Canonical URL در وردپرس چیست؟
مقاله

Canonical URL در وردپرس چیست؟

canonical URL آدرس متعارف صفحه اصلی وب سایت است. اکثر وب سایت ها با جستجوی آدرس های مختلف در مرورگر قابل مشاهده هستند. برای مثال، با جستجوی همه آدرس های زیر محتوای یکسانی از صفحه اصلی وب سایتتان مشاهده خواهید کرد:

http://yoursite.com

https://yoursite.com

http://www.yoursite.com

https://www.yoursite.com

اگر https://yoursite.com را به عنوان آدرس متعارف تنظیم کرده باشید، همان canonical URL شما خواهد بود.

canonical URL در وردپرس چیست؟

چارچوب آدرس پست ها و صفحات مختلف در وردپرس نیز با آدرس صفحه اصلی یکسان است، همچنین می توان آنها را با استفاده از شناسه پست نیز جستجو نمود.

برای مثال هر دو آدرس زیر یک محتوا را نمایش می دهند:

https://yoursite.com/security-pro-feature-spotlight-site-scan

https://yoursite.com/?p=57051

چرا تنظیم canonical URL در وردپرس از اهمیت بالایی برخوردار است؟

استفاده از هر دو آدرس در مثال قبل برای کاربران آسان است و هر دو را به عنوان یک محتوا در نظر می گیرند، در حالیکه ربات ها و خزنده های وب با آنها به عنوان دو پست مجزا از دو وب سایت متفاوت برخورد می کنند.

مزایای استفاده از canonical URL در سئو

تعریف canonical URL برای هر مجموعه از آدرس ها به گوگل و سایر موتور های جستجو کمک می کند تا این آدرس ها را به عنوان محتوای یکسان شناسایی کنند. همچنین از اتلاف وقت ربات های گوگل برای خزیدن دو یا چند باره در محتوای یکسان جلوگیری می کند و مدت زمان پیدا کردن و نمایش محتوای جدید توسط گوگل را کاهش می دهد. 

یکی از مزایای دیگر استفاده از canonical URL در سئو این است که شما خودتان تصمیم می گیرید که گوگل محتوای شما را چگونه به کاربران نمایش دهد. برای مثال آدرس https://yoursite.com/security-pro-feature-spotlight-site-scan/ بسیار بهتر و توصیفی تر از yoursite.com/?p=57051 است.

مزایای استفاده از canonical URL در احراز هویت سایت

بسیاری از سرویس ها مانند افزونه های امنیتی وردپرس، از canonical URL سایت شما برای احراز هویت استفاده می کنند. 

برای مثال فرض کنید می خواهید افزونه iThemes Security Pro Site Scan را در وردپرس راه اندازی کنید، برای این کار ابتدا می بایست لایسنس آن را در وب سایت خود فعال کنید. تصور کنید هنوز canonical URL را تنظیم نکرده اید و آدرس سایتتان که لایسنس برای آن صادر شده yoursite.com می باشد. قبل از اینکه سرور این افزونه سایت شما را برای پیدا کردن آسیب پذیری های احتمالی اسکن کند، دامنه وب سایت را برای اطمینان از تطابق با دامنه ای که لایسنس افزونه برای آن فعال شده بررسی می کند. با توجه به اینکه canonical URL را تنظیم نکرده اید، سرور افرونه، آدرس http://www.yoursite.com را تشخیص می دهد.

درست مانند گوگل، سرور افزونه نیز http://www.yoursite.com و yoursite.com را به عنوان یک آدرس واحد شناسایی نمی کند و در نتیجه اسکنر نمی تواند احراز هویت سایت شما را تایید کند و آسیب پذیری های سایت شما را بررسی نخواهد کرد.

تنظیم canonical URL برای وب سایت وردپرسی از خطاهایی که در زمان احراز هویت توسط افزونه های امنیتی به وجود می آید، جلوگیری می کند.

چگونه می توان بررسی کرد که canonical URL در وب سایت تنظیم شده است؟

سریع ترین راه برای اطمینان از تنظیم بودن canonical URL، بررسی کد های صفحه اصلی وب سایت است. برای این کار، صفحه اصلی وب سایت را در مرورگر مورد نظرتان باز کنید، سپس بر روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه "View Page Source" را انتخاب نمایید.

Canonical URL

تصویر (1)

سپس صفحه ای نمایش داده می شود که تمام منابع مختلفی که صفحه اصلی سایت توسط آن ایجاد شده و  همچنین عناصر مختلف HTML و CSS که برای ساخت وب سایت استفاده گردیده در آن قابل مشاهده است. با جستجوی عبارت "rel="canonical می توانید canonical URL را پیدا کنید.

روش دیگر برای یافتن canonical URL استفاده از Google’s URL Inspection Tool است. این ابزار را می توانید در داشبورد مدیریت Google Search Console مشاهده کنید. آدرس صفحه اصلی وب سایت خود را در قسمت جستجو وارد کنید و دکمه Enter را فشار دهید.

Canonical URL

تصویر (2)

در بخش "Coverage Summary" شما می توانید User-declared canonical و همچنین  Google-selected canonical را مشاهده کنید. User-declared canonical آدرسی است که شما برای وب سایتتان تنظیم کرده اید. Google-selected canonical نیز آدرسی است که در صورتیکه خودتان canonical URL را تعیین نکرده باشید گوگل به صورت خودکار انتخاب می کند.

Canonical URL

تصویر (3)

تصویر بالا مربوط به Google URL Inspection Tool یک سایت است که canonical URL را تنظیم نکرده است. گوگل نیز در نهایت canonical URL را با تاخیر برای آن تعیین می نماید.

نحوه تنظیم canonical URL در وردپرس

یکی از ساده ترین و سریع ترین روش های تنظیم canonical URL استفاده از افزونه های سئو مانند Yoast SEO یا Rank Math است. اگر از Yoast SEO برای پست ها، صفحات و انواع پست های سفارشی استفاده می کنید، می توانید canonical URL را در بخش "advanced" این افزونه ویرایش کنید.

Canonical URL

تصویر(4)

یکی از ویژگی های خوب Yoast SEO این است که به صورت خودکار canonical URL صحیح را برای اکثر پست ها و صفحات انتخاب می کند که البته به آسانی امکان تغییر آن را فراهم کرده است.

همچنین اگر از افزونه RankMath SEO استفاده می کنید، امکان تغییر canonical URL در بخش "advanced" وجود دارد.

Canonical URL

تصویر(5)

Rank Math نیز مانند Yoast SEO به صورت خودکار canonical URL مناسب را تنظیم می کند اما در صورت لزوم می توانید آنرا ویرایش کنید.

نتیجه گیری

تعریف canonical URL از بروز محتوای تکراری و مشکل در احراز هویت دامنه توسط افزونه های امنیتی جلوگیری می کند. خوشبختانه افزونه های وردپرسی مربوط به سئو تعریف آدرس و دامنه canonical را بسیار ساده کرده اند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *