قانون 10/20/30 در پاورپوینت به چه معنا است؟
مقاله

قانون 10/20/30 در پاورپوینت به چه معنا است؟

احتمالا در طول زندگی خود از پاورپوینت های گوناگونی استفاده کرده اید و می دانید که هریک دارای ساختار جداگانه ای هستند. یافتن تعادل صحیح بین محتوا، طراحی و زمان بندی دشوار است. بازاریاب ها این مسئله را بهتر از هر کسی می دانند، زیرا موفقیت در این نقش، اغلب با ایجاد کمپین های جذاب، که راوی داستانی هستند، مشخص می شود.

ارائه پاورپوینت با تبلیغات متفاوت است. درک این نکته که چگونه هنگام ایجاد پاورپوینت از دانش بازاریابی خود استفاده کنید، می تواند مشکل باشد. منابع مختلفی برای بازاریاب ها وجود دارد که می توانند هنگام ایجاد ارائه از آنها استفاده کنند، یکی از آنها قانون 10/20/30 است.

قانون 10/20/30 پاورپوینت یک مفهوم ساده است، هیچ پاورپوینتی نباید بیش از ده اسلاید بوده و ارائه آن بیش از 20 دقیقه زمان نیاز داشته باشد. یک پاورپوینت خوب نباید از قلم های کوچکتر از اندازه 30 استفاده کند.

این قانون توسط گای کاوازاکی ابداع شده و ابزاری برای بازاریاب ها در راستای ارائه یک پاورپوینت عالی است. هر یک از عناصر این فرمول به بازاریاب ها کمک می کند تا تعادل بین طراحی و توضیحات مفهومی برقرار کنند، بنابراین می توانند توجه مخاطب را جلب کرده و بر نکات خود تأکید و خوانایی را افزایش دهند.

پاورپوینت Guy Kawasaki

گای كاوازاكي، يكي از كارمندان اپل، بیشتر وقت خود را صرف کار در ایجاد یک پایگاه داده برای Macintosh ، از خانواده رایانه های اپل می کرد. امروزه او به عنوان یک بازاریاب برای Canva(یک ابزار طراحی گرافیک آنلاین) کار می کند.

با توجه به تجربه زیاد او در ارائه سخنرانی برای جذب مخاطب، وی متوجه شد که 30/10/20 یک فرمول موفقیت آمیز برای جلب مخاطب است. كتاب كاوازاكي (هنر شروع)، جایی است که وی برای اولین بار این مفهوم را معرفی و كاربرد آن را شرح داده است.

10 اسلاید

کاوازاکی معتقد است که درک بیش از ده مفهوم در هنگام ارائه برای مخاطبان، چالش برانگیز است. با توجه به این، بازاریاب ها باید تلاش کنند مطالب خود را نهایتا در 10 اسلاید ارائه کنند، که گویای 10 ایده جدید باشد. استفاده از اسلایدهای کمتر و تمرکز روی عناصر مهم، به مخاطب کمک می کند مفاهیمی را که با آنها به اشتراک می گذارید، درک کند.

در عمل، این روش به معنای ایجاد اسلایدهای خاص و مرتبط با موضوع است. به عنوان مثال، می توانید در ارائه، به موفقیت های اخیر کمپین های تبلیغاتی خود اشاره نمایید. استراتژی بازاریابی شما احتمالاً گسترده بوده است و شما یک سری اقدامات مختلف انجام داده اید تا نتیجه نهایی خود را بدست آورید. به جای طرح هر نکته از این کمپین در یک اسلاید جداگانه، از اسلایدهای کمتری برای ترسیم عناصر اصلی استراتژی خود استفاده کنید.  

توجه به این نکته مهم است که نباید متن زیادی در اسلایدهای شما وجود داشته باشد. شما می خواهید اسلاید ها مختصر باشند. مخاطبان شما باید بیشتر اطلاعات را از کلماتی که توضیح می دهید، بدست آورند. اسلایدهای شما باید بیشتر مکمل توضیحات شما باشند.

20 دقیقه

بعد از اینکه وقت خود را صرف تهیه ده نکته اصلی کردید، باید آنها را در مدت زمان 20 دقیقه ارائه دهید. دانستن اینکه فقط 20 دقیقه وقت دارید، برنامه ریزی و ساختار صحبت شما را آسان تر می کند زیرا می دانید که برای هر اسلاید چقدر زمان اختصاص دهید. بنابراین تمام نکات مربوطه را خاطرنشان میکنید.

کاوازاکی اذعان می کند که زمان ارائه توضیحات  اغلب ممکن است طولانی تر باشد، اما به پایان رساندن کار در 20 دقیقه، زمان را برای پرسش و پاسخ نهایی باقی می گذارد. صرفه جویی در وقت ارائه نیز فضا را برای رفع مشکلات فنی باقی می گذارد.

اندازه فونت 30 

اگر جز مخاطبان (شنوندگان) یک سخنرانی بوده اید، احتمالاً می دانید که خواندن اسلایدها با فونت کوچک کمی دشوار است.

قانون نهایی کاوازاکی این است که اندازه  قلم در ارائه شما نباید از اندازه 30 کوچکتر باشد. اگر قبلاً از قوانین دیگری پیروی کرده اید، باید بتوانید نکات کلیدی خود را روی اسلایدها با قلم بزرگ که کاربران بتوانند بخوانند، نشان دهید. از آنجا که نکات مهم شما کوتاه و متمرکز است، متن زیادی برای خواندن مخاطبان وجود نخواهد داشت و آنها وقت بیشتری را صرف گوش دادن به صحبت شما می کنند.

با توجه به اینکه میانگین اندازه قلم توصیه شده 16 است، با استفاده از یک فونت 30، تمام اعضای مخاطبان شما می توانند اسلایدهای شما را بخوانند و با آنها تعامل داشته باشند.

ارائه های خود را جذاب تر کنید

قانون 10/20/30 پاورپوینت به منظور کمک به بازاریاب ها در ایجاد ارائه های قدرتمند است.

هر یک از عناصر قانون، همزمان با دیگری کار می کند، محدود شدن به 10 اسلاید مستلزم برجسته کردن نکات کلیدی برای ارائه به مخاطبان است. یک جدول زمانی 20 دقیقه ای به شما کمک می کند تا بدون اینکه در اطلاعات غیرضروری وارد شوید، متن اسلاید های خود را تنظیم کنید. استفاده از فونت 30 می تواند به عنوان بررسی نهایی در ارائه شما عمل کند، زیرا این امر بر اهمیت نمایش نکات کلیدی در اسلایدها، به جای متن زیاد، تأکید دارد. 

توجه به تعداد اسلایدها، اندازه متن و مدت زمان ارائه به شما اطمینان می دهد که وقتی ارزش کار خود را توضیح می دهید، مخاطبان را مجذوب کلمات خود کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *