تغییرات در کلمات کلیدی Google Ads و تاثیرات آن
مقاله

تغییرات در کلمات کلیدی Google Ads و تاثیرات آن

آیا از تبلیغات گوگل به منظور پیدا کردن مشتریان جدید برای کسب و کار خود استفاده می کنید؟

اگر پاسخ شما مثبت می باشد، لازم است در مورد تغییراتی که گوگل در کلمات کلیدی خود انجام می دهد بیشتر بدانید. تغییراتی که می تواند بر هزینه تبلیغات و مشتریانی که از این طریق با شما آشنا می شوند تاثیرگذار باشد. برای انجام تبلیغات گوگل نیاز است که علاوه بر انتخاب و تعیین کلمات کلیدی هدف، نوع کلمات کلیدی خود را نیز مشخص نمایید.

به طور کلی 4 نوع  از مهم ترین کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل به شرح زیر است:

 1. کلمات کلیدی (Broad Match)
 2. کلمات کلیدی (Phrase Match)
 3. کلمات کلیدی (Exact Match)
 4. کلمات کلیدی (Broad Match with modifier)

خبر مهم این است: از ماه جولای سال ۲۰۲۱، عملکرد کلی کلمات کلیدی تطبیق گسترده (Broad Match) با کلمات کلیدی عبارتی (Phrase Match) ترکیب می‌شود.

حتما این خبر برای شما هم جالب بود. گوگل روش های مختلفی برای تنظیم کلمات کلیدی کمپین های تبلیغاتی به شما ارائه می دهد و این روش ها می توانند برای زمانی که که تبلیغات یک کسب و کار را مدیریت می کنید بسیار مفید باشند.

بررسی سریع انواع کلمات کلیدی در Google Ads

وقتی یک کمپین تبلیغاتی گوگل راه اندازی می کنید، باید تصمیم بگیرید که چگونه کلمات کلیدی شما در گوگل نمایش داده شوند.

 • کلمات کلیدی تطبیق دقیق (Exact Match) در این نوع، تبلیغ شما تنها برای همان عبارت جستجو شده نمایش داده می شود.
  بعنوان مثال: اگر کلمه کلیدی دقیق شما عبارت "نوزاد زیبا" باشد، تبلیغ شما در جستجوی عبارت "نوزاد" و "زیبا" نشان داده می شود اما در جستجوی عبارت " لباس نوزاد" یا "لباس زیبا برای نوزاد" نمایش داده نخواهد شد.
 •  کلمات کلیدی تطبیق عبارتی (Phrase Match) در این نوع، تبلیغ شما برای جستجو گرانی که یک عبارت مرتبط با کلمه کلیدی شما را سرچ می کنند نیز نمایش داده می شود.
  مثلا اگر کلمه کلیدی شما عبارت "کوله پشتی خرگوش" باشد تبلیغ شما در جستجوی عبارت "کوله پشتی خرگوش" بعلاوه "سبد حمل خرگوش" و "سبد حمل حیوانات خانگی" نیز نمایش داده می شود.
 • کلمات کلیدی تطبیق گسترده (Broad Match) این نوع کلمات کلیدی گسترده ترین شکل هستند. مثلا زمانی که یک تبلیغ گوگل را برای کلمه کلیدی "استخر کودکان" تنظیم می کنید، تبلیغ شما در جستجوی عبارت استخر پلاستیکی کودکان، استخر های عمومی و حتی در تعاریف فرهنگ لغت این واژه نیز نمایش داده می شود.
 • کلمات کلیدی (Broad Match with modifier) برای پیاده سازی این نوع کلمه کلیدی نیاز است که علامت + را پیش از هر کلمه کلیدی خود وارد نمایید. با انجام روش فوق به گوگل این مفهوم را می رسانید که کلمه کلیدی شما حتما باید عبارت مذکور را داشته باشد.

بعنوان مثال: برای کلمه کلیدی "خرید مانتو" اگر علامت + را قبل از عبارت "خرید" وارد نمایید تبلیغ شما برای نتایجی نمایش داده می شود که حتما از عبارت "خرید" در آن استفاده شده باشد.


چه چیزی در کلمات کلیدی Google Ads  در حال تغییر است ؟

از آنجایی که کلمات کلیدی (Broad Match) نوع بسیار خوبی است، گوگل یک گزینه تعدیل کننده اضافه کرده است که بین 'کلمات کلیدی (Broad Match)' و 'کلمات کلیدی (Phrase Match)' قرار دارد. برای ایجاد کلمات کلیدی (Broad Match) عبارت "+" را در مقابل کلمات کلیدی خود قرار می دهید و در این حالت گوگل می داند که می خواهید همه آن کلمات کلیدی در جستجوهایی که با همان هدف مطابقت دارند نشان داده شوند.

بعنوان مثال: در این نمونه جستجوی گوگل، تبلیغات زمانی نمایش داده می شود که مردم قصد نقل‌مکان از بوستون به نیویورک را دارند و عبارت" حرکت سرویس نیویورک به بوستون" را سرچ می کنند.

کلمات کلیدی Google Ads

تصویر(1)

در ماه جولای دیگر کلمات کلیدی (Broad Match) یک گزینه جداگانه نیستند و بخشی از کلمات کلیدی (phrase match option) خواهند بود که می توانید آن را در داشبورد تبلیغات گوگل مشاهده نمایید. همانطور که در قسمت راست تصویر گرافیکی فوق مشاهده می کنید، گوگل تبلیغات کلمه کلیدی شما را برای جستجوی عبارت "بوستون به نیویورک" نمایش نمی دهد، که این امر اطمینان بیشتری از کیفیت و دقت تبلیغات ایجاد می کند.

همچنین بعد از ماه جولای:

 • با استفاده از علامت + نمی توانید کلمات کلیدی جدید BMM ایجاد کنید.
 • کلمات کلیدی تطبیق عبارتی (Phrase Match) بطور خودکار شامل عملکرد BMM می شود.
 • هر کلمه کلیدی BMM که اکنون دارید به نسخه جدید کلمات کلیدی (Phrase Match) منتقل می شود.

اگر کمپین های تبلیغات گوگل را به بیش از یک زبان اجرا  می کنید، ممکن است اعمال تغییرات در کلمات کلیدی گوگل را در زمان های مختلفی مشاهده کنید. مانند سایر تغییرات گوگل که هر چند وقت یک بار در الگوریتم ها ایجاد می گردد این مورد نیز ممکن است در چند فاز، ابتدا در زبان انگلیسی و سپس برای سایر زبان های پرطرفدار دیگر طی سال های آینده انجام شود.

پیشنهادات گوگل برای اطمینان از عدم بروز مشکل در برنامه های تبلیغاتی چیست؟

1 - بجای BMM  شروع به ایجاد کلمات کلیدی از نوع (Phrase Match)  کنید. به هر حال روال به زودی تغییر می کند و اگر کلمات کلیدی BMM خود را ویرایش کنید، به صورت خودکار کلمات کلیدی (Phrase Match) به روز می شوند.

2 - اگر می خواهید آمار عملکرد کلمات کلیدی خود را حفظ نمایید کلمات کلیدی BMM  فعلی را به Phrase Match تبدیل نکنید. با تغییر آنها داده های قبلی پاک می شوند.

 ۳. برنامه ریزی خود را برای تغییر نوع کلمات کلیدی، بررسی کنید تا ببینید آیا لازم است کلمات کلیدی را اضافه و تغییر دهید یا خیر.

کاری که اینجا انجام می دهید به بودجه و اهداف شما بستگی دارد.

آیا می خواهید بودجه تبلیغاتی را کمی کاهش دهید؟ اگر بودجه تبلیغات شما بسیار کم است، بهتر است به  کلمات کلیدی (Phrase Match) پایبند باشید. انجام این تنظیم می تواند به شما کمک کند بجای صرف هزینه کلیک برای افرادی که صرفا در حال وبگردی هستند به مشتریان واقعی که قصد خرید دارند، برسید.

آیا بودجه تبلیغاتی بیشتری دارید و میخواهید مشتری های بیشتری پیدا کنید؟ شما می توانید از کلمات کلیدی (Broad Match)، کلمات کلیدی (Phrase Match) و پیشنهادات هوشمند Google به عنوان ابزاری برای کشف کلمات کلیدی استفاده کنید

4- نگاهی به کلمات کلیدی منفی خود بیندازید.

به گفته گوگل بروز رسانی در کلمات کلیدی، تاثیری روی کلمات منفی نخواهد داشت ولی در صورتی که در حال بروز رسانی کلمات کلیدی خود هستید ایده خوبی است که مجدد کلمات کلیدی خود را بررسی نمایید و تا آنجا که می توانید آنها را بهینه نمایید. در این قسمت تنها باید کلمات کلیدی قرار گیرند که نمی خواهید از آنها در تبلیغات استفاده شود.

بعنوان مثال: اگر فقط تی شرت های سایز بزرگ می فروشید، باید سایز های متوسط و کوچک را به عنوان کلمات کلیدی منفی وارد کنید، تا این کلمات در تبلیغات نشان داده نشوند. 

برای تنظیم کلمات کلیدی (Phrase Match) آماده اید ؟

پس از آماده شدن همه چیز، به یاد داشته باشید که پس از تغییر در ماه جولای، به نمودار های Google Ads خود توجه کنید. برای دستیابی به مشتریان واقعی با هزینه تبلیغات مناسب ممکن است لازم باشد تنظیمات بیشتری انجام دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *