چگونه می توان تلفن اندرویدی گمشده را پیدا نمود؟
مقاله

چگونه می توان تلفن اندرویدی گمشده را پیدا نمود؟

اگر دستگاه Android شما گم شده یا به سرقت رفته باشد، چند گزینه برای یافتن آن دارید. Google یک برنامه و وب سایت به نام Find My Device ارائه می دهد که از طریق آن می توانید تلفن اندرویدی گمشده خود را جستجو کرده، آن را ایمن نموده و تمام داده ها را پاک کنید. اکنون باید چند مورد برای افزایش امنیت در گوشی یا تبلت اندرویدی خود انجام دهید تا در صورت گم کردن، قادر به کنترل دستگاه باشید و بتوانید از آن محاظت کنید.

یک صفحه قفل امن ایجاد کنید

قابلیت رمز عبور و تشخیص اثر انگشت را روشن کنید. پیشنهاد می شود از تشخیص چهره در دستگاه Android خود استفاده نکنید. در اکثر دستگاه های اندرویدی، فناوری مورد استفاده برای تشخیص چهره را می توان به راحتی با تصویر چهره شما فریب داد. Pixel 4 و Pixel 4 XL گوگل از این موارد مستثنی هستند زیرا آنها از سیستم قابل اعتماد تری مانند Face ID اپل استفاده می کنند.

سپس رمز عبور خود را ایجاد کنید و سیستم تشخیص اثر انگشت را با ورود به بخش تنظیمات و سپس امنیت تنظیم کنید. ممکن است استفاده از اثر انگشت و وارد کردن پسورد قدری آزار دهنده باشد، اما اگر به این فکر کنید که ممکن است فردی به اطلاعات شخصی مانند عکس ها، برنامه های بانکی، ایمیل و بقیه اطلاعات شخصی شما کاملا دسترسی داشته باشد، تصمیم می گیرید سریعا سطح امنیتی دستگاه خود را افزایش دهید، حتی اگر مجبور باشید دائما از روش های مختلف برای ورود به دستگاه خود استفاده کنید.

دستگاه های سامسونگ یک ویژگی اضافی به نام Find My Mobile دارند که به شما امکان می دهد دستگاه گمشده خود را ردیابی کنید. در این مقاله هر دو روش ذکر شده بررسی خواهد شد.

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (1)

Google's Find My Device 

سرویس «Find My Device» گوگل به عنوان یک برنامه Android و همچنین صفحه وب مستقل در دسترس است. هر دو به یک روش کار می کنند. اگر از قبل وارد حساب Google خود شده اید، باید نقشه ای را مشاهده کنید که دستگاه های ثبت شده شما در آن قرار دارد. از طریق این سرویس می توانید آهنگی را برای پیدا کردن دستگاه خود پخش کنید، آن را قفل کرده و پیامی را بر روی صفحه نمایش دهید یا همه داده های شخصی را پاک کنید.

- از دستگاه Android خود آهنگ پخش کنید

اگر دستگاه در نزدیکی شما قرار دارد، می توانید بر روی Play Sound کلیک کنید تا تلفن یا تبلت را پیدا نمایید. سعی کنید صدا را دنبال کرده تا بتوانید دستگاه اندرویدی خود را پیدا نمایید. حتی اگر دستگاه در منطقه نزدیک شما نباشد، پخش آهنگ ممکن است باعث پیدا شدن دستگاه توسط فردی شود که در نهایت آن را برداشته و به شما تحویل می دهد. پس از اتمام نیز، بر روی دکمه "Stop sound" کلیک نمایید.

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (2)

دستگاه Android خود را ایمن کنید

اگر نمی توانید دستگاه را پیدا کنید یا در نزدیکی آن نیستید، می توانید آن را قفل کنید تا کسی نتواند به آن دسترسی پیدا کند. همچنین می توانید برای هر کسی که تلفن همراه شما را پیدا می کند یک پیام و شماره تلفن نمایش دهید تا آن فرد بتواند با شما تماس بگیرد. بر روی Secure device ضربه بزنید. پیامی را تایپ کنید و در کادر مربوط به phone number شماره تلفنی اضافه نمایید، تا در صفحه قفل نمایش داده شود. برای نهایی کردن و قفل کردن تلفن، بر روی "Secure Device" کلیک نمایید. با این کار، تلفن گمشده با پیام و شماره تلفن شما قفل می شود.

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (3)

هر زمان که با یک حساب Google وارد دستگاه Android شوید، «Find My Device» به طور خودکار روشن می شود. سرویس «Find My Device» رایگان Google همان چیزی است که می توانید در زمان گم شدن تلفن همراه خود برای ردیابی، قفل کردن از راه دور و پاک کردن اطلاعات از آن استفاده نمایید.

با باز کردن Settings و ورود به Security & Location > Find My Device، مطمئن شوید Find My Device در تلفن Android شما فعال است. اگر دستگاه شما گزینه Security & Location > Find My Device را ندارد، به Google> Security> Find My Device بروید.

Find My device باید روشن باشد. در غیر این صورت، کلید را به وضعیت روشن تغییر دهید.

در آخر، با رفتن به android.com/find در رایانه، انتخاب تلفن و کلیک روی Set Up Secure & Erase، دوباره مطمئن شوید که قابلیت ایمن سازی و پاک کردن از راه دور دستگاه روشن است. 

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (4)

Find My Mobile

سامسونگ مدتها است سرویس Find My Mobile را ارائه می دهد تا به دارندگان تلفن های Galaxy کمک کند تلفن های گمشده خود را ردیابی کنند. این سرویس با «Find My Device» گوگل متفاوت است و بهتر است اگر دارای گوشی سامسونگ هستید حتما از آن استفاده نمایید. سرویس ردیابی گوشی سامسونگ به شما ابزارهایی را نیز ارائه می دهد که Find My Device آن ها ارائه نمی کند. با سرویس سامسونگ می توانید کارهایی مانند پشتیبان گیری اجباری از راه دور یا دیدن اینکه آیا شخصی سیم کارت شما را تعویض کرده است، انجام دهید. برای راه اندازی Find My Mobile باید از حساب Samsung خود استفاده کنید.

با این حال اخیراً سامسونگ سرویس جدیدی به نام SmartThings Find را معرفی کرده است. ویژگی جدید این ابزار مانند برنامه Find My، در گوشی های اپل با پیدا کردن مکان دستگاه گمشده (حتی اگر آفلاین باشد) کار می کند، اما به دستگاه های Galaxy که در نزدیکی گوشی گمشده قرار دارند می گوید که به دنبال سیگنال بلوتوث آن باشند و در صورت یافتن، محل، آن را گزارش کنند. البته همه این کارها به صورت ناشناس انجام می شود.

در منوی تنظیمات، Find My Mobile را در تلفن Galaxy خود روشن کنید. سپس وارد بخش Biometrics and security > Find My Mobile شوید. اگر در هنگام راه اندازی اولیه دستگاه به حساب سامسونگ خود وارد شده باشید، Find My Mobile باید از قبل فعال باشد. در غیر اینصورت، وارد سیستم شوید و Find My Mobile را فعال کنید.

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (5)

برای استفاده از SmartThings Find، باید یک دستگاه Galaxy با Android 8 یا نسخه جدیدتر داشته باشید.

پس از روشن شدن برنامه SmartThings، می توانید با باز کردن برنامه، مکان دستگاه (های) خود را مشاهده کرده و SmartThings Find را انتخاب کنید. هنگامی که موقعیت مکانی دستگاه را مشاهده می کنید، دکمه گزینه های بیشتر وجود دارد که شما را به سرویس Find My Mobile سامسونگ منتقل می کند و در آنجا می توانید از قابلیت های آن برای قفل کردن دستگاه خود، پشتیبان گیری از راه دور یا حتی پاک کردن اطلاعات موجود بر روی دستگاه استفاده کنید.

تلفن گم شده را از راه دور قفل و ردیابی کنید

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (6)

برای دسترسی به سرویس پیدا کردن دستگاه اندرویدی گم شده به آدرس android.com/find مراجعه کنید. حتماً وارد همان حساب Google شوید که به تلفن Android شما متصل شده است.

نزدیک کامپیوتر نیستید؟ می توانید از دستگاه Android دیگری و برنامه Find My Device استفاده کنید. برای اینکار باید به صورت جداگانه  Find My Device را از Play Store دانلود کنید. بلافاصله پس از ورود به سایت یا برنامه، Google سعی می کند تلفن شما را پیدا کند.

هشدار به تلفن شما ارسال می شود تا هر کسی که به تلفن همراه شما دسترسی دارد آن را مشاهده نماید. از منوی سمت چپ سایت و گزینه «Find My Device» برای پخش صدا استفاده کنید، این گزینه برای زمانیکه گوشی خود را در خانه گم کرده اید مفید است.

با انتخاب Secure Device، تلفن قفل می شود، پیامی را که انتخاب کردید در صفحه قفل نمایش می دهید و از حساب Google خود خارج می شوید. بعد از قفل شدن تلفن هنوز همچنان می توانید مکان آن را پیدا کنید. اگر از Google Pay برای پرداخت های تلفن همراه استفاده می کنید، قفل کردن تلفن باعث می شود کسی از تلفن شما برای خرید استفاده نکند. اگر از ویژگی Erase Device استفاده نمایید، دیگر نمی توانید تلفن را ردیابی کنید. این ویژگی را به عنوان آخرین روش بکار ببرید.

اگر سارق تلفن شما را خاموش کند، نمی توانید آن را ردیابی کنید تا اینکه دوباره روشن شود و به دکل BTS یا Wi-Fi متصل شود. Google هنگامی که دستگاه شما را پیدا کرد، برای شما ایمیل ارسال می کند. پس از یافتن تلفن، برای دسترسی به آن باید رمز عبور خود را وارد کنید. همچنین باید از شر پیام قفل صفحه خلاص شوید. برای این کار ممکن است مجبور شوید به حساب Google خود وارد شوید.

تلفن های Samsung

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (7)

دارندگان گلکسی سامسونگ از مزایای خدمات مربوط به گوگل یا سامسونگ برای یافتن دستگاه گمشده برخوردار هستند، اما توصیه می شود از پیشنهاد سامسونگ استفاده کنند. همانطور که در ادامه خواهید دید، قابلیت های اضافی آن بسیار ارزشمند هستند.

برای ردیابی دستگاه گمشده با سرویس سامسونگ، باید به findmymobile.samsung.com

مراجعه کنید. روش دیگری وجود ندارد، بنابراین باید از یک مرورگر تلفن همراه یا رایانه دیگری استفاده کنید. با حساب سامسونگ خود وارد سیستم شوید، سپس دستگاه گمشده خود را در سمت چپ صفحه انتخاب کنید. نقشه ای که تلفن شما در حال حاضر در آن قرار دارد نمایش داده می شود و منویی در سمت راست صفحه ظاهر می گردد. با قفل کردن تلفن یک پیام در صفحه قفل نمایش می دهد. می توانید کارتهای پرداخت Samsung خود را به حالت تعلیق در آورید و از خاموش شدن تلفن جلوگیری کنید.

در مرحله بعد، از تلفن خود پشتیبان تهیه کنید. اگر تلفن در حال انتقال به مکان دیگری است، از ویژگی Track location استفاده کنید.

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (8)

با فعال کردن این ویژگی، تلفن شما هر 15 دقیقه ردیابی می شود. سرانجام، با استفاده از ویژگی Extend عمر باتری را افزایش دهید. این گزینه تقریباً همه موارد موجود در تلفن را غیر از ردیابی مکان غیرفعال می کند.

مشابه سرویس «Find My Device» گوگل، سرویس سامسونگ فقط پس از تعیین محل تلفن، از شما می خواهد رمز خود را وارد کنید. نیازی به بازگشت به وب سایت و غیرفعال کردن هیچ یک از ویژگی های ردیابی نیست.

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (9)

Guardians دستگاه سامسونگ خود را تنظیم کنید

همچنین می توانید اطلاعات افرادی را در وب سایت Find My Mobile ثبت نمایید تا امکان دریافت اطلاعات محل دستگاه، زنگ زدن و فعال کردن حالت اضطراری برای تلفن شما را داشته باشند. تنها محدودیتی که این گزینه دارد این است که هر فردی که در آن ثبت می کنید باید شناسه حساب سامسونگ داشته باشد.

با کلیک بر روی گزینه Set Guardians می توانید این قابلیت را فعال کنید، سپس بر روی Agree کلیک نمایید. در صفحه بعدی بر روی افزودن سرپرست جدید کلیک نمایید. شناسه Samsung شخص را وارد و بر روی Verify کلیک کنید. در مرحله بعد مدت زمان guardianship را انتخاب کرده و سپس بر روی SET کلیک نمایید.

پیدا کردن تلفن اندرویدی گمشده

تصویر (10)

با سارقان مقابله نکنید

اگر تلفن شما به سرقت رفته است و می توانید مکان آن را ردیابی کنید، خودتان سعی در پس گرفتن آن نکنید. انجام این کار می تواند منجر به آسیب دیدگی شما یا شخص دیگری شود. پیشنهاد می شود با پلیس محلی خود تماس بگیرید و به آنها بگویید که برای پیدا کردن تلفن گمشده یا دزدیده شده ای که توانسته اید آدرس آن را ردیابی کنید، به کمک نیاز دارید.

با شرکت مخابراتی خود تماس بگیرید

اگر مشخص شد که شما هرگز تلفن خود را پس نمی گیرید، با شرکت مخابراتی خود تماس بگیرید و تلفن خود را گم شده یا دزدیده شده گزارش دهید. با انجام این کار، تلفن از لیست پایگاه داده شرکت مخابراتی در لیست سیاه قرار گرفته و از استفاده شخص دیگر جلوگیری می کند. هنگام تماس، شرکت مخابراتی شما می خواهد خدمات شما را نیز به حالت تعلیق درآورد. اگر می خواهید شخصی از تلفن شما استفاده نکند، ایده خوبی است. با این حال، به یاد داشته باشید که اگر هنوز تلفن گمشده خود را ردیابی می کنید، با انجام اینکار دیگر قادر به ردیابی آن نخواهید بود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *