معرفی و بررسی لینک های Nofollow ,Sponsored و UGC
مقاله

معرفی و بررسی لینک های Nofollow ,Sponsored و UGC

معرفی ویژگی های Nofollow ، Sponsored و UGC

در 10 سپتامبر 2019، گوگل اعلام کرد که دو ویژگی دیگر به نام های ویژگی "sponsored"و ویژگی "UGC" (مخفف "user-generated content") به ویژگی 14 ساله "nofollow" اضافه خواهد شد. اما سوال اینجا است که چرا نیاز است از دو ویژگی جدید معرفی شده فوق استفاده نمود؟

ویژگی nofollow در سال 2005 معرفی، اما کمی بعد نمونه هایی از ویژگی های جدید نیز ارائه شد. اکنون برای یادآوری ویژگی nofollow، مثالی در ادامه ذکر شده است: 

بررسی لینک های Nofollow, Sponsored و UGC

تصویر(1)

هر فردی که به SEO علاقه مند است، باید آگاه باشد که هدف از ویژگی nofollow این است که به گوگل اطلاع داده شود، لینک مذکور ممکن است اسپم باشد. nofollow به معنی آن است که لینک بر رتبه سایت تاثیر منفی نمی‌گذارد اما ممکن است اثرات مثبتی داشته باشد، به ویژه اگر لینک از یک منبع معتبر باشد.

گوگل اکنون دو نوع ویژگی مشابه را به نام های sponsored و UGC معرفی کرده است. درست مانند ویژگی اصلی nofollow، این دو مقدار جدید نیز با Rel (صفت خصوصی) برای Google مشخص می شوند که پیوند موردنظر نباید در PageRank تاثیر داشته باشد. با این حال، تفاوت اصلی این است که دو مقدار جدید Rel به Google در مورد استفاده و هدف کلی از بکار بردن پیوندهای ذکر شده پیام (hint) می دهند. در زیر نحوه کار با هر یک از ویژگی های جدید توضیح داده می شود.

ویژگی پیوند Sponsored

ویژگی پیوند Sponsored، به این معنی است که لینک های Sponsored می توانند به طور قطعی به عنوان لینک های تبلیغاتی برچسب گذاری شوند. در حالی که در حال حاضر پیوندهای غیرقابل اعتماد باید از همان ویژگی (nofollow) به عنوان پیوندهای پشتیبانی شده از نوع تبلیغاتی استفاده کنند. ممکن است هر دو ویژگی ذکر شده از نظر مدیر سایت، تفاوتی با هم نداشته باشند، اما حداقل با ویژگی Sponsored می توانید به Google بفهمانید که این لینک، تبلیغاتی است و آن را از یک لینک "غیرقابل اعتماد" مجزا کند.

ویژگی UGC

ویژگی UGC یا User Generated Content، به هر نوع لینکی که توسط کاربران ایجاد شود، اشاره دارد. در واقع منظور لینکی است که توسط مدیر و صاحب سایت ایجاد نشده باشد. با این صفت می‌توان لینک‌های موجود در پست‌های فروم‌ها، کامنت‌ها، مقالات وبلاگ‌ها و … را علامت‌گذاری کرد.

علاوه بر این، برچسب UGC به Google اطلاع می دهد که پیوند موجود در محتوای تولید شده توسط کاربر ایجاد شده است، مانند نظرات کاربر یا پست های منتشر شده در انجمن ها. 

چرا استفاده از ویژگی Nofollow کافی نیست؟

اگرچه ویژگی nofollow از زمان معرفی تاکنون به طور مستمر توسط وبمستران مورد استفاده قرار گرفته است، اما دلایل مختلفی برای گسترش انواع ویژگی ها برای پیوندها وجود دارد. به عنوان مثال، مقادیر جدید "sponsored" و "UGC" به Google کمک می کنند تا بتواند انواع لینک ها را تشخیص داده و تصمیم درستی در خصوص ویژگی لینک ها بگیرد.

علاوه بر این، ویژگی های جدید همچنین به Google در تجزیه و تحلیل مداوم متن لنگر، به ویژه ارتباط متن لنگر با محتوای مقصد، کمک می کنند. 

به روزرسانی های Nofollow ،Sponsored و UGC چگونه بر مدیریت وب تأثیر می گذارند؟

پیوند Nofollow در طول تاریخ به عنوان روش اصلی برای اشاره به Google جهت صرف نظر کردن از یک لینک، مورد استفاده قرار گرفته است. این بدان معنا است که Google به طور بالقوه اطلاعات جزئی که در مورد لینک ها وجود دارد را از دست می دهد، در صورتیکه ویژگی صحیح به لینک اضافه نشود گوگل نمی تواند تشخیص دهد که این لینک تبلیغاتی یا غیرقابل اعتماد است؟ همچنین نمی تواند متوجه شود که توسط مدیر سایت قرار داده شده یا توسط کاربران در سایت منتشر شده است؟ 

در زیر برخی از توصیه ها در مورد چگونگی رفتار مدیران سایت با ویژگی های جدید آورده شده است:

مدیران وب باید:

نکته: هیچ اقدام فوری برای مدیر وب سایت لازم نیست انجام شود - Google برای حمایت از به روزرسانی پیوندهایی که قبل از ویژگی های جدید وجود داشته اند، هیچ طرح تشویقی / تنبیهی ارائه نمی دهد. با این حال، سایتهایی با پیمایش گسترده که از nofollow برای جلوگیری از هدر رفتن "بودجه خزیدن" توسط Google استفاده می کنند، ممکن است بخواهند ویژگیهای جدید را مورد استفاده قرار دهند، اما تاکنون هیچ مدرک مشخصی درباره مزایای آن وجود ندارد.

جمع بندی سریع - ویژگی های Nofollow ،Sponsored و UGC چیست؟

برای انجام مقایسه با یک مثال از یک پیوند معمولی (لینکی که صفتی در آن نیست) توضیحات ارائه می شود:

بررسی لینک های Nofollow, Sponsored و UGC

تصویر(2)

این نوع پیوندهای معمولی (یا "پیش فرض") crawl و ایندکس شده و می توانند بر رتبه بندی سایت تأثیر بگذارند. در ادامه نحوه استفاده از سه ویژگی Nofollow ،Sponsored و UGC در لینک ها توضیح داده می شود. (همچنین لازم به ذکر است که ویژگی های rel = فقط با برچسب استفاده می شوند، در زیر توضیحات مربوط به هر یک از این موارد برای درک بهتر وجود دارد):

ویژگی nofollow چیست؟

ویژگی nofollow به این شکل است:

بررسی لینک های Nofollow, Sponsored و UGC

تصویر(3)

به مدیران سایت ها توصیه می شود از ویژگی nofollow برای جلوگیری از خزیدن، ایندکس شدن و تجزیه و تحلیل پیوندها توسط Google استفاده کنند. این گزینه برای علامت گذاری تمام پیوندهای تایید نشده در محتوای سایت و همچنین هر صفحه ای در سایت است که نمی خواهید ربات های گوگل در آن خزش داشته باشند. 

از آنجا که همه موتورهای جستجو از ویژگی های sponsored یا ugc پشتیبانی نمی کنند، شما باید ویژگی nofollow را به هر دو نوع این پیوندها نیز اضافه کنید.

ویژگی sponsored چیست؟

بررسی لینک های Nofollow, Sponsored و UGC

تصویر(4)

این ویژگی باید برای علامت گذاری تمام پیوندهای پولی مورد استفاده قرار گیرد. هم اکنون می توانید از این ویژگی در لینک های خود استفاده کنید.

در یک تبلیغ یا پیوندی که برای آن پول دریافت می کنید یا به هر طریق دیگر (تبادل لینک، تهاتری و…) باید از ویژگی sponsored استفاده شود. دلیل استفاده از sponsored این است که Google پیوندهای یک صفحه را به عنوان تأیید شده می داند. شما وقتی به یک مقاله پیوند می دهید به معنای تایید آن لینک است و می خواهید کاربران خود را به آن سوق دهید. وقتی برای لینک دادن به سایتی به شما پول می دهند، انگیزه شما متفاوت خواهد بود. اگر هزینه ای به شما بابت این کار پرداخت نشود، ممکن است هیچگاه به آن سایت لینک ندهید. با ویژگی sponsored، Google می تواند این "پیوندهای غیر طبیعی" را از پیوندهای طبیعی متمایز کند.

از آنجا که سایر موتورهای جستجو ویژگی sponsored را تشخیص نخواهند داد، توصیه می شود ویژگی nofollow را به این نوع پیوندها نیز اضافه کنید.

ویژگی UGC چیست؟

ویژگی UGC ("محتوای تولید شده توسط کاربر") به این شکل است:

بررسی لینک های Nofollow, Sponsored و UGC

تصویر(5)

این ویژگی باید برای علامت گذاری تمام پیوندهایی که توسط کاربر در سایت ایجاد شده است، مورد استفاده قرار گیرد. (به عنوان مثال، پیوندهای ارسال شده در بخش نظرات).

اگر می‌خواهید به برخی از مشارکت‌کنندگان پاداش دهید، مانند کاربرانی که بسیاری از نظرات یا پست های با کیفیت بالا را به سایت شما ارسال کرده اند می توانید عنوان “rel=”ugc ( یا “rel=”nofollow ) را از لینک های آن ها حذف کنید.

اگر از وردپرس استفاده می کنید ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد این ویژگی نیست. وردپرس به طور خودکار یک ویژگی ugc و همچنین یک ویژگی nofollow به پیوندهای بخش نظرات در سایت شما اضافه می کند.

سوالات متداول

به دنبال اطلاعیه Google در مورد به روزرسانی های آینده ویژگی nofollow، ممکن است سوالاتی در این خصوص بوجود آید که در ادامه به برخی از سوالات مهم پاسخ داده شده است.

آیا لازم است در ویژگی های nofollow موجود تجدید نظر شود؟

خیر، ویژگی nofollow روشی است که مدتها است برای «مسدود کردن» یک پیوند پولی / sponsored در سایت شما ایجاد شده است، به این معنی که Google ارتباط سایت شما با سایت مقصد را در نظر نمی گیرد. پیوندهای nofollow موجود به همین ترتیب درج خواهند شد. هیچ اقدامی نیاز نیست انجام دهید.

آیا می توان مقادیر rel را برای ایجاد پیوندهای دو منظوره ترکیب کرد؟

بله. شما می توانید ویژگی sponsored و ویژگی UGC را با هم ترکیب کرده و برچسبی را ایجاد کنید که به شکل rel = "sponsored ugc" باشد.

آیا باید از nofollow برای پیوندهای sponsored و پیوندهای UGC صرف نظر کرد؟

خیر، استفاده از مشخصه nofollow برای پوشش دادن تمام موارد پیوندهای پولی و UGC همچنان پشتیبانی می شود. با این حال به دلیل درک بهتر گوگل از لینک های سایت شما، تغییر به ویژگی مربوطه توصیه می شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *