10 راهکار برای بهره وری بیشتر از دوره های کارآموزی
مقاله

10 راهکار برای بهره وری بیشتر از دوره های کارآموزی

کارآموزی سهم قابل توجهی در پیشرفت شما خواهد داشت. در این دوره می بایست تلاش زیادی انجام داده و برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. هنگامی که برای گذراندن دوره کارآموزی در شرکتی پذیرفته شدید، تمام وقت خود را برای یادگیری بگذارید.

علاوه بر مهارت هایی که در کار یاد خواهید گرفت، این احتمال وجود دارد که پیشنهادات شغلی نیز دریافت کنید. یک نظرسنجی که اخیرا نیز انجام شده است نشان می دهد که 43.5٪ از کارآموزان در پایان دوره کارآموزی خود پیشنهاد کاری دریافت کرده اند. در ادامه، دستورالعمل های مربوط به نحوه استفاده بهینه از کارآموزی و کسب مهارت های جدید توضیح داده می شود.

1. اهداف کارآموزی را به روشنی تعیین کنید

در هر شغلی، دانستن آنچه از شما انتظار می رود ضروری است و دوره کارآموزی شما تفاوتی با یک شغل واقعی نخواهد داشت. با کارفرمای خود صحبت کرده و اهداف و انتظاراتی که از شما دارند را سوال کنید، با دانستن ساختار کارآموزی انگیزه شما برای کار، بیشتر می شود و با مسائل غیر ضروری درگیر نخواهید شد.

در زیر چند نمونه از اهداف و انتظاراتی وجود دارد که پیشنهاد می شود در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید:

 • مهارت های خاصی که می خواهید روی آنها کار کنید
 • مناطق خاص یا پروژه هایی که کارفرما تمایل دارد شما در آنها فعالیت داشته باشید
 • در صورت لزوم و نیاز به راهنمایی، چگونه می توانید آنها را بیان کنید
 • در صورت امکان از چه منابعی استفاده و پاسخ ها را از کجا بیابید
 • کارفرما بازخورد عملکرد شما را به چه صورت بیان می کند
 • نحوه ارائه توضیحات در مورد تأخیرها یا تنظیم جدول زمانی در صورت لزوم

2. همیشه پیگیری کنید

هر کاری که به شما محول شد، سعی کنید با موفقیت آن را به پایان برسانید. اگر احساس می کنید نمی توانید به قول های خود عمل نمایید، این موضوع را با سرپرست خود در میان بگذارید. توضیح دهید که چرا قادر به انجام وظایف خود نیستید و در مقابل قادر به انجام چه کارهایی هستید. با گذشت زمان و با انجام موفقیت آمیز وظایف محول شده، می توانید اعتماد کارفرما را بدست آورید.

3. اشتباهات خود را شناسایی و آنها را برطرف کنید

در طول دوره کارآموزی ممکن است اشتباه کنید، این اشکالی ندارد. اشتباه کردن بخشی از منحنی یادگیری است. مهم پذیرفتن مسئولیت اشتباه است، وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، بیان راه حل های مختلف منجر به حل سریعتر مشکل می شود و دیگران را قادر می سازد شما را به عنوان یک رهبر ببینند.

یک سناریوی احتمالی:

شما مهلت اجرای یک پروژه مهم را از دست داده اید.

یک راه حل برای مشکل فوق:

ابتدا باید با سرپرست خود در میان بگذارید که می دانید مهلت مقرر را از دست داده اید، بدون اینکه بهانه ای برای اشتباه خود بیاورید. به عنوان مثال: "من زمانبندی درستی برای انجام این پروژه نداشتم و مسئولیت آن را به عهده می گیرم."

در مرحله بعد، راه حل هایی برای چگونگی رفع مشکل ارائه دهید. به عنوان مثال: "من توانسته ام سایر کارهایم را اولویت بندی کنم و تا پایان روز می توانم این کار را انجام دهم."

سپس، برای حل مسئله اقدامات لازم را انجام دهید.

آموزش دوره کارآموزی

تصویر(1)

4- ارتباطات جدید برقرار کنید

کارآموزی یک فرصت ارزشمند برای شروع گسترش روابط خود با دیگران است. افرادی که در محیط کار با آنها ملاقات می کنید می توانند برای سالهای آینده دوست شما بوده و یا به عنوان مربی به شما کمک کنند.

شروع مکالمه با غریبه ها برای همه آسان نیست اما روش های ساده ای وجود دارد که می توانند برای شروع به شما کمک کنند. در زیر چند نمونه ذکر شده است:

آیا برای اولین بار دوره کارآموزی را برای کسب مهارت در شغل فعلی  شروع کردید؟ یکی از مهمترین مواردی که یاد گرفتید چه بود؟

چه چیزی است که شما در اوایل کار خود به آن اعتقاد داشتید اما اکنون به گونه دیگری فکر می کنید؟

بهترین توصیه ای که در ابتدای کار خود دریافت کرده اید یا آرزو می کنید که دریافت کنید، چیست؟

به نظر شما جهت پیشرفت خود طی دهه آینده به چه مهارت هایی در زمینه شغلی خود نیاز خواهید داشت؟

5- یک مربی را شناسایی کنید

مربی شخصی است که می تواند شما را در دوره کارآموزی راهنمایی کند و پلی برای دسترسی به افراد حرفه ای و فرصت های یادگیری بیشتر باشد. آنها نقشه کامل راهی برای موفقیت به شما نمی دهند بلکه می توانند به عنوان منبع قابل اعتماد برای دریافت بازخورد عملکرد شما باشند.

در برخی از دوره های کارآموزی، ممکن است یک مربی به شما اختصاص داده شود. در سایر موارد، ممکن است مجبور شوید یکی از کارکنان شرکت را به عنوان مربی انتخاب نمایید. در چنین مواردی، می توانید به صراحت بگویید : "من مشتاقم تا آنجا که ممکن است در طول دوره کارآموزی مهارت های مختلفی را بیاموزم. با توجه به اینکه شما فرد با تجربه ای در شرکت هستید، آیا در این مدت می توانید به عنوان مربی به من کمک کنید؟ "

باید فردی را انتخاب کنید که مورد تحسین شما بوده و دارای مهارت ها و ویژگی هایی باشد که باعث رشد شما شود. اگر مربی خود را پیدا کردید، می توانید جلسات منظم و کوتاه مدت را با وی تنظیم کرده و سوالات خود را مطرح کنید. توجه: مربی بودن به وقت و تلاش زیادی نیاز دارد، بنابراین اگر مریی شما از ادامه کار انصراف داد، با کمال لطف بپذیرید و سعی کنید با فرد دیگری در این خصوص مشورت کنید.

6. همکاری با دیگران را تمرین کنید

یک مهارت حیاتی که در هر حرفه ای به شما کمک می کند، همکاری با سایر کارکنان، گوش دادن به نظرات و پیشنهادات آنها و برقراری ارتباط با آن ها می باشد. در طول دوره کارآموزی، به دنبال فرصت هایی برای تمرین همکاری باشید. در اینجا چند نمونه از نحوه انجام این کار آورده شده است:

 • چه به صورت انفرادی و چه به صورت گروهی کار کنید، لازم است تا الزامات پروژه خود را تعریف کنید. آیا به کمک فرد دیگری احتیاج دارید؟ تشخیص اینکه به فرد یا افرادی نیاز خواهید داشت می بایست در اسرع وقت انجام و اطلاع رسانی شود زیرا دستیابی به منابع مورد نیاز را آسان می کند.
 • وقتی جلسه ای برگزار می کنید، برنامه جلسه را از قبل آماده کنید و در اختیار افرادی که در جلسه حضور دارند قرار دهید.
 • با شروع و خاتمه جلسه طبق برنامه، به وقت همه احترام بگذارید.

7. به دنبال فرصت های رشد باشید

چند روز و هفته اول ممکن است شامل جلسات و آموزشهای زیادی باشد. از هر زمان آموزشی که برای پرسیدن سوالات و یادگیری مهارت های جدید پیشنهاد شده است، استفاده کنید. اگر هیچ آموزش رسمی وجود ندارد، منابع اطلاعاتی جدید را به تنهایی پیدا کنید. برای استفاده بیشتر از دوره کارآموزی، با انرژی و کنجکاوی به دنبال آموزش ها و مهارت های جدید باشید.

8- تجربیات  خود را ثبت کنید

در طول دوره کارآموزی، نوشتن ایده ها، نحوه یادگیری و موفقیت ها در یک فایل Word یا بلاگ می تواند به شما در رسیدن به اهداف کمک کند.

به صورت روزانه و هفتگی، تمامی موارد را یادداشت کنید و در پایان دوره کارآموزی در اختیار کارفرما قرار دهید تا علاقه و اشتیاق خود را به کار و مهارت کسب شده، نشان دهید.

9. در کل یک چشم انداز مثبت ایجاد کنید

در طول دوره کارآموزی، شما مهارت های جدید زیادی را خواهید آموخت، در یک مسیر جدید حرکت می کنید و قادر هستید از تمام راه ها برای رسید به رشد شخصی و شغلی استفاده کنید.

ممکن است در این بین دچار استرس و عدم اطمینان به خود شوید، برای مقابله با این عدم اطمینان، روش های ایجاد تفکر مثبت را شناسایی کنید. اگر در حال ثبت تجربیات خود هستید، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی نمایید. با ذکر دلایلی که باعث کسب نتایج خوب شده است، به خود اعتماد به نفس دهید. وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود آرامش خود را حفظ کنید و راههای دیگری برای جبران ضعف های خود پیدا کنید.

این مثبت اندیشیدن می تواند تأثیر زیادی بر سلامت روحی و جسمی شما بگذارد. در حقیقت، محققان متذکر شده اند که خوش بینی می تواند منجر به کاهش میزان افسردگی، مقاومت بیشتر در برابر سرماخوردگی و سلامت قلبی عروقی شود.

آموزش دوره کارآموزی

تصویر(2)

10. در تماس باشید

هر دوره کارآموزی فوراً منجر به پیشنهاد شغلی نمی شود. اگر شرکت و کاری که انجام داده اید مورد توجه شما قرار می گیرد، خوب است که همواره با مدیر و سرپرست شرکت در تماس باشید تا وقتی فرصتی مهیا شد، به شما اطلاع دهند.

با پایان کارآموزی، یادداشت هایی جهت تشکر را برای افرادی که با آنها کار کرده اید، ارسال کنید. در خصوص پروژه هایی که با هم کار کرده اید، صحبت کنید، از هرگونه راهنمایی که به شما کرده اند، سپاسگزاری نمایید و اطلاعات تماس خود را به آنها بدهید.

در زیر چند جمله برای شروع این یادداشت ها وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید:

 • "از زمانی که در اختیار من قرار داده شد سپاسگزارم ..."
 • "من به دلیل تمام تجربه و دانشی که از دوره کارآموزی کسب کرده ام، از شما قدردانی می کنم ..."
 • "من می خواهم با شما در تماس باشم ..."

صفحه رسمی شرکت را در شبکه های اجتماعی دنبال و برای کسب اطلاعات در مورد فرصت های شغلی همواره اطلاعیه های جدید استخدام را مطالعه کنید.

پیشنهاد می شود به طور منظم با افرادی که از نزدیک با آنها کار کرده اید ارتباط داشته باشید. به عنوان مثال، می توانید یک یادداشت برای آنها ارسال کنید. می توانید همکاران سابق خود را به یک قهوه دعوت کنید. این یک روش عالی برای یادگیری موارد جدید است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *