چگونه برای مصاحبه شغلی بعدی آماده شوید
مقاله

چگونه برای مصاحبه شغلی بعدی آماده شوید

این روزها هیچ مقاله تجاری یا کسب و کاری بدون ذکر تأثیر COVID-19 بر روی آن شروع نمی شود. برنامه های تجاری در اوایل سال 2020 حدود40 ٪ کاهش داشتند و 2.9 میلیون اشتغالی که هر ساله توسط استارت آپ ها ایجاد می شد، دچار مشکل شدند. واقعیت این است که ورود به یک شرکت جدید این روزها بیش از هر زمان دیگری چالش برانگیز است.

به همین دلیل شما باید بیشتر از هر زمان دیگری درباره مصاحبه شغلی بعدی خود فکر کنید.

به کار بردن روش های رایج 

واژه استارتاپ ممکن است تصاویری از دفاتر لوکس و شرایطی متفاوت تر از شرکت های معمولی، به ذهن متبادر کند. مهم نیست که محیط معمولی و یا لوکس باشد، فراموش نکنید که استارتاپ یک تجارت است. مهم نیست که پروژه بعدی چه مدت زمانی به طول می انجامد، شما هنگام شرکت در یک مصاحبه شغلی در یک شرکت تازه کار باید فوق العاده به نظر برسید. بنابراین، همان خصوصیاتی که در محیط شرکتی وجود دارد در استارتاپ ها نیز ارزش گذاری می شوند. این بدان معنا است که شما باید از روش های استاندارد برای مصاحبه ای خوب استفاده کنید، یعنی:

  • تحقیق خود را انجام دهید: هیچ کس نمی خواهد کسی را استخدام کند که هیچ تصوری از کار شرکت ندارد. قبل از مصاحبه شغلی بسیار مهم است که به دنبال اطلاعاتی باشید که می توانید به صورت آنلاین درباره شرکت پیدا کنید و آن ها را مطالعه کنید. سعی کنید از دستاوردهای اخیر شرکت یادداشت بردارید، صفحات رسانه های اجتماعی آنها را مرور کنید و به طور کلی سعی کنید نشان دهید که تکالیف خود مانند  تجزیه و تحلیل رقبا و چگونگی کمک به موفقیت شرکت را انجام داده اید.
  • در مورد رزومه کاری خود اطمینان داشته باشید: این نکته ای است که بسیاری از افراد آن را اشتباه درک می کنند. به این موارد فکر نکنید که اگر تجربه درستی نداشته باشید چه می شود؟ اگر تازه دانشگاه را به پایان رسانده اید بعد آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تا زمانی که از همه این موارد آگاه و آماده توضیح در مصاحبه شغلی باشید، موارد دیگر اهمیتی ندارد. اطمینان حاصل کنید که با آنچه در رزومه خود درج کرده اید همسو هستید.
  • سوالات خود را آماده کنید: مصاحبه دو طرفه است. این شرکت می خواهد در مورد شما بیشتر بداند، اما همچنین فرصتی است که شما می توانید شک و تردید خود را نسبت به آنها برطرف کنید. می توانید در مورد فرهنگ شرکت، برخی از سیاست هایی که در پست شغلی ذکر نشده است یا درباره موارد فنی بسیار خاص، از جمله اینکه کدام نرم افزار بیشترین استفاده روزانه را دارند، سوال کنید. 
  • برای گفتگوهای کوتاه آماده باشید: هیچ مصاحبه کننده ای مستقیما وارد بحث  کار نخواهد شد. هر مصاحبه شغلی فرصتی برای درک و شناخت شما به عنوان یک شخص است. بحث استخدام به تناسب فرهنگی و هوش اجتماعی بستگی دارد  و برخی از افراد در بحث های کوتاه و مختصر بهتر از دیگران هستند. کسانی که اعتماد به نفس کمتری دارند می توانند فیلم های آنلاین درباره طرح کاریزما و تأثیرگذاری بر آنها را مشاهده کنند.
  • از روش STAR استفاده کنید: این روش در مصاحبه های شغلی استفاده می شود تا شما برخی از قابلیت های خود را در خصوص آن موقعیت شغلی برجسته کنید. S مخفف Situation است، جایی که شما چالشی که با آن روبرو شده اید را توصیف می کنید. T برای وظیفه ای(Task) است که شما مجبور به انجام آن هستید. A برای عملی(Action) است که شما انجام داده اید. و R برای نتیجه(Result) است. از این روش برای نشان دادن شایستگی های خود در زمان مصاحبه استفاده کنید تا به دیگران ثابت کنید که شما فرد مناسبی برای آن شغل هستید. 
  • پیگیری را فراموش نکنید: حتی اگر فکر می کنید مصاحبه شغلی خود را به بهترین نحو انجام داده اید، فکر بدی نیست که روز بعد یک پیام به شخصی که با شما مصاحبه انجام داده است ارسال کنید.یک پیام با مضمون "با تشکر از شما برای وقتتان" می تواند کارآمد باشد! به احتمال زیاد، مصاحبه کننده در آن روز ده ها نفر را دیده است و یادآوری اینکه شما وجود دارید می تواند به شانس شما کمک کند.

مطمئناً همه مواردی که قبلاً در مورد زبان بدن، برداشت های اول، لباس و غیره می دانید  نیز در قرار مصاحبه کاری حائز اهمیت می باشند. 

نکته های مهم در زمان مصاحبه استارتاپ ها

ممکن است این نکته را  از افراد استخدام شده توسط شرکت های فناوری که پس از یک موفقیت چشمگیر در آنجا استخدام شده اند یا سوالات مصاحبه معروف Google شنیده باشید که به اندازه تعداد استارت آپ ها، سبک مصاحبه شغلی وجود دارد.

هنوز هم الگوهای کافی وجود دارد که  افراد تازه کار بتوانند با مطالعه سوالات مصاحبه شغل مورد نظر خود را به دست آورند. این نکته ای است که باید درک کنید:

1. حل مساله از راه دور

آمادگی برای مصاحبه شغلی

تصویر(1)

استارت آپ ها تمایل دارند سریع رشد کنند. آنها برنامه های پیشرفته 6 هفته ای شبانه روزی یا دوره های طولانی یادگیری و توسعه نیستند.

به همین دلیل است که شما باید بدانید چالش های شرکت دقیقاً چیست و چگونه آنها را حل کنید. شما باید بدانید که در کدام موقعیت شغلی مناسب می باشید و چرا بهترین فرد برای این کار هستید.

به یاد دارید وقتی گفته شد که باید پیش از مصاحبه تحقیقات لازم را در مورد شرکت انجام دهید؟ این دقیقاً همان جایی است که درک خوب آنچه که آن استارتاپ انجام می دهد، به شما کمک خواهد کرد. اگر بتوانید نشان دهید که می توانید به آنها کمک کنید تا اهدافشان را برآورده کنند، استخدام می شوید. در برخی موارد، مصاحبه گر ممکن است از شرایطی که شرکت در آن قرار دارد و به همین دلیل میخواهد شخص جدیدی استخدام کند، صحبت کند. این مورد  فرصتی در مصاحبه شغلی است که می توانید به صورت شفاهی مهارت و دانش خود را به آنها توضیح دهید.

نکته: یک برنامه روزانه یا لیستی از کارهایی که بلافاصله بعد شروع به کار در شرکت باید انجام دهید، تهیه کنید. این کار نشان می دهد که شما به یادآوری وظایف خود نیاز ندارید و میتوانید ابتکار عمل داشته باشید. هر کس یک بازیکن فعال در تیم خود را دوست دارد.

2. در مورد محصول نظرات مفید داشته باشید

آمادگی برای مصاحبه شغلی

تصویر(2)

ممکن است شما در مورد اصطلاح PLG یا رشد منجر به تولید محصول که اختصار عبارت product led growth است، شنیده باشید. فرقی نمی کند این محصول فیس بوک، یک سرویس اشتراکی و  یا یک چاپگر سه بعدی قابل حمل باشد. در دنیای استارتاپ، محصول مهمترین کاراکتر است و هدف شما به عنوان یک کارمند، بهبود و ارتقای آن خواهد بود.

حداقل کاری که باید قبل از حضور در مصاحبه شغلی خود انجام دهید، آزمایش محصول است.

علاوه بر این، به یاد داشته باشید که مدل MVP (حداقل محصول مناسب) که اختصار عبارت minimum viable product است، به این معنی می باشد که شرکت های نوپا محصولی را به بازار عرضه می کنند که میدانند هنوز در حد عالی نیست.

به طور خلاصه، شما باید فراتر از یک کاربر ساده فکر کنید و در واقع بیشتر شبیه یک مشاور باشید. نقاط قوت و ضعف محصول چیست؟ آیا موردی وجود دارد که برای بهبود سریع محصول روی آن کار کنید؟ پیشنهادهایی برای بازاریابی آنها در شبکه های اجتماعی دارید؟ شما باید مثل اینکه عضوی از شرکت هستید، رفتار کنید، نه فقط به عنوان شخصی که در آن استخدام شده است.

نکته: قبل از مصاحبه شغلی، تجربه خود را در استفاده از محصول ثبت کنید و لیستی از تمام جوانب مثبت و منفی در مورد آن تهیه کنید.

3. دارای ذهنی شفاف و باز باشید 

آمادگی برای مصاحبه شغلی

تصویر(3)

در دنیای استارتاپ، کارمندان تمایل دارند روش های زیادی را امتحان کنند. داشتن فکری باز در مورد آنچه نمی توانید انجام دهید نیز مهم است. در واقع، مصاحبه کنندگان کسانی را که می توانند در زمینه های خاص نظرات و افکار ارزشمندی از خود ارائه دهند را ترجیح می دهند.

فرض کنید در یک مصاحبه برای یک موقعیت شغلی علمی قرار دارید. مصاحبه کننده از شما می پرسد که آیا می توانید با برخی ایده ها به بازاریابی کمک کنید؟ اگر هیچ پیش زمینه ای در مورد آن شغل ندارید، بسیار مهم است که شرکت بداند در چه زمینه هایی نمیتواند از مهارت شما استفاده کند. 

نکته: قبل از مصاحبه شغلی، یک بار دیگر شرح کار را مرور کرده و میزان اعتماد به نفس خود را در مورد هر یک از الزامات رتبه بندی کنید. 

4. متعهد بودن

آمادگی برای مصاحبه شغلی

تصویر(4)

اگر مصاحبه اولیه به خوبی انجام شود، بعد از آن ممکن است که یک دوره آزمایشی آغاز گردد. یک ثانیه هم فکر نکنید که  اکنون دیگر جای شک و ابهامی وجود ندارد و شما استخدام شده اید، زیرا از این پس نوبت شما است که نشان دهید چقدر به کار خود متعهد هستید.

اگر این توانایی را دارید که ایده هایی که شخص دیگری میتواند داشته باشد را ارائه دهید، امتیازات ویژه ای را نصیب خود خواهید کرد. در تجارت، ممکن است واژه USP (نقطه فروش منحصر به فرد)، اختصاره شده عبارت unique selling point، را بشنوید. اگر مهارت های خود را با یک بخش دیگر نیز همسو کنید، این فرصتی عالی برای شما است که پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

 نکته: اگر هر نوع تکلیف با مهلت تعیین شده یا KPI به شما داده شده است، تمام تلاش خود را انجام دهید تا انتظارات شرکت را برآورده کنید.

5- اشتیاق خود برای حضور در بخش های دیگر را نیز نشان دهید

آمادگی برای مصاحبه شغلی

تصویر(5)

مصاحبه کننده ممکن است بخواهد درک بهتری از شخصیت شما داشته باشد و از شما درخواست کند که درباره موضوعی کاملاً بی ربط  به موقعیت شغلی صحبت کنید.

در اینجا دو هدف وجود دارد: اول، متوجه شوند چقدر در این حیطه مهارت دارید. لذا از این طریق متوجه خواهند شد که چگونه می توانید خود را با شرایط غیر مترقبه سازگار کنید.

در مرحله دوم، آنها می خواهند ببینند آیا اشتیاق شما نسبت به موارد دیگر به اندازه احساس شما در مورد شرکت قوی است؟ شخصی که در مورد محصولات این شرکت حرفی برای گفتن ندارد و در مورد یک رقیب حرف های زیادی دارد، مناسب نخواهد بود. از طرف مقابل، اگر ایده های شما توسط شرکت قابل استفاده باشد، شانس خود را به شدت افزایش می دهید.

نکته: قبل از مصاحبه شغلی، لیستی از ایده های خود و آنچه که هیجان انگیز و جالب است، تهیه کنید. اگر با آنچه شرکت انجام می دهد همسو باشند، امتیاز ویژه ای برای شما محسوب خواهد شد.

نکاتی برای مصاحبه آنلاین

آمادگی برای مصاحبه شغلی

تصویر(6)

از آنجا که این روزها برگزاری جلسات آنلاین معمول شده است، فکر خوبی است که  لیستی از نکاتی را که باید برای جلسات مجازی در نظر بگیرید، تهیه کنید:

  • از مناسب بودن فضا اطمینان حاصل کنید: نبودن صداهای مزاحم، نور مناسب و اتصال قوی به اینترنت، همه مواردی هستند که باید در اختیار داشته باشید. توجه به جزئیات نکته ای است که  به عنوان یک مصاحبه شونده باید به آنها دقت کنید. 10-15 دقیقه قبل از مصاحبه فرصت خوبی است تا مطمئن شوید همه چیز تمیز و مرتب به نظر می رسد، لذا نور کافی را تنظیم کنید. 
  • تنظیمات فنی نرم افزار خود را چک کنید: اطمینان حاصل کنید که از برنامه مناسبی استفاده می کنید و از قبل با یک دوست تماس بگیرید. میکروفون و هدفون خود را تست کنید و لوازم جانبی مورد نیاز را در نزدیکی خود داشته باشید.
  • به وب کم نگاه کنید، نه مصاحبه کننده: این کار به بازسازی این حس کمک می کند که گویا در مکان واقعی با آن شخص ملاقات می کنید. تنها راه برای چشم در چشم شدن با مصاحبه کننده این است که از وب کم با ایشان صحبت کنید!
  • برای پیش آمدن یک مشکل آماده باشید: یک شخص یا کودک ممکن است در را باز کند. نوازنده خیابانی ممکن است بیرون سرو صدا ایجاد کند. مصاحبه کننده متوجه خواهد شد، اما آماده باشید که پیش از آن عذرخواهی کرده و وضعیت را مساعد کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *