مبارزه با بحران اقتصادی جهانی: چالش ها و فرصت های صاحبان تجارت الکترونیکی
مقاله

مبارزه با بحران اقتصادی جهانی: چالش ها و فرصت های صاحبان تجارت الکترونیکی

هر صنعت بزرگی از مشکلات و رکود ناشی از همه گیری Covid-19 رنج می برد. حتی اگر صندوق بین المللی پول این واقعیت را اعلام نكرده باشد با کمی بررسی در اطراف خود میتوان به این واقعیت رسید. جهان از زمان رکود بزرگ با بزرگترین بحران اقتصادی جهانی روبرو شده است. وقتی مردم مجبور می شوند در خانه بمانند، تنها چیزی که آنها را امیدوار می کند، اینترنت است. نمی توانید به دوستان خود نزدیک شوید اما تماس های ویدیویی می تواند این مشکل را رفع کند. شما به فروشگاه به صورت فیزیکی مراجعه نمی کنید اما خریدهای آنلاین به شما و فروشندگان کمک می کند. همچنین معلمان می توانند با Zoom یا Google Meet کلاس برگزار کنند. در این شرایط غول های پخش فیلم مانند Netflix یا Amazon Prime شاهد افزایش شدید اشتراک هستند.

تجارت الکترونیکی در حال حاضر به نوعی حلقه نجات تبدیل شده است. شاید این چشم انداز آینده باشد. در این مقاله سعی شده است چالش ها و امکاناتی را که به عنوان یک مدیر تجارت الکترونیک در بحران اقتصادی جهانی دارید، نشان داده شود.

چگونه تجارت الکترونیکی در برابر بحران اقتصادی جهانی مبارزه می کند

تصویر(1)

فروش آنلاین در ایالات متحده در سه ماهه اول سال 2020، 74 درصد افزایش یافته است. Walmart به تنهایی شاهد رشد 24 درصدی است. در ایران نیز فروشگاه های آنلاین مانند دیجی کالا شاهد رشد فروش ده ها درصدی شده است.

چرا این اتفاق می افتد؟ احتمالاً جواب این سوال را می دانید. مردم بیش از هر زمان دیگری با خرید از فروشگاه های آنلاین احساس امنیت می کنند. در ابتدا ممکن است آشنایی چندانی با این روش نداشته باشند. اما بعد از گذشت مدتی، کم کم با روند خرید آنلاین آشنا می شوند. خرید آنلاین از خانه و تحویل در درب منزل بسیار لذت بخش است، تمامی افراد خانواده نیز تمایل دارند از همین روش استفاده کنند تا خطر ابتلا به کرونا به حداقل برسد. ذکر این نکته نیز مهم است که در خرید محصولاتی مانند محصولات بهداشتی، تغذیه ای، تنقلات و … حداکثر دقت را داشته باشید و از فروشگاه های معتبر خرید نمایید. 

چه اتفاقی در اولین روزهای شیوع کرونا در چین رخ داد؟ 

در چین صاحبان فروشگاه های آنلاین، لوازم روزانه را به خانه مردم می فرستادند. این کار باعث شد مردم در قرنطینه بمانند و تمام نیازهای خود را از طریق فروشگاه های آنلاین تامین نمایند. علاوه بر این باعث شد همچنان چرخ اقتصاد بچرخد و کشور به سمت ورشکستگی نرود. بسیاری از مردم می خواهند به سمت راه اندازی تجارت الکترونیک حرکت کنند و موفقیت کسب نمایند. بنابراین، برای ادامه رشد تجارت الکترونیک خود، باید با چندین چالش کنار بیایند. چالش‌های این بحران اقتصادی جهانی به صاحبان تجارت الکترونیک کمک می‌کند.

تصویر(2)

تجارت الکترونیک امروزه در حال رونق است. اما آیا ممکن است تمام صاحبان تجارت الکترونیکی نتایج یکسانی را کسب کنند؟ قطعا اینطور نیست. فقط اگر دقیق و محتاط باشید، ممکن است در سخت ترین شرایط کسب و کار، موفقیت کسب کنید. بنابراین در ادامه به برخی از چالش های مهم جاری و قریب الوقوع که شما برای کنار آمدن با این بحران اقتصادی جهانی به آنها نیاز دارید، اشاره می شود.

رقابت افزایش یافته است

درست است که مردم بیش از هر زمان دیگری به سمت فروشگاه های آنلاین می شتابند. اما این بدان معنا نیست که آنها از هر وب سایت تجارت الکترونیکی شروع به خرید تصادفی می کنند. خریداران قبل از خرید آیتمی، خیلی تحقیق می کنند. بررسی ها را بخوانید. در مورد ویژگی های مثبت محصول خود صحبت کنید. تقریبا 87٪ از مشتریان به نظرات خوب اعتماد دارند، احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که بخش نظرات یک محصول را بررسی کنید، بسیاری از کاربران به نظرات افرادی که محصول موردنظر را خریداری کرده اند اعتماد می کنند.

تصویر(3)

بنابراین، مردم به شدت مراقب هستند که پول خود را در این بحران اقتصادی جهانی بی دلیل هزینه نکنند. به همین دلیل فروشگاه های تجارت الکترونیکی با برند قابل اعتماد، مشتری های بیشتری را جذب می کنند. علاوه بر این، هر روز افراد بیشتری در این صنعت ورود می کنند. فروشگاه های آنلاین جدید در حال باز شدن هستند. مشاغل محلی نیز درگیر این روند رو به رشد هستند. بنابراین، به عنوان یک مالک تجارت الکترونیکی، مهمترین چالش شما کنار آمدن با این رقابت عظیم است.

با تقاضای بیش از حد آشنا شوید

اگر تقاضا از کالا های موجود در انبار بالاتر رود، چه کاری باید انجام دهید؟ شما باید راه هایی برای ایجاد تعادل بین آنها پیدا کنید. همانطور که مشهود است، مشتری هر چقدر بیشتر احساس ناامنی کند، تمایل بیشتری به خرید دارد. در طی این همه گیری جهانی، بسیاری از مردم به طور همزمان نیاز به یک محصول خاص دارند. به عنوان مثال، بخش مراقبت های بهداشتی مانند تجهیزات پزشکی، داروها و ضدعفونی کننده ها در سراسر جهان تحت تأثیر تقاضای زیاد قرار دارد.

تصویر(4)

از این رو، به عنوان یک مالک فروشگاه آنلاین، باید برای کمبود لوازم آماده باشید. حتی ممکن است لازم باشد مدل زنجیره تأمین خود را ارتقا دهید. فقط در صورت امکان باید طی اطلاعیه های در خصوص تاخیر در ارسال مرسولات اطلاع رسانی کنید. اگر بدون اطلاع قبلی محصولات دیر به دست خریداران برسد باعث نارضایتی آنها می شود و برند شما را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این، یک برنامه استراتژیک برای توزیع لوازم در نظر بگیرید. این بدان معنا است که شما در صورت افزایش تقاضا می بایست تعداد محدودی را به هر مشتری بفروشید و برای تامین کالاها بیشتر تلاش کنید. نیاز کاربران را بررسی نمایید و سعی کنید کالاهایی که تقاضای بیشتری دارند همواره در انبار داشته باشید.

تحویل محصول اکنون موضوع مهمی است

تصویر(5)

خرید یک محصول از طریق اینترنت آسان است. چالش های واقعی پس از آن آغاز می شوند. فروشگاه های بزرگ تجارت الکترونیکی مانند Walmart یا Amazon اقدامات زیادی را برای تحویل به موقع محصولات خود به مصرف کننده انجام می دهند. با این حال، تامین کالاها و حمل و نقل آنها در شرایط کنونی پر از موانع و پیچیدگی می باشد. سیستم حمل و نقل به یک مانع تبدیل شده است. به غیر از فروشگاه های بزرگ آنلاین، بیشتر فروشگاه های تجارت الکترونیکی پیک یا حمل و نقل خاص خود را ندارند. بنابراین، به عنوان یک مالک تجارت الکترونیکی، شما باید یک سیستم حمل و نقل مخصوص خود را داشته باشید، برای شروع می توانید در یک مکان کوچک سیستم حمل و نقل خود را راه اندازی نمایید. مدیریت خدمات پیک کار چندان آسانی نیست. در این کار خطر از دست دادن نیروی انسانی نیز وجود دارد. همواره با مشتریان خود در ارتباط باشید و در خصوص تاخیرهای بوجود آمده از آنها دلجویی کنید و به آنها بگویید در چه شرایط سختی در حال ارائه خدمات هستید.

سرمایه گذاری در کانال بازاریابی مناسب

بازاریابی مهمترین چالش برای هر شغلی است. این کار به شناخته شدن برند تجاری شما کمک می کند. در حالی که بزرگترین چالش ها را در رقابت با سایر فروشگاه های آنلاین دارید، باید بیشتر بر روی بازاریابی تمرکز کنید. باید بدانید که مردم اکنون زمان بیشتری را در پلتفرم های رسانه های اجتماعی می گذرانند. شما می توانید از این کانال برای انتشار اخبار مربوط به فروشگاه تجارت الکترونیک خود جهت ارائه پیشنهادات جالب استفاده کنید. اما همانطور که بازاریابی در شبکه های اجتماعی را انتخاب می کنید، رقبای شما نیز از همین موضوع استقبال می کنند. بنابراین، در میان انبوهی از تبلیغات، جلب توجه کاربران آسان نخواهد بود. بنابراین شما باید مناسب ترین کانال بازاریابی را پیدا کنید و تبلیغات و فیلم های خود را در آن منتشر نمایید. پیشنهاد می شود مقاله زیر را مطالعه کنید:

کدام شبکه های اجتماعی برای سایت وردپرسی شما مناسب است؟

بسیار از متخصصان B2B معتقدند که فروش اجتماعی به آنها کمک می کند تا روابط بهتری با مشتری برقرار کنند.

تصویر(6)

همین مورد برای فروشگاه تجارت الکترونیک شما نیز صادق است. نیازی به فروش از طریق کانال های رسانه های اجتماعی نیست، اما جذب مستقیم مشتری از کمپین های رسانه های اجتماعی بسیار کارآمد است.

فرصت های شما به عنوان یک مالک تجارت الکترونیکی در بحران اقتصادی جهانی

تصویر(7)

اکنون که همه چالش های مهم را شناختید، در ادامه در مورد امکانات تجارت الکترونیکی نیز توضیح داده می شود. از آنجا که بیشتر فروشگاه های تجارت الکترونیک با افزایش فروش مواجه شده اند، شما نیز باید از این همه فرصت استثنایی استفاده کنید.

در رونق فروش شرکت کنید

به نمودار زیر که توسط Emarsys ایجاد شده است نگاه کنید. این نمودار نشان می دهد که چگونه رفتار مصرف کننده در ایالات متحده به شدت تغییر می کند. فروش از اواسط مارس 2020 که شیوع کرونا در اکثر کشور آغاز شد، در حال افزایش است.

تصویر(8)

در تمامی کشورهای درگیر کرونا نیز همین اتفاق افتاده است. مردم بیشتر می خرند. بنابراین شما باید به سرعت تحقیقات خود را برای راه اندازی یا گسترش کسب و کار آنلاین خود انجام دهید. سعی کنید همگام با سایر کسب و کارهای آنلاین در حال رشد، حرکت کنید. در این زمان دشوار، باید استراتژی فروش فروشگاه تجارت الکترونیک خود را دوباره طراحی کنید. فروش تعداد محدودی از یک محصول به مشتریان خاص را ادامه دهید. این سیاست به شما امکان می دهد به افراد بیشتری خدمات برسانید و رضایت افراد بیشتری را جلب کنید. از طرف دیگر، زنجیره تامین شما ممکن است با مشکل روبرو شود. برای کاهش این مسئله، شما می توانید بیشتر به جمع آوری کالاها و ذخیره آنها بپردازید و صرفا به تامین کنندگان قبلی اکتفا نکنید.

به فروشندهای محلی کمک کنید تا از فروشگاه آنلاین شما محصولات خود را به فروش برسانند

تصویر(9)

فروشندگان محلی که قبلاً از طریق فروشگاه فیزیکی محصولات خود را به فروش می رساندند، در وضعیت کنونی دردسر بزرگی دارند. اکثر آنها هیچ فرآیندی برای فروش آنلاین محصول خود ندارند و اکثر مردم نیز به آنها مراجعه نمی کنند. اما اگر سایت چند فروشندگی وردپرس دارید، می توانید مشکل آنها را برطرف کنید و برای هر فروش که انجام می دهید بدون دردسر پورسانت دریافت کنید، در حال حاضر فروشگاه های آنلاین بزرگ در ایران نیز چنین کاری را شروع کرده اند. همچنین، این کار باعث افزایش محبوبیت برند و سودآوری شما خواهد شد. در اینجا برخی از بهترین نکات را برای الهام بخشیدن به فروشندگان محلی برای استفاده از بازار چند منظوره ذکر شده است.

آفرهای جدید به فروشندگانی که در سایت چندفروشندگی شما فعالیت می کنند ارائه کنید

  • مزایای فعالیت در سایت خود را به فروشندگان محلی ارائه دهید
  • کمپین رسانه های اجتماعی برای سایت چند فروشندگی خود ایجاد کنید
  • کمپین ایمیلی ایجاد و به صاحبان کسب و کارهای سنتی ارسال کنید
  • از تماس تلفنی استفاده کنید، هنوز هم این روش کارآمد است
  • با فروشندگان بزرگ به صورت حضوری جلسه داشته باشید تا آنها متقاعد کنید از طریق سایت شما محصولات خود را بفروشند.

شما باید فرآیند فروشگاه تجارت الکترونیک خود را دوباره طراحی کنید. در سیاست فروش خود تغییراتی ایجاد کنید. در برابر افرادی که از فروشگاه شما برای فروش وسایل خود استفاده می کنند، انعطاف بیشتری داشته باشید. همچنین بیشتر از فروشندگان ثابت، به فروشندگان و تامین کنندگان محلی خود تمرکز کنید.

با مشتریان پیوند طولانی مدت ایجاد کنید

تصویر(10)

دنیا باید با این همه گیری مقابله کند. شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا خساراتی را که به همه متحمل شده است را کاهش دهید. همچنان بسیاری از کشورها در حال افزایش محدودیت ها هستند و باید بیش از پیش برای رفع نیازهای مردم اقدام کنید. در این فاصله زمانی، می توانید ارزش برند خود را عمیق تر تعیین کنید. شما می توانید تخفیف و پیشنهاد های خوبی به مشتریان ارائه دهید، محصولات را در زمان تعیین شده به مشتریان برسانید. اگر این روند مثبت را ادامه دهید، مردم به خدمات شما اعتماد بیشتری خواهند داشت. آنها خدماتی را که در دوران سخت به آنها داده اید فراموش نخواهند کرد.

تحول دیجیتال کلید تجارت در عصر جدید است

تصویر(11)

تجارت دیجیتال و پلتفرم های ابری در خط مقدم مبارزه با این فاجعه اقتصادی هستند. بیشتر دفترها از راه دور مشغول به فعالیت هستند. بسیاری از سازمان ها فعالیت های خود را از طریق اینترنت انجام می دهند. اگر از یک مدل تجاری پویا پیروی می کنید، می توانید فروشگاه تجارت الکترونیک خود را به مکانی تبدیل کنید که در آن همه احساس خوبی داشته باشند.

با توجه به شرایط پیش آمده و وضعیت بد اقتصادی، میهن وب هاست نیز سعی کرده است قیمت هاست های ایران را ثابت نگه دارد و با تخفیف در اختیار کاربران قرار دهد. برای مشاهده و خرید هاست ایران لطفا اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *