بررسی پاسخگویی DNS Server برای تست سرعت سایت
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

بررسی پاسخگویی DNS Server یا dns server response برای عیب یابی سرعت سایت

وقتی نوبت به کاهش زمان بارگذاری وب سایت می رسد، پاسخگویی DNS SERVER و سرعت آن، اغلب نادیده گرفته می شود. تحقیقات گوگل نشان می‌دهد، در صورتی که سرعت بارگذاری وب سایت بین یک تا سه ثانیه باشد، زمان ماندگاری کاربر در وب‌سایت می‌تواند 32 درصد افزایش یابد. بنابراین ضروری است که تا حد امکان زمان بارگذاری صفحات سایت را بهبود ببخشید. در این مقاله جزئیات بیشتری در مورد آزمایش و نحوه اجرای تست زمان پاسخگویی DNS SERVER، به اشتراک گذاشته می شود تا عملکرد DNS و سرعت وب سایت خود را بهبود ببخشید.

DNS چیست؟

Domain Name Server (DNS) ها مانند یک دفترچه تلفن برای وب سایت ها هستند که آنها را به آدرس های IP متصل می کنند. منظور از جستجوی DNS یا DNS lookup، فرآیند یافتن آدرس IP صحیح برای URL وب سایت موردنظر است. نام های دامنه ای مانند "example.com"، برای ترجمه به آدرس IP عددی، به کمک سرورهای DNS نیاز دارند تا کاربران بتوانند به سایت موردنظر دسترسی پیدا کنند.

سرورهای DNS چگونه کار می کنند؟

درک نحوه عملکرد سرورهای DNS می تواند به عیب یابی مشکلات آنها کمک کند. اعداد یا آدرس های IP با نام دامنه مرتبط هستند و مکان وب سایت را در اینترنت نشان می دهند. وظیفه سرور DNS این است که آدرس سایت را به آی پی متصل کند.

هنگامی که نام یک وب سایت در مرورگر وارد می گردد، نزدیکترین سرور DNS را برای یافتن آدرس IP مربوطه جستجو می کند. پس از ارائه آدرس IP توسط سرور DNS، مرورگر به صفحه وب متصل شده و سایت روی صفحه نمایش شما نشان داده می شود. اگر سرور DNS در دسترس نباشد، مرورگر نمی تواند آدرس IP وب سایت را دریافت کند و یک خطا برمی گرداند. در همین راستا سرعت پاسخگویی DNS SERVER نیز دارای اهمیت است.

نحوه پاسخگویی DNS SERVER

تصویر(1)

در ادامه فرآیند گام به گام نحوه پاسخگویی DNS SERVER پس از تایپ نام دامنه ای که قصد بازدید از آن را دارید، آورده شده است:

  • درخواست اطلاعات وب سایت
  • با recursive DNS servers (قابلیتی است برای ارسال درخواست به سرور تا زمانی که پاسخ مناسب دریافت شود و اگر در هر مرحله پاسخ مناسب دریافت نگردد، مجددا درخواست ارسال خواهد شد) ارتباط برقرار می کند.
  • به دنبال سرورهای DNS معتبر می گردد یا در جای دیگری به جستجو ادامه می دهد.
  • به رکورد DNS دسترسی پیدا می کند.
  • رکورد را به رایانه و مرورگر شما برمی گرداند.

کل این فرآیند، تنها چند میلی ثانیه زمان می برد و اگر مدیر یک وب سایت هستید، می بایست تا حد امکان آن را کاهش دهید.

دو روش و دو تست بسیار متفاوت

این دو روش عبارتند از :

  1. تست پینگ
  2. تست Dig

صاحبان سایت و توسعه دهندگان، معمولاً تست پینگ را برای اندازه گیری میانگین زمان بارگذاری سایت انجام می دهند. اگرچه این تست اطلاعات مفیدی را ارائه می کند اما همیشه قابل اعتماد نیست. برخی از سرورها، پینگ را غیر ضروری می دانند و به آن پاسخ نمی دهند. متأسفانه، هنگامی کندی اتفاق می افتد، نمی توانید از این طریق اطلاعاتی در مورد سرعت بارگذاری سایت خود کسب کنید.

تست‌ پینگ همیشه سرعت پاسخگویی DNS را نشان نمی دهد و صرفا آدرس IP مورد نیاز برای بارگذاری صفحه را واکشی یا استخراج می‌کند. در این مرحله، ابزار (BIND (Berkeley Internet Name Domain وارد عمل می شود. BIND محبوب ترین سیستم نام دامنه یا همان DNS است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از dig جهت تست زمان پاسخگویی DNS SERVER

وقتی از طریق سیستم شخصی خود اقدام به تست پاسخگویی DNS SERVER می کنید، نتایج زمان پاسخگویی DNS، صرفا مربوط به رایانه شما خواهد بود. بنابراین انجام تست از مکان‌های دیگر نیز برای دریافت داده های دقیق‌تر، ضروری است. می‌توانید تست های بیشتر را با استفاده از Google’s Public DNS انجام دهید. برای اجرای دستور DIG در Mac OS و تست زمان پاسخگویی DNS، به پوشه "Applications" خود در Mac مراجعه نموده و برنامه "Terminal" را باز کنید.

تست پاسخگویی DNS SERVER

تصویر(2)

در ویندوز، به "Start" سپس "Run" مراجعه کنید و عبارت "cmd" را در فیلد مربوطه وارد نموده و Enter را روی صفحه کلید خود فشار دهید. پس از انجام این کار، پنجره Command Prompt نمایش داده می شود.

پاسخگویی DNS SERVER و مواردی که باید بدانید

تصویر(3)

در مرحله بعد، دستور زیر را در محیط cmd یا Terminal تایپ نمایید. همچنین لازم است تا دامنه واقعی خود را جایگزین «example.com» کنید و سپس کلید Enter را بفشارید:

dig example.com

در تصویر زیر نتیجه تست زمان پاسخگویی DNS SERVER برای Google نشان داده شده است. زمان واقعی بر حسب دقیقه، ثانیه و میلی ثانیه در طول آزمایش ثبت می شود.

پاسخگویی DNS SERVER و نکات آن

تصویر(4)

سایر موارد مهم در خصوص پاسخگویی DNS SERVER

سرعت و عملکرد DNS سایت تنها عامل مهمی نیست که باید در نظر بگیرید. امنیت و اعتبار DNS نیز به همان اندازه مهم است و ارائه دهنده سرور DNS بر اساس اخلاق حرفه ای، می بایست حریم خصوصی را جدی بگیرد. اگر امنیت و حریم خصوصی در اولویت شما قرار ندارند، باید منتظر خطرات مختلفی برای سایت خود باشید زیرا هکرها می توانند مشکلات زیادی را در عملکرد سایت ایجاد کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند اسکریپت هایی را به سایت شما تزریق نموده و دامنه را به سمت بدافزارها یا وب سایت های فیشینگ هدایت کنند.

تست پاسخگویی DNS SERVER از نقاط مختلف

تصویر(5)

اگر DNS سرور معتبر نباشد، ممکن است برای دقایقی کند و سپس سریع باشد. این مورد موجب می شود تا بازدیدکنندگان در سایت اختلال و کندی مشاهده کرده و تصمیم بگیرند که سایت را به طور کلی ترک کنند. ارائه دهنده هاست نیز باید در مورد مشکلات DNS به شما کمک کرده و آن را رفع نماید.

نتایج اجرای دستور DIG

دستور DIG یک جستجوی DNS یا DNS lookup از رایانه شما یا DNS سرور دیگری که انتخاب می کنید، انجام می دهد.

بسته به اینکه سرور DNS سایت چقدر به رایانه یا DNS دیگری که برای اجرای تست پاسخگویی DNS SERVER استفاده کرده اید نزدیک باشد، ممکن است نتایج دقیقی در مورد تجربه کاربران از سرعت سایت تان دریافت نکنید. اگر در نزدیکی DNS و سرور خود قرار دارید، زمان پاسخ دهی بسیار سریع تری نسبت به کاربری که در کشور دیگری قرار دارد، دریافت خواهید کرد و بالعکس.

مطمئنا همه کاربران از موقعیت جغرافیایی شما به سایت مراجعه نمی کنند. این بدان معنا است که برخی از بازدیدکنندگان با توجه به اینکه چقدر از DNS و سرور سایت فاصله دارند، زمان پاسخ بالاتر یا کمتری را تجربه خواهند کرد. دریافت نتایج تنها از یک یا دو مکان مختلف DNS، نمی‌تواند دید کلی و دقیقی از میانگین زمان پاسخگویی DNS سایت ارائه دهد. اگر از Google’s Public DNS نیز تست انجام دهید، نتایج شما محدود نخواهد بود و به واقعیت نزدیک تر می شود. خوشبختانه، ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید هنگام آزمایش زمان پاسخگویی سرور DNS، از آنها برای دریافت نتایج دقیق‌تر استفاده کنید.

ابزارهایی برای تست زمان پاسخگویی DNS SERVER

دو ابزار DNSPerf و DotCom-Tools که در ادامه ذکر شده اند، رایگان هستند و نیازی به نصب نرم افزار ندارند. اما ابزار سوم که GRC DNS Benchmark نام دارد، می بایست در ویندوز یا لینوکس نصب گردد. تمامی ابزارهای معرفی شده معتبر و امن بوده و پس از هر تست زمان پاسخگویی DNS، گزارشات کاملی را ارائه می دهند.

DNSPerf

پاسخگویی DNS SERVER سایت های معروف جهان

تصویر(6)

ابزار DNSPerf امکان بررسی آنی را از طریق 30 موقعیت فراهم می کند تا تصویری جامع از عملکرد DNS در سراسر جهان ارائه دهد. هر مکان با مدت زمانی که پاسخ DNS شما طول می کشد، مشخص می شود. زمان های بد با رنگ زرد به عنوان هشدار یا قرمز برای نشان دادن مشکلات جدی در سرعت، علامت گذاری شده و نتایج روی نقشه پیاده سازی می گردد.

پاسخگویی DNS SERVER چقدر باید باشد

تصویر(7)

در صورتی که به پایین پیمایش کنید، لیست مکان‌ها و زمان‌ پاسخگویی آنها را نیز می توانید مشاهده نمایید:

ابزار های تست پاسخگویی DNS SERVER

تصویر(8)

DotCom-Tools

پاسخگویی DNS SERVER به چه عواملی بستگی دارد

تصویر(9)

تست پاسخگویی DNS SERVER از DotCom-Tools، امکانات زیادی را در اختیارتان قرار می دهد. با این نرم افزار امکان انتخاب کشورهایی که می‌خواهید زمان بارگذاری و پاسخگویی سایت را در آن‌ها آزمایش کنید، برای شما وجود دارد. زمان صرف شده جهت دریافت پاسخ از هر نقطه در طول مسیر و پاسخ های دریافت شده، در نتایج گنجانده شده است.

روش کاهش پاسخگویی DNS SERVER

تصویر(10)

GRC DNS Benchmark

GRC DNS Benchmark یک ابزار مستقل می باشد که برای ویندوز و لینوکس جهت آزمایش محلی و راه دور name server ها ارائه شده است. می توانید یافته ها را به صورت جدولی یا گرافیکی مشاهده کرده یا نتایج را با فرمت CSV استخراج نمایید.

کاهش زمان پاسخگویی DNS SERVER

تصویر(11)

سخن پایانی

در شرایط خاص، کاهش چند میلی ثانیه یا چند ثانیه از زمان پاسخگویی DNS SERVER، ممکن است زمان بارگذاری سایت شما را به شدت کاهش دهد. همچنین به بهبود مقدار LCP که یکی از موارد حیاتی سایت می باشد، کمک خواهد کرد. بررسی زمان پاسخگویی DNS با استفاده از دستور DIG، می تواند در تشخیص اینکه آیا DNS به درستی کار می کند یا نیاز به بهبود دارد، حائز اهمیت باشد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *