مراحل مخفی کردن نوشته ها در وردپرس
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

نحوه مخفی کردن نوشته ها در وردپرس

اکثر قالب های وردپرسی به شکلی تنظیم شده اند که آخرین نوشته های وبلاگ را در صفحه اول سایت یا در یک صفحه اصلی ثابت، نمایش دهند. صرف نظر از نحوه نمایش نوشته ها، بخشی که همیشه ثابت است، نوشته های جدید در ابتدای صفحه می باشد.

اما چنانچه تمایل نداشته باشید که جدیدترین نوشته های وبلاگ در ابتدای صفحه نمایش داده شوند، چه اقدامی باید انجام دهید؟ در واقع مخفی کردن نوشته ها در وردپرس یک خواسته نسبتاً رایج میان وبلاگ نویسان در هر نوع کسب و کار می باشد اما چه دلایلی وجود دارند که وبلاگ نویسان تمایلی به نمایش نوشته های جدید خود در ابتدای صفحه اصلی ندارند و چگونه باید این اقدام را انجام داد؟

چرا باید نوشته ها را مخفی کرد؟

دلایل مختلفی برای مخفی کردن نوشته ها در وردپرس وجود دارد. برای مثال، یک وبلاگ ممکن است انواع مختلف نوشته ها، از اخبار مختصر گرفته تا آموزش های جامع را پوشش دهد. در این مثال، مورد دوم باعث می شود تا نوشته های جذاب تری در صفحه اصلی نمایش داده شوند زیرا ارزش بیشتری داشته و به زمان متکی نیستند. همچنین، در وبلاگ هایی که به‌ طور منظم بروزرسانی نمی‌ شوند، تأکید بر محتوای با ارزش تر باعث می شود سایت منظم تر به نظر برسد.

به عنوان مثال، تصور کنید اخیراً مطلبی در مورد یک موضوع بحث‌برانگیز نوشته‌اید و تمایلی ندارید که بازدیدکنندگان وب سایت اولین چیزی که مشاهده می کنند این مطلب باشد. کاملا قابل درک است زیرا نمی خواهید از ارزش نوشته های دیگر که مناسب تر هستند، کم کنید یا می خواهید صرفا مطالب نوشته شده توسط شما نمایش داده شود و مطالب وبلاگ نویسان مهمان در صفحه اول قرار نگیرد. دلایل متنوعی برای این کار وجود دارد اما نکته مهم این است که می توان این تغییر ساده را بدون دردسر انجام داد. لذا چند راه حل برای پیاده سازی آن وجود دارد.

ایجاد برگه

ایجاد برگه جدید نیاز به برنامه‌ریزی دارد اما ساده‌ترین روش برای جلوگیری از نمایش برخی نوشته‌ها در صفحه اصلی، وبلاگ می باشد. یک برگه جدید ایجاد و مطالب خود را در آن قرار دهید. سپس می توانید محل نمایش این صفحه را انتخاب کنید. در صورت تمایل می توانید با تغییر منوهای خود، در صفحه اصلی لینکی به این برگه نداشته باشید. در نظر داشته باشید که این اقدام وقتی قابل اجرا می باشد که محتوای موردنظر هنوز ایجاد نشده باشد. با این حال، راه حل اشاره شده یک راه بسیار آسان برای مخفی کردن نوشته ها در وردپرس می باشد.

استفاده از افزونه WP Hide Post

افزونه WP Hide Post برای مخفی کردن نوشته ها در وردپرس

تصویر(1)

چنانچه صفحه اصلی سایت برای نمایش آخرین نوشته ها تنظیم شده است، ساده ترین راه برای حذف نوشته ها از این صفحه، استفاده از یک افزونه می باشد. یکی از گزینه های رایگان افزونه WP Hide Post است که با نصب این افزونه می توانید هر نوع نوشته ای را از صفحات موردنظر خود حذف نمایید. افزونه بسیار ساده و رابط کاربری آن بسیار آسان است.

پس از نصب این افزونه، چند گزینه به ویرایشگر نوشته وردپرس، اضافه می شود:

اضافه شدن امکانات در ویرایشگر وردپرس برای مخفی کردن نوشته ها در وردپرس

تصویر(2)

با استفاده از این گزینه ها می توانید نوشته ها را از صفحه اصلی سایت حذف نمایید. همچنین می‌توانید نوشته را از صفحات دسته‌بندی، صفحات برچسب ها و صفحات بایگانی نیز حذف کنید. حتی می توانید یک نوشته خاص را از نتایج جستجوی سایت یا در صفحات اختصاصی نویسنده نیز حذف نمایید.

امکان حذف نوشته های مورد نظر از تمام این بخش ها یا فقط از صفحه اصلی سایت، امکان پذیر است. هر کدام از بخش هایی که انتخاب نشوند، نوشته به صورت عادی در آنها نمایش داده خواهد شد. بدان معنی که از طریق موتورهای جستجو قابل جستجو می باشد و در نتایج آنها نیز مشاهده می گردد اما در صفحه اصلی سایت نمایش داده نمی شود. همچنین مخفی کردن نوشته ها در وردپرس زمانی می تواند مفید باشد که در حال ایجاد محتوای انحصاری برای کاربران خود هستید و میخواهید مخاطبین فقط از طریق یک لینک مستقیم، به آن دسترسی داشته باشند.

تنظیمات برای مخفی کردن نوشته ها در وردپرس

تصویر(3)

لازم به ذکر است که این افزونه می تواند برای مخفی کردن هر نوع نوشته ای استفاده شود. فقط باید تنظیمات "Hidden On" افزونه را از طریق پیشخوان وردپرس در قسمت "تنظیمات" و زیر منوی "Hide Posts" فعال نمایید.

مخفی کردن نوشته ها از فیدهای RSS

می‌توانید از این افزونه برای پنهان کردن نوشته‌ها در RSS سایت نیز استفاده نمایید. چنانچه قصد ایجاد نوشته هایی دارید که با استایل یا موضوع اصلی وبلاگ مطابقت ندارند اما همچنان می خواهید برای سئو آنها را در سایت قرار دهید یا نوشته‌هایی را در مناسبت‌های خاص بنویسید که خارج از موضوع هستند و تمایلی ندارید که در صفحه اصلی سایت به کاربران نمایش داده شود، می توانید از افزونه WP Hide Post استفاده نمایید و برای مخفی کردن نوشته ها در وردپرس از آن استفاده کنید.

برای انجام این کار باید پس از نصب افزونه، در کادر موجود در سمت چپ ویرایشگر نوشته، گزینه "Hide in RSS Feed" را انتخاب نمایید.

پنهان کردن دستی دسته بندی ها

می‌توانید با استفاده از افزونه WP Hide Post کل یک دسته بندی را از صفحه اصلی سایت پنهان نموده یا به صورت دستی کدی را به فایل functions.php چایلد تم خود اضافه نمایید تا دسته بندی موردنظر را از صفحه اصلی سایت حذف کند.

معمولا وبلاگ نویسان یک دسته اختصاصی برای این نوع نوشته ها ایجاد می کنند. برای این کار نیاز به ID یا شناسه دسته بندی موردنظر می باشد. برای مشاهده شناسه دسته بندی، نیاز است از بخش "نوشته ها" در پیشخوان وردپرس به زیر منوی "دسته ها" مراجعه نمایید. سپس موس خود را روی گزینه ویرایش دسته بندی مدنظر نگه دارید. همانند تصویر زیر می توانید شناسه دسته بندی را در پایین صفحه مشاهده نمایید که در تصویر زیر ID دسته بندی عدد 1793 می باشد.

نحوه مشاهده کد هر دسته برای مخفی کردن نوشته ها در وردپرس

تصویر(4)

سپس کد زیر را در انتهای فایل functions.php چایلد تم و دقیقا قبل از علامت "<?" اضافه نمایید. همچنین "xx" را با ID دسته بندی جایگزین کنید:

function myprefix_exclude_category($query) { 
if ( ! is_admin() && $query->is_main_query() && $query->is_home() ) {
 $query->set( 'cat', '-xx' ); 
} 
return $query;
 }
 add_filter( 'pre_get_posts', 'myprefix_exclude_category' );

این قطعه کد از نمایش دسته بندی انتخاب شده در صفحه اصلی سایت جلوگیری می کند که می تواند برای یکپارچه سازی موضوعات نمایش داده شده در صفحه اصلی، بسیار مفید باشد.

جمع بندی

با توانایی مخفی کردن نوشته ها در وردپرس، می توانید یکپارچگی موضوعات نمایش داده شده را حفظ و از به هم ریختگی محتوای سایت، جلوگیری نمایید. دیگر لازم نیست از نوشتن در مورد یک موضوع خاص یا ایجاد محتوای بیشتر با در نظر گرفتن سئو سایت ترسی داشته باشید. زیرا در این تکنیک تغییری در محتوای صفحه اصلی سایت ایجاد نمی شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *