
30 ترفند مهم سئو برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو (قسمت اول)
30 ترفند مهم سئو برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو (قسمت دوم)

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *