اطفاء حریق با گاز FM200 در میهن وب هاست
مقاله

آشنایی با سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 در دیتاسنتر ها

سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 در سطح بین المللی به عنوان یک روش قابل اطمینان و موثر جهت استفاده در سایت های مخابراتی، مراکز داده(دیتاسنتر ها)، موزه ها، تاسیسات نفت و گاز، نیروگاه ها و غیره شناخته شده است. FM200 یک سیستم اطفاء حریق بدون آب بوده و بلافاصله آتش را خاموش می کند. این گاز، مصنوعی و شیمیایی است که با حذف رادیکال های آزاد یا عناصر حرارتی از مثلث آتش (اکسیژن، گرما و سوخت)، حریق را مهار می نماید.

روش اطفاء حریق با این گاز، هم اکنون در بیش از 100 هزار پروژه و بیش از 70 کشور دنیا، استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که در داخل کشور نیز تنها ارگان ها و سازمانهایی از این سیستم بهره می برند که داده های فیزیکی و اطلاعات حساسی را نگهداری می نمایند. زیرا اجرا و نگهداری از این سیستم اطفاء حریق نیاز به تجربه و هزینه بالایی دارد. خوشبختانه در دیتاسنتر میهن وب هاست نیز سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 فعال است تا امنیت 100 درصد اطلاعات و دیتای کاربران حفظ شود.

سیستم اطفاء حریق با گاز FM200

تصویر(1)

آشنایی با سیستم‌های FM200:

سیستم‌ اطفاء حریق ذکر شده، در عرض 10 ثانیه یا کمتر، شروع به اطفا کرده و حریق های مربوط به تاسیسات الکتریکی و مایعات قابل اشتعال را قبل از ایجاد خسارت قابل توجه، متوقف می‌کنند. این گاز آتش را به سرعت خاموش می نماید که به معنای آسیب، اختلال و هزینه تعمیر کمتر می باشد. این سیستم اطفاء حریق با بیش از یک دهه سابقه استفاده عملی، به عنوان یک راهکار کاربردی ثابت شده و توسط مطالعات علمی گسترده نیز مورد تایید قرار گرفته است. علاوه بر مزایای مرتبط با اطفاء سریع آتش، استفاده از این سیستم به حفظ محیط زیست نیز کمک می کند. اطفاء حریق با این سیستم، لایه ازون استراتوسفر را تخریب نمی کند و کمترین تأثیر منفی را بر محیط زیست  خواهد داشت. 

این گاز بی رنگ و بی بو بوده و پس از تخلیه تبخیر می شود. همچنین گرما را جذب می کند تا به سرعت آتش را از بین ببرد. این در حالی است که هیچ اثری نیز از خود برجای نمی گذارد و برخلاف روش های دیگر، به سرعت می توان نسبت به راه اندازی مجدد تجهیزات اقدام کرد. این گاز از نظر الکتریکی نیز نارسانا می باشد و آسیبی به تجهیزات الکترونیکی وارد نمی کند.

برخی مزایای استفاده از گاز FM200 برای اطفاء حریق

 • سازگار با محیط زیست
 • مناسب برای محافظت در برابر طیف وسیعی از خطرات
 • نیاز به فضای اندک برای راه اندازی
 • مناسب برای اطفاء حریق تجهیزات الکترونیکی، مراکز داده و …
 • اطفاء حریق در کمترین زمان ممکن (10 ثانیه)

کاربرد سیستم اطفاء حریق با گاز FM200

تصویر(2)

مشخصات شیمیایی گاز FM200 چیست؟

نام شیمیایی این گاز 1,1,1,2,3,3,3-Heptafluoropropane است. همچنین به عنوان هیدروفلوئوروکربن (HFC) 227ea نیز شناخته می شود و توسط شرکت Chemours با نام تجاری FM-200 تولید می گردد. این گاز، بی رنگ و فشرده بوده و جایگزینی محبوب برای سیستم های اطفاء حریق هالون (Halon) است. سیستم‌های اطفاء حریق FM-200 با گاز تحت فشار نیتروژن و بدون نیاز به آب، اقدام به اطفا حریق می کنند.

طول عمر این گاز، بین 31 تا 42 سال بوده که با ODP (پتانسیل تخریب اوزن و مخفف Ozone Depleting Potential) صفر، راه حلی بلندمدت برای حفاظت در برابر آتش می باشد. شایان ذکر می باشد غلظت گاز فوق در حدود 7 درصد در نظر گرفته شده است. از همین رو قدرت اطفاء حریق آن بسیار بالا می باشد. همچنین به دلیل اینکه گاز مذکور خطر مسمومیت برای بدن انسان و آسیب به لایه ازون را کاهش می دهد، سازمان ها از آن استفاده می نمایند.

کاربرد سیستم اطفاء حریق با گاز FM200

این سیستم اطفاء حریق ﺑﺮای استفاده در ھﺮ ﺳﻪ ﮐﻼس ﺣﺮﻳﻖ A و B و C ﻣﻨﺎﺳﺐ می باشد اما چون این گاز تاثیر منفی روی بدن انسان ندارد و بوی مشمئز کننده ای نیز به جای نمی گذارد، اغلب در محیط هایی استفاده می گردد که در آنها احتمال حضور انسان یا تجهیزات الکتریکی بسیار زیاد است. امروزه از این گاز بیشتر در اماکنی مانند مراکز داده، پالایشگاه ها و … استفاده می شود.

همچنین باید در نظر داشته باشید که بکارگیری سیستم اطفاء حریق FM200، برای محیط هایی که در آنها رفت و آمد زیادی صورت می گیرد و تجهیزات الکترونیکی و مواد قابل اشتعال زیادی نیز در آنها وجود دارد مانند اتاق های مخصوص ترانسفورماتور، سوئیچ ها، اتاق پمپ، اتاق موتور، ایستگاه های رله، انبارهای ذخیره مایعات قابل اشتعال، مراکز داده و … مناسب می باشد.

نحوه عملکرد سیستم اطفاء حریق FM200:

نحوه عملکرد سیستم مذکور به این صورت است که به محض آزادسازی در محیط، میزان اکسیژن را رقیق می نماید. همین موضوع نیز زنجیره حریق را شکسته و عمل اطفاء انجام می شود. البته برای اینکه از این گاز استفاده نمایید، لازم است تا آن را به یک سیستم تشخیص و اعلام حریق متصل کنید. این سیستم دارای کنترل پنل و امکاناتی می باشد که حریق را به خوبی تشخیص می دهد. معمولا در اینگونه محیط ها، سنسورهایی برای کشف دود و حرارت وجود دارند.

در سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 از سیلندرهای مخصوص استفاده شده است که توسط شرکت های تولید کننده آن، با استاندارد D.O.T. Specification4BW500 یا 4BA500، طراحی و تولید شده اند. فشار گاز درون این کپسولها به کمک نیتروژن تا 25 بار در دمای 21 درجه سانتی گراد، می رسد. شیرهای مورد استفاده در کپسول ها نیز از جنس فلز برنج می باشند که در برابر فشار، مقاومت و استحکام خوبی را از خود نشان می دهند. روی شیرهای فوق، یک کنترل کننده فشار قرار دارد لذا می توان از آن برای بررسی های دوره ای، استفاده کرد. 

نازل های استفاده شده در این سیستم، از آلومینیوم ساخته شده اند. شرکت سازنده این نازل ها باید از استاندارد UL پیروی نماید و حتما روی محصول، شماره تاییدیه را درج کند.

مزایای سیستم اطفاء حریق با گاز FM200

تصویر(3)

اطفاء حریق با گاز FM200 در مرکز داده میهن وب هاست

مرکز داده میهن وب هاست دارای تجهیزات الکترونیکی بسیار مهم و حساسی است که امکان جمع آوری، ذخیره و توزیع داده ها را فراهم می کند. این اجزا برای عملکرد صحیح کسب و کارهای آنلاین و وب سایت های اینترنتی، ضروری هستند. اگر آتش سوزی در یک مرکز داده رخ دهد، می تواند عواقب مخربی داشته باشد. میهن وب هاست نیز کاملا به این امر واقف بوده و حفاظت از سرورها و اطلاعات کاربران را در اولویت کاری خود قرار داده است. از همین رو این شرکت در طی چندین سال تجربه در خصوص راه اندازی و نگهداری مرکز داده، از روش های مدرن و تایید شده در سطح جهانی، برای تامین امنیت و اطفاء حریق در مرکز داده خود استفاده می کند.

راه اندازی و نگهداری این سیستم هزینه های بسیار بالایی برای شرکت داشته اما میهن وب هاست به دلیل حفاظت از سرورها و اطلاعات کاربران اقدام به استفاده از سیستم اطفاء حریق فوق کرده است.

پیاده سازی سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 در یک دیتاسنتر چه چالش هایی را به همراه دارد؟

 • لازم است تا حجم فضا به صورت دقیق بررسی شود. یعنی طول، عرض و ارتفاع اتاق اندازه گیری گردد.
 • در صورت استفاده از سقف کاذب در اتاق ها،لازم است تا اندازه و نوع آنها در نظر گرفته شوند.
 • برای دیتاسنتر باید سیستم سرمایشی مناسب تعبیه شود و سرعت پرتاب باد در محیط بررسی گردد.
 • مسیر مناسبی برای رک ها باید طراحی گردد.
 • دمای مناسب 20 تا 24 درجه در اتاق ها تامین شود.
 • اتاق هایی که نیاز به سیستم اطفاء حریق دارند، می بایست مشخص شوند.
 • تجهیزات مناسب برای این سیستم اطفاء حریق از برندهای معتبر خریداری گردند.
 • از شرکت های معتبر و با تجربه برای پیاده سازی سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 کمک گرفته شود.
 • و …

ویژگی های سیستم اطفاء حریق با گاز FM200

تصویر(4)

جمع بندی:

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که پیاده سازی سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 کار بسیار دشواری می باشد و نیاز است تا طراحی های پیچیده ای برای آن صورت گرفته و اجرا شوند. تهیه بستر لازم برای اجرای این سیستم همچون تامین سیلندر های مخصوص fm200، استفاده از اتصالات مناسب با تلرانس استاندارد، بکارگیری شیرهای برقی تست شده و استفاده از شلنگ های مناسب، تنها برخی از چالش های موجود هستند که خوشبختانه میهن وب هاست توانست آنها را برطرف نماید. 

هر چند که پیاده سازی این سیستم هزینه هنگفتی به همراه دارد اما حفظ داده های کاربران و نگهداری آنها در اتاق داده ای امن، دارای ارزش بیشتری برای دیتاسنتری چون میهن وب هاست است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *