30 ترفند مهم سئو برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو (قسمت دوم)
مقاله

30 ترفند مهم سئو برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو (قسمت دوم)

در آموزش 30 ترفند مهم سئو برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو (قسمت اول) در مورد ترفندهای سئو توضیحاتی ارائه شد تا مدیران سایت های وردپرسی بتوانند با استفاده از این راه کارها بهترین بازخورد را از موتورهای جستجو و کاربران دریافت کنند. در ادامه مطلب فوق 15 راه کار دیگر نیز ذکر شده است تا با بهره گیری از آنها سایت شما در موتورهای جستجو بالاترین رتبه را کسب کند.

16.لینک دهی داخلی در مطالب

هر زمان که فرصت داشتید برای محتواهای قدیمی لینک های داخلی ایجاد نموده و مطالب جدید را به مطالب قدیمی و بالعکس لینک کنید. ایجاد پیوندهای داخلی به صورت منظم می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

 • ربات های گوگل به راحتی در سایت شما می خزند و مطالب سایت شما را بررسی می کنند. این کار باعث می شود تا گوگل متوجه شود شما در سایت خود چه فعالیتی انجام می دهید و نیاز است به چه کلمات کلیدی توجه شود تا ارزش آن بیش تر گردد.

 • افزایش بازدید صفحات و مطالبی که بازدید کمی داشته اند.

 • کمک به گوگل برای درک محتوای سایت و در نتیجه رتبه بندی مثبت در بین سایت های مشابه

 • نگه داشتن بازدیدکنندگان در سایت خود، با مراجعه به صفحات بیش تر. در نتیجه میزان Bounce Rate ( ضریب بازگشت یا درصد خروج یا نرخ پرش ) سایت شما پس از مدتی کاهش چشم گیری پیدا می کند.

وردپرس باعث می شود که مطالب سایت به راحتی به یکدیگر لینک شوند و لینک های داخلی زیادی ایجاد گردد.

هر زمان که قصد دارید یک پست جدید بنویسید، فقط کافی است بخش کوچکی از متن را انتخاب کرده و گزینه پیوند (شماره 1)  را مانند تصویر زیر کلیک کنید. سپس، گزینه تنظیمات (شماره 2) را انتخاب نمایید. در نهایت می توانید یک لینک داخلی به مطلب خود اضافه کنید.
 

تصویر (1)

17. بهینه سازی عنوان صفحات و مطالب سایت

برچسب عنوان مطلب یا صفحات  مهم ترین برچسب هدینگ (وظیفه ایجاد سرتیتر بخش های مختلف یک محتوا را بر عهده دارد) در سایت می باشد. با استفاده از این تگ مطلب یا صفحه مورد نظر را به گوگل معرفی می کنید. در نتیجه به شما کمک خواهد کرد تا کاربران از طریق موتورهای جستجو به سایت شما مراجعه کنند. اگر در انتخاب تگ عنوان مشکل دارید و یا از آن مطمئن نیستید پیشنهاد می شود از نام صفحه یا مطلب برای انتخاب آن استفاده کنید.

به دنبال بهترین شیوه ها برای بهینه سازی برچسب عنوان خود باشید:

 • تا جایی که ممکن است تگ عنوان را در ابتدای متن خود استفاده کنید.

 • تگ یا برچسب عنوان را بین 60 تا 70 کاراکتر ایجاد کنید.

 • یک عنوان جذاب انتخاب کنید تا کاربران ترغیب شوند بر روی لینک کلیک کنند.

اگر از افزونه Yoast SEO استفاده می کنید می توانید به راحتی تگ عنوان خود را بهینه نمایید. برای این کار یک مطلب را باز کرده و سپس به انتهای صفحه بروید و مطابق با تصویر زیر بهینه بودن عنوان انتخابی را بررسی کنید.

تصویر(2)

18. بهینه سازی برچسب های سر صفحه (Header Tags)

تگ های هدر در مطالب و صفحات سایت به ربات های خزنده درباره محتوای سایت ایده می دهند. با استفاده از این برچسب ها در محتوای سایت خود، آن را برای موتورهای جستجو قابل خواندن و بهینه می کنید.

به طور کلی شما باید یک تگ H1 در هر پستی داشته باشید و از تگ های H2، H3، H4 و غیره نیز به صورت منظم استفاده کنید.

برچسب H1 عنوان پست شما خواهد بود، بنابراین شما قطعا می خواهید کلید واژه مورد نظر شما نیز در این عنوان قرار داشته باشد. برای سایر تگ ها نیز، اگر ممکن باشد از سایر کلمات کلیدی هدف خود استفاده کنید. البته اگر این کار به خوانایی مطلب شما آسیب وارد می کند نیازی نیست انجام دهید. خوانایی مطلب مهم تر از هر چیزی است. مانند تصویر زیر در ویرایش گر وردپرس، می توانید به راحتی از طریق منوی کشویی تگ های هدر را اضافه کنید.

تصویر(3)

19. از URL های کوتاه تر استفاده کنید

مطلوب است URL یک مطلب کوتاه باشد. آدرس های کوتاه شامل دسته بندی و فهرست نمی شود. سعی کنید در آدرس های کوتاه خود صرفا از کلمات کلیدی استفاده کنید و کلماتی مانند از، به، در و … را حذف نمایید.

URL طولانی رتبه بندی سایت شما را کاهش نخواهد داد. اما می تواند لینک شما را به عنوان یک لینک اسپم در نظر بگیرد و CTR ) CTR مخفف Click Through Rate و به معنی نرخ کلیک نسبت به رتبه می باشد) آن را پایین بیاورد. اگر پیوندهای یکتا را در مدیریت وردپرس تغییر داده اید، به شما کمک خواهد کرد تا بر ساختار URL های سایت کنترل بیش تری داشته باشید.

هنگام ایجاد یک URL بهینه شده برای SEO به دنبال بهترین شیوه ها باشید:

 • هر زمان که امکان پذیر باشد، از یک URL کوتاه استفاده کنید و کلمات اضافی را حذف نمایید.

 • کلمه کلیدی مورد نظر خود را در URL خود قرار دهید.

 • خوانایی را برای فهم انسان افزایش دهید.

 • تا جایی که ممکن است از دسته ها و پوشه ها استفاده نکنید.

با توجه به توضیحات ذکر شده، شما به راحتی می توانید URL های خود را از طریق وردپرس ویرایش کنید. در صفحه ویرایش گر پست، مطابق با تصویر زیر فقط بر روی "ویرایش" در بخش پیوند یکتا کلیک کنید.

تصویر (4)

20- بهینه سازی توضیحات متا

توضیحات متا متن کوتاهی است که زیر لینک آبی رنگ در نتایج موتور جستجو به نمایش در می‌آید و به خوانندگان توضیح مختصری درباره صفحه وب ارائه می‌دهد.

تصویر (5)

تگ توضیحات متا عامل مستقیمی در رتبه بندی سایت ها نیست اما به بهبود CTR یا نرخ کلیک سایت شما کمک خواهد کرد. هرچه CTR صفحات سایت شما بالاتر باشد در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری خواهید داشت. اگر توضیحات مناسب باشد کاربران به جای جستجوی نتایج دیگر، بر روی پست شما کلیک خواهند کرد.

برای بهینه سازی توضیحات متا، این نکات را اجرا کنید:

 • کلمات کلیدی محتوای خود را در توضیحات متا قرار دهید. گوگل این کلیدواژه را به صورت پررنگ و برجسته نشان می دهد و باعث می شود صفحه وب شما در نتایج موتورهای جستجو واضح تر و متفاوت از دیگر لینک ها نشان داده شود.

 • از توضیحات متا مانند یک آگهی کوچک برای صفحه وب خود استفاده کنید و توضیحاتی بنویسید که مرتبط با موضوع شما و تا حد امکان جذاب باشد. این کار باعث می شود کاربران و بازدیدکنندگان بیش تری به سایت شما هدایت شوند. با این کار کاربران را متقاعد می کنید تا به جای کلیک بر روی لینک های رقبا بر روی لینک شما کلیک کنند.

21- فعال کردن Schema Markup

شما احتمالا عبارت Schema Markup را بارها شنیده اید و حتی آن را در عمل دیده اید. اساسا، این شیوه نشانه‎گذاری باعث ساده‎سازی عمل تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت برای موتورهای جستجو و در نتیجه بهتر نشان دادن نتایج مرتبط با سوال کاربر از موتورهای جستجو می شود. استفاده از Schema Markup می تواند به بهبود CTR سایت شما کمک کرده و ترافیک بیش تری برای وب سایت شما ایجاد نماید.

قالب سایت شما ممکن است به صورت پیش فرض این افزونه را داشته باشد. برای این که مشاهده کنید آیا سایت شما دارای این نشانه گذاری است، آن را از طریق Google’s Structured Data Testing Tool بررسی کنید. اگر Schema Markup در سایت شما فعال نیست می توانید با نصب افزونه Schema plugin آن را به سایت خود اضافه کنید. پیکربندی افزونه آسان است و به صورت خودکار به سایتتان اضافه خواهد شد.

22- بهینه سازی برای Google SERP

شما احتمالا کادر هایی را که در بالای نتایج جستجوی Google ظاهر می شوند را دیده اید. آنها به صورت تصویر زیر هستند:

تصویر (6)

این کادر در بالای نتایج جستجو قرار می گیرد و با کمک آن می توانید ترافیک و کلیک بیش تری دریافت کنید.

روش قطعی برای به دست آوردن این امتیاز از گوگل وجود ندارد، اما استفاده از روش های زیر احتمال آن را افزایش می دهد:

 • افزودن Schema Markup به سایت خود

 • در مورد کلیدواژه های اصلی در ابتدای پست توضیح دهید

 • پاسخ های خود را به صورت یک لیست مرتب شده قالب بندی کنید

23-بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

استفاده از تصاویر با کیفیت و مرتبط در محتوای منتشر شده در سایت باعث ایجاد یک تجربه جذاب برای خواننده می شود. این کار کمک خواهد کرد تا کاربران با سایت شما ارتباط برقرار کرده و مطلب شما را تا انتها مطالعه کنند. اما در کنار اضافه کردن تصاویر به سایت، می توانید این تصاویر را برای بهبود SEO سایت خود بهینه کنید.

سه گزینه بهینه سازی برای تصاویر سایت وجود دارد:

Title tag یا تگ عنوان تصاویر سایت

تگ عنوان تصاویر سایت توسط ربات های موتور جستجو crawl (خزش) نمی شود، اما می تواند یک عامل مهم در تجربه کاربر هنگام مشاهده سایت شما باشد. هنگامی که کاربر نشان گر موس را بر روی تصویر سایت شما قرار می دهد یک پاپ آپ ظاهر خواهد شد که دارای عنوان متن تصویر شما است.

برای تغییر متن عنوان تصویر خود، ویرایش گر پستی که در آن تصویر را قرار داده اید باز کنید. روی تصویر کلیک کرده و  سپس بر روی نماد "مداد" کلیک نموده تا گزینه"ویرایش" نمایش داده شود.

تصویر (7)

در صفحه باز شده بر روی "تنظیمات پیشرفته" کلیک نمایید سپس می توانید عنوان تصویر خود را وارد کنید (شماره 1) و در نهایت جهت ذخیره تغییرات گزینه "بروز رسانی" (شماره 2) را انتخاب نمایید.

تصویر (8)

Alt tag تصاویر سایت :

متن جایگزین یا همان Alt tag، باعث می شود که ربات های گوگل متوجه شوند که این تصویر در مورد چه موضوعی صحبت می کند. در اولین تصویر پست، شما باید متن alt را به کلید واژه کانونی پست تغییر دهید. برای تصاویر دیگر، از کلمات کلیدی دیگری استفاده کنید که کلمات کلیدی هدف شما هستند یا تصویر را توصیف کنید.

برای تغییر متن تصویر خود، به قسمت ویرایش گر متن خود رفته و  بر روی تصویر موردنظر کلیک کنید. یک بار دیگر بر روی آیکون مداد کلیک کنید تا گزینه "ویرایش" باز شود. کادر پاپ آپ جزئیات تصویر شما را نشان می دهد. سپس در فیلدی به نام "متن جایگزین"، کلمه کلیدی یا کلیدواژه مربوط به آن را  وارد کنید.

تصویر (9)

نام فایل تصاویر سایت

نام فایل تصاویر سایت کمک زیادی به موتورهای جستجو در شناسایی و درک موضوع آنها می کند و می تواند ترافیک بیش تری برای سایت شما به ارمغان آورد.

اکثرا نام فایل های تصاویر پیش فرض، طولانی و گیج کننده است و به موضوع پست مربوط نیست. قبل از این که یک تصویر را در وردپرس آپلود کنید باید هدف از تصویر و کلمه کلیدی که هدف قرار داده اید را در نظر بگیرید. سپس این کلمه کلیدی و سایر عبارات توصیفی را در نام فایل تصویر خود اضافه کنید.

همچنین، اگر از چندین کلمه در نام فایل خود استفاده می کنید حتما یک خط فاصله بین آنها قرار دهید. Google این خط ها را به صورت space شناسایی می کند. پیشنهاد می شود آموزش معرفی 7 افزونه حرفه ای برای کاهش حجم تصاویر در وردپرس را نیز مطالعه نمایید.

24- همه ی لینک های بازاریابی (Affiliate) را No-Follow کنید

بسیاری از وب سایت ها از لینک های Affiliate برای درآمدزایی استفاده می کنند. این لینک ها برای دریافت کمیسیون هنگامی که محصول یا خدماتی را برای شرکتی تبلیغ می کنید استفاده می شود.

اما، با این حال استفاده بیش از حد از این لینک ها برای گوگل نگران کننده است. اگر از لینک های بازاریابی یا Affiliate استفاده می کنید، می توانید آنها را مخفی کنید و مطمئن شوید که با استفاده از افزونه ای به نام Pretty Links نو فالو شده باشند.

Pretty Links یک پلاگین بسیار مفید است که به وسیله آن می توانید لینک های بلند را کوتاه نمایید و قابلیت رهگیری تعداد کلیک های انجام شده را بر روی لینک ایجاد شده در سایت وردپرسی خود اضافه کنید.

برای نصب این افزونه، به بخش افزونه ها بروید، بر روی افزودن کلیک کنید و افزونه Pretty Links را جستجو کنید.

تصویر (10)

بعد از نصب افزونه بر روی گزینه فعال سازی افزونه کلیک کنید. سپس از داشبورد وردپرس گزینه "Pretty Link" را انتخاب نمایید.

برای اطمینان از این که همه لینک های بازاریابی شما NoFollow هستند، گزینه "Enable No Follow" را در تنظیمات افزونه "Options" انتخاب کنید. با تیک زدن این گزینه لینک‌ های شما خاصیت NoFollow خواهند داشت. به این معنی که موتورهای جستجو لینک‌ های کوتاه شده را بررسی نکنند.

تصویر (11)

شما می توانید یک پیوند جدید را با انتخاب گزینه "Add New Link" ایجاد کنید. آدرس اینترنتی خود را وارد نموده و سپس سفارشی سازی نمایید.

25- HTTPS را به سایت خود اضافه کنید

HTTPS به طور رسمی یک عامل رتبه بندی است. پروتکل HTTPS اجازه می دهد تا مرورگر شما یک اتصال امن با هر وب سایتی که به آن متصل شده اید داشته باشد و هر داده ی ارسال شده بین این دو را رمزگذاری می کند. سایت‌های رمزگذاری شده با پروتکل HTTPS امتیاز مثبت در رتبه‌بندی سایت‌ها دریافت می‌کنند. این مورد سبب بهبود رتبه‌ی سئو سایت خواهد شد.

برای تغییر سایت وردپرس خود به HTTPS، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که هاست فعلی شما از HTTPS و SSL پشتیبانی می کند.

 2. گواهینامه SSL را خریداری کنید.

 3. گواهی SSL را در هاست خود نصب کنید.

 4. بررسی کنید که آیا SSL فعال شده است یا خیر.

 5. تغییر مسیر تمامی لینک‌های داخلی وب‌سایت و تغییر آن‌ها از http به https.

معمولا مراحلی به گواهی SSL مربوط می‌شود توسط شرکت میزبان وب شما انجام خواهد گرفت و این شرکت ها می‌توانند در انجام این کار به شما کمک کنند. اگر از نظر فنی تجربه‌ی کافی ندارید، برای انجام مراحل فوق، نیاز به کمک افراد دیگر خواهید داشت. پیشنهاد می شود آموزش رفع مشکل ریدایرکت به HTTPS در وردپرس با افزونه Really Simple SSL را نیز مطالعه نمایید.

26- ایجاد لینک های با کیفیت بالا

بک لینک ها همواره یکی از بهترین عوامل رتبه بندی سئو هستند. بک لینک های با کیفیت شانس بیش تری برای افزایش رتبه سئو دارند. با توجه به تحقیق انجام شده توسط متخصصین سئو، اگر یک صفحه تعداد زیادی بک لینک با کیفیت داشته باشد، در نتایج جستجو بالاتر خواهد بود.

در این پست تمام جزئیات و روش های ایجاد بک لینک توضیح داده نشده اما با این حال چند روش پرکاربرد وجود دارد که می تواند به شما در ایجاد لینک های با کیفیت کمک کند:

 1. نوشتن محتوای با کیفیت

 2. یافتن لینک های شکسته

 3. محتوای Ego bait بنویسید.(یعنی محتوایی بنویسید که به معرفی سایت های دیگر بپردازد. وقتی شما سایتی را معرفی می کنید آنها هم راحت تر می پذیرند تا به شما بک لینک دهند)

 4. نوشتن پست مهمان در سایت های محبوب

 5. گرفتن بک لینک از شبکه‌های اجتماعی

 6. لینک سازی(دریافت کردن لینک از سایت‌های دیگر به صفحات سایت شما)

27- بررسی سایت از طریق سایت های چکاپ سئو (SEO Audit)

اگر مطمئن نیستید که سایت شما به درستی بهینه شده است، قبل از هر چیز خودتان می توانید سایتتان را از طریق یک ابزار آنالیز سئو سایت بررسی کنید. این ابزارها از طریق یک سری چکاب ها و طبق آخرین استاندارد های سئو، بخش های مختلف سایت شما را به صورت آنلاین بررسی می کنند و به شما یک گزارش جامعی از وضعیت آن ارائه می دهند تا متوجه شوید سایت شما از نظر سئو وضعیت مطلوبی دارد یا خیر. در ابن سایت ها فاکتورهایی را که لازم است تا سئو سایت خود را بهبود ببخشید و باعث افزایش رتبه سایت شما شود ارائه می گردد.

SEOSiteCheckup یک ابزار رایگان و قدرتمند است که بیش از 50 فاکتور رتبه بندی مختلف در سایت را تجزیه و تحلیل می کند و به شما اطلاع می دهد که سایت شما از نظر سئو چه وضعیتی دارد. شما همچنین می توانید از ابزار Varvy SEO tool, استفاده کنید تا بررسی کنید که سایت شما با دستورالعمل های Google هماهنگ است یا خیر.

28- آنالیز و نظارت بر بک لینک های سایت

با نظارت بر بک لینک های سایتتان، می توانید مشاهده کنید که آیا SEO شما در حال بهبود است یا خیر. بک لینک ها یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی هستند. بنابراین باید به طور مرتب آن ها را چک کنید.

مشاهده روند صعودی در تعداد سایت هایی که در طول زمان به شما بک لینک داده اند، خوب است. اما، به یاد داشته باشید که تنها تعداد بک لینک ها مهم نیستند، بلکه کیفیت و ارتباط این لینک ها نیز مهم است. هر چه سایت های معتبر و مرتبط تر به شما بک لینک داده باشند بهتر است.

ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند که به شما کمک می کنند بر لینک های خود نظارت کنید. یکی از رایج ترین آن ها Ahrefs است. این ابزار به شما یک تفکیک دقیق از تعداد سایت های مرتبط با کار شما، کیفیت این سایت ها، تعداد دامنه های ارجاعی (referring domains) و ... می دهد. این ابزار رایگان نیست، اما مطمئنا داده هایی که به دست می آورید ارزش زیادی خواهد داشت.

اگر شما به دنبال یک ابزار رایگان هستید، ابزار SEOProfiler می تواند مناسب باشد. فقط کافی است یک حساب کاربری ایجاد کنید. با این کار شما قادر خواهید بود یک گزارش backlink دقیق در مورد سایت ها را به دست آورید.

29- مجبور کردن گوگل به ایندکس کردن سریع محتوا

معمولا ایندکس شدن محتوای جدید در گوگل مدتی طول می کشد. اما یک راه حل وجود دارد که محتوای شما بلافاصله توسط Google نمایش داده شود. در این بخش شما می توانید صفحه ای که در گوگل هنوز ایندکس نشده را وارد کنید تا زودتر در گوگل ایندکس شود.

Google Search Console را باز کنید، به Crawl بروید و بر روی "Fetch as Google" کلیک کنید. URL پستی که اخیرا منتشر کرده اید را به روز کنید و روی "FETCH" کلیک کنید.

سپس  Requesting Indexingرا انتخاب نمایید. URL جدید شما توسط Google نمایش داده می شود. با این روش در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توانید تازه‌ترین نوشته‌های سایت خود را ایندکس نمایید.

تصویر (12)

30- استفاده از کلمات کلیدی طولانی

بسته به هدف شما، کسب رنکینگ اول گوگل برای کلمات کلیدی اصلی کار بسیار دشواری است چون با انتخاب کلمات تک بخشی و پر طرف دار وارد یک رقابت سخت با سایت های رقیبی که از شما قوی تر هستند و مدت طولانی تری شروع به کار کرده اند می شوید.

راه حل مناسب و درست برای این کار استفاده از کلمات کلیدی طولانی و چند بخشی است که به هدف شما نزدیک باشند. با انتخاب چنین کلماتی به سرعت در نتایج جستجو رشد خواهید کرد و مخاطبانی هم که از این طریق وارد سایت شما می شوند به هدف شما نزدیک هستند. برای این کار شما می توانید از ابزارهای گوگل مانند KWFinder استفاده کنید. این ابزار به طور کامل و اختصاصی به پیدا کردن کلمات کلیدی می پردازد و فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط را برایتان به نمایش می گذارد و یک ترافیک ارزشمند به سمت سایت شما روانه می کند.

در نهایت، به یاد داشته باشید که SEO یک پروسه دراز مدت است و تلاش شما برای انجام موارد ذکر شده در این آموزش باعث کسب نتایج بهتر خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *