راه حل های سریع و ساده برای رفع خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID
مقاله

راه حل های سریع و ساده برای رفع خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID

مطمئنا تاکنون با چنین خطایی مواجه شده اید و هنگام بررسی وب سایت، مشاهده نموده اید که سایت به درستی بارگذاری نشده و این خطا نمایش داده می شود. این مشکل زمانی رخ می دهد که شما به درستی گواهینامه SSL را نصب کرده اید اما کاربران آن را مشاهده نمی کنند.

چه عاملی منجر به بروز این خطا می شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد اما به طور کلی دو نوع مشکل اساسی موجب این خطا می شود:

1- مشکلات مربوط به مرورگر یا اتصالات اینترنت شما

2- مشکلات مربوط به وب سایت و گواهی SSL

در این مقاله به بررسی این خطا و دلایل مختلف بروز مشکل در مرورگر های مختلف مانند Google Chrome، Firefox و Safari پرداخته خواهد شد و راه حل های موجود برای رفع این خطا بررسی می گردد. اگر چه ممکن است پیدا کردن دلیل NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID کمی زمانبر باشد اما خوشبختانه رفع آن چندان دشوار نیست.

خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID چیست؟

اگر میخواهید سایت وردپرسی خود را ایمن کنید حتما نیاز است تا SSL را در هاست و سایت خود فعال نمایید. این گواهی به شما امکان می دهد که بتوانید از تکنولوژی امن HTTPS استفاده کنید. چنانچه تا کنون برای هاست خود گواهی SSL تهیه نکرده اید می توانید هم اکنون برای خرید SSL  از میهن وب هاست اقدام نمایید.

استفاده از SSL امروزه یک نیاز ضروری به خصوص برای سایت هایی که تراکنش های مالی داشته یا با داده های حساسی سروکار دارند، محسوب می شود. اگر مرورگر احساس کند که SSL مشکل دارد، آن صفحه را لود نکرده و پیام خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID را نمایش خواهد داد.

ممکن است این خطا به دلیل بروز مشکلی در شبکه، دستگاه یا مرورگر شما رخ دهد و گواهی SSL به درستی خوانده نشود. همچنین ممکن است مشکل از نامعتبر بودن گواهی SSL باشد. در این مقاله برخی از مراحل عیب یابی شرح داده شده است. چنانچه در زمان مرور صفحات وب به عنوان یک بازدید کننده با این خطا مواجه شوید یا خود مدیر سایتی هستید که چنین مشکلی مشاهده می کنید، این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

تفاوت نمایش خطا در مرورگرهای مختلف چیست ؟

ممکن است با توجه به مرورگری که استفاده می کنید، نمایش خطا کمی متفاوت باشد. اما اساسا معنای همه این موارد یکسان است و صرفا با متنی متفاوت بیان می شوند.

Chrome

متن خطا در مرورگر کروم به این شکل خواهد بود:

رفع خطای ssl

تصویر(1)

معنای خطا به این شرح است که: «اتصال شما خصوصی و امن نیست، ممکن است مهاجمان قصد سرقت اطلاعات شما مانند گذرواژه ها، پیام ها، یا اطلاعات بانکی را داشته باشند». بعد از این عبارت، متن خطای"NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID" را مشاهده خواهید کرد.

Firefox

در فایرفاکس معمولا به شما هشدار داده می شود که این صفحه امن نیست و بهتر است به صفحه قبل برگردید.

 Safari

در سافاری نیز پیامی مشاهده می کنید که اشاره می کند شخصی در حال جعل هویت سایت است و احتمالا خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID را نیز در زیر صفحه مشاهده خواهید کرد.

Opera

پیغام خطایی که مرورگر اپرا نمایش می دهد معمولا به این شکل است:

"Opera cannot verify the identity of the server “yoursite.com”, due to a certificate problem. The server could be trying to trick you. Would you like to continue to the server?"

سایر خطا ها نیز اساسا به یک معنی هستند که در ادامه لیست شده است:

 • NET::ERR_CERT_INVALID
 • ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID
 • NET ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID
 • NET:ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID
 • NET::ERR_CERT_INVALID
 • NET ERR CERT AUTHORITY INVALID

سعی نکنید با رد کردن این مرحله خطا را نادیده بگیرید، به خصوص اگر از یک سایت دیگر بازدید می کنید که متعلق به شما نیست. در برخی از موارد این پیام زمانی نمایش داده می شود که سایت هک شده باشد و در صورتی که اطلاعات هویتی شخصی نظیر اطلاعات کارت بانکی، نام کاربری یا پسورد را در این سایت وارد کنید در معرض خطر جدی سرقت اطلاعات قرار خواهید گرفت.

بهتر است اگر خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID را مشاهده می کنید قبل از استفاده و وارد کردن اطلاعات در این سایت ابتدا به مدیر سایت اطلاع دهید، زیرا ممکن است از این مسئله اطلاعی نداشته باشد.

چه عاملی باعث نمایش خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID می شود ؟

سعی شد تا به اینجا درک کاملی از ظاهر و نحوه نمایش این خطا در ذهن شما ایجاد شود، اکنون در ادامه مقاله در مورد دلایل آن صحبت خواهد شد. دلایل متعددی برای بروز این خطا وجود دارد.

اگر مشکل مربوط به کامپیوتر یا اینترنت شما باشد، ممکن است بتوانید با تغییر برخی از تنظیمات یا بررسی با یک سیستم دیگر مشکل را رفع نمایید. اگر سایت را باز می کنید و خطا مربوط به SSL یا سایت شما است باید مجدد SSL را نصب کنید یا خطا های SSL فعلی را رفع کنید. حتی اگر گواهی SSL را به درستی نصب کرده باشید اما مرورگر به آن دسترسی نداشته باشد، بی فایده است.

رفع خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID

در ادامه چند راهکار برای رفع این خطا مطرح شده است. در ابتدا مواردی که به صورت عمومی در هنگام مرور وب رخ می دهد بررسی شده و سپس موارد تخصصی تر پیگیری می گردند.

مشکلات مربوط به اینترنت یا مرورگر سیستم شخصی شما 

دسته اول مشکلات مربوط به اینترنت یا مرورگر شما است که معمولا راحت تر رفع می شوند زیرا فقط نیاز به انجام برخی از تنظیمات در دستگاه ها می باشد.

1- صفحه به درستی بارگذاری نشده است

این روش ممکن است بسیار ساده باشد اما اغلب اوقات بعد از بارگذاری مجدد (Reload)، مشکل رفع می گردد. اگر تاکنون صفحه را Reload نکرده اید اکنون این کار را انجام دهید. همچنین می توانید مرورگر را ببندید سپس آن را باز کرده و صفحه را مجددا بارگذاری کنید.

2- از یک شبکه عمومی یا ارتباط نا امن استفاده می کنید.

گاهی اوقات شبکه های WIFI عمومی مانند کتابخانه ها یا کافی شاپ ها دارای محدودیت های خاصی هستند که از بارگذاری صحیح صفحات جلوگیری میکنند و در نهایت باعث نمایش خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID می شوند.

اگر در حال استفاده از یک شبکه عمومی هستید و این خطا را مشاهده می کنید، از شبکه دیگری مانند اینترنت موبایل استفاده کرده سپس مجددا این مشکل را بررسی نمایید. اگر دسترسی به اینترنت دیگری ندارید می توانید از Hotspot موبایل برای اشتراک گذاری اینترنت با لپ تاپ خود استفاده  نموده تا بررسی کنید که آیا مشکل همچنان وجود دارد یا خیر؟

اگر به VPN دسترسی دارید می توانید آن را نیز تست کنید. VPN را فعال کرده سپس سایت را مجددا بارگذاری نمایید. VPN یک شبکه امن است که از قوانین متفاوتی برای WIFI عمومی استفاده می کند و ممکن است در این حالت سایت به درستی نمایش داده شود.

3- تنظیمات ساعت و تاریخ سیستم خود را بروز کنید

رفع خطای ssl

تصویر(2)

اگر تاریخ و ساعت سیستم شما صحیح نباشد گاهی ممکن است مرورگر ها از آن اشکال بگیرند و حتی عدم بروز بودن تاریخ و ساعت را به گونه ای تفسیر کنند که گویا واقعا گواهی SSL سایت منقضی شده است.

برخی از مرورگر ها عدم تنظیم صحیح تاریخ و ساعت سیستم را به عنوان یک مشکل امنیتی در نظر میگیرند و در این خصوص هشدار امنیتی نمایش می دهند. پس بهتر است برای جلوگیری از این مشکل مطمئن شوید که تاریخ و ساعت سیستم شما صحیح می باشد.

برای اصلاح تاریخ و ساعت در سیتم عامل های MAC به مسیر System Preferences سپس Date & Time مراجعه کنید. همچنین در سیستم های ویندوزی می توانید در مسیر Settings سپس Time & Language آن را تنظیم نمایید.

4- مرورگر سیستم شما بروز نیست و نیاز است بروز رسانی شود

رفع خطای ssl

تصویر(3)

اگر از نسخه های قدیمی مرورگر های کروم، موزیلا، سافاری یا سایر مرورگر ها استفاده می کنید ممکن است با خطا هایی مواجه شوید. با بروز رسانی مرورگر ها باگ های احتمالی شناسایی و رفع شده، حفره های امنیتی بسته می شوند و برخی از مشکلات احتمالی برطرف خواهند شد. پس اگر از یک مرورگر قدیمی استفاده می کنید ممکن است مشکل اتصال به سایت و مشاهده خطا های SSL را داشته باشید.

5- سیستم عامل شما قدیمی شده است

اگر سیستم عامل رایانه شما قدیمی است احتمالا با بسیاری از مرورگرهای جدید و سایت ها مشکل خواهید داشت. در این حالت تنها راه حل این است که سیستم عامل خود را بروز کنید یا اگر به دلایلی شرایط آن را ندارید، می توانید از ماشین های مجازی مانند go4hosting یا ClearVM استفاده نمایید.

6- از یک دستگاه یا رایانه دیگر امتحان کنید

اگر یک گوشی هوشمند یا یک رایانه دیگر در دسترس شما است تلاش نمایید سایت را با آن دستگاه باز کرده و بررسی کنید که آیا هنوز مشکل دارید یا خیر؟

اگر این مشکل در دستگاه دیگر نیز وجود داشت پس احتمالا مشکل از سایت می باشد. اما اگر فقط در دستگاه یا مرورگر شما این مشکل وجود دارد پس مشکل مربوط به شبکه یا دستگاه شما است.

7- از حالت ناشناس (Incognito) استفاده کنید

حالت Incognito یا Private Mode سریعترین راه حل برای بررسی این است که آیا مرورگر شما مشکل کش و کوکی دارد یا خیر؟

 • در مرورگر کروم (Google Chrome) می توانید آن را از طریق سه نقطه بالای صفحه (گوشه سمت راست بالا)، سپس New Incognito Window باز  نموده یا از کلید های ترکیبی Ctrl + Shift + N استفاده کنید.
 • در فایرفاکس (Firefox) از طریق منوی سه خطی گوشه سمت راست صفحه سپس New Private Window اقدام کنید.
 • در سافاری (Safari) به منوی Edit سپس Private Browsing رفته و پس از فعال سازی حالت Private مشکل را بررسی نمایید.
 • در مرورگر اپرا (Opera) نیز می توانید روی آیکون Opera در گوشه سمت چپ و بالا کلیک نموده سپس به New Private Window رفته و از این حالت استفاده کنید.
 • همچنین در ویندوز می توانید از میانبر Ctrl+Shift+N و در مک (mac) از ⌘+Shift+N استفاده کنید. در این حالت به شکلی سایت را مشاهده خواهید کرد که بازدید کننده جدید آن را می بیند.

8- کش و کوکی مرورگر خود را پاک کنید

رفع خطای ssl

تصویر(4)

ممکن است کش یا کوکی مرورگر شما هنوز در حال بارگذاری نسخه قدیمی سایت یا صفحه باشد. برای جلوگیری از این حالت می توانید کش یا کوکی مرورگر خود را پاکسازی کنید. برای این کار می توانید مقاله نحوه پاک کردن کش یا کوکی در مرورگر های مختلف را از وبلاگ میهن وب هاست مطالعه نمایید. بعد از پاک کردن کوکی ها و کش مرورگر خود، مجددا سایت را بررسی نمایید که آیا مشکل هنوز وجود دارد یا خیر؟

9- به شبکه دیگری متصل شوید

گاهی اوقات ممکن است مشکل از سمت شبکه شما باشد، برای اطمینان به شبکه دیگری متصل شده و این مورد را بررسی کنید. اگر اینترنت دیگری در دسترس نیست می توانید از WIFI اماکن عمومی مانند کتابخانه ها، کافی شاپ ها و… صرفا برای یک بار اتصال و بررسی این مشکل استفاده نمایید زیرا استفاده از اینترنت رایگان اماکن عمومی می تواند امنیت اطلاعات شما را به خطر بیندازد.

اگر در کامپیوترt سایت را با خطا مشاهده می کنید می توانید با اشتراک گذاری اینترنت 4G/5G گوشی هوشمند خود این مسئله را بررسی نمایید که آیا می توانید سایت را مشاهده کنید یا خیر؟

10- افزونه های مرورگر

رفع خطای ssl

تصویر(5)

در مرورگرهای کروم یا فایرفاکس اگر از افزونه های مرورگر (extensions) استفاده می کنید، ممکن است مشکلاتی برای مرورگر شما ایجاد کنند. این مشکل معمولا در افزونه هایی که توسط شرکت های بزرگ و معتبر ساخته نشده اند، رایج است. سعی کنید همه افزونه های مرورگر خود را غیر فعال کرده و مشکل را بررسی نمایید که آیا حل شده است یا خیر؟

11- فایروال یا آنتی ویروس خود را غیر فعال کنید

معمولا غیر فعال کردن فایروال یا آنتی ویروس ها توصیه نمی شود اما گاها می توانند منبع بروز مشکلات اتصال باشند. می توانید پس از غیر فعال کردن فایروال یا آنتی ویروس به سایت مراجعه نموده و بررسی کنید که آیا همچنان خطا دریافت می کنید یا خیر؟ فراموش نکنید که بعد از بررسی حتما مجددا فایروال سیستم خود را روشن کنید.

12- VPN خود را روشن یا خاموش کنید

معمولا VPN ها به شما این امکان را می دهند که بتوانید از یک سرور دیگر در نقاط دیگر جهان به یک سایت متصل شوید. گاهی ممکن است استفاده از VPN ها مشکل ساز شود چون از یک کشور دیگر سایت را لود می کنند.

امکان دارد که مشکلی در ارتباط شبکه آن کشور با سرور سایت شما وجود داشته باشد. در صورتی که از VPN استفاده می کنید آن را خاموش کرده و مجدد بررسی نمایید که آیا مشکل رفع شده یا خیر؟ گاهی ممکن است مشکل از اینترنت یا شبکه منطقه شما باشد در این موقع می توانید با استفاده از VPN سایت را در نقطه دیگری از جهان باز کرده و بررسی کنید.

سعی کنید در زمان استفاده VPN، کشوری که به جهت جغرافیایی از شما دور است اما مشکلی در شبکه اینترنت ندارد را انتخاب کنید.

مشکلات مربوط به گواهی SSL یا سایت شما 

آیا شما صاحب سایتی هستید که خطا دارد؟ ممکن است مشکل از گواهی SSL شما باشد. چند راه حل در ادامه برای این مورد بررسی خواهد شد.

13- گواهی SSL خود را آزمایش کنید

قبل از هر اقدامی بهتر است اعتبار گواهی SSL خود را بررسی کنید که برای این کار ابزار های آنلاین مختلفی وجود دارد. می توانید از سامانه مانیتورینگ میهن مانیتور برای بررسی گواهی SSL سایت خود استفاده کنید. تنها کافی است آدرس دامنه را وارد کرده سپس روی دکمه "بررسی" کلیک کنید تا نتیجه به شکل یک گزارش کامل رویت شود.

رفع خطای ssl

​​​​​​​تصویر(6)

اگر گواهینامه SSL سایت شما مشکلی نداشت همانند تصویر فوق گزارش کاملی رویت خواهید کرد. در صورتی که خطای عدم فعال بودن گواهی SSL یا مشکلی در این خصوص مشاهده نمودید می توانید مجددا برای نصب آن اقدام کنید. از آنجایی که در هر میزبانی وب ممکن است برای نصب SSL شرایط متفاوتی وجود داشته باشد بهتر است با هاستینگ خود در ارتباط باشید.

14- گواهی SSL از نوع Self-Signed

گواهینامه SSL نوع Self-Signed (خود امضا) گواهینامه امنیتی است که توسط هیچ مرجع صدور گواهی (certificate authority) امضا نشده است. این گواهینامه ها رایگان بوده و به آسانی ایجاد می شوند. آنها تمام ویژگی های گواهینامه امضا شده توسط مراجع CA را ارائه نمی دهند. اگر از این نوع SSL استفاده می کنید تقریبا در تمام مرورگر ها با خطا مواجه خواهید شد. از همین رو  می توانید برای سایت خود گواهینامه SSL تجاری خریداری نمایید که از درجه اعتبار بالاتری برخوردار است. به این منظور می توانید به صفحه خرید SSL در سایت میهن وب هاست مراجعه کنید.

نکته: چنانچه در خصوص خرید گواهینامه SSL نیاز به مشاوره دارید می توانید با شماره 0133413 سپس واحد فروش (داخلی1) تماس بگیرید.

15- ممکن است گواهی SSL منقضی شده باشد

گواهینامه SSL نیز مانند هاست یا دامنه چه در نسخه های تجاری و چه رایگان دارای تاریخ انقضا می باشد. اگر از گواهینامه رایگان Let’s Encrypt استفاده می کنید بازه تمدید این نوع 90 روزه می باشد و بعد از این دوره به صورت خودکار تمدید خواهد شد. گاها به دلیل بروز مشکلاتی ممکن است نیاز باشد که به صورت دستی آن را تمدید کنید.

Let’s Encrypt ایمیل هایی برای تمدید یا عدم تمدید گواهینامه ارسال خواهد کرد. همچنین شما می توانید با استفاده از سامانه میهن مانیتور تاریخ انقضای SSL سایت خود را پایش کرده و در طی چند مرحله قبل از انقضای گواهینامه یا از دسترس خارج شدن سایت از طریق پیامک، ایمیل، اسکایپ و … مطلع شوید. البته لازم به ذکر است که از این سامانه می توانید برای مانیتورینگ و بررسی در دسترس بودن سایت خود نیز بهره ببرید. برای شروع می توانید از پلن رایگان میهن مانیتور استفاده کنید.

چنانچه گواهی SSL تجاری سایت خود را از میهن وب هاست تهیه کرده باشید، همانند سایر سرویس ها قبل از تاریخ انقضا به وسیله پیامک و ایمیل، اطلاع رسانی خواهد شد.

نتیجه گیری

رفع خطای NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID ممکن است کمی گمراه کننده به نظر برسد اما در حقیقت اینطور نیست و همانطور که مشاهده نمودید در این مقاله چندین راه حل برای بررسی و رفع مشکل معرفی شد. انجام اینکار می تواند به سادگی پیکربندی شبکه WIFI یا تنظیمات سیستم شخصی شما باشد. همچنین در نظر داشته باشید اگر شما صاحب وب سایتی هستید که مشکل دارد،  ممکن است در برخی از مواقع با بررسی گواهی SSL مشکل رفع شود.

 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *