معرفی بهترین روش های ایجاد پیوندهای داخلی در وردپرس
مقاله

معرفی بهترین روش های ایجاد پیوندهای داخلی در وردپرس

پیوندهای داخلی به چندین دلیل در وردپرس بسیار مهم هستند. در یک مطالعه موردی توسط NinjaOutreach مشخص شد که پیوندهای داخلی به افزایش 40٪ ترافیک ارگانیک کمک می کنند. به غیر از این، پیوند داخلی وردپرس کمک می کند تا :

 • بازدیدکنندگان به راحتی در سایت شما پیمایش کنند
 • ساختار سایت شما بهبود داده شود
 • میزان استفاده از پیوندها در سایت عادلانه شود 
 • بازدید کنندگان در سایت شما حفظ شوند
 • Google سایت شما را بهتر رتبه بندی کند
 • سئو سایت را بهبود دهد
 • و...

این مقاله که ساده ترین موارد را شامل می شود، بهترین روش ها برای ایجاد پیوندهای داخلی در وردپرس را توضیح می دهد.

1. یک استراتژی بازاریابی با محتوای عالی داشته باشید

تا زمانی که محتوای با کیفیت بالا در وب سایت وردپرس خود نداشته باشید، نمی توانید پیوندهای داخلی ایجاد کنید. به همین دلیل داشتن یک استراتژی عالی بازاریابی محتوا ضروری است. با این حال، صرفا نوشتن و انتشار محتوا در سایت کافی نیست. برای حل مشکلات مخاطبان خود باید مطالب ارزشمند بنویسید. اگرچه ممکن است محتوای عالی ایجاد کنید، اما مهمترین مسئله پاسخ به سوالاتی است که مخاطبان شما به دنبال آن هستند. بنابراین، قبل از ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا، حتماً با مخاطبان هدف خود آشنا شوید. همچنین، بر ایجاد محتوای غنی از کلمات کلیدی تمرکز کنید. مهم است که کلمات کلیدی مناسب را در مکان های مناسب قرار دهید. برای این کار می توانید یک متخصص بازاریابی محتوا استخدام کنید یا از ابزار تحقیق کلمات کلیدی برای رشد ترافیک ارگانیک خود استفاده نمایید. پس از داشتن محتوای مناسب، می توانید پیوندهای داخلی زیادی برای بهبود استراتژی پیوند داخلی خود ایجاد کنید.

2. از انکر تکست بیش از حد استفاده نکنید

قطعاً ایده خوبی است که از  انکر تکست (به متن قابل کلیک در لینک گویند. این متن قابل کلیک می تواند باعث بهبود رتبه وب سایت در موتورهای جستجو شود.) برای استراتژی پیوند داخلی خود استفاده کنید. همانطور که گفته شد، استفاده بیش از حد از این استراتژی ممکن است نتیجه عکس به شما بدهد. بنابراین، مطمئن شوید که به جای استفاده از همان انکر تکست، هر بار که پیوند داخلی ایجاد می کنید، از متن لنگر استفاده کنید. علاوه بر این، استفاده از انکر تکست بهتر از استفاده از تصاویر مرتبط است. مگر اینکه پیوندهای تصویر منبع اصلی پیوندها نباشند و تصاویر حاوی متون متناسب با متن باشند. از بهینه سازی انکر تکست خودداری کنید. ایده خوبی نیست که پست های وبلاگ خود را با کلمات کلیدی بی مورد پر کنید.

3. اطمینان حاصل کنید که پیوندهای تصویر دارای ویژگی های Alt هستند

پیوندهای تصویر دارای برچسب alt به عنوان انکر تکست برای پیوندهای متنی عمل می کنند و سیگنال رتبه بندی را به موتورهای جستجو ارسال می کنند. بنابراین، مطمئن شوید که متن مناسب و مربوط به همه تصاویر خود را اضافه کرده اید. اگر تصاویر زیادی در سایت خود دارید ابزاری مانند Image SEO Optimizer می تواند به شما کمک کند. این پلاگین به طور خودکار نام تصویر و متن alt مربوطه را ایجاد می کند. همچنین می توانید از این افزونه برای مشاهده تصاویری که فاقد متن alt هستند نیز استفاده کنید. هنگامی که به API افزونه متصل شدید، می توانید با یک نگاه ببینید که چند تصویر در کتابخانه رسانه شما هیچ متن alt ندارد.

4- از پیوند دادن به صفحات سطح بالا خودداری کنید

صفحات سطح بالا در سایت شما مانند صفحه اصلی و صفحه تماس با ما معمولاً به منوی اصلی پیوند داده می شوند. بنابراین، از هدایت پیوندهای بیشتر به این صفحات خودداری کنید. در عوض، بهتر است به پست های وبلاگ خود پیوند دهید. این مورد به شما کمک می کند تا پیوندها و صفحات داخلی خود را تقویت کنید، توانایی خزیدن ربات های گوگل در سایت خود را افزایش و سئو سایت را ارتقا دهید.

5. پیوند داخلی دستی

اگرچه زمان زیادی لازم است، اما این روش در مقایسه با سایر روش ها بسیار موثر می باشد. برای درج پیوندهای داخلی در پستهای مختلف، وردپرس ابزارهای مفیدی دارد. برای جستجوی پست و پیوند دادن به کلمات مورد نظر می توانید از گزینه Advanced linking استفاده کنید.

تصویر(1)

چه از ویرایشگر کلاسیک استفاده کنید و چه از گوتنبرگ، ابتدا متن به پست یا برگه خود اضافه کنید. عبارتی را که می خواهید به عنوان انکر تکست استفاده کنید، انتخاب نمایید و بر روی نماد پیوند کلیک کنید (در ویرایشگر کلاسیک در بالای ویرایشگر شما قرار دارد، در گوتنبرگ نیز پنجره ای ظاهر می شود که دقیقاً بالای متن شما است). برای جستجوی صفحات منتشر شده در سایت خود می توانید پیوند خود را در اینجا جای گذاری کنید یا تایپ نمایید(مطابق با تصویر فوق).

6. از پلاگین ها برای پیوند داخلی خودکار استفاده کنید

اگرچه پیوند دستی به پست های وبلاگ شما موثرتر است، اما اگر صدها پست در سایت خود داشته باشید، انجام چنین کاری دشوار می شود. در این صورت، شما باید صفحات بی شماری را بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید که به کدام صفحات پیوند دهید. در این مرحله پلاگین ها به شما کمک می کنند. برخلاف روش دستی پیوند داخلی، استفاده از پلاگین برای پیوند خودکار در وقت شما صرفه جویی می کند. همچنین هنگام استفاده از چنین افزونه هایی می توان محتوای قدیمی را برای پیوند داخلی ویرایش کرد. برخی از افزونه هایی که می توانید برای پیوند داخلی به صورت خودکار استفاده کنید در زیر درج شده اند:

Internal Link Building

Internal Links Manager

افزونه حرفه ای Interlinks Manager که می بایست آن را خریداری کنید.

این افزونه ها به شما کمک می کنند تا کلمات کلیدی را در همه پست ها به مطالب خاصی پیوند دهید.

7. از پیوندهای DoFollow استفاده کنید

یکی از اصلی ترین دلایلی که دارندگان سایت پیوندهای داخلی را ایجاد می کنند، بهینه سازی SEO سایر صفحات است. با غیرفعال کردن پیوندهای داخلی، آن را خراب نکنید. پیوند DoFollow از ویژگی HTML استفاده می کند که به ربات های موتور جستجو تاکید می کند پیوندی را به مقصد خود دنبال کنند.

نکته: عبارت follow در مترجم گوگل به معنی دنبال کردن و عبارت dofollow در این مترجم به معنی دنبال کن است، پس dofollow حالتی دستوری ایجاد می کند. این کار "link juice" را از صفحه شما به هر صفحه ای که پیوند دهید منتقل می کند. juice link اصطلاحی است که در دنیای سئو به کار می‌رود و به ارزش یا اعتبار منتقل شده از یک صفحه یا سایت به صفحه دیگر اشاره می‌کند.

8- از پیوندهای زیاد در هر صفحه پرهیز کنید

هرچه پیوندهای بیشتری در صفحه وارد کنید، link juice کمتری به صفحه ای که به آن اشاره دارد ارسال می شود و اگر محتوا از ساختار مناسبی برخوردار نباشد، بازدیدکنندگان شما تا انتها مطلب را مطالعه نکرده و سایت شما را ترک می کنند. علاوه بر این، تعداد زیادی پیوند می تواند سیگنال هرزنامه را به موتورهای جستجو ارسال کند و بر سئو صفحه موردنظر شما تأثیر منفی بگذارد. بنابراین، برای افزایش SEO در صفحاتی که به آنها پیوند می دهید، تعداد پیوندهای خروجی را محدود کنید. بهتر است تعداد پیوندهای هر صفحه زیر 100 باشد. اگرچه این مورد به عواملی مختلفی نیز بستگی دارد.

10. پیوندها را با مقدار وارد کنید

پیوند داخلی نیاز به تاکتیک های کاربر محور دارد تا بتوانید مقدار و اطلاعات مورد نیاز را اضافه کنید. یک مزیت قابل توجه در پیوند داخلی این است که باعث افزایش تعامل کاربر می شود. کاربران معمولاً وقتی می بینند پیوند آموزنده است و یا متن محتوا با نیاز آنها مطابقت دارد، روی آنها کلیک می کنند. حتی اگر یک پیوند خارجی در صفحه داشته باشید، اگر برای خوانندگان جالب باشد، روی آن کلیک می کنند.

در مورد پیوندهای داخلی، بازدید کننده مدت بیشتری در سایت می ماند و درگیر بخش های مختلف سایت شما می شود. پیوندها محتوا سیگنال قدرتمندی را به موتور جستجو و همچنین کاربر ارسال می کنند که محتوایی که به آن پیوند می دهید ارزشمند است. در عین حال، با انجام چنین کاری SEO سایت خود را افزایش می دهید. بنابراین، پیوند داخلی فقط در صورتی کار خواهد کرد که پیوندهای شما برای خواننده ارزشمند باشد.

10. پیوندهای مرتبط را وارد کنید

پیوندهای داخلی ویژگی فنی کمی دارند اما این بدین معنی نیست که پیوندی را به هر پستی مرتبط کنید. از پیوند دادن به محتوایی که مربوط به متن اصلی است اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال، اگر صفحه ای در مورد عکاسی در سایت خود داشته باشید، پیوند دادن آن به صفحه تناسب اندام منطقی نخواهد بود زیرا هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

11. از پیوندهای داخلی بهینه شده در فوتر استفاده کنید

این تاکتیک تا چند سال پیش نیز اجرا می شد. در این تاکتیک بیان می شود، اگر وب سایت شما دارای هزاران صفحه وب باشد،چندین برابر لینک اسپم ایجاد می نماید. علاوه بر این، موتورهای جستجو حتی ممکن است سایت شما را مجازات کنند. در عوض، درست مانند آنچه برای سربرگ خود انجام می دهید، در پاورقی خود نیز چنین کاری انجام دهید. در فوتر سایت پیوندهای مفیدی مانند صفحه تماس یا پروفایل های اجتماعی خود را اضافه کنید.

12. از نشانگر صفحات یا Breadcrumbs استفاده کنید

Breadcrumbs یک سلسله مراتب ناوبری سایت است که به شما کمک می کند تا مکان فعلی خود را در وب سایت ردیابی کنید و به شما کمک می کند تا یک سلسله مراتب منظم را حفظ کنید.

تصویر(2)

گوگل breadcrumbs را برای افزایش سئو پیشنهاد می دهد. خبر خوب این است که اکثر تم های خوب وردپرس این ویژگی را ارائه می دهند. 

اما در صورتی که پوسته شما breadcrumbs را ارائه ندهد، می توانید آن را با استفاده از افزونه Yoast SEO WordPress پیاده سازی کنید. به سادگی افزونه Yoast SEO را از مخزن وردپرس نصب کنید، طبق تصویر زیر بر روی گزینه "ظاهر جستجو" (شماره1) کلیک کرده و در صفحه باز شده از تب "مسیر راهنما" (شماره2) گزینه  breadcrumbs (شماره3) را فعال کنید.

تصویر(3)

در ادامه چند نکته دیگر به طور خلاصه برای پیوند داخلی در وردپرس آورده شده است:

 • اگر راهی برای استفاده از کلمات کلیدی در محتوا وجود ندارد، اضافه کردن آنها به عنوان "پیوندهای مرتبط" در انتهای صفحه یا پست پیشنهاد می شود.
 • اگرچه سئو بسیار مهم است، اما با در نظر داشتن بازدیدکنندگان و کلیک، لینک های داخلی ایجاد کنید.
 • لینک شما می بایست توصیفی باشد لذا به بازدید کننده اجازه دهید از مزیت کلیک کردن روی پیوند مطلع شود.
 • از کلمات اکشن و جذاب استفاده کنید.
 • اگر یک پست جدید دارید که مربوط به یک پست قدیمی با ارزش بالا است، یک پیوند اضافه کنید و بالعکس.
 • برای جستجوی صفحات مرتبط در سایت خود از ابزارهایی مانند Google search operator استفاده کنید.

هنگام ایجاد پیوند داخلی، همیشه کاربران و کلیک را در ذهن داشته باشید. کاربران باید بتوانند به طور طبیعی روی پیوند کلیک کنند تا از اطلاعاتی که در جستجوی آن هستند، مطلع شوند. در مجموع، از ایجاد پیوندهای داخلی فقط به خاطر اینکه در سایت وجود داشته باشند، خودداری کنید. رعایت این نکات به شما کمک می کند پیوند های داخلی مفیدی در سایت خود ایجاد کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *