تبدیل شدن به سئو نویس حرفه ای
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

چگونه می توان یک سئو نویس حرفه ای شد؟

یک ابزار مهم برای نویسندگان، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است که سئو نیز نامیده می شود. در این مقاله به سوالات کلیدی مانند "سئو نویسی چیست؟" و "چگونه می توان یک سئو نویس حرفه ای شد" پاسخ داده خواهد شد و نکاتی در مورد درک نحوه نوشتن محتوای سئو، عنوان می شود. می توانید برخی از این نکات و ترفندهای مفید را بیاموزید تا بتوانید یک محتوای عالی تولید کنید.

سئو چیست؟

SEO مخفف "search engine optimization" و به معنای بهینه سازی سایت برای موتور جستجو می باشد. سئو فرآیندی است که طی آن وب سایت شما و محتویات آن، به راحتی قابل درک، استفاده است. همچنین از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل، در دسترس خواهد بود.

سئو نویسی چیست؟

سئو نویسی نوعی تولید محتوا است که به وب سایت ها کمک می کند بیشتر در معرض دید موتورهای جستجو قرار گیرند. هنگامی که شخصی آن موضوع را جستجو می کند، یک وب سایت با محتوای مناسب، در صفحه اول نتایج ظاهر خواهد شد.

چرا نوشتن محتوای سئو شده مهم است؟

هر چه یک وب سایت در گوگل یا بینگ رتبه بالاتری داشته باشد، افراد بیشتری از آن بازدید خواهند کرد. بازدیدکننده بیشتر به معنای فروش بالاتر یا طرفداران بیشتر است. تقاضا برای مشاغلی مانند سئو نویس حرفه ای، به طور فزاینده ای رو به رشد است. بنابراین داشتن درک درستی از این شغل، موجب می شود تا برای هر شرکتی که شما را استخدام می کند فرد ارزشمندی باشید.

سئو کپی رایتر چیست؟

یک کپی‌رایتر سئو، شخصی است که می‌تواند مجموعه‌ای از کلمات کلیدی را بررسی کرده و متوجه شود شخصی که آن عبارات را جستجو می‌کند به دنبال چه خواهد بود. سپس آن را به صورت شفاف و مختصر بنویسد. یک سئو نویس حرفه ای، باید بتواند از کلمات کلیدی به طور موثر استفاده کند تا به کاربر جهت یافتن محتوای خود در موتورهای جستجو، کمک نماید.

سئو نویس حرفه ای و تفاوت آن با کپی رایتر

تصویر(1)

یک نویسنده محتوا چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

برای اینکه یک سئو نویس حرفه ای باشید، باید بتوانید:

 • محتوایی بنویسید که مطابق قواعد دستوری، شفاف و مختصر باشد.
 • بر آنچه که کاربر می خواهد بداند تمرکز کنید.
 • از کلمات کلیدی، به روشی طبیعی استفاده نمایید.
 • در مورد موضوعاتی که با آنها آشنایی ندارید تحقیق کرده تا اطلاعات معتبری پیدا کنید.
 • از لحنی استفاده کنید که کاربر را مجاب به خواندن ادامه متن نماید.
 • زمان خود را به خوبی مدیریت کنید.

چگونه مقالات سئو بنویسید

 برای نوشتن مقالات سئو، مانند هر نوع مقاله دیگری با خوب نوشتن شروع کنید و نکات کلیدی زیر را در نظر داشته باشید:

 • از عبارات کلیدی جهت راهنمایی استفاده کنید: کسی که این عبارات را جستجو می کند به دنبال چه اطلاعاتی است؟
 • محتوایی بنویسید که گرامر آن رعایت شده و همچنین منظم و قابل فهم باشد.
 • از عنوان ها برای جذاب تر کردن متن استفاده نمایید.
 • مطمئن شوید که کلمات کلیدی در متن به طور طبیعی به کار رفته باشند.
 • همیشه بازخوانی کنید.

عبارات کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی عباراتی هستند که افراد هنگام جستجوی اطلاعات در اینترنت، تایپ می کنند.

یک مثال از کلمه کلیدی

کلمات کلیدی می توانند اشکال مختلفی داشته باشند و یک سئو نویس حرفه ای باید به این موارد دقت نماید. برای مثال، اگر بازدید کننده ای بخواهد در مورد خوکچه هندی مطلبی بخواند، ممکن است از "خوکچه هندی" به عنوان عبارت کلیدی خود استفاده کند. اگر شخصی به دنبال خرید گل برای یک دوست در تهران باشد، احتمالا "گل فروشی در تهران" عبارت کلیدی او خواهد بود.

سئو نویس حرفه ای و ارتباط آن با کلمه کلیدی

تصویر(2)

اگر عبارت کلیدی طبیعی به نظر نرسد چه اتفاقی رخ می دهد؟

گاهی مقاله ای دریافت می کنید که یک عبارت کلیدی کاملاً متفاوت از آنچه در گفتار روزمره استفاده می کنید، نیاز دارد. افراد تمایل دارند هر آنچه را که به ذهنشان می رسد حتی به ساده ترین شکل آن، در گوگل تایپ کنند. به عنوان مثال، فردی که به دنبال وکیل در تهران است، به سادگی عبارت "وکلای تهران" را تایپ می کند. از آنجایی که مقالات باید طبیعی و جذاب به نظر برسند، این مورد می تواند سئو نویسی را به یک چالش تبدیل نماید.

چندین روش مختلف برای مدیریت یک عبارت کلیدی مبهم مانند نمونه ای که پیشتر ذکر شد، وجود دارد. اولین راه این است که عبارت را با علائم نگارشی از یکدیگر جدا کنید، زیرا مشخص شده است که موتورهای جستجوی مهم مانند گوگل، به استثنای موارد نادر، بیشتر علائم نگارشی را در نظر نمی گیرند.

از چند کلمه کلیدی می توانید استفاده کنید؟

تا جای ممکن، از کلمات کلیدی به نحوی که طبیعی به نظر برسند، استفاده کنید. کلمات کلیدی باید در محتوای شما وجود داشته باشند اما نباید به دفعات زیاد و مکررا به کار گرفته شوند. این موضوع موجب "بهینه سازی بیش از حد" خواهد شد و می تواند به رتبه بندی وب سایت آسیب برساند. یک قانون کلی برای سئو نویس حرفه ای می تواند این باشد که برای هر 300 تا 400 کلمه، 3 تا 4 عبارت کلیدی در نظر گرفته شود و بیش از ده بار از آنها استفاده نگردد.

نکات سئو مقاله نویسی

 • برای مخاطب خود بنویسید: لحن شما ممکن است با توجه به موضوع مقاله متفاوت باشد اما همیشه باید آموزنده، جذاب و متمرکز بر نیازهای بازدیدکنندگان خود بنویسید.
 • از کلمات کلیدی به طور طبیعی استفاده کنید: در حین خواندن مقاله، یک فرد عادی نباید متوجه کلمات کلیدی شود.
 • از چک لیست استفاده کنید: توصیه می شود کلمات کلیدی را در یک فایل جداگانه کپی کنید تا بتوانید متوجه شوید که چند بار از آنها استفاده کرده اید.
 • مقاله خود را با صدای بلند بخوانید: اگر قبل از انتشار، مقاله خود را با صدای بلند بخوانید ممکن است متوجه شوید برخی از بخش ها از نظر زبانی درست به نظر نمی رسند.

چگونه یک محتوا نویس سئو شوید؟

 1. اطمینان حاصل کنید که درک خوبی از اصول نوشتن دارید. مدرک دانشگاهی یا گواهینامه خاصی لازم نیست، اگرچه می توانند مفید باشد.
 2. اصول سئو مانند نحوه استفاده طبیعی از عبارات کلیدی در یک متن را فرا بگیرید.

جمع بندی

فرآیند سئو نویسی استفاده از سئو برای کمک به قرار گرفتن مقالات در صفحه اول موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ می باشد. به منظور اینکه بتوانید سئو نویسی را به خوبی انجام دهید و یک سئو نویس حرفه ای شوید، باید دانسته های خود در خصوص موضوع مقاله، اصول نوشتن و بهینه سازی محتوا ترکیب کرده تا صفحات وب را در رتبه بالاتری در صفحه نتایج جستجو، قرار دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *