راهنمای گام به گام برای تست موثر وبسایت
مقاله

راهنمای گام به گام برای تست موثر وبسایت

امروزه بشر در عصر تحول دیجیتال، برای برقراری ارتباط با سایر افراد، از برقراری ارتباط با دوستان و خانواده گرفته تا انجام کارهای شغلی و خرید مواد غذایی، به اینترنت متکی است. مشاغل مدرن باید این چالش را در نظر بگیرند. فقط داشتن یک وب سایت کافی نیست؛ برای تداوم ارتباطات و پیشی گرفتن از رقبا، وب سایت شما باید با در نظر گرفتن تجربه کاربر طراحی شود. این بدان معنی است که سایت شما باید کاربر پسند، در دسترس و آسان برای استفاده تمامی افراد باشد. تست وب بخشی جدایی ناپذیر از این فرایند است.

آزمایش وب و API شامل استفاده از robotic process automation (RPA) برای بررسی عملکرد، قابلیت استفاده و موارد دیگر وب سایت است. این فرایند باعث حفظ و بهینه سازی یک سایت شده و موجب می گردد کاربر تجربه ای لذت بخش همراه با رضایت از مرور یک سایت داشته باشد.

در این مقاله، در مورد فرآیندهای اصلی درگیر در تست وب بحث خواهد شد، مشاغل باید بعد از راه اندازی وب سایت، به طور مداوم و در مسیر رشد خود، هنگام تغییر تقاضای مصرف کننده یا تغییر روند دیجیتال، سایت خود را با تغییرات جدید همگام و همسو کنند.

تست موثر وبسایت

تصویر(1)

تست عملکرد

آزمایش عملکرد شامل آزمایش برنامه وب برای تعیین چگونگی ثبات، سرعت و پاسخگوی در شرایط مختلف است. این تست به شما اجازه می دهد تا تعیین کنید که وب سایت شما چقدر می تواند حجم درخواست های خود را هندل کند. همچنین عملکرد benchmark را ارزیابی و بر اساس این نتایج برای بهبود عملکرد سایت به شما کمک خواهد کرد.

جنبه های اصلی تست عملکرد شامل آزمایش بارگذاری وب سایت، تست استرس، سرعت اتصال و بهینه سازی عملکرد وب است.

تست بارگذاری وبسایت

آزمایش بارگذاری سایت جهت بررسی سایت در زمان هایی است که چندین کاربر به صورت همزمان به صفحاتی مشابه در سایت دسترسی پیدا می کنند. نتایج به دست آمده از این آزمایش نشان می دهد که آیا سیستم شما می تواند در زمان اوج بار همچنان به سرویسی دهی ادامه دهد یا خیر. وب سایت شما باید بتواند درخواستهای همزمان کاربر، اتصالات همزمان، بارگیری صفحات سنگین و ورودی داده زیاد را مدیریت کند.

هدف اصلی این آزمایش تعیین حداکثر میزان توانایی یک سیستم نرم افزاری قبل از شروع سرویس دهی است. در عمل، بسته به نوع وب سایتی که آزمایش می کنید، آزمایش load به روش های مختلفی انجام می شود. به طور خلاصه، یک آزمایش load شامل مراحل زیر است:

 • یک محیط آزمون اختصاصی و سناریوهای آزمون را تعیین کنید.
 • ترسیم معاملات یک برنامه و ترسیم سفر کاربر (user journey).
 • سناریوی آزمون را اجرا کنید.
 • نتایج را با توجه به معیارهای مختلف کنترل و اندازه گیری کنید.
 • برای تنظیم دقیق سیستم از نتایج استفاده کنید.

تست استرس وب

تست استرس وب شامل ارسال درخواست های همزمان و بیش از حد مجاز به وب سایت است تا مشخص شود حداکثر چند درخواست و کاربر را به صورت همزمان می تواند هندل کند. تفاوت بین آزمایش load و تست استرس این است که در تست استرس حجم عظیمی از درخواست ها به سایت ارسال می شود تا نقطه شکست آن مشخص گردد. با انجام این تست overload شدن سایت را شبیه سازی کرده و کارائی سیستم را ارزیابی نمایید.

همچنین در این نوع آزمون، استرس معمولاً بر روی فیلدهای input و صفحات sign-in انجام می شود تا گلوگاه های موجود در سیستم را شناسایی کرده و مناطق احتمالی خرابی را مشخص کند. فرایند آزمایش استرس معمول شامل چند مرحله ساده است:

 • با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های سیستم و تشریح اهداف آزمون، تست استرس را برنامه ریزی کنید.
 • داده های سناریوی آزمون را ایجاد کنید و اسکریپت های آزمایشی ایجاد نمایید.
 • آزمون را اجرا کنید.
 • نتایج آزمایش استرس را تجزیه و تحلیل کنید و هرگونه گلوگاه در سیستم را شناسایی نمایید.
 • تنظیم و بهینه سازی سیستم برای بهبود عملکرد سایت.

تست موثر وبسایت

تصویر(2)

سرعت اتصال

مهم است که عملکرد وب سایت یا نرم افزار را بر روی سرعتهای مختلف مانند ADSL و اینترنت همراه موبایل نیز آزمایش کنید.

بهینه سازی عملکرد وب

40٪ از کاربران اگر بعد از گذشت 3 ثانیه سایت لود نشود، آن را ترک می کنند. سرعت بارگذاری صفحه یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی SEO است و وب سایت هایی که سریعتر بارگیری می شوند به احتمال زیاد به رتبه های بالاتر SERP دست پیدا می کنند.

اطمینان از تکنیک های بهینه سازی سرعت مانند فشرده سازی gzip و مرورگر و کش سمت سرور برای بهینه سازی زمان بارگذاری صفحات سایت بسیار مهم است. علاوه بر این، در اینجا چند کار دیگر وجود دارد که می توانید برای بهینه سازی عملکرد وب سایت خود برای سئو و دستیابی به نرخ تبدیل بیشتر انجام دهید:

یک ارائه دهنده میزبانی قابل اعتماد انتخاب کنید.

برای اطمینان از اینکه افزونه ها بر عملکرد سایت تأثیری ندارند، افزونه ها را کنترل کرده و آزمایشات سرعت صفحه را انجام دهید.

تصاویر را بهینه کرده و از انواع مختلف کش ها استفاده کنید.

برای کاهش مصرف پهنای باند و منابع مورد نیاز برای بارگذاری یک وب سایت، پرونده ها را کوچک و ترکیب کنید.

قابلیت استفاده

تست قابلیت استفاده توسط آزمایش کنندگان یا گروه های متمرکز کوچک بر اساس مخاطبان هدف وب سایت انجام می شود. این فرایند شامل آزمایش نحوه تعامل کاربر با سیستم و شناسایی نقاط ضعف و اصلاح آن است. برخی از جنبه های اصلی تست قابلیت استفاده :

پیمایش

آزمایش قابلیت استفاده شامل تجزیه و تحلیل نحوه تعامل کاربر با صفحات وب است. این به معنای اطمینان از ساده بودن پیمایش و عملکرد کلیه دکمه ها، بخش ها و پیوندها است. در طی مراحل آزمایش پیمایش، کاربر با انجام یک کار خاص به رابط کاربری شما دسترسی پیدا می کند. تمامی مراحل، از جمله موقعیت کلیک و زمان، ضبط می شود.

محتوا

اطمینان حاصل کنید که درک تمامی محتوای موجود در سایت به آسانی انجام می شود. این قسمت از آزمایش شامل اطمینان از بهینه سازی، معنی دار بودن محتوا و پیروی از بهترین روشهای سئو است. اساساً، این بدان معناست که تمام عملکردهای anchor text، اندازه تصاویر، alt تصاویر و استفاده از رنگهای مناسب که برای کاربران سایت آزار دهنده نباشد.

محتوا باید از هجی و دستور زبان صحیح برخوردار باشد. خوانایی و بهینه بودن متن بسیار مهم است.

تست رابط

این قسمت از فرآیند تست وب شامل آزمایش ارتباط بین نرم افزار، سخت افزار، شبکه و پایگاه داده است. این آزمایشات زمان پاسخ و قطعی سیستم را در نظر می گیرند.

برخی از موارد برای بررسی هنگام آزمایش رابط:

 • تأیید کنید که ارتباطات سیستم به درستی کار می کنند
 • آزمایشی که از عملکردهای سخت افزاری و نرم افزاری پشتیبانی می کند
 • بررسی کنید که آیا اسناد مرتبط در همه پلتفرم ها پشتیبانی می شوند یا خیر
 • تست کنید آیا وب سایت می تواند با قطع شبکه بین سایت و سرور کنار بیاید.

عملکرد

آزمایش عملکرد شامل بررسی عملکرد هر ویژگی با توجه به توصیفی است که در مورد آن داده شده است. این بدان معنی است که همه پیوندها، فرم ها و عملکرد اتصالات پایگاه داده را آنطور که باید آزمایش کنید.

تست لینک

در مرحله بعد، بررسی کنید که تمام پیوندهای وب سایت شما به درستی کار می کنند. این یعنی:

 • بررسی پیوندهای خروجی از صفحات به دامنه مورد آزمایش.
 • آزمایش پیوندهای داخلی بین صفحات تحت همان دامنه.
 • بررسی عملکرد پیوندهای لنگر.
 • آزمایش اینکه آیا پیوندهای Mailto به آدرس موردنظر منتقل می شوند به درستی کار می کنند.
 • آزمایش لینک های خراب که به هیچ کجا نمی رسند و برطرف کردن یا رفع آنها.
 • یافتن صفحاتی که در دامنه نمایش داده نمی شوند و راهی برای هدایت کاربر به سمت خود ندارند.

تست فرم

یکی دیگر از اجزای جدایی ناپذیر تست در وب سایت، تست فرم است. به احتمال زیاد وب سایت شما دارای فرم های مختلفی است که کاربران با آنها ارتباط برقرار می کنند. در تست فرم ها موارد خاصی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • اعتبار سنجی فیلدها بسیار مهم است. باید اطلاعات دقیق در مورد آنچه که در هر فیلد باید قرار داده شود، در اختیار کاربران قرار دهد.
 • هنگام باز کردن فرم جدید، مقادیر پیش فرض را بررسی کنید تا صحیح باشند.
 • بررسی اینکه آیا کاربر می تواند داده ها را در هر قسمت وارد کند و آنها را با موفقیت ارسال کند.
 • آیا با وارد کردن اطلاعات نادرست، پیام های خطا ظاهر می شوند؟
 • بررسی کنید که فرم کاملاً در دسترس و کاربرپسند باشد.

تست کوکی

کوکی ها به پرونده های کوچک ذخیره شده در دستگاه کاربر اشاره می کنند که جلسات فعال را در مرورگر ذخیره کرده تا در مواردی مثل اطلاعات ورود، شخصی سازی ها و … بتوانید از آنها استفاده کنید. آزمایش کوکی شامل بررسی اینکه کوکی ها داده ها و اطلاعات کاربر را هنگام ورود به سیستم ذخیره می کنند، مدت زمان ذخیره سازی آنها و زمان حذف آنها چقدر است. آزمایش کوکی شامل موارد زیر است:

 • آزمایش اینکه کوکی ها بعد از پاک شدن حافظه کش پاک می شوند یا منقضی می شوند.
 • حذف جلسات کوکی و آزمایش اینکه آیا جزئیات ورود به سیستم ذخیره می شود یا هنگام شروع جلسه بعدی دوباره درخواست می شود.
 • اطمینان از عدم استفاده بیش از حد از کوکی ها در سایت برای کاهش مزاحمت برای کاربر. اگر مرورگر بیش از حد معمول کوکی ها را درخواست کند، ممکن است تجربه کاربری خوبی به کاربر منتقل نکند و منجر به از دست دادن بازدید و فروش وب سایت شود.

تست HTML و CSS

آزمایش HTML و CSS اطمینان حاصل می کند که موتورهای جستجو می توانند وب سایت شما را جستجو کرده و اطلاعات لازم برای رتبه بندی مناسب صفحات شما را پیدا کنند. این تست شامل موارد زیر است:

اعتبارسنجی کدها و بررسی خطاهای syntax برای اطمینان از اینکه جزئیات به درستی در دامنه نمایش داده می شوند.

اطمینان از اینکه رنگ های استفاده شده در سایت خوانایی لازم را داشته باشند و متن ها به خوبی نمایش داده شود.

بررسی اینکه آیا سایت با استاندارد های W3C ،OASIS ،IETF ،ISO ،ECMA و WS-I مطابقت دارد یا خیر.

تست سازگاری

آزمایش سازگاری شامل اطمینان از سازگاری برنامه وب شما با مرورگرها و دستگاه های مختلف است. امروزه، افراد از طریق سیستم عامل های مختلف، مرورگرها و دستگاه های همراه و دسکتاپ به اینترنت دسترسی دارند. در اینجا برخی از عناصر اصلی تست سازگاری برای بهینه سازی وبسایت آورده شده است.

 • سازگاری با مرورگرها

وب سایت ها باید عملکرد اصلی و تجربه کاربری یکسانی را در مرورگرهای مختلف ارائه دهند. هر مرورگری (فکر کنید: Chrome ، Firefox ، Internet Explorer ، Safari و ...) کد را کمی متفاوت تفسیر می کند. این بدان معنی است که آنها به طور بالقوه ممکن است تصویری متفاوت از سایت شما را به کاربران نمایش دهند.

برای اطمینان از اینکه بازدید کنندگان از تجربه یکسان (یا مشابه) در هر یک مرورگر ها برخوردار هستند، ظاهر و عملکرد وب سایت خود را حتماً در مرورگرهای مختلف آزمایش کنید. این کار باید در مراحل اولیه انجام شود. آزمایش سازگاری مرورگر شما را ملزم به بررسی مواردی مانند:

 • جاوا اسکریپت
 • AJAX
 • HTML و CSS
 • اعلان های مرورگر
 • درخواست های احراز هویت
 • همچنین بررسی عملکردهای برنامه تحت وب در نسخه های مختلف مرورگرها بسیار مهم است.

 

 • سازگاری سیستم عامل

اطمینان از سازگاری بین سیستم عامل ها نیز به همان اندازه مهم است. سیستم عامل های اصلی ویندوز، مک و لینوکس هستند. تست و بررسی کنید که آیا وب سایت شما در هر یک از این سیستم عامل ها تجربه یکسانی به کاربر ارائه می کنند.

 • سازگاری با موبایل

این روزها، بیش از نیمی از کل بازدید وب سایت توسط دستگاه های تلفن همراه ایجاد می شود. علاوه بر این ، 61٪ از مصرف کنندگان اعلام می کنند که احتمال خرید آنها از یک وب سایت مناسب برای موبایل، بیشتر از سایر دستگاه ها می باشد. اینها تنها برخی از دلایلی است که بهینه سازی موبایل را بخشی اساسی از آزمایش سازگاری می داند.

برنامه شما باید عملکرد و تجربه کاربری یکسانی را در هر دو دستگاه Android و iOS ارائه دهد.

تست موثر وبسایت

تصویر(3)

تست امنیت

تست امنیت وب سایت فرایندی است که به شما امکان می دهد نقاط ضعف وب سایت خود را بررسی کنید. این بخش از فرآیند تست وب به شما امکان می دهد با استفاده از معیارهای صحیح امنیت سایبری در برابر هکرها و متجاوزان، از وب سایت خود محافظت کنید.

این تست به شما امکان می دهد اطمینان حاصل کنید که داده ها و منابع محرمانه، به خوبی محافظت می شوند. آزمایش امنیت برای وب سایت های تجارت الکترونیکی بسیار مهم است، زیرا می توانید از ایمن بودن اطلاعات مشتریان خود اطمینان حاصل کنید. برخی مواردی که باید در هنگام آزمایش امنیت در نظر بگیرید:

 • آزمایش محدودیت های دسترسی کاربر برای اطمینان از وجود محدودیت های صحیح برای صفحات مختلف، حساب های کاربری، اطلاعات محدود یا چت های نرم افزاری کنفرانس ویدیویی.
 • واکنش به ورودی نامعتبر
 • تست CAPTCHA
 • لاگ های مربوط به اقدامات انجام شده توسط کاربران
 • ذخیره شدن صحیح لاگ ها را بررسی کنید

آزمایش جمعیت

آزمایش ازدحام جمعیت شامل تأمین منابع جمعیتی برای انجام آزمایشات در وب سایت یا برنامه تحت وب است. آزمایش Crowd، کاربران را قادر می سازد وب سایت ها و برنامه ها را بر روی دستگاه های خود آزمایش کنند. با آزمایش در چندین دستگاه در تنظیمات مختلف، دید خوبی از عملکرد سایت به شما می دهد. به شما امکان می دهد نقص های سایت را کشف کرده و با تجربه ای که کاربران در اختیار شما قرار می دهند، به سرعت آنها را برطرف کنید.

تست موثر وبسایت

تصویر(4)

نتیجه گیری

آزمایش وب پس از یک بار اجرا به پایان نمی رسد. این کاری نیست که فقط قبل از راه اندازی وب سایت انجام دهید، بلکه باید برای اهداف نگهداری، حتی برای موفق ترین وب سایت ها به طور مداوم اجرا شود.

آزمایش وب نیاز به یک رویکرد یکپارچه برای ارتباط و همکاری دارد. به همین دلیل، ایده خوبی است که برای اتصال برنامه های نرم افزاری جداگانه و راه های ارتباطی، همکاری و به اشتراک گذاری داده ها برای تیم های تجاری و مشتریان، یک راه حل IPaaS (پلت فرم ادغام به عنوان یک سرویس) پیاده کنید.

تست وب فرآیندی مداوم است که شامل مهارت های حل مسئله، زمان و تلاش بسیار زیاد است. این یک قسمت اساسی در ایجاد یک تجربه کاربری استثنایی و اطمینان از موفقیت وب سایت یا برنامه شما است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *