نحوه بررسی تاریخچه دامنه قبل از خرید آن
مقاله

نحوه بررسی تاریخچه دامنه قبل از خرید آن

هر زمان تصمیم به خرید یک دامنه خوب برای شرکت خود دارید و دامنه مد نظر فعال و در دسترس بوده یا در حال مذاکره بر روی قیمت دامنه هستید، نیاز است به نکاتی که در این مقاله ذکر می گردد، توجه نمایید.

قبل از اینکه معامله خرید دامنه را نهایی کنید باید تصمیم خود در مورد نام دامنه را گرفته و با دقت کافی آن را انتخاب نموده باشید زیرا تغییر دامنه در اواسط کار توصیه نمی گردد و بهتر است در ابتدا یک دامنه مطمئن انتخاب نمایید.

باید مطمئن شوید که این دامنه مشکلی از قبل ندارد و در آینده در کسب و کار شما تاثیر منفی نخواهد داشت.

همانطور که در هنگام خرید خانه یا ماشین نکات بسیاری را مد نظر قرار می دهید، در نظر داشته باشید که تاریخچه دامنه می تواند در آینده کسب و کار شما بسیار تاثیر بگذارد.

بررسی تاریخچه دامنه

تصویر(1)

چه تاریخچه ای مشکل دارد ؟

بسیاری از افراد هنگام ایجاد وب سایت با نام دامنه ثبت شده با دو مشکل اصلی روبرو می شوند.

یکی از مشکلات این است که ممکن است برای سئوی دامنه از روش های "کلاه سیاه" استفاده شده باشد.

این روش می تواند شامل  تلاش برای فریب موتور های جستجو با خرید بک لینک، ارسال بازدید های فیک با استفاده از نرم افزار های رایج یا سایر روش هایی که منجر به دریافت بک لینک با کیفیت پایین می شود، باشد.

 اگر مالک قبلی از تاکتیک های کلاه سیاه برای سئوی سایت خود استفاده کرده باشد ممکن است دامنه توسط گوگل جریمه شود.

مشکل دوم این است که اگر دامنه شما قبلا برای ماهیت دیگری  مورد استفاده قرار گرفته باشد، مانند سایت های شرط بندی و … با اینکه شما ماهیت سایت را تغییر می دهید و برای شرکت و یا کسب و کار خود از آن استفاده می کنید، ولی باز هم می تواند در کسب کار شما تاثیر منفی داشته باشد.

ممکن است وب سایت هایی با توجه به ماهیت قبلی دامنه به سایت شما لینک دهند و بازدید هایی را به سایت شما ارسال کنند که در این حالت کاربر با چیزی دور از انتظار روبرو خواهد شد و سریعا سایت شما را ترک خواهد کرد و این مورد نیز به نوبه خود می تواند در سئو و کسب  و کار شما تاثیر منفی داشته باشد.

همچنین ممکن است با توجه به محتوای نامناسب سایت در گذشته، نام دامنه در لیست انتظار برای فیلترینگ قرار داشته باشد و بعد از مدتی دامنه به دست سازمان های مربوطه فیلتر شود. این مورد می تواند به اعتبار کسب و کار شما صدمه جدی وارد کند.

انجام  بررسی برای خرید دامنه 

به تحقیق و بررسی هایی که در هنگام خرید خانه انجام می دهید فکر کنید! 

 در هنگام خرید خانه سوابقی بررسی می گردد که در آینده مشکلی برای شما ایجاد نکند و حتی این مورد ممکن است مقداری نیز طول بکشد ولی معمولا این کار انجام می گردد تا احتمال ریسک به کمترین میزان ممکن برسد.

برای بررسی سوابق خرید دامنه نیز به همین شکل، نیاز به بررسی با حساسیت  و دقت بیشتری می باشد و برای انجام این کار ابزار هایی نیز وجود دارد.

 بایگانی سوابق اینترنتی

Internet Archive یک کتابخانه غیرانتفاعی از کتاب ها، نرم افزارها، وب سایت ها و موارد دیگر است. یکی از محبوب ترین ویژگی های آن Machine Wayback (archive.org) است که به شما این امکان را می دهد  بیش از 500 میلیارد صفحه وب را جستجو کنید. به سادگی یک نام دامنه وارد کنید تا تاریخچه و تصاویر صفحه وب را ببینید و وضعیت دامنه را در در طی چند سال قبل مشاهده نمایید.

Wayback Machine یک منبع خارق العاده برای بررسی نحوه استفاده از نام دامنه در طول زمان است. برای اطمینان از استفاده نام دامنه به روشهای غیر بحث برانگیز، می توانید در میان عکسهای سایت Wayback Machine نیز جستجو کنید.

البته لازم به ذکر است که از این  ابزار بسیار کاربردی می توانید به جهت بازیابی مطالب و محتوای مهم از دست رفته نیز استفاده نمایید. به طور مثال در صورتی که سهوا مقالاتی را از سایت حذف می کنید و هیچ بکاپی دیگر برای آن ندارید یا به علت ویروسی شدن سایت و همچنین هک شدن، تمام داده های سایت شما از بین می رود، در این حالت حداقل می توانید برخی اطلاعات از قبیل قیمت ها، نام دسته بندی ها، نوع چینش ظاهری سایت و حتی برخی از متون مقالات خود را بازیابی نمایید. 

DomainIQ

 سایت domainiq.com ابزارهای مختلفی را برای درک تاریخچه و سلامت نام دامنه ارائه می دهد. برای استفاده از برخی ابزار ها ممکن است نیاز به ثبت نام در سایت باشد، حتی ممکن است هزینه ثبت نام در این سایت از هزینه خرید دامنه بیشتر شود. به منظور استفاده  از آن کافی است نام دامنه را تایپ کنید و تاریخچه  دامنه را در میان داده هایی که ارائه می دهد جستجو کنید.

  • تاریخچه Whois - دامنه ها اصطلاحاً سوابق Whois دارند که مالک دامنه را نشان می دهند. در تاریخچه Whois اطلاعاتی در مورد آخرین مالک دامنه وجود دارد تا بتوانید بررسی نمایید که چه کسی یا سازمانی مالک دامنه بوده است. می توانید نام فروشنده را با نام مالک ثبت شده در whois مطابقت داده و بررسی نمایید تا دامنه سرقت نشده باشد. طبیعتا ثبت دامنه به صورت بلند مدت منجر به اعتماد بیشتر خواهد شد.

چنانچه مغایرتی مشاهده نمودید می توانید به وضعیت سلامت دامنه مشکوک شده و تحقیقات بیشتری انجام دهید.

  • اطلاعات هاستینگ متصل به دامنه -  این اطلاعات به شما امکان می دهد که بتوانید داده هایی در مورد هاستینگ میزبان یا مالکیت دامنه بدست آورید که در کدام کشور میزبانی می شده و یا در صورت داشتن  دستور قضایی اطلاعات لازم را با همکاری هاستینگ بدست آورید.

SEMRush

Semrush.com مجموعه ای از ابزارهای بهینه سازی موتور جستجو است. 

از این ابزار می توانید برای یافتن پیوند های ناخواسته استفاده نمایید و لینک های مضری که بدون اطلاع به سایت شما لینک داده شده اند را بررسی نمایید، ممکن است از روش های سئوی کلاه سیاه برای این دامنه استفاده شده باشد.

این مورد می تواند باعث آسیب به رتبه سایت شما در موتور های جستجو از جمله گوگل شود و یا حتی ممکن است دامنه شما را در لیست سیاه قرار دهد.

بررسی وضعیت بک لینک یکی از خدمات رایگان SEMRush است که همه لینکهای ارجاعی را نشان می دهد.

بررسی وضعیت بک لینک های دامنه 

 در هنگام خرید دامنه به وضعیت ارسال بک لینک از دامنه های غیر مرتبط و همچنین به بک لینک های اسپم توجه نمایید گاهی ممکن است داشتن بک لینک از دامنه های با اعتبار بالا هم برای سایت شما مشکل ساز شود.

داشتن تعداد زیاد بک لینک نیاز به بررسی بیشتری دارد زیرا ممکن است به دامنه یا یکی از لینک های دامنه شما تعداد زیادی لینک هرزنامه ارسال گردد که این مورد می تواند در سئوی سایت شما تاثیر منفی داشته باشد.

Google 

ممکن است نگران وضعیت دامنه ای که مایل به خرید هستید در گوگل باشید، خود گوگل نیز منبع ارزشمندی برای بررسی  وضعیت دامنه قبل از خرید است.

بررسی تاریخچه دامنه

تصویر(2)

می توانید با جایگزین کردن نام دامنه خود با عبارت example.com مانند مثال زیر و جستجو در گوگل تمام صفحات موجود با نام این دامنه که در گوگل ایندکس شده اند را مشاهده نمایید.

Site:example.com

در این حالت تنها صفحاتی ممکن است از دید شما پنهان شوند که  به موتور های جستجو اجازه خزش را نداده باشند.

در حالت دیگری می توانید نام دامنه را در نقل قول هایی مانند مثال زیر جستجو کنید: 

"example.com" با این روش می توانید لینک هایی که در آنها در  مورد دامنه شما نقل و قول شده را مشاهده نمایید

نتیجه گیری

 یقینا نمی توانید مطمئن باشید دامنه ثبت شده ای را که خریداری می کنید کاملاً بدون مشکل باشد. درست مثل اینکه 100٪ مطمئن نباشید خانه ای که میخرید  هیچ مشکلی ندارد. 

اما این ابزارها به شما کمک می کنند که متوجه شوید چه موضوعاتی باید بیشتر بررسی شوند.

همچنین می توانید از مالک دامنه سوال کنید که سوابق دامنه به چه صورت است؟ چه مدت است که دامنه را ثبت نموده اند و یا اگر خریداری کرده اند مالک قبلی آن دامنه به چه منظور از آن استفاده کرده است؟

در نهایت چیزی که بسیار مهم است انجام بررسی های لازم و کسب اطلاعات کافی در مورد سوابق دامنه قبل از خرید و صرف هزینه های بسیار برای آن است تا با آسودگی خاطر بتوانید یک دامنه معتبر برای کسب و کار خود خریداری نمایید.

 

جهت خرید دامنه از میهن وب هاست می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید دامنه

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *