راهنمای کامل بازاریابی پیامکی
مقاله

راهنمای کامل بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی مدت ها است در بین بازاریاب ها محبوب است و از آن برای مقاصد مختلفی استفاده می شود. اما در سال های اخیر تغییراتی در نحوه ارسال پیامک به کاربران و نحوه تعامل با آنها ایجاد شده است. با وجود روش های کارآمدتر و راه های مختلف برای بازاریابی، هنوز پیامک به عنوان یکی از روش های مهم بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد.

تلفن های همراه، همواره و در طول شبانه روز در دسترس مخاطبان هستند، پیام های کوتاه به آسانی قابل ارسال بوده و در کمترین زمان نیز توسط مخاطبان خوانده می شوند.

این واقعیت را نیز در نظر داشته باشید که مخاطبان مشاغل تجارت الکترونیکی عمدتا آشنایی کامل با مباحث فروش آنلاین و … دارند. این مورد باعث می شود پیام کوتاه، مکمل کاملی برای ایمیل باشد که مدتها است وسیله ای برای بازاریابی است.

بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی پیام کوتاه مخفف "short message service" است. برندهایی که به عنوان بازاریابی پیامکی نیز شناخته می شوند، از مارکتینگ پیامکی برای ارتباط با مشتریان خود استفاده می کنند.

تفاوت پیام کوتاه با ایمیل به این دلیل است که پیام ها، بسیار کوتاه و با 160 کاراکتر محدود و دارای امکان تحویل فوری تر می باشند. این پیام فقط چند ثانیه پس از ارسال روی تلفن همراه مشتری ظاهر می شود و اغلب به مشتری شما اعلام می کند که پیام جدیدی برای شما ارسال شده است.

بازاریابی پیامکی برای سه موردعالی است:

 • افزایش آگاهی از نام تجاری
 • افزایش تعامل با مشتریان
 • فروش بیشتر

بازاریابی پیامکی به عنوان یک کانال ارتباطی سریع و همواره در دسترس، به بازاریابان تجارت الکترونیکی فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد ارتباط با مشتریان خود می دهد.

3 مزیت برتر بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی ممکن است در مواردی مانند فصل تعطیلات به خوبی عمل کند، اما چه چیزی آن را به یک کانال بازاریابی خوب در طول سال تبدیل کرده است؟

جنبه های مختلفی از بازاریابی پیامکی وجود دارد که باعث می شود این کانال به عنوان یک کانال منحصر به فرد متمایز گردد و به برندهایی که از آن به درستی استفاده می کنند، برتری رقابتی دهد.

بازاریابی پیامکی

تصویر(1)

 1. پیامک سریع است

پیام های کوتاه فوراً دریافت شده و از همه مهمتر، تقریباً بلافاصله خوانده می شوند.

تعجب آور نیست که 90٪ پیامک ها در 3 دقیقه اول خوانده می شوند. این امر باعث می شود کمپین های بازاریابی پیامکی برای ارائه پیشنهادات لحظه ای و فوری از این شیوه اطلاع رسانی استفاده کنند. در ادامه استراتژی های پیام کوتاه مرور و بررسی می شود.

2. پیامک نرخ باز شدن بالاتری نسبت به ایمیل دارد

با توجه به حجم ایمیل هایی که امروزه کاربران دریافت می کنند و تعداد زیادی از آنها نیز اسپم هستند، امکان اینکه ایمیل ارسالی شما توسط کاربران باز شود، کم است. ضمن اینکه شما با محدودیت های ارسال ایمیل و تاییدیه ایمیل های ارسالی توسط سرویس دهنده هایی مانند گوگل، یاهو، مایکروسافت و … نیز روبرو هستید. اما پیام کوتاه به این صورت نیست، تعداد پیامک های دریافتی توسط کاربران کم است و اگر بتوانید نظر کاربران را جلب کنید، مطمئن خواهید بود که اکثرا پیام های شما را مطالعه می کنند.

3. پیامک نرخ تعامل بالاتری دارد

کمپین های بازاریابی پیامکی جالب تر هستند: 70٪ از مشتریان معتقدند پیامک ها توجه آنها را بیشتر جلب می کند.

پیامک ها عمدتا از طریق اعلان ها در تلفن های همراه به کاربران اطلاع داده می شوند و معمولاً نیز خوانده می شوند. علاوه بر این، سرعت بالا در باز کردن پیام تنها ویژگی پیامک نیست، بلکه نسبت به ایمیل نیز کلیک های بیشتری کسب می کند.

چه چیزی پیامک را به یک رسانه بازاریابی قدرتمند تبدیل می کند

مزایای استفاده از بازاریابی پیامکی قابل قبول است اما این بدان معنا نیست که شما باید از بازاریابی ایمیلی صرف نظر کنید. پیامک نباید بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد، پیامک می تواند حاوی یک پیام و پیشنهاد شگفت انگیز باشد.

چرا بازاریابی پیامکی جواب می دهد؟ ترکیبی از بی واسطه بودن، مشاهده پیام صرفا با یک کلیک، جلب سریع توجه کاربران و همچنین عدم نیاز به اینترنت جهت مشاهده پیام ها، باعث شده تا میزان موفقیت کمپین های پیامکی بالا باشد.

چطور می توانید از بازاریابی پیامکی به طور موثر استفاده کنید؟

5 روش ارسال صحیح پیامک

با توجه به اینکه پیامک ها همواره در دسترس مشتریان می باشند، مهم است که در استفاده از این سرویس بازاریابی جذاب، با دقت و حساسیت بیشتری برخورد کنید. در این مقاله بهترین روش ها برای استفاده صحیح از بازاریابی پیامکی معرفی می شوند.

1. اجازه بگیرید

درست مانند بازاریابی از طریق ایمیل، اجازه گرفتن از مشتری برای ارسال پیامک های بعدی مهم است. این کار ساده است، می توانید گزینه شماره تلفن را نیز در قسمت اشتراک خبرنامه خود اضافه کنید تا کاربران همزمان با اشتراک در خبرنامه ایمیلی، دریافت پیامک از شما را نیز تایید کنند.

بازاریابی پیامکی

تصویر(2)

چالش واقعی، کسب مجوزی از کاربران است که شما را قادر می سازد، مجدد برای آنها پیامک ارسال کنید. به مشتری توضیح دهید و بگویید که چه نوع پیامکی برای آنها ارسال می شود.

دوم، از مجوز اعطا شده استفاده نکنید! پیام کوتاه برای جلب توجه مشتری و ارسال فوری پیام است. از کمپین های بازاریابی پیامکی خود برای ارسال اطلاعات مهم در یک زمان خاص استفاده کنید. استفاده بیش از حد از این کانال می تواند باعث ناراحتی مشتریان شود.

با توجه به این توضیحات، راهی برای انتخاب مشتریان در نظر بگیرید. دقیقاً مانند ایمیل، باید مطمئن شوید که به مشتریان یک پیوند جهت لغو اشتراک یا شماره ای که می توانند از طریق آن دریافت پیامک را متوقف کنند، ارائه داده اید.

2. از ابزار بازاریابی پیامکی استفاده کنید

ممکن است بازاریابی پیامکی برای شما هیجان انگیز باشد، اما قبل از این که تلفن خود را بردارید و شروع به ارسال پیام دستی به مشتریان خود کنید، بدانید که برای این کار باید از یک نرم افزار بازاریابی پیامکی استفاده کنید.

یک ابزار عالی بازاریابی پیامکی می تواند به شما کمک کند تا استراتژی خود را برای ارسال پیام های تبلیغاتی و اطلاع رسانی مشخص کنید:

 • می توانید پیام های بازاریابی پیامکی خود را به صورت خودکار تنظیم نموده یا چندین پیام را به طور همزمان ارسال کنید.
 • برخی از ابزارهای بازاریابی پیامکی به شما امکان می دهند پیام کوتاه را به صورت زمانبندی شده ارسال و در وقت  خود صرفه جویی کنید.
 • کمپین های پیام کوتاه را می توان به همان شیوه ایمیل ها راه اندازی و مدیریت کنید.
 • اگر اجازه ارسال پیام کوتاه ندارید، می توانید از طریق ایمیل یا کانال دیگری به مشتریان خود اطلاع رسانی کنید.

یک ابزار بازاریابی پیامکی معیارهای مهم و گزارشهای دقیقی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید میزان تأثیرگذاری پیامک های ارسالی را ببینید. با استفاده از این داده ها، می توانید کمپین های خود را با تاکتیک های مختلفی امتحان کنید تا بالاترین میزان بازگشت سرمایه را به دست آورید.

3. برای مشتریان خود ارزش قائل شوید

قبل از اینکه کمپین پیامکی خود را راه اندازی کنید، یک سوال ساده از خود بپرسید:

چگونه این پیامک به زندگی مشتری من ارزش می دهد؟

اگر نمی توانید به این سوالات پاسخ دهید، از بازاریابی پیامکی صرف نظر کنید. از بازاریابی پیامکی فقط در مواقعی استفاده کنید که دلیل خوبی برای آن داشته باشید.

اگر نمی دانید چه کاری انجام می دهید یا پیام هایتان را خیلی سریع می فرستید، این کانال بازاریابی شما به سرعت سوخت می شود. اینکار سریعترین راه برای فراری دادن مشتریان بالقوه است.

بازاریابی پیامکی

تصویر(3)

4- پیامک کوتاه را جذاب و با اهمیت نگه دارید

تعداد ارسال پیامک در یک بازه زمانی را می بایست مدیریت کنید، همچنین می بایست بررسی دقیقی بر طیف شخصیتی افراد دریافت کننده پیامک داشته باشید.

اگر پیشنهادی دارید، به صورت واضح در پیام اطلاع دهید. اگر پیام شما اطلاعات مهمی در مورد سفارش آنها دارد، آن را در پیام وارد کنید. همیشه پیوندی را به پیام اضافه کنید تا کاربران بتوانند اطلاعات دقیق تری در مورد پیشنهاد/سفارش که ارسال کرده اید به دست آورند.

یک روش عالی دیگر پیگیری از طریق ایمیل است. اگر موردی مهمی را برای کاربران خود ارسال کرده اید، در صورت نیاز مشتری اطلاعات کامل تری را از طریق ایمیل برای آنها ارسال کنید. ایمیل ها نسبت به پیام کوتاه کمتر باعث ناراحتی کاربران می شوند، بنابراین ارسال یک ایمیل تکمیلی تاثیر بهتری دارد.

5. کمپین های بازاریابی پیامکی خود را شخصی سازی کنید

اگرچه هدف نهایی از ارسال پیامک، دریافت توسط افراد مرتبط با کسب و کار شما است، اما اگر پیامک ها شخصی سازی شوند، تاثیر بهتری دارند.

قبلاً اشاره شد که یک ابزار عالی بازاریابی پیامکی به شما امکان می دهد تا ارسال پیامک را تقسیم بندی کنید. پیام کوتاه یک کانال صمیمی تر است، بنابراین با استفاده از نام کوچک کاربر یا شخصی سازی پیام های خود، این نزدیکی را با مشتری خود حفظ کنید.

پیشنهادات مربوط به مکان یا خریدهای قبلی را ارسال کنید.

این امر به ایجاد و حفظ ارتباطی که با مشتریان خود دارید کمک می کند.

همواره به زمان ارسال پیامک برای کاربران توجه کنید. به یاد داشته باشید، بسیاری از افراد اعلان های پیام کوتاه را در تلفن های خود فعال کرده اند. این بدان معنا است که ارسال پیام کوتاه در ساعت 3 صبح منجر به ناراحتی شدید کاربران می شود و تاثیر بدی در تبلیغات دارد.

5 ایده بازاریابی پیامکی

شاید شما بهترین روش های ممکن را بدانید، اما بدون ایده خوب هنوز در ابتدای راه هستید. حداقل پنج ایده عالی وجود دارد که بین یک پیام کوتاه خوب و بد تفاوت ایجاد می کند.   

1. پیشنهادات خوش آمدگویی

چه راهی بهتر از یک پیام کوتاه به موقع برای استقبال از مشتریان وجود دارد؟! همه انتظار دارند یک ایمیل خوشامد گویی داشته باشند، اما ارسال پیام کوتاه خوش آمدگویی برای مشتریان تعجب آور است.

اگر انگیزه ای برای ثبت نام ارائه داده اید، کد تخفیف یا لینک پیشنهاد ویژه را از طریق پیام کوتاه ارسال کنید، در صورتیکه پیام کوتاه شما طولانی است، پیشنهاد می شود به کاربران اطلاع دهید متن کامل را از طریق ایمیل مشاهده کنند.

بازاریابی پیامکی

تصویر(4)

2. تخفیفات تولد

پیام کوتاه یک مناسبت خاص را می طلبد و چه موقعیتی بهتر از تولد مشتری شما است؟

بازاریابی پیامکی

​​​​​​​تصویر(5)

با پیشنهادی که چند روز بعد از تولد مشتری نیز ادامه دارد، توجه مشتری را به خود جلب کنید.

می توانید پیشنهاد را مستقیماً در پیام کوتاه خود قرار دهید، یا می توانید آن را به عنوان تیزر برای بررسی ایمیل جهت دریافت هدیه ویژه تولد ارسال کنید. هر کاری که تصمیم دارید انجام دهید، حتماً از طریق ایمیل قابل پیگیری باشد.

3. پیشنهادات ویژه حساس به زمان

مطمئن شوید که تبلیغ ویژه ای در دست دارید و مشتری شما حتما پیام ارسالی شما را مطالعه می کند.

بازاریابی پیامکی

​​​​​​​تصویر(6)

برای جشنواره های فروش و تبلیغات خود، می توانید کمی هیجان در پیام های متنی خود مانند مثال بالا اضافه کنید. چند گزینه مختلف را امتحان کنید تا ببینید بهترین پیامی که بر مشتری شما تاثیر می گذارد، چیست.

4. ترك سبد

ترک سبد خرید توسط مشتریان و خارج شدن از سایت ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد. ممکن است در روز چندین کاربر بدون اینکه متوجه دلیل آن شوید، خرید خود را ناتمام رها کنند.

در چنین شرایطی می توانید از طریق ایمیل از کاربران بخواهید تا خرید خود را کامل کنند و یا اگر سوالی در رابطه با محصول دارند از شما بپرسند. وقتی این اطلاع رسانی را با یک پیام کوتاه ترکیب کنید قطعا نتیجه مطلوبی دریافت می کنید و کاربر احساس می کند به او اهمیت می دهید.

بازاریابی پیامکی

​​​​​​​تصویر(7)

نقاط قوت و ضعف کانالهای خود را بشناسید. پیام کوتاه برای ارسال پیام های فوری و شگفت انگیز و ایمیل برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جشنواره های فروش و … است. برای جلب توجه مشتری خود، یک کمپین پیامکی ارسال کنید و تصاویر محصولات ویژه را با ایمیل ارسال نمایید تا آنچه را که از دست داده اند به آنها یادآوری کنید.

این ترکیب می تواند بسیار موثر باشد، پیام کوتاه خود را به یک روش سریع برای اطلاع رسانی محدود کنید. پیام کوتاه برای ارسال پیام اولیه عالی است، اما پیشنهاد می شود در این کار زیاده روی نکنید.

5. تأیید سفارش و به روزرسانی های ارسال کالا

در خصوص تأیید سفارش ها و اطلاع از وضعیت سفارش تا زمانیکه به دست خریدار برسد، ارسال پیامک بسیار موثر خواهد بود. انتخاب نحوه دریافت محصول و همچنین مراحل ثبت سفارش تا تحویل به کاربر، باعث افزایش اعتماد کاربران به کسب و کار شما می شود.

بازاریابی پیامکی

​​​​​​​تصویر(8)

مشتری شما می تواند بدون نگرانی از باز کردن ایمیل، از به روزرسانی ارسال کالا به طور مستقیم از طریق تلفن های همراه خود لذت ببرد. همچنین قرار دادن پیوند در پیام کوتاه ایده خوبی است تا کاربران بتوانند جزئیات بیشتری در مورد ردیابی محصول خود کسب کنند.

جلوگیری از اشتباهات بازاریابی پیامکی

پیام کوتاه به عنوان یک رسانه بازاریابی خیلی سریع شناخته شده است. اما، از آنجا که هنوز یک پلت فرم نسبتاً جدید است، دارای کمبود در اجرای پروتکل های مختلف است. با توجه به اطلاعات کسب شده از شکست های کمپین های بازاریابی پیامکی، در اینجا مهمترین اشتباهاتی که باید از آنها در هنگام بازاریابی از طریق پیامک جلوگیری کرد توضیح داده خواهد شد:

1. غفلت از قانون

کشورها، قوانین بسیار خاصی در مورد بازاریابی از طریق پیام کوتاه دارند، به ویژه هنگامی که صحبت از حریم خصوصی داده ها می شود. برای مثال در ایران برای ارسال پیامک های تبلیغاتی می بایست از فیلترهای مختلفی عبور کنید.

بازاریاب ها ملزم به کسب رضایت صریح از مشتریان قبل از ارسال پیامک بازاریابی هستند. همچنین بازاریاب می بایست روش لغو اشتراک را در پیام ارسالی به اطلاع کاربر برساند و در صورت درخواست لغو توسط مشتری، دیگر پیامکی برای وی ارسال نگردد.

اگرچه ارسال انبوه پیام به شماره هایی که از قبل دارید وسوسه انگیز است اما انجام این کار می تواند عواقب جدی برای کسب و کار شما داشته باشد. علاوه بر این، همانطور که احتمالاً از طریق ایمیل مارکتینگ آموخته اید، ارسال پیام های اسپم و انبوه لزوما باعث افزایش فروش نمی شود. از آنجا که ارسال پیامک نیز دارای هزینه هایی است، بهتر است در خصوص ارسال پیامک به طیف خاصی از کاربران بیشتر توجه کنید.

2. ارسال متن بسیار زیاد

اگر به کاربران گفته اید که فقط از پیامک برای ارسال اطلاعات مهم یا حساس استفاده می کنید، از آن برای مورد دیگری استفاده نکنید. این کار منجر به استفاده بیش از حد از پیامک می گردد و احتمالاً مشتری ترغیب می شود تا از اشتراک کسب و کار شما انصراف دهد.

به یاد داشته باشید، فقط به این دلیل که اجازه تماس با مشتریان خود را از طریق پیام کوتاه کسب کرده اید، به این معنی نیست که به صورت انبوه برای آنها پیامک ارسال کرده و آرامش آنها را برهم بزنید.

این کانال بازاریابی را برای ارائه پیشنهادات هیجان انگیز و جذاب نگه دارید تا بتوانید در زمان مناسب مشتریان خود را خوشحال کنید. به این ترتیب، آنها نه تنها از دریافت پیامک ناراحت نمی شوند بلکه باعث جلب رضایت آنها نیز می شود.

بازاریابی پیامکی​​​​​​​

​​​​​​​تصویر(9)

3. برنامه ریزی صحیح نیست

اگر در زمان بدی پیام هایتان را برای کاربران ارسال کنید، مشتری های شما ممکن است آن را نادیده بگیرند یا حتی باعث ناراحتی آنها شوید. این مورد فقط اهداف کمپین شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد بلکه می تواند منجر به افزایش نرخ انصراف شود و در نتیجه باعث کاهش محبوبیت برند شما گردد. برای به حداقل رساندن خطر وقوع چنین اتفاقی، سعی کنید زمان پیام های خود را هوشمندانه تنظیم کنید.

زمان مناسب برای ارسال پیام های متنی شما بستگی به محتوا و نیت شما دارد. برای اعلام فروش در آخر هفته، با ارسال پیامک های خود در روز پنجشنبه و سپس ارسال پیام دیگری در صبح روز فروش ویژه، بهترین تاثیر مثبت را خواهد داشت.

از طرف دیگر، یادآوری های قرار ملاقات باید یک روز قبل از تاریخ قرار ملاقات و احتمالاً یک ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده ارسال شود. اگر مخاطب بین المللی دارید، اطمینان حاصل کنید که اختلافات منطقه زمانی را در نظر داشته باشید.

4. استفاده از زبان عامیانه متن

پیام کوتاه فقط برای 160 کاراکتر امکان پذیر است. بدیهی است که انتقال پیام با فضای محدود ممکن است چالش برانگیز باشد.عامیانه صحبت کردن و استفاده از اختصارات متن در ارتباطات پیامکی به امری عادی تبدیل شده است. اما واقعیت این است که برای همه قابل درک نیست.

استفاده از کلمات نامتعارف باعث می شود نام تجاری شما غیرحرفه ای به نظر برسد. به اندازه کافی خلاق باشید و با استفاده از کلمات و جملات کامل پیام های خود را بسازید. به این ترتیب، در هزینه های خود صرفه جویی می کنید و نیازی به ارسال پیامک های تکمیلی نیز نمی باشد.

5. استفاده از call-to-action

اگر تعداد کاراکترها به شما اجازه می دهد، از call-to-action برای اضافه کردن یک دستورالعمل، کد تخفیف و … استفاده کنید.

در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • برای دریافت هفتگی اخبار تجارت الکترونیک از طریق <این پیوند> مشترک شوید.
 • برای ارسال رایگان قبل از ساعت 6 بعد از ظهر از <این کد> استفاده کنید.
 • برای کسب جوایز هیجان انگیز به <این نظرسنجی> پاسخ دهید.
 • برای دریافت کد تخفیف ویژه تولد خود <این پیوند> دیدن کنید.

درست مثل این مثالها، پیام های خود را اصلاح کنید تا مشتری شما دقیقاً بداند که در مرحله بعد چه کاری و چگونه انجام دهد.

نکات کلیدی و پایانی

بازاریابی پیامکی اگر به درستی انجام شود، می تواند ارزش بی نظیری را به استراتژی تجارت الکترونیکی شما  اضافه کند.

اقدامات بزرگ استفاده از بازاریابی پیامکی برای تجارت الکترونیکی:

 • اجازه استفاده از پیامک را از مشتریان خود دریافت کنید و صرفا در موارد ضروری از آن استفاده کنید.
 • از یک ابزار بازاریابی پیامکی برای خودکار کردن تبلیغات خود و مرتبط نگه داشتن پیام های خود استفاده کنید.
 • کمپین های بازاریابی پیامکی خود را برای ایجاد و حفظ ارتباط با مشتریان خود شخصی سازی کنید.
 • از یک پیام کوتاه برای کارهایی مانند خوش آمد گویی، تولد و ترک سبد خرید استفاده کنید.
 • برای ارائه پیشنهادات حساس به زمان و ویژه ترین محصولات پیشنهادی، از پیامک استفاده کنید.
 • وضعیت ارسال محصولات را از طریق پیامک به مشتریان اطلاع دهید
 • از ایمیل به عنوان یک مکمل در قالب توضیحات بیشتر در کنار پیامک استفاده کنید.
 • تا زمانی که بهترین روش ها را انتخاب و از پیامک به درستی استفاده می کنید، می توانید ROI (نرخ بازگشت سرمایه) خود را به شدت بهبود ببخشید.

 با استفاده از این اقدامات اجرایی، شما می توانید بازاریابی پیامکی را برای فروشگاه تجارت الکترونیک خود مورد استفاده مفید قرار دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *