Akismet چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟
مقاله

Akismet چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

هر بار که یک سایت وردپرسی ایجاد می کنید دو افزونه به صورت پیشفرض در آن نصب شده است که یکی از آنها افزونه Akismet است. این افزونه به صورت پیشفرض نصب شده ولی فعال نمی باشد و برای فعال کردن آن نیاز است که چند کلیک ساده انجام دهید. در این مقاله توضیح داده شده است که Akismet چیست و چرا باید از آن استفاده نمایید. همچنین نحوه راه اندازی Akismet در یک سایت وردپرسی نیز توضیح داده شده است.

Akismet چیست ؟

Akismet یک سرویس برای فیلتر کردن کامنت های اسپم یا هرزنامه است. نام Akismet از Automattic و Kismet گرفته شده است. Automattic شرکتی است که در پشت پرده Akismet قرار دارد و توسط بنیانگذار وردپرس Matt Mullenweg تاسیس شده است.

Akismet نظرات وبلاگ را با استفاده از الگوریتم های خاصی دریافت می کند. این الگوریتم ها از اشتباهات خود و سایت هایی که از آن استفاده می کنند، درس می گیرند. بعنوان مثال در صورتی که تعدادی از وبسایت ها محتوای مشابهی را بعنوان اسپم گزارش دهند، Akismet می آموزد که در آینده این نوع محتوا را بعنوان اسپم شناسایی کند. از تاریخ 14 ژوئن 2013، Akismet تا امروز بیش از 83 میلیارد دیدگاه اسپم را دریافت کرده است.

چرا باید از Akismet استفاده کنید؟

در یک وبسایت معروف ممکن است میزان نظرات اسپم به 85% درصد برسد، یعنی از هر 100 نظر تنها 15 نظر واقعی و مجاز  باشد. بررسی همه نظرات، کاری زمانبر است و در این مورد Akismet می تواند در صرفه جویی زمان به شما کمک کند. Akismet نظرات هرزنامه را قبل از اینکه در صف بررسی شما قرار بگیرند در حالت  "در حال بررسی" قرار می دهد که با اینکار می توانید انرژی و ذهن خود را برای بررسی نظرات کاربران واقعی متمرکز کنید.

انتقاد برخی از کاربران از Akismet 

در گذشته کاربران از Akismet به دلیل اسپم شدن کامنت های صحیح انتقاد کرده اند. برخی از نظرات صحیح توسط Akismet به عنوان اسپم علامت گذاری می شدند و این مورد می توانست به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. یکی از رایج ترین دلایل این بود که اگر نظر کاربر، توسط تعدادی از وبلاگ ها بعنوان هرزنامه گزارش شده باشد، Akismet یاد می گرفت که تمام نظرات آن کاربر را بعنوان هرزنامه علامت گذاری کند. مانند هر نرم افزار دیگری Akismet نیز ممکن است 100% کامل نباشد اما در نوع خود بهترین است.

چگونه متوجه شوید که نظر شما به عنوان اسپم شناسایی شده است؟

در صورتی که قبلا دیدگاه شما توسط Akismet بعنوان اسپم علامت گذاری شده باشد، هنگامی که یک دیدگاه جدید ارسال می کنید پیام هشداری مبنی بر اینکه دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد مشاهده نمی گردد. در این حالت باید بلافاصله با مدیر سایت تماس بگیرید، زیرا آنها می توانند دیدگاه شما را از لیست اسپم خارج کنند.

چگونه می توان Akismet را در وردپرس راه اندازی نمود

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به بخش  پلاگین های وردپرس بروید و افزونه Akismet Spam Protection را فعال کنید.

Akismet چیست

تصویر(1)

بعد از فعال شدن، همانند تصویر زیر یک گزینه به نام "ضد هرزنامه" در منوی "تنظیمات" در سایدبار سمت راست پنل مدیریت وردپرس اضافه می شود.

Akismet چیست

تصویر(2)

با کلیک روی آن به صفحه پیکربندی افزونه منتقل می شوید. 

در صفحه باز شده از شما خواسته می شود که کلید Akismet API خود را وارد نمایید. می توانید این صفحه را در یک پنجره جدید باز نگه دارید زیرا پس از ایجاد کلید API به این صفحه نیاز خواهید داشت.

نحوه دریافت کلید API برای Akismet

برای راه اندازی Akismet در وب سایت خود، به یک کلید API نیاز دارید. به وب سایت Akismet رفته و بر روی "Sign Up For Akismet Now" کلیک کنید.

Akismet چیست

تصویر(3)

با این کار وارد صفحه ثبت نام برای پلن تجاری "Plus" این افزونه می شوید و در صورتی که مایل بودید همین پلن را تهیه نمایید، اطلاعات پرداخت خود را وارد کنید. یا در صورتی که مایل هستید از پلن شخصی و رایگان این افزونه استفاده نمایید می توانید در همین صفحه روی گزینه "change plan" کلیک کنید.

Akismet چیست

تصویر(4)

همچنین می توانید مستقیما از منوی بالای سایت گزینه Pricing را انتخاب نمایید تا وارد صفحه ای همانند تصویر زیر شوید که می توانید تمام پلن های Akismet را مشاهده نمایید.

Akismet چیست

تصویر(5)

در این صفحه می توانید پلن شخصی و رایگان را به جهت ادامه کار انتخاب نمایید. در صورت انتخاب پلن شخصی به صفحه زیر هدایت خواهید شد.

Akismet چیست

تصویر(6)

در قدم بعدی همانند تصویر فوق می بایست ابتدا اهرم میله ای مشخص شده در تصویر را به سمت چپ حرکت دهید تا نیازی به وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری نباشد و همچنین نیاز است تا تیک گزینه های مشخص شده  را نیز بزنید و بر روی دکمه "Continue with Personal Subscription" کلیک کنید.

در این مرحله می بایست کد تاییدی که به آدرس ایمیل وارد شده در مرحله قبل ارسال شده را در باکس تعیین شده وارد نمایید و در ادامه روی دکمه Continue کلیک نمایید.

Akismet چیست

تصویر(7)

بعد از انجام این مراحل در صورتی که قبلا وارد شده باشید به صفحه داشبورد ناحیه کاربری در سایت Akismet  هدایت می شوید و به API KEY همانند تصویر زیر دسترسی خواهید داشت و می توانید به مرحله اول در تنظیمات افزونه بازگردید و از این کلید استفاده نمایید.

Akismet چیست

تصویر(8)

چطور می توان از کلید API استفاده نمود؟

بعد از اینکه مراحل ثبت نام و دریافت API KEY را سپری کردید می توانید وارد تنظیمات افزونه هرزنامه شده و همانند تصویر زیر کلید خود را وارد نموده و روی دکمه "ارتباط با کلید API" کلیک نمایید.

Akismet چیست

تصویر(9)

و در نهایت به صفحه تنظیمات اولیه افزونه هدایت خواهید شد که می توانید بسته به نیاز خود تنظیمات لازم برای افزونه را انجام دهید و تغییرات را ذخیره نمایید.

Akismet چیست

تصویر(10)

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش شده است که اطلاعات کاملی به جهت شناخت این افزونه بسیار کاربردی در اختیار شما قرار داده شود تا بتوانید یک API Akismet دریافت نموده و در سایت خود از آن استفاده نمایید. نظارت و بررسی هرزنامه ها مسئله مهمی است که بسیاری از سایت های وردپرسی با آن روبرو هستند. با رشد سایت متوجه می شوید که به کمک ابزاری مانند Akismet نیاز دارید. حتی در برخی از موارد نیاز دارید که در کنار استفاده از Akismet از گزینه های دیگری نیز کمک بگیرید. 

بعنوان مثال، می توانید ربات های نظر هرزنامه را در وردپرس با honeypot مسدود کنید. از آنجا که بیشتر اسپمر ها می خواهند پیوندهای هرزنامه را در وب سایت شما بگذارند، می توانید قسمت URL وب سایت را از فرم نظر سنجی وردپرس حذف کنید. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *