گوگل پنالتی یا جریمه گوگل چیست
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

راهکارهای مقابله با گوگل پنالتی یا جریمه گوگل

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل بدترین کابوس مدیران وب سایت ها است اما اگر یک مورد از آنها را دریافت کنید، همه چیز از بین نمی رود.

در این پست با موارد زیر آشنا خواهید شد:

 • گوگل پنالتی یا جریمه گوگل چیست؟
 • چگونه پنالتی ها به گوگل در مبارزه با اسپم کمک می کنند؟
 • اقدامات دستی و الگوریتمی برای جلوگیری از پنالتی
 • وب سایت ها ممکن است شامل کدام اقدامات دستی شوند؟
 • در حال حاضر بیشترین عامل پنالتی در گوگل چیست؟
 • نحوه بررسی بک لینک ها برای رفع و جلوگیری از پنالتی های مرتبط با آنان 
 • نحوه از بین بردن پنالتی ها

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل چیست؟

به زبان ساده، پنالتی «مجازاتی» است که به صورت دستی توسط تیم اسپم گوگل روی وب سایت ها اعمال می شود.

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل توسط تیم گوگل روی وب سایت ها اعمال می شود 

تصویر(1)

این مجازات معمولاً زمانی اتفاق می افتد که وب سایت موردنظر دستورالعمل های کیفیت Google را نقض کند. گوگل پنالتی یا جریمه گوگل منجر به کاهش چشمگیر رتبه و از دست دادن ترافیک ارگانیک می شود. شایان ذکر است که تأثیر بروز رسانی الگوریتم های گوگل روی سایت ها نباید با پنالتی اشتباه گرفته شود. گوگل در مستندات خود از اصطلاح "پنالتی" استفاده نمی کند و جریمه ها را اقدامات دستی (manual actions) و اقدامات الگوریتمی (algorithmic actions) می نامد. اگر رتبه بندی ارگانیک و ترافیک شما به طور ناگهانی کاهش می یابد در حالی که وب سایت شما هیچ قطعی یا مشکل فنی سئو ندارد، ممکن است با یکی از دو مورد زیر روبرو شوید:

 1. وب سایت شما توسط یک انسان بررسی شده و به صورت دستی پنالتی شده است. 
 2. بروزرسانی گوگل منجر به یک اقدام الگوریتمی و کاهش رتبه وب سایت شما شده است.

چگونه پنالتی ها به گوگل در مبارزه با اسپم کمک می کنند؟

ماموریت گوگل ارائه بهترین نتایج به کاربران است. دستورالعمل های کیفی آن توضیح می دهند که چه انتظاراتی از وب سایت ها دارد. هر گونه تلاش برای دستکاری عوامل رتبه بندی گوگل یا سوء استفاده از دستورالعمل های کیفی آن، اسپم نامیده می شود. گوگل هر روز حدود 40 میلیارد صفحه اسپم را کشف می کند. در تصویر زیر نحوه مبارزه با اسپم آمده است.

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل و جلوگیری از اسپم

تصویر(2)

خطوط آبی نشان می دهند که چه میزان کار برای فیلتر کردن اسپم ها لازم است. گوگل سیستم‌هایی دارد که می‌توانند اسپم را در مرحله خزیدن شناسایی کنند. در نتیجه، تعداد زیادی از صفحاتی که به عنوان اسپم شناخته می شوند، حتی به نتایج جستجوی گوگل نمی رسند. محتوای موجود در نتایج آن، مجددا برای اسپم بررسی می شوند. چنین محتواهای بی کیفیتی ممکن است در نتایج جستجو نشان داده شوند اما رتبه آنها پایین خواهد بود.

همانطور که گوگل توضیح داده است، این سیستم های خودکار با کمک هوش مصنوعی، 99% در برابر اسپم ها محافظت می شوند. برای 1٪ باقی مانده، از اقدامات دستی استفاده خواهد شد. گوگل ارتش بزرگی از بازبین های انسانی دارد که می توانند اقدامات دستی را روی وب سایت ها انجام دهند. در سال 2020، آنها 2.9 میلیون پیام مربوط به اقدامات دستی اسپم را برای صاحبان سایت ها، در کنسول جستجو ارسال کردند.

نکته: اقدامات دستی توسط یک تیم اسپم در Google بررسی و رفع می شود. این تیم را با تیم ارزیابی کیفیت که فقط در مورد تغییرات الگوریتم‌ها به Google کمک می‌کنند و هیچ اطلاعی از نحوه عملکرد جستجوی Google ندارند، اشتباه نگیرید.

نحوه شناسایی گوگل پنالتی یا جریمه گوگل (دستی و الگوریتمی) چگونه است؟

هر زمان که یک وب‌سایت به صورت دستی پنالتی می شود، در بخش "Security & Manual Actions" در کنسول جستجوی Google پیام مربوطه را مشاهده می کند. در تصویر زیر، نمونه ای از آن آورده شده است.

دستی پنالتی کردن و اطلاع آن در سرچ کنسول به جهت پیگیری گوگل پنالتی یا جریمه گوگل

تصویر(3)

پنالتی های دستی اعمال شده روی یک وب سایت، باعث می شوند که صفحات در رتبه های پایین تر قرار بگیرند یا به طور کامل از نتایج جستجو حذف شوند اما تشخیص تاثیر یک پنالتی الگوریتمی بسیار چالش برانگیزتر است، زیرا هیچ اعلانی از Google دریافت نمی کنید. بهترین راه برای شناسایی یک گوگل پنالتی یا جریمه گوگل الگوریتمی، این است که با جستجو در ترافیک ارگانیک Google خود، بررسی نمایید که آیا افتی وجود دارد که با یک بروزرسانی مشخص یا مشکوک در الگوریتم، همزمان شده باشد یا خیر.

می توانید از طریق انجمن های معتبر یا توییتر بررسی کنید که آیا سایر افراد نیز با مشکلات مشابهی روبرو هستند یا خیر. برای مثال، Google Search Central Help Community، مکان بسیار خوبی برای شروع است.

به مثال زیر توجه نمایید:

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل و بروزرسانی الگوریتم ها

تصویر(4)

در 3 دسامبر 2020، یک بروزرسانی مهم در الگوریتم اصلی گوگل پنالتی یا جریمه گوگل ارائه شد که تاثیر آن را در نمودار بالا مشاهده می کنید. باید توجه داشته باشید که بروزرسانی های الگوریتم، تنها وب‌سایت‌هایی با کیفیت پایین یا اسپم را تنزل نمی‌دهند. بلکه سایت های با کیفیت بالا را نیز ارتقا خواهند داد. بنابراین حتی اگر هیچ مشکلی در وب سایت شما وجود نداشته باشد، می توانید سایت های دیگری را بیابید که پس از بروز رسانی، در نتایج جستجو بالاتر از شما قرار  می گیرند.

وب سایت ها ممکن است شامل کدام اقدامات دستی شوند؟

دو نوع از اقدامات وجود دارند که می توانند در صفحه "اقدامات دستی" نمایش داده شوند:

 1. اقدامات دستی که بر کل سایت تأثیر می گذارند.
 2. اقدامات دستی که فقط بر URL یا بخش خاصی از سایت تأثیر می گذارند.

هر اعلان "manual action" به همراه "دلیل" و "تاثیرات" ارائه خواهد شد.

در حال حاضر، اقدامات دستی شامل موارد زیر هستند:

 • سایت توسط یک اسپم کننده دیگر، مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.
 • اسپم تولید شده توسط کاربر
 • سرور میزبانی رایگان ارسال کننده اسپم
 • مشکل داده های ساختاریافته
 • لینک های غیر طبیعی به سایت شما
 • لینک های غیر طبیعی از سایت شما
 • محتوای کم ارزش یا بدون ارزش
 • پنهان کاری یا ریدایرکت های مخفی
 • اسپم خالص
 • تصاویر پنهان شده
 • متن پنهان یا پر کردن کلمات کلیدی
 • عدم تطابق محتوای AMP
 • ریدایرکت های پنهان در تلفن همراه
 • اخبار و تخلفات نقض کننده سیاست گوگل

هر زمان که گوگل یک بروزرسانی جدید برای اسپم ارائه می‌کند، مشکلات مشابهی را هدف قرار می‌دهد.

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل و تاثیر اسپم بر آن

تصویر(5)

بروزرسانی های اصلی یا "core updates"، به ارتباط و کیفیت محتوا می پردازند. همچنین، باید توجه داشته باشید که اقدامات دستی می توانند خدمات مختلف Google را پوشش دهند اما اگر به نحوی یک اقدام دستی مرتبط با Google Discover دریافت کردید، رتبه‌بندی عادی شما نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

در حال حاضر بیشترین عامل گوگل پنالتی یا جریمه گوگل چیست؟

متاسفانه، هیچ داده ای در مورد سهم جریمه های مختلف در Google، وجود ندارد. اطلاعات ارائه شده در این بخش، بر اساس موضوعات مطرح شده در انجمن های برنامه نویسی و توییتر ذکر شده اند. متداول‌ترین اقدامات دستی که در حال حاضر مدیران وب‌سایت‌ها به حل آنها اهمیت می‌دهند، مربوط به تقلب در نتایج جستجوی Google است. شاید این موضوع تصادفی باشد اما مجازات های مذکور در لیست اقدامات دستی قرار دارند:

 • لینک های غیر طبیعی به سایت شما
 • لینک های غیر طبیعی از سایت شما
 • محتوای کم ارزش یا بدون ارزش

نحوه بررسی بک لینک ها برای رفع و جلوگیری از پنالتی های مرتبط با آن

لینک ها هنوز یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی هستند. بنابراین این روزها "لینک های غیر طبیعی" دلیل بسیاری از گوگل پنالتی یا جریمه گوگل می باشند. حال اگر این اعلان را در کنسول جستجوی گوگل مشاهده نمایید، به احتمال زیاد از یک ساختار خاص برای لینک های خود استفاده می کنید و از هدف آن اطلاع دارید. اما اگر یک وب‌سایت خریداری کرده‌اید یا روی وب‌سایت شخص دیگری کار می‌کنید، باید یک بررسی جامع روی لینک ها انجام دهید. در ادامه چندبخش ذکر شده است که می توانید روی آنها کار نمایید.

انکر تکست های خود را بررسی کنید

باید به انکر تکست های بی ربط یا بیش از حد بهینه شده که از وب سایت های بی کیفیت می آیند، تسلط پیدا کنید. اولین قدمی این است که وب سایت خود را در سایت های جستجوی بک لینک بررسی کرده و به گزارش انکر تکست مراجعه کنید. در بک لینک های طبیعی، اکثر لینک ها دارای انکر تکست مبتنی بر URL یا برند هستند اما اگر سایتی به شدت درگیر لینک سازی غیر واقعی باشد، معمولا تعداد زیادی انکر تکست پر از کلمات کلیدی از چندین دامنه را مشاهده خواهید کرد:

بررسی انکر تکست برای گوگل پنالتی یا جریمه گوگل

تصویر(6)

اگر گزارش انکر تکست شبیه به تصویر بالا باشد، یک نشانه بد است.

در مورد "لینک های غیر طبیعی از سایت شما"، باید انکر تکست لینک های خروجی را بررسی کنید.

بررسی انکر تکست لینک خروجی به منظور گوگل پنالتی یا جریمه گوگل

تصویر(7)

دامنه های ارجاع دهنده را بررسی کنید

گزارش دامنه های ارجاع دهنده، می تواند به شما کمک کند تا وب سایت هایی را که به صراحت برای فروش لینک ساخته شده اند را شناسایی کنید. ویژگی اصلی چنین وب سایت هایی تعداد زیاد سایت هایی است که به آنها لینک می دهند. همچنین این وب‌سایت‌ها معمولاً ترافیک کمی از Google دریافت می‌کنند، اگرچه ممکن است دامنه رتبه بالایی داشته باشد.

باید توجه داشته باشید که اعتبار دامنه پایین و ترافیک ارگانیک ضعیف، همیشه نشان دهنده کیفیت پایین وب سایت نیست. ممکن است این وب سایت جدید باشد و در طول زمان به یک وب سایت قوی تبدیل شود. اما وقتی یک وب سایت ارجاع دهنده دارای اعتبار دامنه پایین، طراحی و رابط کاربری نامناسب، محتوای با کیفیت پایین و بدون ترافیک ارگانیک باشد، بعید است که لینک های ارجاعی از آن، طبیعی تلقی شوند. همچنین می توانید صفحات ارجاع دهنده را به صورت بصری ارزیابی نمایید. وب‌سایت‌هایی که به منظور تولید لینک ایجاد می‌شوند، در بیشتر مواقع به راحتی قابل مشاهده هستند. محتوای صفحات آنها چندان معنی و مفهوم نداشته و تصاویر کاملاً آشفته خواهند بود.

نحوه حذف گوگل پنالتی یا جریمه گوگل

نحوه حذف گوگل پنالتی یا جریمه گوگل چگونه است؟

تصویر(8)

برای حذف یک گوگل پنالتی یا جریمه گوگل دستی از وب‌سایت خود، باید اقداماتی را برای رفع مشکلات مشخص‌شده در پیام(های) پنالتی های دستی گوگل سرچ کنسول انجام دهید و گزینه «Request Review» را برای آن مشکل خاص انتخاب کنید.

"لینک های غیر طبیعی به سایت شما" تنها گوگل پنالتی یا جریمه گوگل است که مربوط به خارج از وب سایت شما می شود. برای بازیابی اعتبار خود، باید از شر آن لینک ها خلاص شوید. برای انجام این کار، باید لینک ها را تا حد امکان پاکسازی کنید. صرفاً رد کردن این لینک ها با ابزار Disavow Links گوگل ممکن است کافی نباشد.

در مستندات Google، این چنین ذکر شده است:

قبل از استفاده از ابزار Disavow باید با حسن نیت تلاش کنید تا بک لینک ها را حذف کنید. همچنین مستند کردن تلاش های انجام شده در حذف آن لینک ها می تواند مفید باشد. صرفاً رد کردن همه بک لینک ها بدون تلاش برای حذف آنها، ممکن است منجر به رد درخواست شما شود.

اگر روی لینک کنترل دارید، آن را حذف کنید. سپس درخواست حذف لینک را برای مدیران وب سایت ها ارسال کنید اما به احتمال زیاد، این کار سخت خواهد بود. اغلب نیاز است بیش از یک بار تلاش کنید، زیرا قبل از یافتن فرد مناسب باید برای مخاطبین مختلفی پیام بفرستید. حتی اگر به آنها دسترسی پیدا نمایید، برخی اهمیت نمی دهند و گاهی اوقات از شما می خواهند که برای حذف لینک ها هزینه پرداخت کنید. اگر موفق به حذف لینک سایت خود از سایت موردنظر نشدید، صفحه یا دامنه لینک دهنده را Disavow یا رد کنید اما دلیل انجام این کار را طی درخواست تجدید نظر خود، توضیح دهید.

ابزار Disavow برای گوگل پنالتی یا جریمه گوگل

تصویر(9)

مطمئن شوید هر پیامی که برای رفع مشکلات ارسال می نمایید مستند می شود. این مستندات درخواست تجدید نظر شما را قانع‌کننده‌تر می‌کند. اگر گوگل پنالتی یا جریمه گوگل ناشی از محتوای ضعیف است، شواهدی از پیشرفت خود ارائه کنید. نشان دهید چه محتوایی را حذف و چه بخشی را اضافه کرده اید. فقط زمانی درخواست بررسی بدهید که مشکلات را در همه صفحات آسیب دیده برطرف کرده باشید، زیرا جریمه های دستی نمی توانند به صورت جزئی برداشته شوند.

هنگام ارسال درخواست بازنگری، ضروری است که تلاش خود را برای رسیدگی به تمام مشکلات موجود در وب سایت خود و همچنین هر نتیجه ای، انجام دهید. به یاد داشته باشید که وب سایت شما توسط انسان ها مورد بررسی مجدد قرار می گیرد و از الگوریتم های ماشینی استفاده نمی شود. محدودیتی در تعداد دفعاتی که می توانید برای بررسی مجدد درخواست دهید، وجود ندارد. اقدامات الگوریتمی، از طریق درخواست تجدید نظر قابل پیگیری نیستند. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید برطرف کردن مشکلاتی است را که احتمالا باعث کاهش رتبه وب‌سایت شما شده اند. سپس باید منتظر بمانید تا Google در حین بررسی و ایندکس مجدد سایت شما، آنها را برطرف کند.

اگر در اولین تلاش نتوانستید جریمه های خود را بردارید، این بار با دقت بیشتری روند بالا را تکرار کنید. در صورتی که نتوانستید مشکل را رفع کنید، از یک متخصص سئو کمک بگیرید که بتواند آسیب را ارزیابی و راه حل را بیابد.

نتیجه نهایی

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، به دلیل محتوای بی کیفیت و تکنیک های مبهم سئو، وب سایت ها در معرض گوگل پنالتی یا جریمه گوگل قرار می گیرند.

اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را در برابر این مشکلات مقاوم کنید، مطمئن شوید که سایت شما دستورالعمل‌های کیفیت Google را رعایت کرده، از اصول E-A-T پیروی می‌کند و دارای بک لینک های طبیعی است. جدای از آن، سایت خود را از نظر هک بررسی کنید و محتوای هک شده را در اسرع وقت حذف نمایید تا از تولید اسپم توسط سایت شما، جلوگیری شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *