متن جایگزین یا (Alt Text) چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟
مقاله

متن جایگزین یا (Alt Text) چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

 استفاده از متن جایگزین (Alternative text) تصاویر از هر نظر در بهینه سازی موفق محتوای صفحه سایت شما برای موتور های جستجو حیاتی است. با این حال، اغلب توسط وبمستران و مدیران وبسایت ها فراموش شده و مورد بی توجهی قرار می گیرد. نادیده گرفتن متن جایگزین می تواند یک اشتباه بزرگ باشد زیرا به رقبای شما این فرصت را می دهد تا در نتایج جستجو از شما سبقت بگیرند.

ممکن است برای جلب نظر مخاطبان خود محتوای بسیار با کیفیتی تولید کرده باشید، از کلمات کلیدی به درستی استفاده نموده و تمام تلاش خود را برای بهینه سازی محتوای سایت بکار برده باشید. اما آیا برای بهینه سازی تصاویر سایت نیز اقدامی انجام داده اید؟

در این مقاله نگاه دقیق تری به متن جایگزین برای بهینه سازی تصاویر شده و در مورد علت اهمیت آن در سئو توضیح داده می شود. همچنین چند نکته مهم برای نوشتن متن جایگزین عنوان شده است تا با رعایت آنها بتوانید شانس خود را برای دستیابی به جایگاه بالاتر در نتایج موتور های جستجو افزایش دهید.

متن جایگزین تصویر چیست؟

متن جایگزین به عنوان متن توصیف تصویر یا ویژگی alt نیز شناخته می شود و حتی ممکن است اصطلاح "تگ alt" را نیز برای آن شنیده باشید. متن جایگزین یک ویژگی کوتاه HTML است که با استفاده از آن می توانید طی 100 کاراکتر در مورد اینکه تصویر شما چیست، توضیح دهید.

اگرچه همیشه متن جایگزین برای بازدید کنندگان عادی قابل مشاهده نیست، ولی به خزنده های موتور جستجو در خواندن محتوای صفحه و تصویر کمک می کند تا درک بهتری از محتوای تصویر داشته باشند. استفاده از متن جایگزین می تواند در بهبود تجربه کاربران سایتتان بسیار مفید باشد اما اغلب نادیده گرفته می شود. این متن در صورتی که تصویر برای بازدید کننده صفحه شما به درستی بارگذاری نشود نمایش داده خواهد شد.

متن جایگزین یا (Alt Text)

تصویر (1)

همچنین متن جایگزین به خزنده های موتور های جستجو کمک می کند تا تصاویر سایت را به درستی ایندکس کرده و شانس دیده شدن آنها را افزایش دهند. علاوه بر این، متن جایگزین بجای تصاویری که به درستی لود نمی شوند ظاهر شده و توضیحات کاملی در مورد محتوای تصویر در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

مثال هایی از متن جایگزین (خوب، مبهم و بد):

قالب مطلوب برای متن جایگزین این است که تا اندازه ممکن توصیفی باشد و از پر کردن آن با کلمات کلیدی خودداری شود. بطور مثال، اگر بخواهید چشمان خود را ببندید و کسی متن جایگزین تصویر را برایتان بخواند، باید آنقدر دقیق و مفید باشد که بتوانید محتوای تصویر را در ذهنتان تصور کنید. در ادامه چند نمونه از متن جایگزین ذکر شده است.

یک نمونه مبهم:

متن جایگزین یا (Alt Text)

تصویر (2)

تگ تصویر و متن جایگزین برای تصویر فوق به این صورت است:

 

این عبارت چندان توصیفی نیست، مطمئنا موضوع تصویر در مورد فوتبال است ولی نکات مهم تری نیز در تصویر وجود دارد.

یک نمونه متن جایگزین خوب برای همین تصویر:

 

این توصیف بسیار بهتر از نمونه اول است و به مراتب توضیح بیشتری در مورد وقایع تصویر داده می شود. زیرا همانطور که گفته شد، فقط تصویری از یک فوتبال نیست. 

یک نمونه نامناسب:

 

مشخص است که متن جایگزین خالی گذاشته شده و اصلا خوب نیست ولی بدتر از این مورد هم می تواند وجود داشته باشد. به نمونه زیر توجه نمایید:

 

سعی نمایید که تا جای ممکن از نمونه فوق استفاده نکنید زیرا فقط از کلمات کلیدی برای متن جایگزین استفاده شده است.

متن جایگزین چقدر در سئوی تصاویر اهمیت دارد؟

اگرچه موتور های جستجو برای خزیدن در محتوای متنی بسیار خوب عمل می کنند ولی در درک عناصر تصویری هنوز ضعیف هستند و نمی توانند به راحتی محتوای تصویر را درک کنند. بنابراین برای ایندکس صحیح تصاویر و نمایش در نتایج جستجو نیاز به راهنمای انسانی دارند.

این بدان معنا است که بدون متن جایگزین، موتور های جستجو نمی توانند تصاویر موجود در صفحه شما را درک کنند، در نتیجه  به درستی آنها را در نتایج جستجو نمایش نمی دهند. اگر از متن جایگزین استفاده نکنید، ممکن است فرصت بزرگی را از دست بدهید زیرا همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، برخی از تصاویر در موتور های جستجو جایگاه ویژه ای دارند.

متن جایگزین یا (Alt Text)

تصویر (3)

برحسب مطالعات و آزمایشات انجام شده، 59 درصد از افراد شرکت کننده در آزمایش اعلام کرده اند که اطلاعات بصری موجود در سایت ها مهمتر از متن است. همچنین در مورد خرید آنلاین لباس و لوازم منزل 85 درصد از شرکت کنندگان اطلاعات بصری را مهمتر از متن ذکر کرده اند.

این اعداد اهمیت بالای نمایش محتوای بصری صفحه شما را نشان می دهد. بنابراین اگر نتوانید از متن جایگزین به درستی برای تصاویر سایت خود استفاده نمایید، ممکن است رقبای شما از این مورد استفاده بهتری کرده و در نتایج جستجوی مرتبط بهتر دیده شوند.

حتی اگر اکنون رتبه بالاتری نسبت به رقبای خود داشته باشید، پست های آنها می تواند برای کاربرانی که محتوای تصویری را بر محتوای متنی ترجیح می دهند، جذابیت بیشتری داشته باشد. همین مسئله می تواند باعث شود بازدید بیشتری نسبت به سایت شما جذب کنند و جایگاه بهتری نسبت به شما پیدا کنند.

برای در راس ماندن نیاز است که از هر فرصتی برای جذب ترافیک استفاده نمود و نمی توان از ترافیک حاصل از جستجوی تصاویر چشم پوشی کرد. به همین منظور استفاده از متن جایگزین برای بهینه سازی تصاویر بسیار پر اهمیت می باشد.

به عنوان مثال به تصویر زیر نگاهی بیندازید:

تصویر (4)

در هنگام جستجوی عبارت "creating a website" اطلاعات از سایت business.qld.gov.au نمایش داده می شود ولی تصویری که همراه با این محتوا نمایش داده شده از یک سایت کاملا متفاوت است.

 اگر از متن جایگزین استفاده نکنید ممکن است همین اتفاق برای سایت شما نیز بیفتد. ولی در صورتی که به درستی از متن جایگزین تصاویر استفاده نمایید همانند تصویر زیر، بازخورد آن را در نتایج موتور های جستجو خواهید دید.

متن جایگزین یا (Alt Text)

تصویر (5)

اگر می خواهید تصاویر شما در نتایج جستجوی خاصی قابل مشاهده باشند، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که کلمه کلیدی مورد نظر را در متن جایگزین قرار دهید. در حالت ایده آل متن جایگزین شما برای تصاویر، باید حاوی یک کلمه کلیدی مرتبط و شرح واضح تصویر باشد. رعایت این نکته هم برای درک افراد و هم موتور های جستجو مفید خواهد بود.

چند نکته مفید برای نوشتن متن جایگزین:

اکنون به اهمیت متن جایگزین تصاویر در موتور های جستجو پی بردید. در ادامه می توانید متوجه شوید که چگونه متن جایگزین برای بهتر دیده شدن سایت در موتور های جستجو کمک می کند.

1. از محتوای خاص استفاده کنید

از آنجا که متن جایگزین برای توصیف تصاویر در نظر گرفته شده، لازم است که تا اندازه ممکن خاص باشد. هدف این است که مطمئن شوید، افراد با شنیدن متن جایگزین شما حتی در صورتی که قادر به دیدن آن نباشند بتوانند محتوای تصویر را درک کنند.

بعنوان مثال، اگر بخواهید تصویر زیر را در یک متن جایگزین توصیف کنید، ممکن است از عبارت "دو سگ که در پارک بازی می کنند"  استفاده کنید.

متن جایگزین یا (Alt Text)

 تصویر (6)

اما این متن چندان خاص نیست و اطلاعات کافی در مورد تصویر به افراد نمی دهد. در عوض می توانید با افزودن نژاد آنها، توصیف بیشتری داشته باشید و جمله ای مانند عبارت "سگ های مالاموت و باکسر سفید روی چمن ها بازی می کنند" بنویسید.

2. مستقیم سر اصل مطلب بروید 

هدف شما توصیف تصویر است، لازم نیست برای توصیف تصویر یک پاراگراف بنویسید، بیشتر صفحه خوان ها تنها 125 حرف از متن جایگزین را می خوانند، بنابراین بهتر است که متن جایگزین را شفاف و صریح توضیح دهید. سعی کنید طوری تصویر را توصیف کنید که خواننده سریعا به اصل موضوع پی ببرد. در صورت وجود عناصر زیاد، برجسته ترین عناصر تصویر را توصیف کنید.

متن جایگزین یا (Alt Text)

تصویر (7)

برای مثال، متن جایگزین برای تصویر فوق می تواند عبارت "اعتراض با ماسک و در دست داشتن پلاکارد "بیدار شو" " باشد. لازم نیست برای عناصر دیگری مانند سایر افراد موجود در تصویر یا چراغ های راهنمایی توضیحی درج گردد.

 3. از کلمات کلیدی بهینه استفاده کنید 

متن جایگزین فرصت دیگری در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید از کلمات کلیدی خود استفاده کرده و متن صفحه خود را مدیریت نمایید. می توانید توسط ابزارهای رایج، کلمات کلیدی بسیار مفیدی را برای بهبود متن جایگزین تصاویر خود پیدا کنید. با این حال نباید با استفاده زیاد از کلمات کلیدی نامرتبط و نامناسب اقدام به ایجاد متن جایگزین نمایید. ممکن است گوگل برای پر کردن متن جایگزین با کلمات کلیدی نامناسب شما را جریمه نکند اما به دلیل استفاده نادرست از کلمات کلیدی جریمه خواهید شد. منظور از جریمه گوگل می تواند افت جایگاه در کلمات کلیدی و یا جریمه توسط الگوریتم های گوگل باشد.

در نهایت متن جایگزین شما باید بتواند محتوای تصویر را به درستی توصیف کند، حتی اگر از کلمات کلیدی برای بهینه سازی آن استفاده کرده باشید. فرض کنید مقاله ای در مورد امنیت خرید آنلاین دارید که از تصویر زیر در آن استفاده کرده اید و چند کلمه کلیدی را تعیین نموده اید.

متن جایگزین یا (Alt Text)

تصویر (8)

کلمه کلیدی اصلی شما "امنیت خرید آنلاین" است اما ممکن است از کلمات کلیدی دیگری مانند "خرید آنلاین ایمن" و "ایمنی هنگام خرید آنلاین" نیز استفاده نمایید. کلمه کلیدی اصلی ممکن است به طور مستقیم در متن جایگزین نباشد اما می توانید با کمی تغییر از آن استفاده کنید. بنابراین متن جایگزین شما می تواند عبارتی مانند "مردی در هنگام خرید اینترنتی" و یا "در دست داشتن کارت اعتباری هنگام خرید اینترنتی" باشد.

این سه مورد بهترین روش هایی هستند که باید هنگام نوشتن متن جایگزین تصاویر رعایت کنید. علاوه بر این، دو قانون دیگر نیز وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

  1. مطمئن شوید که برای همه تصاویر سایت خود از متن جایگزین استفاده کرده اید. 
  2. از افزودن عباراتی مانند "عکس" یا "تصویر" در متن جایگزین، خودداری کنید زیرا قبلاً فرض شده است که این ویژگی برای تصاویر استفاده می شود.

نتیجه گیری

متن جایگزین برای تصاویر از مهم ترین مواردی می باشد که بهتر است در استراتژی سئوی سایت شما رعایت گردد. این یک نکته حیاتی است و نباید نادیده گرفته شود. در صورتی که این مهم رعایت نگردد رقبای شما این فرصت را پیدا می کنند که از شما پیشی بگیرند. بنابراین بهتر است هر زمان که تصویری در سایت خود بارگذاری می کنید، یک متن مناسب برای ویژگی alt (متن جایگزین) درج کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *