نحوه استفاده از کلمات کلیدی در بک لینک ها
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

چگونه از کلمات کلیدی در بک لینک ها برای بهبود سئو استفاده نمایید

در این مقاله نحوه استفاده از کلمات کلیدی در بک لینک ها و همچنین بهینه سازی سئو خارجی (off-page seo) بررسی می شود. این موضوع کمک می کند تا لینک‌ سازی برای گوگل، به طبیعی ترین شکل ممکن انجام گیرد. با استفاده صحیح از کلمات کلیدی سئو شده در بک لینک‌ها، می‌توانید به دو هدف زیر دست پیدا کنید:

 1. ایجاد لینک‌هایی که به وب سایت کمک می‌کنند تا در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP)، برای عبارات موردنظر رتبه بالاتری داشته باشید.
 2. می‌توانید اعتبار دامنه وب سایت خود را بدون ترس از جریمه احتمالی گوگل، افزایش دهید. این جریمه اغلب به دلیل بهینه سازی بیش از حد رخ می‌دهد.

نحوه استفاده از کلمات کلیدی در بک لینک ها

1. انتخاب صفحه مقصد برای بک لینک‌ها

اولین قدم برای استفاده از کلمات کلیدی در بک لینک ها، انتخاب صفحه ای می‌باشد که قرار است برای آن بک لینک ایجاد گردد. این موضوع باعث می‌شود تا بهترین کلمات کلیدی برگزیده شوند. چنانچه بخواهید بک لینک‌ها را برای صفحه اصلی سایت ایجاد نمایید، باید دستورالعمل‌های خاصی را برای استفاده از کلمات کلیدی در بک لینک ها دنبال کنید. دنبال کردن این دستورالعمل ها بسیار ضروری می باشد تا از بهینه سازی بیش از حد برای سئو، جلوگیری شود.

چنانچه در حال ایجاد بک لینک برای یک صفحه داخلی در سایت خود هستید، در این مورد نیز موضوع اشاره شده در پاراگراف بالا صدق می‌کند. برای به دست آوردن بیشترین اعتبار سئو از بک لینک‌هایی که به صفحات داخلی اشاره می‌کنند، باید نسبت‌ خاصی را برای انکر تکست‌ها رعایت کنید. 

2. انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای استفاده در بک لینک‌ها

هر صفحه باید برای بهترین و مرتبط ترین کلمات کلیدی موجود در محتوا، بهینه شود. معمولا کاربران 3 الی 4 کلمه کلیدی را برای رتبه بندی صفحات خود در موتورهای جستجو انتخاب می‌کنند.

این استراتژی شامل یک کلمه کلیدی اصلی و دو الی سه کلمه کلیدی فرعی می‌باشد.

چنانچه از قبل کلمه کلیدی مناسب خود را انتخاب نموده اید، می‌توانید به مرحله بعدی بروید و از کلمات کلیدی در بک لینک های سایت خود استفاده نمایید. با این حال، چنانچه اطمینان ندارید که چه کلماتی را انتخاب کنید، می‌توانید به سرچ کنسول گوگل خود مراجعه نمایید.

با استفاده از سرچ کنسول گوگل می توانید بررسی نمایید که صفحه موردنظر برای کدام کلمات‌کلیدی رتبه بندی شده و تصمیم بهتری اتخاذ کنید.

با دنبال کردن دستورالعمل‌های زیر، می‌توانید رتبه‌بندی کلمات کلیدی برای صفحات سایت خود را مشاهده نمایید:

 • وارد سرچ کنسول گوگل خود شوید.
 • روی "Search result" که در منوی سمت چپ قرار دارد، کلیک نمایید.
 • ابتدا از بخش "Date" بازه زمانی را روی "Last 3 months" تنظیم کنید. سپس روی دکمه "New" کلیک کرده تا یک فیلتر جدید ایجاد نمایید.
 • در پنجره جدید، "Page" را انتخاب کنید.

مشاهده رتبه بندی صفحات برای کلمات کلیدی در بک لینک ها

تصویر(1)

 • URL موردنظر خود را برای یافتن بهترین کلمات کلیدی، در این بخش وارد نمایید. فیلد کشویی را روی حالت "URLs Containing" باقی بگذارید.

اضافه نمودن URL برای استفاده از کلمات کلیدی در بک لینک ها

تصویر(2)

 • سپس روی "Apply" کلیک نمایید.
 • صفحه را به پایین اسکرول نموده و روی ستون "QUERIES" کلیک نمایید. در این بخش می‌توانید تمامی عباراتی که برای یافتن این صفحه در گوگل جستجو شده را مشاهده کنید.

مشاهده صفحات رتبه بندی شده برای کلمات کلیدی در بک لینک ها در سرچ کنسول

تصویر(3)

 • روی عنوان ستون "Impressions" کلیک نمایید تا عبارات بر اساس بیشترین تعداد جستجو، مرتب شوند. اکنون می‌توانید کلماتی که بیشترین تاثیر را در نتایج داشته اند، مشاهده کنید.

مرتب نمودن صفحات براساس بیشترین میزان جست و جو برای استفاده در کلمات کلیدی در بک لینک ها

تصویر(4)

 • 3 الی 4 مورد از برترین کلمات کلیدی که بیشترین ارتباط را با صفحه موردنظر دارند، انتخاب نموده و در بک لینک‌ها استفاده نمایید.

3. نسبت مناسبی را برای انکر تکست ها در نظر بگیرید

پس از تهیه و مشخص نمودن کلمات کلیدی در بک لینک ها، باید نسبت مناسب انکر‌تکست را تنظیم نمایید تا از بهینه‌سازی بیش از حد جلوگیری شود.

چنانچه در هر بک لینکی فقط از کلمات‌کلیدی مشابه استفاده نمایید، به احتمال فراوان با جریمه بهینه‌سازی بیش از حد گوگل، روبرو خواهید شد. حتی ممکن است یک اقدام دستی از جانب تیم اسپم گوگل دریافت نمایید.

جهت ایمن نگه داشتن وب سایت خود، سه دسته اصلی برای انکر تکست بک لینک‌ها در نظر گرفته شده است که باید از آنها اطلاع داشته باشید:

 • مطابقت کامل انکر تکست: لینک‌هایی هستند که با یکی از کلمات کلیدی مدنظرتان، کاملا مطابقت دارند. به عنوان مثال، "بهترین ابزار سئو".
 • کلمات کلیدی ترکیب شده در انکر تکست: لینک‌هایی می‌باشند که در انکر تکست، یکی از کلمات کلیدی موردنظر را شامل می شوند اما کلمات دیگری نیز در آنها وجود دارند. به عنوان مثال، "بررسی بهترین ابزار سئو" 
 • انکر تکست تصادفی، بر اساس برند و URL: لینک‌هایی هستند که هیچ اشاره‌ای به کلمات کلیدی موردنظر نداشته و صرفا شامل نام برند، یک عبارت تصادفی یا یک URL مرتبط با صفحه هدف می‌باشند. به عنوان مثال می‌توان به "در مورد سئو"، " وب سایت سئو شده" و "https://example.com" اشاره نمود.

بر اساس توصیه‌ کارشناسان سئو و شرکت‌‌های برتر لینک‌ سازی، استراتژی‌های متفاوتی برای نسبت مناسب انکر تکست وجود دارد. این موضوع باید براساس صفحه اصلی یا صفحه داخلی که بک لینک برای آن ایجاد می‌ گردد، دنبال شود.

نسبت بک لینک کلمه کلیدی صفحه اصلی

تعداد بک لینک صفحه اصلی باید تقریبا به صورت زیر باشد:

 • 80 الی 95 درصد انکر تکست بر اساس برند، تصادفی و URL باشد.
 • تا 10 درصد کلمات کلیدی در انکر تکست ترکیب شوند.
 • تا 5 درصد کاملا با انکر تکست مطابقت داشته باشد.

نسبت بک لینک کلمه کلیدی صفحات داخلی

برای صفحات داخلی، تعداد بک لینک تقریبا باید به صورت زیر باشد:

 • 35 الی 45 درصد انکر تکست بر اساس برند، تصادفی و URL باشد.
 • 50 الی 60 درصد کلمات کلیدی  در انکر تکست ترکیب شوند.
 • تا 10 درصد کاملا با انکر تکست مطابقت داشته باشد..

4. ایجاد بک لینک‌های بهینه با استفاده از انکر تکست

با اطلاع از نسبت مناسب  انکر تکست برای صفحه اصلی و صفحات داخلی، می‌توانید به گام بعدی مراجعه و بک لینک‌های جدید ایجاد نمایید.

5. کلمات کلیدی مورد استفاده در بک لینک‌ها را ردیابی کنید

در حین ساخت بک لینک، بسیار مهم است که کلمات کلیدی موردنظر و نحوه استفاده از آنها در وب سایت‌های دیگر را بررسی کنید. از این طریق می‌توانید اطمینان حاصل نمایید که نسبت‌های انکر تکست به درستی رعایت شده و از جریمه گوگل برای بهینه‌سازی بیش از حد، در امان هستید. ساده ترین راه برای بررسی پیشرفت خود در استفاده از کلمات کلیدی در بک لینک ها، یادداشت کردن تعداد ورودی سایت، قبل و بعد از ایجاد بک لینک ها می باشد.

6. نسبت انکر تکست بک لینک خود را تنظیم کنید

در حین انجام یک کمپین لینک‌سازی در مقیاس بزرگ، احتمالا متوجه می‌شوید که نسبت استفاده از کلمات‌کلیدی در انکر‌تکست بک لینک‌ها، به سرعت تغییر می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است یک هفته نسبت انکر تکست با انطباق کامل، برای صفحه اصلی  5 درصد و هفته بعد، بالای 10 درصد باشد. با ایجاد بک لینک‌های جدید، این درصدها می‌توانند خارج از کنترل شما، در نوسان باشند.

بنابراین، بسیار خوب است که همواره مراقب نحوه استفاده از کلمات کلیدی در بک لینک ها باشید. کمپین‌های تبلیغاتی خود را برای تبلیغ سایر انکر تکست ها تنظیم نمایید تا بتوانید بک لینک های وب سایت خود را طبیعی نگه دارید.

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید، با توجه به صفحه ای که در حال ایجاد بک لینک برای آن هستید، باید به نسبت‌های انکر تکست پایبند باشید. همچنین با بهینه‌سازی بک‌لینک‌ها به کمک این دستورالعمل‌ها، می‌توانید اطمینان حاصل نمایید که از کلمات کلیدی در بک لینک ها، به موثرترین شکل ممکن استفاده کرده اید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *