افزایش تعامل کاربران با سایت: 8 نکته برای افزایش اشتراک گذاری و ارسال نظر
مقاله

افزایش تعامل کاربران با سایت: 8 نکته برای افزایش اشتراک گذاری و ارسال نظر

آیا تمایل دارید بازدید کنندگان با سایت شما تعامل بیشتری داشته باشند؟ آیا تمایل دارید کاربران وب سایت، در خصوص مطالب شما در شبکه های اجتماعی نظر دهند و آنها را به اشتراک بگذارند؟ آیا تمایل دارید کاربران مجدد به وبلاگ شما باز گردند و پست بعدی شما را نیز بخوانند؟ در این پست، توضیح داده می شود که تعامل کاربران با سایت به چه صورت است و چرا این مورد برای سئو مهم است.

تعامل کاربران با وبلاگ یا سایت شما دقیقاً چیست؟

تعامل کاربران با سایت را می توان در روش های ارتباط برقرار کردن کاربران با پست های موجود در سایت شما تعریف کرد. این تعامل می تواند به صورت درج یک نظر، به اشتراک گذاشتن پست شما در فیس بوک یا توئیت آن در توئیتر باشد. علاوه بر این موارد، تعامل، نوعی مشارکت برای بازگشت به وب سایت برای خواندن پست بعدی یا عضویت در خبرنامه نیز است. خوانندگان وفادار آن دسته از خوانندگانی هستند که در وبلاگ شما فعال هستند. این کاربران فعال افرادی هستند که محصولات شما را خریداری می کنند، خبرنامه شما را می خوانند و به صورت منظم از وب سایت شما بازدید می کنند. این افراد وفادارترین مشتریان شما هستند و همچنین می توانند سفیران برند شما باشند که به شما کمک می کنند تا بازدید کننده بیشتری برای سایت خود جذب کنید.

چرا تعامل کاربران با وبلاگ برای سئو مهم است؟

تعامل کاربران با وبلاگ می تواند به سئو کمک کند. اگر مخاطبان شما پست شما را به اشتراک بگذارند و نظرات خود را در وبلاگ خود درج کنند (و شما به این نظرات پاسخ دهید)، Google متوجه می شود که وبلاگ شما بسیار زنده و فعال است و البته منشن کردن در شبکه های اجتماعی به رتبه بندی وبلاگ شما نیز کمک خواهد کرد. اگر افراد پست شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند یا در مورد آن به صورت آنلاین صحبت کنند، قطعاً منجر به بازدید بیشتر خواهد شد. اما چگونه می توان میزان جذب مخاطب در سایت خود را افزایش دهید؟ چگونه اطمینان حاصل می کنید که افراد در مورد پست وبلاگ شما نظر می دهند و آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند؟ در ادامه 8 نکته برای افزایش اشتراک گذاری و ارسال نظر به شما معرفی می شود.

نکاتی برای افزایش تعامل کاربران با وبلاگ و سایت

1. به نظر کاربران احترام بگذارید

همیشه خود را جای خوانندگان خود قرار دهید. آنها چه "مشکلاتی" را تجربه می کنند؟ چه سوالاتی را به صورت آنلاین می پرسند؟ اطمینان حاصل کنید که بر نیازهای مخاطبان خود تمرکز دارید، این همان چیزی است که آنها تشخیص می دهند و به دنبال آن هستند. ممکن است موارد ذکر شده ساده به نظر برسد. اما اگر به این نکات توجه نکنید و مطالب و محصولات منتشر شده در سایت و وبلاگ را متناسب با نظر کاربران انتخاب نکنید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

2. محتوای با کیفیت بالا تولید کنید

محتوای شما باید عالی باشد. محتوای شما باید به قدری آموزنده و جذاب باشد که بازدیدکنندگان سایت شما ترغیب شوند آنها را به اشتراک بگذارند. البته این کار می تواند چالش های مربوط به خود را داشته باشد. اما اگر اصول تولید محتوا را رعایت کنید، می توانید محتوای با کیفیتی ایجاد نمایید که خوانندگان و Google، شما را دوست داشته باشند.

نکات مهم در تولید محتوا: 

 • قبل از نوشتن فکر کنید!
 • برای پست های خود ساختار مشخصی تعیین کنید
 • از پاراگراف ها استفاده کنید
 • از عناوین استفاده کنید
 • طول مقاله خود را بهینه کنید
 • پیوند به مطالب قبلی برقرار کنید
 • محتوای خود را بروز کنید

و…

3. منظم باشید

برای اینکه افراد بتوانند با وبلاگ شما تعامل داشته باشند، باید بطور منظم وبلاگ نویسی کنید. بگذارید مردم بدانند چه انتظاری دارند. برای ایجاد تعامل لازم نیست هر روز وبلاگ نویسی کنید، اما اطمینان حاصل کنید که فواصل زمانی منظمی را انتخاب کرده اید. اگر کاربران بدانند که شما همیشه پنجشنبه ها پستی منتشر می کنید، ممکن است به گونه ای برنامه ریزی کنند که همواره در زمان انتشار پست جدید آمادگی مطالعه مطالب شما را داشته باشند. 

4. اصالت داشته باشید

مطمئن شوید محتوای شما ارزش اشتراک گذاری دارد. موثرترین راه برای اینکه اطمینان حاصل کنید مردم تمایل دارند محتوای شما را به اشتراک بگذارند، نوشتن مطالب به صورت اورجینال است. از به اشتراک گذاشتن دانسته های خود در مورد یک موضوع خاص نترسید. از آنجا که همیشه الهام گرفتن آسان نیست، چند نکته برای یافتن ایده های جدید جهت انتشار یک مطلب خوب در ادامه معرفی می شود.

 • از مخاطبان خود الهام بگیرید
 • گزارش عملکرد بازدید کنندگان در Google Search Console را بررسی کنید
 •  در مورد کلید واژه ها تحقیق کنید
 • وبلاگ های دیگر و وبلاگ نویسان دیگر را بررسی کنید
 • لیستی از ایده ها را جمع آوری کنید

5. (کمی) مطالب چالشی بنویسید

مردم تمایل دارند در مواقعی که با یکدیگر مخالفند به نظرات یکدیگر پاسخ دهند. بنابراین، اگر می خواهید مردم را تحریک کنید تا دیدگاه خود را درباره یک مسئله خاص به اشتراک بگذارند، یا می خواهید یک بحث جالب را شروع کنید، از مطالب بحث برانگیز استفاده کنید. اظهارات خود را کمی جسورانه تر بیان کنید. البته زیاد روی نکنید وگرنه مجبور خواهید شد با نظرات منفی زیادی کنار بیایید و به آنها پاسخ دهید.

6. از کاربران تقاضای تعامل کنید

اگر می خواهید مردم به پست شما پاسخ دهند، از آنها بخواهید این کار را انجام دهند! اگر در واقع از بازدید کنندگان برای اظهار نظر دعوت شود، احتمال تصمیم گیری در این مورد بسیار بیشتر است. از مردم بخواهید که در انتهای یک پست وبلاگ، نظرات خود را در مورد این موضوع به اشتراک بگذارند یا مردم را تشویق کنید پست شما را در شبکه های اجتماعی لایک کنند و یا به اشتراک بگذارند.

7. به تعامل ها پاسخ دهید

اگر مردم را به اظهارنظر درباره وبلاگ خود دعوت می کنید، مودب باشید و به نظرات آنها پاسخ دهید. وقتی مخاطبان شما متوجه می شوند که به عکس العمل های آنان توجه می کنید، تمایل بیشتری برای بازگشت و بازدید از وب سایت شما پیدا می کنند. زیاد نگران نباشید که با نظرات منفی یا خارج از موضوع روبرو شوید، زیرا شروع بحث می تواند شما را به خوانندگان نزدیک کند.

تصویر(1)

8- در وبلاگ های دیگر تعامل داشته باشید

در سایر وبلاگ های مربوط به حوزه تخصصی خود حضور داشته باشید. درباره پست هایی که دارای موضوعات مشابه پست های شما هستند، نظر دهید. اگر افرادی ببینند که شما در وبلاگ های دیگر مشغول هستید، کنجکاو خواهند شد، ببینند که شما در مورد این موضوع چه چیزی نوشته اید. مراقب باشید از این نظرات به عنوان راهی برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود استفاده نکنید، زیرا این امر می تواند باعث آزار کاربران شود که به سایت شما مراجعه می کنند.

نتیجه گیری

برای جمع آوری مخاطبان وفادار وبلاگ خود باید کمی جسور باشید. اطمینان حاصل کنید که مطالب عالی و اورجینال را در سایت منتشر می کنید و کمی نیز مطالب خود را چالشی کنید. فراموش نکنید که کاربران را به تعامل با مطلب ( ارسال نظر، اشتراک گذاری و …) دعوت کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *