چگونه می توان به یک توسعه دهنده Backend تبدیل شد؟ مهارت های لازم برای یادگیری کدامند؟
مقاله

چگونه می توان به یک توسعه دهنده Backend تبدیل شد؟ مهارت های لازم برای یادگیری کدامند؟

امروزه استفاده از وب سایت ها و اپلیکیشن ها بسیار رایج شده است و به آسانی در دسترس می باشند اما پشت هر طراحی سایت یا ویژگی جدید و جذاب، ترکیبی از کد و فناوری پنهان است که منجر به کارکرد صحیح آن می شود. backend developer (توسعه دهنده backend) به فردی که در پس زمینه مسئول انجام این بخش است گفته می شود.

اگر فکر می کنید ممکن است به این شغل علاقه داشته باشید، باید بدانید این کار یک حرفه پر درآمد با چشم انداز عالی است اما چگونه می توان شروع کرد؟ برای یادگیری به چه مهارت هایی نیاز دارید؟

این مقاله توسعه دهنده backend را معرفی می کند و به شما امکان می دهد تا بدانید که چگونه به عنوان یک توسعه دهنده، شروع به کار کنید.

 در این مقاله به موارد زیر پرداخته خواهد شد:

 1. به چه کسی توسعه دهنده Backend گفته می شود؟
 2. یک توسعه دهنده Backend چه کاری انجام می دهد؟
 3. چرا باید یک توسعه دهنده Backend شوید؟
 4. مهارت های توسعه دهنده Backend و زبان های برنامه نویسی کدامند؟
 5. چگونه می توانید به یک توسعه دهنده Backend تبدیل شوید؟

1- به چه کسی توسعه دهنده Backend گفته می شود؟

کاربران مستقیما به backend اپلیکیشن ها یا سیستم های کامپیوتری دسترسی ندارند.

سرور ها، وب سرویس ها و دیتابیس ها به ویژگی هایی مانند رابط  کاربری اجازه می دهند تا به درستی کار کنند. کاربران ممکن است حتی از کار توسعه دهندگان backend آگاه نباشند ولی بدون آنها، وب سایت ها و برنامه ها کار نخواهند کرد.

مقایسه توسعه دهنده Backend و توسعه دهنده Frontend

توسعه دهندگان Frontend با قسمت هایی از وب سایت کار می کنند که کاربران آن را مشاهده می کنند و با آن تعامل دارند. گاها به این امر توسعه سمت مشتری یا سمت مرورگر نیز گفته می شود. توسعه دهندگان backend (سمت سرور) زیر ساخت موردنیاز را برای Frontend ایجاد می کنند. با اینکه توسعه دهندگان Frontend و backend همیشه با یکدیگر کار می نمایند اما زبان‌های برنامه‌نویسی و مهارت‌های آنها با یکدیگر متفاوت است.

برای مثال: زبان هایی که توسعه دهندگان Frontend با آنها کار می کنند عبارت اند از HTML، CSS و جاوا اسکریپت. هنگام کدنویسی با این زبان ها باید به تجربه کاربری فکر کنید. به عنوان مثال می بایست دقت نمایید که تصاویر به درستی جایگذاری و در تمام مرورگر ها نمایش داده شوند.

توسعه دهندگان Backend از زبان‌های برنامه‌نویسی و اسکریپت نویسی، مانند پایتون، روبی و PHP استفاده می‌کنند و روی مواردی مانند ایمن بودن سایت یا نحوه مدیریت داده ها، تمرکز دارند.

نوع دیگری از توسعه‌دهنده‌ به نام Full-stack نیز وجود دارد. Full-stack به این معنی است که شما هم توسعه Backend و هم Frontend را انجام می دهید. ممکن است به نظر برسد که دانستن همه جنبه‌های توسعه وب، بهتر از محدود کردن خود به یک شغل است اما بسیاری از مشاغل به دنبال افراد متخصص در یک زمینه هستند.

2- یک توسعه دهنده Backend چه کاری انجام می دهد؟

یک توسعه دهنده وب backend، روی سرور، پایگاه‌داده و API های پشت یک برنامه تحت وب کار می‌کند. نقش یک توسعه دهنده Frontend متفاوت است ولی این دو نقش با یکدیگر کار می کنند تا نتیجه ای که حاصل می شود کاربر پسند و کاربردی باشد.

به عنوان مثال: یک توسعه دهنده Frontend صفحه ای را در یک وب سایت ایجاد کرده و یک دکمه در آن تعبیه می کند تا کاربر با کلیک کردن روی آن بتواند اطلاعات مربوط به سفارشات قبلی خود را مشاهده نماید.

توسعه دهنده backend، کدی را می نویسد که به آن دکمه اجازه می دهد تا داده های مربوطه را از پایگاه داده دریافت کند و پس از دریافت داده ها، مجدد به بخش ظاهری (Frontend) برگردانده شود. سپس توسعه دهنده Frontend تعیین می کند که به چه شکلی این داده ها برای مشتریان به نمایش در آید.

تصویر(1)

تشریح شغل توسعه دهنده Backend

شغل توسعه دهندگان Backend ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد ولی به صورت کلی وظایف آنها به صورت زیر است:

 • توسعه زیرساخت پشتیبانی برای وب سایت ها و اپلیکیشن های تحت وب
 • حفظ و نگهداری Backend فعلی 
 • عیب یابی و رفع اشکالات
 • مدیریت هاست (کار هایی مانند تنظیم نسخه PHP یا تنظیم توابع مورد نیاز اسکریپت و …)
 • تست نرم‌افزار (QA Specialist)
 • همکاری با توسعه دهنده Frontend جهت انتقال موثر داده ها به اپلیکیشن های تحت وب
 • همکاری با مشتریان و بخش هایی مانند مدیریت محصول، بازاریابی، فروش و….

3- چرا باید یک توسعه دهنده Backend شوید؟

یادگیری توسعه Backend به زمان و تعهد نیاز دارد. ممکن است از خود سوال کنید که آیا ارزش دارد یا خیر؟ توسعه دهنده Backend می تواند یک شغل پرسود و رضایت بخش باشد که در ادامه به دلایل ارزشمند بودن آن اشاره خواهد شد.

فرصت های شغلی برای توسعه دهندگان Backend

دنیای وب به سرعت در حال رشد است. پیش بینی می شود در دهه آینده برای تمامی تخصص های حوزه وب، رشد شغلی 8 درصدی وجود داشه باشد که فرصت های شغلی بسیاری را فراهم می آورد.

رضایت شغلی توسعه دهندگان Backend

پول و فرصت های شغلی خوب، رضایت بخش هستند ولی شما شغلی می خواهید که از آن لذت ببرید. خبر خوب این است که اکثر توسعه دهندگان Backend از کاری که انجام می دهند راضی هستند. این توسعه دهندگان میزان رضایت شغلی خود را بیشتر از حد متوسط ارزیابی می کنند. جالب است بدانید آنها کمی بیشتر از توسعه دهندگان Frontend و به اندازه توسعه دهندگان full-stack، از شغل خود رضایت دارند.

4- مهارت های توسعه دهنده Backend و زبان های برنامه نویسی کدامند؟

شغل هر توسعه دهنده Backend نیازمند مجموعه مهارت های متفاوت است. مهارت ها و زبان های برنامه نویسی ذکر شده در ادامه مقاله، لازمه شغل توسعه دهندگان Backend هستند.

همچنین بهتر است که دانش حداقلی از مهارت های اصلی Frontend، مانند HTML و CSS داشته باشید. حتی اگر در Backend از این کد ها استفاده نمی کنید، نیاز است به اندازه کافی در این موارد مهارت داشته باشید تا بتوانید با توسعه دهندگان Frontend در این زمینه ارتباط برقرار نمایید.

توسعه دهنده Backend
تصویر(2)

طبق اطلاعات سایت StackOverflow، زبان های برنامه نویسی مورد استفاده توسعه دهندگان حرفه ای در سال 2020، به شکل تصویر فوق می باشد.

جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی محسوب می شود. طبق نظر سنجی انجام شده در سایت StackOverflow این زبان رایج ترین زبان مورد استفاده و همچنین محبوب ترین زبان در سایت GitHub است. یکی از دلایلی که جاوا اسکریپت در صدر لیست قرار دارد این است که هم برای توسعه دهندگان Frontend  و هم توسعه دهندگان backend مفید می باشد.

در حالی که متداول ترین کاربرد آن به عنوان یک زبان برنامه نویسی این است که توسط مرورگر ها پردازش می شود، توسعه دهندگان می توانند با استفاده از NodeJS (محیط اجرای جاوا اسکریپت) جاوا اسکریپت را برای توسعه Backend استفاده کنند.

اگر از قبل با جاوا اسکریپت آشنا هستید یا می خواهید یک توسعه دهنده Full-stack شوید، می توانید با جاوا اسکریپت شروع کنید. در غیر اینصورت برای یک فرد مبتدی بهتر است از مهارت هایی مانند Python و SQL کار خود را شروع کند.

Python 

پایتون یک زبان برنامه نویسی است که هر توسعه دهنده Backend باید آن را بیاموزد. این زبان توسط شرکت های بزرگی مانند اینستاگرام، Spotify و DropBox استفاده می شود و محبوبیت آن در حال افزایش است.

در حال حاضر، پایتون دومین زبان پرکاربرد در GitHub پس از جاوا اسکریپت است. پایتون دارای syntax (مجموعه قوانین نوشتاری یک زبان برنامه نویسی) نسبتا ساده ای است که یادگیری آن را آسان می کند و توسعه دهندگان به راحتی می توانند با کد خود ارتباط برقرار کنند. پایتون از چندین سبک برنامه نویسی پشتیبانی می کند.

پایتون برای ساده سازی فرایند توسعه چندین فریم ورک دارد و یادگیری یک فریم ورک مانند Django یا CherryPy نیز یک مهارت مفید برای توسعه دهندگان backend خواهد بود.

SQL

زبان استاندارد کوئری (SQL) در سال 1979 منتشر و در سال 1986 توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا به عنوان یک زبان استاندارد صنعتی شناخته شد. ممکن است امروزه مقداری پیچیده به نظر برسد ولی برای توسعه دهندگان همیشه ضروری می باشد.

هدف اصلی SQL ارتباط با پایگاه های داده است. تقریباً هر وب سایتی به مدیریت پایگاه داده نیاز دارد و SQL قادر است حجم زیادی از داده ها را مدیریت کند. نمونه هایی از سیستم های مدیریت پایگاه داده که از SQL استفاده می کنند عبارتند از MySQL، MariaDB، SQLite و PostgreSQL. برای یک توسعه دهنده backend آشنایی با تعدادی از این سیستم ها مفید خواهد بود.

Ruby

روبی یک زبان برنامه نویسی مفسری متن باز بوده که ساده و کارآمد است. syntax آن بسیار شبیه به انگلیسی معمول است و یادگیری آن چندان دشوار نیست. این زبان به اندازه پایتون یا جاوا اسکریپت محبوب نمی باشد ولی مشاغل زیادی هستند که به آن نیاز دارند.

گاهی اوقات ممکن است وقتی مردم از روبی صحبت می کنند منظورشان Ruby on Rails باشد. این دو (Ruby و Ruby on Rails) یکی نیستند اما مرتبط هستند و هر دو از مهارت های توسعه backend به شمار می روند.

Ruby on Rails یک فریم ورک برنامه نویسی منبع باز (open-source) است که در Ruby توسعه یافته و در بیش از 350,000 وب سایت در سراسر جهان استفاده می شود.

PHP

حدود 79 درصد از وبسایت ها از PHP به عنوان زبان برنامه نویسی سمت سرور استفاده می کنند و از همه مهمتر اینکه وردپرس نیز در بستر PHP پیاده سازی شده است. PHP تا حدودی جایگاه خود را نسبت به زبان های دیگر، به خصوص پایتون از دست داده اما به صورت کلی PHP در توسعه backend بسیار سریع و گسترده می باشد. 

برای مقایسه دقیق تر PHP و پایتون می توانید مقالات زیر را در وبلاگ میهن وب هاست مطالعه نمایید:

NET.

NET. که "دات نِت" تلفظ می شود، یک فریم ورک توسعه نرم افزاری است که توسط مایکروسافت در سال 2002 ایجاد شد و شامل زبان های برنامه نویسی، کتابخانه ها و ویرایشگرهای مختلف می شود. این زبان توسط بسیاری از وب سایت های معروف مانند Starbucks و match.com مورد استفاده قرار گرفته است.

یادگیری دات نت به اندازه جاوا اسکریپت یا پایتون ضروری نیست ولی مهارت خوبی به شمار می رود که می توانید آن را به دانسته های خود به عنوان توسعه دهنده backend اضافه کنید.

Java

به نظر می رسد Java با جاوا اسکریپت ارتباط نزدیکی دارد، اما اینطور نیست. Java یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و اغلب برای توسعه Backend در نظر گرفته می شود. یادگیری جاوا، مانند بسیاری از زبان های جدید، ساده نیست و محبوبیت آن نیز در بین برنامه نویسان رو به کاهش است. به طور کلی محبوبیت آن در حال کاهش است ولی همچنان برای بسیاری از سایت ها استفاده می شود و توسعه دهندگان backend به آن نیاز خواهند داشت.

SOAP و REST APIs

یک API (Application Programming Interface) به یک نرم افزار یا سرویس اجازه می دهد تا به داده ها در نرم افزار یا سرویس دیگری دسترسی پیدا کند.

به عنوان مثال، API (وب سرویس) ها توسط سایت های رزرو سفر استفاده می شوند که اطلاعات خطوط هوایی و هتل های مختلف را جمع آوری می کنند. API، داده ها را از سایت ارائه دهنده پرواز یا هتل دریافت می کند و آن را در وب سایت مورد نظر (سایتی که مجموعه اطلاعات در آن گردآوری می شود) نمایش می دهد. اگر شخصی پروازی را رزرو کند، API آن را با سایت ارائه دهنده بلیط هماهنگ خواهد کرد.

SOAP و REST دو نمونه رایج از API  هستند که به عنوان یک توسعه دهنده backend، یادگیری هر دو گزینه برای شما مفید خواهد بود.

SOAP (Simple Object Access Protocol) یک پروتکل مبتنی بر استانداردها است که در ابتدا توسط مایکروسافت توسعه داده شد و از XML برای درخواست و دریافت پاسخ استفاده می کند.

API های RESTful مبتنی بر سبک معماری REST (Representational State Transfer) هستند. برخلاف SOAP، وب سرویس REST نیازی به XML ندارد و می‌توانید خروجی را به زبان مناسب با پروژه خود دریافت کنید. به عنوان مثال، می تواند از CSV، JSON یا RSS استفاده کند.

REST سریعتر از SOAP بوده و بسیاری از توسعه دهندگان کار با آن را آسانتر می دانند. با این حال، SOAP از امنیت بالاتری نسبت به REST برخوردار است و شامل منطق "تلاش مجدد" (retry) داخلی است تا در صورت قطع برقراری ارتباط، مجددا اقدام کند.

NoSQL

پیش تر اشاره شده بود که بسیاری از توسعه دهندگان backend به SQL اهمیت چندانی نمی دهند اما جایگزین هایی برای آن وجود دارد. NoSQL به پایگاه داده هایی اشاره دارد که اطلاعات را به روش هایی غیر از روش جدول رابطه ای، ذخیره می کنند. NoSQL خود یک زبان نیست بلکه مجموعه ای از امکانات ذخیره سازی پایگاه داده است که از مدل سنتی استفاده نمی کند.

رایج ترین پایگاه های داده NoSQL عبارتند از:

 • MongoDB
 • Cassandra
 • Amazon DynamoDB
 • Apache HBase

با وجود این که پایگاه های داده NoSQL می توانند مفید باشند و توسعه دهندگان اغلب ترجیح می دهند که از SQL استفاده نکنند ولی همچنان NoSQL به اندازه SQL محبوب نیست. یادگیری این مهارت (NoSQL) می تواند رزومه خوبی برای شما باشد ولی ابتدا نیاز است که SQL را یاد بگیرید.

سیستم های مدیریت محتوا (CMS)

اکثر وب سایت ها از سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای ایجاد، اصلاح و مدیریت محتوا استفاده می کنند. 

یک CMS به مدیران وب سایت ها اجازه می دهد تا بدون داشتن هیچ مهارت فنی، روی سایت خود کار کنند.

به عنوان توسعه دهنده backend، می دانید که چگونه بدون سیستم مدیریت محتوا، یک وب سایت ایجاد کنید اما بسیاری از وب سایت هایی که با آنها کار می کنید یک سیستم مدیریت محتوا داشته یا نیاز به پیاده سازی آن دارند.

در سیستم های مدیریت محتوا، از توسعه دهندگان backend اغلب برای افزودن یک ویژگی جدید به CMS یا اشکال زدایی آن استفاده می شود. در برخی از مواقع ممکن است بر حسب نیاز، یک سیستم مدیریت محتوا ایجاد کنید اما بیشتر اوقات با CMS های موجود کار خواهید کرد، از جمله:

 • WordPress
 • Drupal
 • Joomla
 • Magento
 • و…

اگر حداقل در یکی از پلتفرم های فوق متخصص شوید با ارزش خواهد بود. (پیشنهاد می شود به وردپرس فکر کنید!)

سیستم های کنترل نسخه

سیستم های کنترل نسخه به شما کمک می کنند تا تغییرات ایجاد شده در کدهای پروژه خود را مدیریت نمایید. در هر نوع تیمی که مشغول به کار هستید، احتمالاً باید از ابزار کنترل نسخه مانند Git یا Apache Subversion استفاده کنید. آشنایی با یکی از این سیستم ها برای برخی از مشاغل توسعه دهنده الزامی است.

چند دلیل برای استفاده از سیستم های کنترل نسخه وجود دارد. یکی از دلایل این است که در صورت بروز مشکل بتوانید راحت به نسخه قبلی اسکریپت خود بازگردید. مورد دوم این مهم است که در صورت بروز خطا، در زمان بسیار صرفه جویی شده و به جای بررسی کل اسکریپت یا رفع دستی خطا، به راحتی می توانید پروژه را به نسخه قبلی برگردانید.

همچنین سیستم های کنترل نسخه، زمانی که چندین نفر روی یک پروژه کار می کنند بسیار مهم هستند. سیستم های کنترل نسخه در کار تیمی، از ایجاد نسخه های متناقض برنامه جلوگیری می کنند. Git محبوب ترین سیستم مدیریت کنترل نسخه است.

مهارت های حل مسئله

مهارت فنی اولین چیزی است که یک کارفرما در انتخاب یک توسعه دهنده به دنبال آن می باشد اما تنها دانستن کد کافی نیست. یک توسعه دهنده backend باید بتواند به خوبی مسائل را حل کند. وی باید انعطاف پذیر باشد و بتواند راه حل های خلاقانه ای برای مسائل پیش آمده ارائه دهد.

اگر به دنبال شغل توسعه دهنده backend هستید باید خود را آماده کنید تا به کارفرمای خود در جلسه مصاحبه در خصوص راهکارها و اقداماتی که برای حل مسائل و مشکلات وب ارائه داده اید، صحبت نمایید.

مهارت های ارتباطی

یک برنامه‌نویس کلیشه ای زمان خود را صرف کار کردن در مقابل یک کامپیوتر می‌کند و هیچ شکی وجود ندارد که این بخش بزرگی از کار است اما ارتباط نیز جنبه مهمی از شغل توسعه دهنده backend به شمار می رود. ممکن است در یک پروژه به صورت تیمی با سایر توسعه دهندگان کار کنید و نیاز به ترکیب ایده‌های مشتریان، مدیران محصول یا سایر سهامداران داشته باشید که در این زمان به کمی مهارت ارتباطی نیاز خواهید داشت.

5- چگونه می توانید به یک توسعه دهنده Backend تبدیل شوید؟

در بیشتر موارد، کلید موفقیت توسعه دهنده وب، صرفا داشتن اعتبار مناسب نیست بلکه یادگیری مهارت های مرتبط است. این امکان وجود دارد که بدون آموزش رسمی به یک توسعه دهنده backend تبدیل شوید اما باید بتوانید مهارت خود در کدنویسی را ثابت کنید.

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده backend این است که مطمئن شوید مهارت های ذکر شده در این مقاله را دارید.

آموزش های توسعه دهنده backend

منابع زیادی برای آموزش وجود دارند که می توانید از آنها کد نویسی را بیاموزید یا به صورت خودآموز اقدام به یادگیری برنامه نویسی کنید. خودآموزی در حال حاضر امری عادی است. 40.39٪ از توسعه دهندگان حرفه ای فعلی، یک دوره برنامه نویسی آنلاین را گذرانده اند، 31.62٪ از انجمن های آنلاین یاد گرفته اند و 59.53٪ از سایر منابع آنلاین، مانند وبلاگ ها یا ویدیوها استفاده می کنند.

بسیاری از مشاغل توسعه دهنده backend، نیاز به مدرک مرتبط دارند یا ترجیح می دهند که مدرکی وجود داشته باشد اما همه آنها به این شکل نیستند. اگر کاملا به صورت شخصی مهارت لازم را یاد گرفته اید، اجازه دهید کار شما بیانگر مهارت شما باشد. یک یا دو پروژه شخصی را در GitHub قرار دهید تا کارفرمایان بتوانند کد شما را بررسی کنند.

یافتن شغل برای توسعه دهنده backend

لینکدین مکان خوبی برای شروع جستجوی مشاغل توسعه دهنده وب است. 78 درصد از توسعه دهندگان می گویند که لینکدین، شبکه اجتماعی مورد علاقه آنها برای جستجوی فرصت های شغلی می باشد که توسط استخدام کنندگان نیز استفاده می شود.

وب سایت StackOverflow نیز مکان خوبی برای یافتن شغل مناسب توسعه دهنده وب است.

نتیجه گیری

توسعه Backend یک حوزه کاری سرگرم‌کننده و در حال رشد است که دلایل زیادی برای علاقه به آن وجود دارد. تا زمانی که مردم به وب سایت ها نیاز داشته باشند، به توسعه دهندگان وب نیز، نیاز خواهند داشت.

بهترین راه برای شروع مسیر و تبدیل شدن به یک توسعه دهنده backend، یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی است. Python، جاوا اسکریپت، SQL و PHP همگی مهارت‌هایی هستند که در بسیاری از پست‌های کاری توسعه دهنده backend خواهید دید. اگر می‌خواهید یک توسعه دهنده backend برای وردپرس باشید، PHP یک نقطه خوب برای شروع است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *