نحوه غیرفعال کردن بک لینک ها
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

نحوه غیرفعال کردن بک لینک های مخرب در کنسول جستجوی گوگل

از زمانی که موتورهای جستجو معرفی شدند، افرادی که سعی در فریب آن دارند نیز در حال فعالیت هستند. موتورهای جستجو نیز دائماً سعی کرده‌اند تا باهوش‌تر شوند و تلاش‌های کلاهبرداران را بی اثر کنند. یکی از روش‌هایی که کنسول‌های جستجو استفاده می‌کنند، شناسایی لینک‌های غیرطبیعی است که به یک وب‌سایت خاص اشاره دارند. اگر صاحب یک وب‌سایت هستید و بسیاری از بک لینک‌ها از منابع مختلف (رسانه‌های اجتماعی، نشریات خبری، وبلاگ‌ها و غیره) به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند، سایت شما در نتایج جستجو رتبه بالاتری کسب خواهد کرد. Google Search Console Disavow Tool به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا بک لینک هایی را که به وب سایت آنها اشاره می کنند را مدیریت نمایند. برخی افراد از این قابلیت سواستفاده کرده و برای افزایش غیرطبیعی رتبه سایت خود در موتورهای جستجو، لینک خریداری می کنند. بنابراین بررسی و غیرفعال کردن بک لینک ها یکی از مواردی است که یک وبمستر باید مدام آنالیز نماید.

غیرفعال کردن بک لینک های زائد برای جلوگیری از جریمه گوگل بسیار مهم و حیاتی است.

تصویر(1)

موتورهای جستجو دائما سعی دارند تا با این روش دریافت بک لینک مبارزه نمایند. اگر گوگل به نحوی تشخیص دهد که لینک‌های غیرطبیعی به سایت شما اشاره می‌کنند، ممکن است با جریمه های سنگین مواجه شده و رتبه سایت شما به شدت افت کند. در صورتی که مشکل رفع نشود، بخشی یا تمام سایت شما به سادگی از نتایج جستجوی گوگل ناپدید می شود و تا زمانی که برای برطرف نمودن مشکل اقدام نکنید و تیم گوگل اقدامات شما را برای رفع مشکل تایید نکند، سایت شما دیگر در نتایج جستجو ظاهر نمی شود. کل فرآیند ممکن است چند هفته طول بکشد. اگر احساس می کنید که چندین لینک اسپم به سایت شما اشاره می کنند، آنها را حذف نمایید. اما اگر در موقعیتی نیستید که این کار را انجام دهید، می‌توانید با استفاده از Google Search Console Disavow آن‌ها را حذف کنید. 

با غیرفعال کردن بک لینک ها در واقع از گوگل می خواهید که آن لینک ها را برای سایت شما نادیده بگیرد و آنها را در الگوریتم های رتبه بندی خود قرار ندهد. با خلاص شدن از شر لینک های اسپم یا منفی، می توانید از جریمه شدن توسط گوگل و سنگین شدن سایت (به دلیل دریافت بازدیدهای جعلی) جلوگیری کنید. در این پست، نحوه غیرفعال کردن بک لینک ها با استفاده از کنسول جستجوی گوگل را خواهید آموخت.

بک لینک های خوب، سایت شما را در موتورهای جستجو به سمت بالا حرکت می دهند اما بک لینک های مخرب (اسپم، منابع بد و غیره) می توانند بر سایت شما تاثیر منفی داشته باشند، چه از طریق الگوریتم و چه از طریق اقدامات دستی که کارشناسان گوگل انجام می دهند. اکنون، گوگل در درک این موضوع بسیار بهتر شده است که اکثر سایت‌ها به طور طبیعی لینک‌های اسپم را از scraper ها یا autoposter ها دریافت می‌کنند و این لزوما چیز بدی نیست.

اگر سایت خود را با یک ابزار سئو تجزیه و تحلیل کنید، احتمالاً تعداد زیادی از این لینک ها را نیز مشاهده خواهید کرد. اما این مسئله لزوماً نیاز به اقدام خاصی از جانب شما ندارد.

دلایل غیرفعال کردن بک لینک های مخرب چیست؟

چند دلیل برای حذف لینک ها وجود دارد که عبارتند از:

افت ترافیک یا رتبه – اگر سایت شما به تازگی افت ترافیک زیادی را تجربه کرده، ممکن است تصمیم بگیرید لینک ها را جهت بررسی اینکه آیا می تواند ترافیک شما را بازگرداند یا خیر، رد کنید.

آینده نگری – شاید سایت شما به خوبی کار می کند اما همچنان نگران این هستید که مشکلاتی در آینده ایجاد شود. به عنوان مثال، ممکن است از یک سرویس ساخت لینک استفاده کرده باشید که اکنون پشیمان هستید زیرا بسیاری از لینک ها اسپم می باشند.

حمله سئو منفی – اگر برخی از رقبا، وب سایت شما را با لینک های اسپم بمباران کرده باشند تا رتبه شما را کاهش دهند، دلیل دیگری برای غیرفعال کردن بک لینک ها خواهد بود تا مطمئن شوید سایتتان را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

در این مورد، Google توصیه می‌کند تا در صورتی که هر دو شرایط زیر صادق هستند، بک لینک‌ها را حذف کنید:

 • سایت شما دارای هزاران بک لینک اسپم یا ساختگی است.
 • لینک ها موجب یک بررسی دستی توسط کارشناسان گوگل شده اند یا احتمالاً باعث ایجاد آن می شوند.

نحوه غیرفعال کردن بک لینک های مخرب

قبل از اینکه بتوانید بک لینک ها را در کنسول جستجوی گوگل حذف کنید، ابتدا باید لینک هایی را که می خواهید حذف شوند پیدا کرده و سپس آنها را در یک فایل متنی جمع آوری نمایید.

دو گزینه برای غیرفعال کردن بک لینک دارید:

 1. می توانید یک URL خاص را برای دریافت بک لینک حذف نمایید. به عنوان مثال، می توانید آدرس example.com/spam-post را از ارسال بک لینک به سایت خود حذف کنید اما مشکلی برای سایر لینک های آن سایت مانند example.com/cool-post ایجاد نشود و همچنان از سایر آدرس های آن سایت بک لینک دریافت نمایید.
 2. می‌توانید کل دامنه‌ را هدف قرار دهید تا همه بک لینک‌ها را از هر نقطه‌ای در آن سایت حذف کنید. به عنوان مثال، هدف قرار دادن example.com هر بک لینکی را که از آن می آید، از جمله example.com/spam-post و example.com/cool-post را نیز حذف می کند.

شما نمی توانید یک subpath (مسیری که بخشی از یک مسیر بزرگتر را تشکیل می دهد. مانند لینک زبان سایت، example.com/fa) را رد کنید. تنها این امکان وجود دارد که یک URL خاص یا کل دامنه را هدف قرار دهید.

ساده‌ترین راه برای یافتن صفحات و دامنه‌های خاص برای حذف کردن، استفاده از ابزارهای بررسی سئو است، مانند:

 • Ahrefs Backlink Checker
 • Semrush Backlink Audit
 • Moz Link Explorer
 • WebCEO toxic link checker

همه این سرویس ها دارای ابزارهایی هستند که به شما امکان می دهند بک لینک های سایت خود را مشاهده کنید. سپس می توانید لینک های اسپم را فیلتر کرده و صرفا بک لینک های منفی را بیابید.

در مقیاس کوچک تر، ممکن است نیازی به ابزار نداشته باشید. به عنوان مثال، اگر فقط می خواهید از شر بک لینک های یک دامنه خلاص شوید، نیازی به ابزار ندارید زیرا گوگل به شما اجازه می دهد یک نام دامنه را به طور کامل حذف نمایید.

1. فایل بک لینک هایی که باید حذف شوند را با فرمت txt. ایجاد نمایید

برای شروع غیرفعال کردن بک لینک، تمام بک لینک‌هایی را که می‌خواهید حذف شوند در یک فایل txt. جمع‌آوری کنید.

برای هدف قرار دادن صفحات جداگانه، URL کامل، از جمله قسمت HTTPS، را در فایل قرار دهید.

برای کل دامنه نیز از این قالب استفاده کنید: domain:example.com

در ادامه نمونه‌ای از محتویات یک فایل txt. آورده شده است. این اطلاعات باعث می‌شود بک لینک‌ها از سه صفحه خاص و دو دامنه حذف گردند:

https://example.com/stuff/comments.html

https://example.com/stuff/paid-links.html

https://example2.com/pbn/spam

domain:example3.com

domain:example4.com

در لیست زیر نیز برخی از جزئیات مهم دیگر در مورد فایل txt ذکر شده است:

 • نام فایل باید به txt. ختم شود و نمی توانید فرمت های دیگر را بکار بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که فایل را با UTF-8 یا 7-bit ASCII رمزگذاری نمایید.
 • حداکثر اندازه فایل، 100000 خط شامل خطوط خالی و کامنت می باشد. این بدان معنا است که می توانید تا 100000 لینک یا دامنه را حذف کنید. حداکثر حجم فایل نیز می بایست 2 مگابایت باشد.
 • با استفاده از علامت # می توانید کامنت و توضیحات را درج کنید. Google این موارد را نادیده می گیرد اما ممکن است هنگام کار روی فایل، مفید باشند.

2. فایل txt. را از طریق گوگل سرچ کنسول ارسال نمایید

جهت ورود به صفحه Disavow links، می توانید از طریق آدرس زیر اقدام نمایید:

https://search.google.com/search-console/disavow-links

وب‌سایت خود را از منوی کشویی "Select property" انتخاب کنید.

چگونگی ورود به بخش Disavow links برای غیرفعال کردن بک لینک

تصویر(2)

در نهایت روی دکمه "Upload disavow list" کلیک نموده و فایل بک لینک هایی که در مرحله قبل ایجاد کرده اید را آپلود نمایید:

آپلود فایل  txt. برای غیرفعال کردن بک لینک

تصویر(3)

هنگامی که فایل را آپلود کردید، لینک ها باید در صفحه ای که هستید ظاهر شوند که نشان دهنده اتمام کار است. اگر قبلاً بک لینک های دیگری را برای این سایت حذف کرده اید، لیست جدید جایگزین لیست قبلی خواهد شد.

3. چند هفته صبر کنید

ابزار Disavow Links فورا عمل نمی کند. هنگامی که آپلود شما با موفقیت انجام شد، باید چند هفته صبر کنید تا Google شروع به اعمال تغییرات در رتبه بندی خود نماید.

نحوه جلوگیری از غیرفعال کردن بک لینک های مخرب در کنسول جستجوی گوگل

اگر احساس می‌کنید که اشتباه کرده‌اید و دیگر نمی‌خواهید برخی یا همه بک لینک‌هایی را که آپلود کرده‌اید حذف شوند، گوگل به شما اجازه می‌دهد تا درخواست های خود را لغو نمایید. برای انجام این کار، صفحه ابزار Disavow Links را باز نمایید. سپس وب سایت خود را از منوی کشویی انتخاب و روی "Cancel Disavowals" کلیک کنید. باز هم چند هفته طول می کشد تا تغییرات شما اعمال شوند.

زمانی که از غیرفعال کردن بک لینک ها پشیمان شده اید می توانید این موارد را بازگردانید

تصویر(4)

نتیجه گیری

در این مقاله با ابزار Disavow Links و مراحل غیرفعال کردن بک لینک ها آشنا شدید. سرچ کنسول گوگل داده های ضروری را در مورد عملکرد وب سایت و سایر معیارها، ذخیره می کند. شرکت‌ها می‌توانند از داده‌های کنسول جستجوی گوگل برای تجزیه و تحلیل و مقایسه با سایر داده‌های بازاریابی استفاده کنند. ابزار Disavow Links گوگل، به مدیران وب‌سایت ها کنترل بیشتری بر نحوه ارزیابی لینک‌هایی که به سایت آنها اشاره می‌کنند، می دهد. در نتیجه می توانند در خصوص حذف یا قبول بک لینک ها تصمیم گیری درستی انجام دهند.

اشتراک گذاری:

نظرات

سلام وقت بخیر تشکر میکنم بابت مقاله مفید و کاربردی که نوشتید. خوشحال میشم نظرتون رو درباره با سایت ما هم بنویسید. zarinpotato.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *