PHP در مقابل پایتون: مقایسه دقیق دو زبان برنامه نویسی (بخش دوم)
مقاله

PHP در مقابل پایتون: مقایسه دقیق دو زبان برنامه نویسی (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله تعریفی از دو زبان برنامه نویسی پایتون و php ارائه شد، همچنین توضیحاتی در خصوص امکانات و ویژگی های زبان PHP و پایتون و البته مقایسه این دو زبان برنامه نویسی با یکدیگر ذکر گردید. در بخش دوم این مقاله نیز سایر امکانات و مقایسه زبان برنامه نویسی PHP و پایتون توضیح داده می شود. در ادامه می توانید بخش دوم مقاله را مطالعه کنید.

انعطاف پذیری، مقیاس پذیری و قابلیت تطبیق پذیری (Versatility)

مقایسه PHP و پایتون

تصویر(1)

با رشد یک کسب و کار، پایگاه کاربری آن نیز رشد می کند. بنابراین، برنامه ای که آنها استفاده می کنند باید مقیاس پذیر باشد تا بتواند خواسته های مشتریان خود را برآورده کند.

یک برنامه مقیاس پذیر همچنین بر اساس تقاضای بازار انعطاف پذیری بیشتری به مشاغل می دهد و در فصول پرترافیک در برابر ترافیک بالا مقاومت می کند. همچنین باید این امکان را به شما بدهد که بر اساس نیازهای تجاری خود بتوانید آن را مقیاس پذیر کنید.

پایتون و PHP برای ایجاد صفحات وب با فریم ورک ها و کتابخانه های گسترده مناسب هستند.

PHP از فریم ورک های قدرتمندی مانند Symfony ، Laravel و غیره پشتیبانی می کند، همانطور که در بالا توضیح داده شد، بنابراین در هنگام توسعه، آزمایش و مدیریت با مشکل روبرو نخواهید شد.

با این حال، هنگامی که در مورد مقیاس پذیری صحبت می شود، پایتون با داشتن هوش مصنوعی و قابلیت یادگیری ماشینی از PHP پیشی می گیرد که مطابق با خواسته ها و مقیاس های جدید سازگار است. در مقابل، PHP در پاسخ به روندهای جدید و تقاضاهای فزاینده، حتی پس از برخی پیشرفت های چشمگیر اخیر در این زبان، انعطاف پذیری کمتری دارد.

پایتون همچنین فریم ورک های وب زیادی را ارائه می دهد و قبلاً نیز توضیح داده شد که پایتون در پشتیبانی از کتابخانه ها بهتر است. شما فریم ورک هایی مانند جنگو و Flask دارید که بسیار مقیاس پذیر، ایمن و سریع هستند.

چه بخواهید از مدل های ML استفاده کنید و چه از اجزای مستقل و جدا شده برای ساخت برنامه استفاده کنید، جنگو برای کمک به شما ارائه شده است. شما می توانید این components ها را بر اساس نیازهای متغیر کسب و کار خود جایگزین یا جدا کنید.

اینستاگرام به دلیل تطبیق پذیری و سادگی خود از چارچوب Django استفاده می کند و Python را در مسابقه PHP-vs-Python انتخاب می کند. پایتون به این رسانه اجتماعی کمک می کند تا هر روز پاسخگوی میلیون ها کاربر خود باشد.

نتیجه گیری: پایتون

امنیت

مقایسه PHP و پایتون

تصویر(2)

امنیت سایبری احتمالاً یکی از بزرگترین نگرانی های دنیای اینترنت است.

حملات سایبری با پیشرفت تکنولوژی مانند برنامه نویسی (XSS)، تزریق بدافزار، کلاهبرداری فیشینگ، حملات DDoS و موارد دیگر در حال پیشرفت است.

طبق گزارش Varonis که در مارس 2021 منتشر شد، 88٪ از سازمان های جهانی در سال 2019 با حملات spearfishing) spear phishing به معنای جمع آوری مشخصات شخصی افراد، شامل نام، سال تولد و سایر اطلاعات مشابه ، قبل از انجام حمله اصلی فیشینگ است.) روبرو شدند، در حالی كه 95٪ از همه نقض های امنیت سایبری به دلیل خطاهای انسانی رخ داده است.

به همین دلیل است که توسعه دهندگان و طراحان باید برای توسعه وب امنیت را جدی بگیرند. انتخاب یک زبان برنامه نویسی که بتواند امنیت بهتری فراهم کند همان چیزی است که می بایست هدف اصلی آنها باشد.

مطالعه دیگری که در دسامبر 2015 منتشر شد نشان می دهد که حدود 86٪ برنامه های نوشته شده در PHP حداقل دارای یک آسیب پذیری XSS هستند. بسیاری از مسائل امنیتی در PHP به دلیل وجود جامعه عظیمی از توسعه دهندگان حل شده است، اما شما باید امن ترین گزینه را انتخاب کنید.

امنیت پایتون از PHP بیشتر است. پایتون ویژگی های امنیتی بسیاری دارد که می توانید برای ساختن برنامه های پیچیده با عملکرد عالی و اهداف روشن از آن استفاده کنید. در واقع، گزارش مارس 2019 نشان می دهد که پایتون یکی از امن ترین زبان های برنامه نویسی است.

به عنوان مثال، پایتون از Django پشتیبانی می کند که دارای ویژگی های امنیتی برای محافظت از برنامه ها در برابر تهدیدات است. به همین دلیل است که بسیاری از سازمان های دولتی و موسسات بانکی از پایتون استفاده می کنند تا برنامه های قوی خود را با امنیت درجه یک ارائه دهند.

نتیجه گیری: پایتون بدون هیچ فکر دیگری برنده می شود.

اشکال زدایی (Debugging)

مقایسه PHP و پایتون

تصویر(3)

مقایسه بعدی PHP و Python این است که هر دو زبان برای رفع اشکال کارآیی دارند.

شما به عنوان یک توسعه دهنده، باید برای هر دو حالت آماده باشید، چه در شرایطی که برنامه شما کار می کند و چه کار نمی کند. هنگامی که برنامه شما دچار خطاهایی شود، آنگونه که انتظار می رود عمل نمی کند و همچنین ممکن است خطرات امنیتی را نیز متحمل شود. در این حالت، یک اشکال زدایی کارآمد کمک می کند تا بفهمید کد های شما اشتباه است و آنها را برطرف کنید.

اشکال زدایی در PHP ممکن است کمی مشکل باشد. ممکن است لازم باشد بعضی اوقات برای تکمیل مراحل رفع اشکال کارهای اضافی انجام دهید. با این حال، استفاده از خطایاب PHP مانند XDebug کار سختی نیست، بنابراین می توانید زودتر با روند اشکال زدایی شروع کرده و آن را کامل کنید.

پایتون نیز سیستم اشکال زدایی بسیار خوبی مانند Python Debugger (PDB) دارد که استفاده از آن حتی اگر مبتدی باشید نیز بدون دردسر است. بنابراین، فقط دکمه "اشکال زدایی" را فشار دهید تا خطاها شناسایی و رفع شوند.

علاوه بر این، برخی از اشکال زداهای PHP و Python می توانند با IDE مانند PyCharm یا Visual Studio Code ادغام شوند.

نتیجه گیری: این یک گره است.

مستندات

اگر شما یک مبتدی یا یک توسعه دهنده با تجربه هستید که پروژه جدیدی را شروع می کند، یکی از مهمترین مواردی که نیاز دارید مستندات خوب است. مستندات برای زبان برنامه نویسی که انتخاب کرده اید یا ابزاری که قرار است استفاده کنید ضروری می باشد.

مستندات کامل به شما کمک می کند تا در مورد آخرین راهکارهای معرفی شده همراه با چالش هایی که برای مقابله با آنها دارید، به روز باشید. به همین دلیل است که باید ببینید در مقایسه PHP و پایتون مستندات مناسب برای هر زبان برنامه نویسی چقدر خوب است.

هر دو زبان PHP و Python مستندات جامعی را به وفور در دسترس قرار می دهند. می توانید به تعداد بیشماری انجمن، وب سایت، صفحات گفتگو و بحث، آموزش و دوره های موجود برای هر دو مشاهده کنید.

PHP دارای یک وب سایت کامل متشکل از اطلاعاتی به 10 زبان مختلف است و ویژگی های PHP را به زبان ساده عمیقاً پوشش می دهد. همچنین به توسعه دهندگان اجازه داده می شود که در مورد هر صفحه ای که می تواند با شفاف سازی مفاهیم پیچیده با مثالهای موثر کمک کند، اظهار نظر کنند.

اما این نظرات، در صورت مشارکت، برای همیشه در صفحه باقی می مانند تا هر بازدید کننده ای بتواند آنها را مشاهده کند. در نتیجه، حتی نظرات قدیمی تر که مربوط به نسخه های قبلی PHP هستند، در بالای صفحه نشان داده می شوند.

این بدان معنا است که آنها یا حل شده اند یا منسوخ شده اند. اما وقتی مردم در ابتدا آنها را می بینند، سردرگمی زیادی برای آنها ایجاد می کند، زیرا آنها بلافاصله نمی فهمند که به چه موضوعاتی پرداخته شده و هنوز بر روی چه چیزی کار می کنند. این یک اشکال در مستندات بومی PHP است.

با پایتون، شما با چنین شرایطی روبرو نمی شوید. پایتون دارای مستندات عمیق برای هر نسخه همراه با فهرست مطالب، پیشرفت های جدید معرفی شده، نصب ماژول های پایتون، آموزش کامل، کاربرد، مرجع کتابخانه، برنامه های افزودنی، بخش سوالات متداول و موارد دیگر است.

علاوه بر این، در مستندات، نظرات را نشان نمی دهد، بنابراین هیچ سردرگمی وجود ندارد. با این حال، درک برخی از توضیحات داده شده دشوار است.

با مقایسه هر یک از مزایا و معایب، php به دلیل اظهارنظرهای منسوخ هنوز نمره کمتری می گیرد و باعث ایجاد سردرگمی در کاربران می شود.

نتیجه گیری: پایتون.

نحوه کار آنها با وردپرس

مقایسه PHP و پایتون

تصویر(4)

وردپرس از PHP به عنوان زبان اصلی برنامه نویسی خود استفاده می کند. بنابراین، در حال حاضر در انجمن وردپرس، PHP اهمیت بیشتری دارد.

اگر می خواهید نحوه کار PHP با وردپرس را بفهمید، کافی است وردپرس را از وب سایت رسمی آنها بارگیری کنید و فایل ZIP دانلود شده را باز کنید.

علاوه بر این، اگر تم یا افزونه وردپرس را نصب کنید، در اکثر آنها فایلهای PHP پیدا خواهید کرد.

بنابراین، هنگامی که بازدید کنندگان سایت شما را مرور می کنند، ماژول های PHP موجود در سرور، کدهای PHP را پردازش می کنند و آن را در صفحه بازدید کننده نمایش می دهند.

وردپرس برای پردازش درخواست URL، واکشی داده ها از یک پایگاه داده، بارگیری پرونده ها، واکشی post metadata، تأیید مجوزهای کاربر، افزونه های تماس و تم ، بارگذاری سند یا تصویر و سایر موارد علاوه بر ساخت یک صفحه وب و رابط، به PHP نیاز دارد.

شما برای استفاده و مدیریت یک وب سایت وردپرس لزوماً نیازی به یادگیری PHP ندارید.

اما اگر می خواهید ویژگی های پیش فرض وردپرس را اصلاح کنید، سفارشی سازی های پیچیده ای انجام دهید یا پلاگین ها و تم های جدید وردپرس را ایجاد کنید، یادگیری PHP همراه با اصول CSS و HTML ضروری است.

به همین دلیل است که اگر فقط به CMS نیاز دارید یا قصد راه اندازی یک وبلاگ را دارید، از وردپرس استفاده کنید، اما Python را برای توسعه یک برنامه سطح بالا برای فن آوری پیشرفته، web scraping یا تجزیه و تحلیل داده انتخاب کنید.

وردپرس و پایتون از MySQL پشتیبانی می کنند. شما به افزونه ای نیاز دارید که بتواند کوئری های MySQL را آغاز کند و سپس خروجی را در قسمت front خود نمایش دهد.

با این حال، بسیاری از کاربران و توسعه دهندگان نمی خواهند با این دردسرها روبرو شوند.

از این رو، PHP، بدون شک، با وردپرس عالی کار می کند و در اینجا پایتون را با اختلاف قابل توجهی شکست می دهد.

نتیجه: PHP برنده است.

نحوه کار آنها با MySQL

MySQL در سال 1995 ، همان سالی که  PHP ارائه شد، راه اندازی گردید. به سرعت در دنیای پایگاه داده به یک رهبر تبدیل شد. MySQL منبع باز است و دارای مزایای بسیاری از جمله سرعت بالا، digital footprints کمتر، مقیاس پذیر، نصب آسان، امنیت قابل اعتماد و موارد دیگر است.

از این رو، اگر می خواهید از MySQL در برنامه خود استفاده کنید، باید مطمئن شوید که کدام یک از زبان های برنامه نویسی با آن بهتر کار می کنند. بنابراین، در ادامه قابلیت استفاده از MySQL را در نبرد PHP و Python مقایسه می شود.

ترکیبی از MySQL و PHP گزینه های نامحدودی را برای ساخت تقریباً هر نوع وب سایتی از یک پورتال بزرگ تجاری گرفته تا فرم تماس در مقیاس کوچک فراهم می کند. PHP با تمام پایگاه های داده مانند Oracle ،MySQL و موارد دیگر به صورت مجازی کار می کند.

MySQL معمولاً در محصولات وب مبتنی بر PHP مورد استفاده قرار می گیرد زیرا منبع باز بوده، آزادانه در دسترس است، بسیار متنوع می باشد، دارای کاربرد آسان است و از سوی دیگر سریع، قابل اعتماد و از SQL استاندارد استفاده می کند.

مردم به طور گسترده ای از PHP و MySQL برای توسعه برنامه های چند پلتفرمی استفاده می کنند که می تواند در سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز، یونیکس، لینوکس، مک و غیره اجرا شود.

PHP به گونه ای طراحی شده است که به محض اجرای دستور php بدون زحمت به MySQL متصل شود. اما با سایر زبان های برنامه نویسی، ممکن است مجبور شوید کدهای اضافی یا برخی از پلاگین ها را برای اتصال به MySQL نصب کنید.

اما پایتون به یک درایور ویژه نیاز دارد تا با یک پایگاه داده MySQL تبادل داده کند. قبل از استفاده از هر یک از آنها، توصیه می شود اسناد Python را بخوانید و بررسی کنید که همه درایورها با رابط استاندارد مطابقت دارند.

اسناد MySQL از کلمه "connector" استفاده می کند که جایگزین "driver" می شود تا روشن شود که این اتصال همچنین با پایگاه داده ارتباط برقرار می کند. زبانهای مختلف برنامه نویسی درایورها یا رابط های مختلفی دارند و پایتون از MySQL Connector استفاده می کند.

برای برقراری اتصال، می توانید از PIP برای نصب MySQL Connector استفاده کنید. در مرحله بعدی، باید اتصال پایگاه داده را با استفاده از Python تست کنید و سپس یک پایگاه داده ایجاد کنید. اکنون، می توانید کوئری های SQL را اجرا و نتایج را واکشی کنید، هرگونه تغییر را به پایگاه داده اطلاع دهید و اتصال را ببندید.

همه این فرایندها می تواند برای بسیاری از افراد مشکل باشد.

نتیجه: PHP برنده است.

برای توسعه وب و برنامه

در مرحله بعدی، درک اینکه چه چیزی برای توسعه وب و برنامه شما بهتر خواهد بود، نکته اصلی است. زبانی که انتخاب می کنید باید مناسب نیازهای منحصر به فرد شما باشد.

PHP و Python برای توسعه وب و برنامه مناسب هستند. بنابراین، همه چیز به آنچه دقیقاً قصد دارید توسعه دهید، پیچیدگی و مقیاس آن خلاصه می شود.

PHP در هسته اصلی خود برای توسعه وب طراحی شده است. اگر می خواهید برنامه ای با پیچیدگی کم، مقیاس کوچک یا متوسط ​​با ویژگی های محدود ایجاد کنید، PHP می تواند مناسب باشد.

همچنین، PHP با ابزارهای آماده و غنی از ویژگی خود به تسریع یا ساده سازی روند توسعه کمک می کند. همچنین می تواند برای توسعه CMS و وب سایت های تجارت الکترونیکی انتخاب عاقلانه ای باشد. PHP شما را قادر می سازد تا با برنامه های third-party بی نقص ادغام شوید.

از طرف دیگر، پایتون دارای قابلیت های قدرتمندی است که برای ساخت برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی، ML، علوم داده، داده های بزرگ و غیره بسیار مناسب است. شما گزینه های مختلفی برای کتابخانه هایی مانندTensorFlow ،Theano ،Pandas و موارد دیگر در دسترس دارید.

بنابراین، می بینید که هر دو زبان Python و PHP دارای ویژگی های خاص و مطلوب هستند. اینکه کدام یک را انتخاب کنید بستگی زیادی به نیاز پروژه شما دارد. بهتر است شما درک کاملی از هر دو زبان و کاربرد آنها داشته باشید تا در نهایت انتخاب بهتری داشته باشید.

نتیجه: این مقایسه هیچ برنده مشخصی وجود ندارد.

انجمن توسعه و پشتیبانی

داشتن یک جامعه توسعه دهنده فعال و پشتیبانی کننده مطلوب است. این مورد به توسعه دهندگان جدید و متخصصان کنجکاو کمک می کند تا شک خود را برطرف کنند.

PHP و Python دهه ها پیش در بازار عرضه شده اند و دارای یک جامعه توسعه دهنده عالی برای پشتیبانی هستند.

می توانید آنها را در وب سایت ها و انجمن های اختصاصی جستجو کرده و سوالات خود را بپرسید تا مهارت های برنامه نویسی و توسعه وب خود را گسترش دهید.

از زمان معرفی php در سال 1995، PHP به طور مداوم با انتشار ویژگی های جدید بهبود یافته است. در نتیجه، اکنون PHP 7 توسط کاربران در حال استفاده است که به سرعت و عملکرد خارق العاده مشهور است.

جامعه وسیعی از توسعه دهندگان برای کمک به PHP در دسترس هستند. به دلیل ویژگی های قوی این زبان، فیس بوک از PHP به عنوان زبان اصلی برنامه نویسی backend خود استفاده می کند.

پایتون در سال 1991 منتشر شد و دارای یک جامعه بزرگ توسعه دهنده است که بیشتر در زمینه توسعه زبان برنامه نویسی و تقویت آن کار می کند. از این رو، جامعه آن نیز مانند جامعه PHP قوی است.

پایتون وقتی مشهورتر شد که گوگل از آن برای راه اندازی YouTube و سایر محصولات استفاده کرد. علاوه بر این، شرکت های مشهور دیگری از پایتون استفاده می کنند Pinterest ،Reddit و حتی اینستاگرام برخی از آنان هستند.

از این رو رقابت PHP در مقابل Python از نظر جامعه توسعه دهنده و پشتیبانی بسیار نزدیک به هم است.

نتیجه: هر دو برنده هستند.

شباهت ها

مقایسه PHP و پایتون

تصویر(5)

برخی شباهت های PHP و Python:

  • هر دو زبان منبع باز و رایگان هستند.
  • روند اشکال زدایی برای هر دو خوب است.
  • هر دو IDE سفارشی دارند که به خوبی با همه سیستم عامل های اصلی کار می کنند.
  • هر دو جامعه توسعه دهنده بزرگی دارند که در صورت شک و تردید می توانند به شما کمک کنند و مهارت های شما را گسترش دهند.
  • هر دو از dynamic typing و method chaining پشتیبانی می کنند.

تفاوت

تفاوت های اساسی بین PHP و Python به شرح زیر است:

پارامتر ها

PHP

Python

Language type

زبان برنامه نویسی برای توسعه وب

زبان برنامه نویسی عمومی

منحنی یادگیری

سخت تر از پایتون برای یادگیری است

یادگیری آسان تر، حتی برای مبتدیان

فریم ورک ها با مثال

تعداد بیشتری فریم ورک پشتیبانی می شود (مثالها: CodeIgniter، Laravel، Symfony، Yii، CakePHP)

چارچوب های کمتری در مقایسه با PHP وجود دارد، اما آنچه موجود است موثر است (مثالها: Django ،TurboGears ،Bottle ،Flask ،Web2Py ،Tornado ، Pyramid) 

سرعت

نسخه های قبلی کندتر بودند، اما PHP 7 بسیار سریع است - حتی سریعتر از پایتون.

از ابتدا سریع طراحی شده است

اتصال به دیتابیس

database-friendly است و می تواند به صورت یکپارچه با 25+ پایگاه داده ارتباط برقرار کند.

اتصال به پایگاه داده امکان پذیر است، اما نه برای همه. به علاوه، به درایور نیاز دارد.

Syntax

Syntax آن می تواند کمی پیچیده باشد، از پرانتزها، قوانین نامگذاری، نماد $ قبل از متغیرها و غیره استفاده می کند.

Syntax آن واضح و روشن است. بدون استفاده از curly braces و بدون نیاز به تعریف متغیرها

پشتیبانی کتابخانه

Packagist را ارائه می دهد، که قوی است، اما هنوز هم PHP در ارائه پشتیبانی گسترده تر از کتابخانه عقب است

پشتیبانی از کتابخانه گسترده برای تقریباً همه نوع برنامه ها

شناسه های کلیدی

منبع آزاد و رایگان، پیشرفت های مکرر

تایپ پویا، کدهای ساده و توسعه سریع

محبوبیت

محبوب تر (حدود 79٪ وب سایت ها از PHP استفاده می کنند)

محبوبیت کمتر از PHP (حدود 1.1٪ از کل سایتهای اینترنتی از پایتون استفاده می کنند)

خوانایی

کمتر قابل خواندن و نگهداری است

این زبان برای کاهش پیچیدگی ها و خوانایی بالا بسیار ساده طراحی شده است.

برنامه نویسی کاربردی

بدون پارادایم عملکردی

روش های برنامه نویسی عملکردی پشتیبانی می شوند.

امنیت

بسیاری از حملات امنیتی مشاهده شده است

با ویژگی های داخلی و امنیت سایبری امن تر

مستندات

مستندات در دسترس هستند، اما نظرات قدیمی همچنان مشاهده می شود و باعث ایجاد سردرگمی خواهد شد.

مستندات بدون سردرگمی

کاربرد

بیشتر برای توسعه وب است

استفاده گسترده تر، از جمله توسعه وب و برنامه همراه با AI ،ML، علم داده، Big data و غیره فناوری های نوظهور

کاربران قابل توجه

فیس بوک، وردپرس، ویکی پدیا، یاهو

YouTube, Pinterest, Instagram, Quora, Uber, Spotify, Dropbox

GitHub stars

30K

30.4K

Forks

8.04K

8.23K

خلاصه

در مقایسه PHP در مقابل پایتون، پایتون با 2 امتیاز بیشتر، پیروز می شود. اما این بدان معنا نیست که شما باید پایتون را انتخاب کنید و از PHP غافل شوید. PHP و Python هر دو زبان برنامه نویسی عالی و مناسب برای توسعه وب و برنامه هستند.

مدت زمان طولانی PHP برای اکثر پروژه های توسعه وب، انتخاب اصلی بوده است. اما اکنون، پایتون با ویژگی های استثنایی خود برای برنامه های پیشرفته مبتنی بر علم، به آرامی راه خود را باز کرده و به این دنیای مدرن و دارای فن آوری توجه می کند.

در پایان،انتخاب زبان مناسب بستگی زیادی به نیاز پروژه شما همراه با مهارت، دانش و تخصص در PHP یا Python دارد. اگر یک برنامه نویس با تجربه هستید و نیاز به طراحی یک وب سایت ابتدایی با پیچیدگی کمتر دارید، می توانید با هر کدام از آنها همراه شوید.

اما اگر مبتدی هستید، ابتدا Python را یاد بگیرید. سپس می توانید به تدریج به سراغ PHP یا زبانهای دیگر بروید. از سوی دیگر اگر شما نیاز به توسعه برنامه های مبتنی بر علم و سایت هایی مانند AI ،ML ،Big Data و غیره دارید، پایتون بهتر است.

 

 

لطفا بخش اول این مقاله را در لینک زیر مطالعه کنید:

PHP در مقابل پایتون: مقایسه دقیق دو زبان برنامه نویسی (بخش اول)

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *