آشنایی با سرور اختصاصی ( Dedicated Server ) و ویژگی های آن
مقاله

آشنایی با سرور اختصاصی ( Dedicated Server ) و ویژگی های آن

 هنگامی که در مورد سرور اختصاصی صحبت می شود، همواره نام سرویس هایی همچون هاست، VPS و Dedicated server مطرح می گردد. در عمل به سرور فیزیکی که برای ارائه خدمات تنها به یک شخص یا سازمان تعلق می گیرد، سرور اختصاصی گفته می شود. برای صاحبان وب سایت های کوچک و افرادی که به تازگی فعالیت خود را در دنیای وب آغاز نموده اند، استفاده از میزبانی های مشترک ( هاست اشتراکی) گزینه مناسبی است زیرا با قیمت مناسب می توانند نیاز وبمستران را برطرف نمایند. برای آن دسته از کاربران که سایت های آنان پیچیده تر بوده و حجم ترافیک بالایی دارد، سرورهای اختصاصی پیشنهاد می شود چون می تواند بسیاری از محدودیت ها را برطرف نماید و منعطف تر عمل کند.

سرور اختصاصی ابر رایانه ای است که دارای رم های اختصاصی با سرعت بالا، پردازنده های چند هسته ای قدرتمند و به طور کلی منابع اختصاصی می باشد که پیوسته در حال فعالیت است. این سرور در دیتاسنتر هایی که خدماتی چون برق دائمی، پهنای باند، سیستم کولینگ و ... را فراهم می آورند، نگهداری می شود.

چگونه یک سرور اختصاصی فعالیت می کند؟

در مدل های میزبانی وب اشتراکی، مالکان سایت ها بر روی یک سرور مشترک که فضا و پهنای باند مشخصی به آنان اختصاص داده شده است، فعالیت می کنند. صاحبان هاستینگ جهت پایین نگه داشتن هزینه ها از صد ها سایت کم مصرف بر روی یک سرور، میزبانی می نمایند. در این حالت هر وب سایت می تواند تحت تاثیر فعالیت سایت دیگر قرار گیرد. با این تفاسیر مصرف بالای منابع و یا امنیت پایین یک وب سایت می تواند برای فعالیت وب سایت دیگر مشکل ساز گردد. لذا دانش فنی شرکت هاستینگ و تدابیر امنیتی تیم پشتیبانی برای جلوگیری از بروز این چنین مشکلاتی اهمیت بالایی دارد.

در نوع میزبانی اختصاصی و عطف به تامین انعطاف، ایمنی و پاسخگویی بهتر، یک سرور با تمام امکانات به سایت های در حال رشد و پر ترافیک اختصاص داده می شود. در این حالت تمام منابع در اختیار یک مشتری قرار می گیرد و با توجه به برنامه وی، سطح پشتیبانی و نگهداری متفاوتی می توان برای آن در نظر گرفت. در سرور های اختصاصی کاربر در هر کجا که باشد می تواند از طریق اتصال از راه دور به سرور خود متصل شود و  تنظیمات مدنظر را انجام دهد.

اگر چه در نوع اختصاصی به مراتب هزینه بیشتری نسبت به نوع اشتراکی صورت می پذیرد اما کنترل کامل مشتری، طیف خدمات ارائه شده، میزان دسترسی ها و شخصی سازی امنیت از جمله ویژگی هایی است که در نوع اشتراکی گاها مشاهده نمی شود.

مزایای سرور اختصاصی:

  • بهبود عملکرد وب سایت:

در میزبانی اختصاصی، کلیه منابع اعم از ram، cpu، پهنای باند و ... در اختصاص یک کاربر قرار دارد و چون این منابع با سایت دیگر تقسیم نمی شوند و در هر زمان امکان تخصیص کامل به فعالیت سایت را دارند، لذا عملکرد وب سایت را افزایش می دهند. در این حالت سرعت پردازش و توان عملیاتی سرور نسبت به  نوع میزبانی اشتراکی افزایش می یابد زیرا در یک لحظه امکان استفاده از تمام ظرفیت سرور وجود خواهد داشت.

  • تضمین امنیت برای فعالیت های خاص:

امنیت وب سایت از مواردی است که همیشه یکی از دغدغه های وبمستران بوده است. با توجه به نوع فعالیت یک سایت ممکن است لایه خاصی از امنیت نیاز باشد. به طور مثال گاها وبمستران برای تامین امنیت وب سایت خود نیازمند نصب موارد خاصی همچون دانگل های امنیتی از سمت سرور هستند. در میزبانی های اختصاصی نصب این موارد بدون مشکل انجام می شود اما در نوع اشتراکی محدودیت وجود دارد. از طرف دیگر مشاهده شده است که خطر ابتلا به بد افزار ها یا تحت تاثیر قرار گرفتن فعالیت های مخرب از جانب سایر سایت های همسایه در میزبانی های اشتراکی بالا می باشد. در این موارد دانش مانیتورینگ شرکت هاستینگ جهت جلوگیری از مشکلات مذکور نقش بسزایی دارد.

هر سرور دارای یک IP اختصاصی است. این IP در حالت های میزبانی اشتراکی بین تمام سایت ها مشترک است و گاها تحت تاثیر فعالیت های مشکوک یک وب سایت قرار می گیرد که برای سایر وب سایت ها نیز می تواند مخاطره آمیز باشد. حال آنکه در میزبانی اختصاصی IP مذکور منحصرا به یک وب سایت تعلق خواهد داشت.

  • انعطاف پذیری برای شخصی سازی:

اختصاصی سازی تنظیمات و منابع در سرور اختصاصی موجب می گردد تا وبمستران بتوانند بر تمام جنبه های وب سایت خود کنترل داشته باشند. در نوع اشتراکی جهت تامین امنیت سایر وب سایت هایی که در همان سرور میزبانی می شوند، امکان ارائه تمام دسترسی ها وجود ندارد اما این مورد در سرور به صورت کامل در اختیار کاربر قرار می گیرد.

علاوه بر مورد ذکر شده، در سرور های اختصاصی کاربران این امکان را خواهند داشت که در اواسط کار با توجه به افزایش ترافیک سایت، منابع سخت افزاری سرور را ارتقا دهند.

  • پشتیبانی فنی سرور:

با داشتن سرور اختصاصی، پشتیبانی فنی اعم از تعمیر سخت افزار، نگهداری، تامین برق و ... الزامی می باشد. گاها ارائه دهندگان سرور اختصاصی در زمان ارائه این خدمات به صورت مجزا هزینه دریافت می نمایند. پشتیبانی سرور امری بسیار مهم است زیرا نوع کانفیگ سرور بر روی بهینه بودن سایت و عملکرد آن تاثیر بسزایی خواهد داشت. در انواع میزبانی های اشتراکی نصب بعضی از بسته های پشتیبانی به دلیل تحت الشعاع قرار گرفتن عملکرد سایر وب سایت ها، ممکن نمی باشد اما در نوع اختصاصی این مورد بلامانع است.

چه اشخاصی به سرور اختصاصی نیاز دارند ؟

سرور های اختصاصی برای تمام وب سایت ها مناسب نیستند. داشتن این سرور ها مستلزم هزینه بسیار است. برای کاربران جدید با سایت های کوچک عموما میزبانی اشتراکی پیشنهاد می شود. در صورتیکه وب سایت شما نیاز به منابع بالا، دسترسی های خاصی که امکان ارائه نمودن آنها در نوع اشتراکی وجود ندارد و یا سفارش سازی دارد، استفاده از سرور گزینه مناسبی است. سرور های اختصاصی همچنین می توانند برای سایت هایی که ساختار امنیت بالایی نیاز دارند، همچون معاملات بانکی، پزشکی و ... مفید باشد. علاوه بر این موارد فعالیت با سرور های اختصاصی نیازمند دانش فنی و تجربه می باشد لذا برای افراد مبتدی استفاده از سرور پیشنهاد نمی شود.

تفاوت سرور اختصاصی و مجازی:

بالاترین سطح هاستینگ، سرور های اختصاصی هستند. در هر سرور اختصاصی این امکان وجود دارد که با نصب مجازی ساز، چندین سرور مجازی ایجاد نمود و برای هر سرور مجازی به صورت مجزا وظیفه خاصی تعریف کرد. با تایید این مورد که در سرور مجازی نیز منابع به صورت کامل در اختیار کاربر قرار میگیرد ولیکن این امکان وجود دارد که کارت شبکه و سایر موارد به اشتراک گذاشته شود. حال آنکه در سرور اختصاصی تمام تمهیدات، اختصاصی است.

 از لحاظ قیمتی سرور های مجازی به نسبت سرور های اختصاصی به صرفه تر می باشند ولیکن کارایی سرور های اختصاصی را ندارند. با تمام تفاسیر بالا چنانچه کاربری قصد تغییر سرور خود را داشته باشد در نوع مجازی این مورد سریع تر از اختصاصی صورت می پذیرد و انعطاف بیشتری دارد.

آیا میهن وب هاست سرور اختصاصی ارائه می نماید ؟

شرکت میهن وب هاست با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ارائه هاست و سرور، از سال 94 دیتاسنتر اختصاصی خود را راه اندازی نمود تا در کنار ارائه سرور های اختصاصی خارج از کشور، سرور های اختصاصی ایرانی را نیز  بتواند عرضه نماید. سرور های اختصاصی میهن وب هاست از فایروال های سخت افزاری چون arbor و cisco استفاده می نمایند و به 4 بک بون مختلف اینترنتی متصل هستند. هم اکنون کلیه خدمات اعم از پهنای باند اختصاصی اینترنت، شبکه ابری، کولوکیشن و ... تحت پوشش این دیتاسنتر ارائه می گردد. در زیر عواملی که موجب می شود کاربران به سمت سرور های اختصاصی میهن وب هاست سوق پیدا کنند، لیست شده است :

  •      پشتیبانی 24 ساعته در 7 هفت روز هفته
  •      استفاده از آخرین سخت افزارهای روز دنیا
  •      استفاده از شبکه ترکیبی و اتصالات چندگانه و failover
  •      امنیت بالا

و ....

اشتراک گذاری:

نظرات

سلام خسته نباشید چرا اینقدر متن این صفحه ریز و ناخواناست؟
با سلام اندازه فونت استاندارد می باشد اما حتما جهت بررسی بیشتر درخواست شما برای تیم توسعه بلاگ ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *