انواع هوش مصنوعی (AI)
مقاله

هر آنچه باید در مورد هوش مصنوعی (AI) بدانید

هوش مصنوعی (AI) به شبیه‌سازی هوش انسانی در ماشین‌ها اشاره دارد. این ماشین‌ها طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که مانند انسان‌ها فکر کرده و اعمال آنها را تقلید کنند. همچنین این اصطلاح برای هر ماشینی که ویژگی‌های مرتبط با ذهن انسان مانند یادگیری و حل مسئله را دارد نیز به کار گرفته می‌شود.

ویژگی ایده آل هوش مصنوعی (AI)، توانایی آن در عملکرد منطقی و انجام اقداماتی است که بیشترین شانس را برای دستیابی به یک هدف خاص دارند. یکی از زیرمجموعه‌‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشین (ML) است که به مفهوم زیر اشاره دارد:

"نرم‌افزارهای کامپیوتری که می‌توانند به طور خودکار بیاموزند و بدون کمک انسان، با داده‌های جدید سازگار شوند."

تکنیک‌های یادگیری عمیق، این یادگیری خودکار را از طریق جذب مقادیر زیادی از داده‌های ساختار نیافته مانند متن، تصاویر یا ویدیو امکان‌پذیر می‌سازد.

کاربرد هوش مصنوعی (AI) در زندگی امروزی هر روز بیشتر می شود.

تصویر(1)

نکات کلیدی مقاله:

  • هوش مصنوعی (AI) به شبیه سازی هوش انسانی در ماشین‌ها اشاره دارد.
  • اهداف هوش مصنوعی (AI) شامل یادگیری، استدلال و ادراک از طریق کامپیوتر است.
  • هوش مصنوعی امروزه در صنایع مختلف از جمله سرمایه‌گذاری و مراقبت‌های بهداشتی، استفاده می‌شود.
  • هوش مصنوعی ضعیف، معمولاً ساده و تک کاره است، در حالی که یک هوش مصنوعی قدرتمند، وظایف پیچیده‌تر و شبیه به انسان را انجام می‌دهد.
  • برخی از منتقدان هراس دارند که استفاده گسترده از هوش مصنوعی پیشرفته، تأثیر منفی روی جامعه داشته باشد.

آشنایی با هوش مصنوعی (AI)

اکثر افراد هنگامی که اصطلاح هوش مصنوعی را می‌شنوند، اولین موردی که معمولاً به آن فکر می‌کنند، ربات‌ها هستند. دلیل آن نیز فیلم‌ها و رمان‌هایی است که داستان‌هایی درباره ماشین‌های شبیه به انسان‌، نمایش می‌دهند.

هوش مصنوعی (AI) بر این اصل استوار است که هوش انسانی را می‌توان به گونه‌ای تعریف نمود تا یک ماشین بتواند به راحتی از آن تقلید کند. سپس وظایف را از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین آنها انجام دهد. اهداف هوش مصنوعی شامل تقلید از فعالیت‌های شناخته شده انسان نیز می‌شود.

محققان و توسعه‌دهندگان، در تقلید از فعالیت‌هایی مانند یادگیری، استدلال و ادراک، تا حدی که بتوان آنها را به طور مشخص تعریف کرد، گام‌های شگفت‌انگیزی برداشته‌اند. برخی باور دارند که مبتکران ممکن است به زودی قادر به توسعه سیستم‌هایی باشند که فراتر از ظرفیت انسان برای یادگیری یا استدلال هر موضوعی باشد.

با پیشرفت فناوری، معیارهای قبلی هوش مصنوعی، قدیمی می‌شوند. برای مثال، ماشین‌هایی که توابع اولیه را محاسبه می‌کنند یا کاراکترهای متن را از طریق لنز تشخیص می‌دهند، دیگر به عنوان هوش مصنوعی شناخته نمی‌شوند. زیرا این قابلیت‌ها در حال حاضر به عنوان یک عملکرد عادی در کامپیوترها تلقی می‌گردند.

هوش مصنوعی (AI) به طور مداوم در حال تکامل است تا برای صنایع مختلف مفید باشد. ماشین‌ها با استفاده از یک رویکرد مبتنی بر ریاضیات، علوم کامپیوتر، زبان‌شناسی، روان‌شناسی و غیره تنظیم می‌شوند.

نکته: الگوریتم‌ها اغلب نقش بسیار مهمی در ساختار هوش مصنوعی ایفا می‌کنند. الگوریتم‌های ابتدائی، در اپلیکیشن‌های ساده استفاده می‌شوند، در حالی که الگوریتم‌های پیچیده‌تر به شکل‌دهی هوش مصنوعی قدرتمند، کمک خواهند کرد.

هوش مصنوعی (AI) و انواع آن 

تصویر(2)

کاربردهای هوش مصنوعی (AI)

کاربردهای هوش مصنوعی (AI)، بی شمار است. این فناوری را می‌توان در بسیاری از بخش‌ها و صنایع مختلف، به کار برد. هوش مصنوعی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی برای تعیین دوز داروها، انجام درمان‌های مختلف متناسب با بیماران خاص و همچنین کمک به روش‌های مختلف جراحی در اتاق عمل، آزمایش و استفاده می‌شود.

از نمونه‌های دیگر ماشین‌های دارای هوش مصنوعی، می‌توان به رایانه‌هایی که شطرنج بازی می‌کنند و ماشین‌های خودران، اشاره کرد. هر یک از این ماشین‌ها باید عواقب هر اقدامی که انجام می‌دهند را بسنجند. زیرا هر کنش، بر نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد. در شطرنج، نتیجه نهایی برنده شدن است. برای خودروهای خودران، سیستم کامپیوتری باید با پردازش تمام داده‌های خارجی، به گونه ای عمل کند که از برخورد جلوگیری شود.

هوش مصنوعی (AI) در صنعت اقتصاد نیز کاربرد دارد. در این صنعت از آن برای شناسایی و مشخص کردن فعالیت‌های بانکی و مالی مانند استفاده غیرعادی از کارت اعتباری و سپرده‌های بزرگ استفاده می‌شود. همه این موارد به جلوگیری از کلاهبرداری کمک می‌کنند. اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی نیز جهت کمک به ساده سازی تجارت استفاده می‌شوند. این امر با تسهیل برآورد عرضه، تقاضا و قیمت گذاری اوراق بهادار انجام می‌گردد.

انواع هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی (AI) را می‌توان به دو دسته ضعیف و قدرتمند تقسیم کرد. سیستم هوش مصنوعی ضعیف، برای انجام یک کار خاص طراحی شده است. این سیستم‌ها شامل بازی‌های ویدیویی مانند شطرنج و دستیاران شخصی همچون الکسای آمازون و سیری اپل می‌شوند.

سیستم‌های قدرتمند هوش مصنوعی (AI)، فعالیت‌هایی مشابه انسان انجام می‌دهند و معمولاً پیچیده‌تر هستند. آنها طوری برنامه‌ریزی شده‌اند تا موقعیت‌هایی را مدیریت کنند که ممکن است نیاز به حل مشکل بدون مداخله انسان باشد. این نوع سیستم‌ها را می‌توان در مواردی مانند اتومبیل‌های خودران یا اتاق‌های عمل بیمارستان یافت.

هوش مصنوعی (AI) و تاثیر آن بر زندگی بشر بسیار شگرف خواهد بود.

تصویر(3)

ملاحظات خاص

هوش مصنوعی از ابتدای پیدایش خود، مورد توجه دانشمندان و عموم مردم قرار گرفته است. یکی از موضوعات رایج در هوش مصنوعی، توسعه ماشین‌ها تا حدی می‌باشد که انسان‌ها قادر به کنترل آن نبوده و بتوانند خود را مجددا طراحی نمایند.

همچنین ماشین‌ها می‌توانند به حریم خصوصی افراد نفوذ کنند و به سلاح مجهز شوند. موضوع دیگر، اصول اخلاقی هوش مصنوعی است. باید مشخص شود که آیا سیستم‌های هوشمند نیز مانند ربات‌ها باید از حقوقی برابر با انسان‌ها برخوردار باشند یا خیر.

خودروهای خودران، نسبتاً بحث‌برانگیز بوده‌اند. زیرا این خودروها به نحوی طراحی می‌شوند که کمترین خطر و تلفات ممکن را داشته باشند. اگر سناریوی برخورد با یک شخص یا شی مطرح گردد، این خودروها محاسباتی را انجام می‌دهند که کمترین خسارت را به همراه داشته باشد.

یکی دیگر از مسائل بحث برانگیز در رابطه با هوش مصنوعی (AI)، میزان تاثیر آن بر اشتغال انسان است. بسیاری از صنایع در پی خودکارسازی وظایف به کمک استفاده از ماشین‌آلات هوشمند هستند و این نگرانی وجود دارد که افراد از کار بیرون رانده شوند. خودروهای خودران نیز ممکن است نیاز به تاکسی و اپلیکیشن‌های اشتراک خودرو را از بین ببرند.

4 نوع هوش مصنوعی (AI) کدامند؟

هوش مصنوعی را می‌توان در یکی از چهار نوع  زیر طبقه‌بندی کرد:

  • هوش مصنوعی واکنشی از الگوریتم هایی برای بهینه سازی خروجی‌ها بر اساس مجموعه‌ای از ورودی‌ها استفاده می‌کند. به عنوان مثال، بازی شطرنج نوعی سیستم واکنشی است که بهترین استراتژی را برای برنده شدن در بازی انتخاب می‌نماید. هوش مصنوعی واکنشی، نسبتاً ثابت است و قادر به یادگیری یا سازگاری با موقعیت‌های جدید نیست. بنابراین با ورودی‌های یکسان، خروجی مشابه تولید می‌کند.
  • هوش مصنوعی با حافظه محدود می‌تواند با تجربیات گذشته سازگار شود یا بر اساس مشاهدات یا داده‌های جدید، خود را بروز کند. میزان این بروزرسانی محدود بوده و حافظه نسبتا کمی دارد. برای مثال، وسایل نقلیه خودران می‌توانند جاده را شناسایی کنند و با موقعیت‌های جدید سازگار شوند یا حتی از تجربیات گذشته بیاموزند.
  • هوش مصنوعی تئوری ذهن (Theory-of-mind) کاملاً انطباق‌پذیر بوده و توانایی گسترده‌ای در یادگیری و حفظ تجربیات گذشته دارد. این نوع از هوش مصنوعی (AI) شامل ربات‌های چت پیشرفته‌ای می‌شوند که می‌توانند آزمون تورینگ را با موفقیت پشت سر بگذارند. این آزمون برای سنجش توانایی یک ماشین جهت نمایش رفتار هوشمندانه‌ای معادل یا مشابه یک انسان می‌باشد. اگرچه این هوش مصنوعی پیشرفته و جذاب است اما خودآگاه نیست.
  • هوش مصنوعی خودآگاه. همانطور که از نام آن مشخص است، هوشیار بوده و از وجود خود آگاه می‌باشد. هنوز در حیطه داستان‌های علمی تخیلی، برخی از کارشناسان معتقدند که هوش مصنوعی هرگز آگاه یا "زنده" نخواهد شد.

هوش مصنوعی خود آگاه از بین انواع هوش مصنوعی (AI) هوشیار بوده و خود از وجود خود آگاه است.

تصویر(4)

امروزه چگونه از هوش مصنوعی (AI) استفاده می‌شود؟

امروزه هوش مصنوعی (AI) به طور گسترده در طیف وسیعی از اپلیکیشن‌ها با سطوح مختلف پیچیدگی، استفاده می‌شود. الگوریتم‌هایی که محصولات مورد‌علاقه احتمالی شما را پیشنهاد می‌کنند، از ویژگی‌های محبوب هوش مصنوعی هستند، مانند چت‌بات‌های تعبیه شده در وب‌سایت‌ها که به شکل سخنگوهای هوشمند نیز ظاهر می‌شوند. هوش مصنوعی برای پیش‌بینی آب و هوا و مسائل اقتصادی، ساده‌سازی فرآیندهای تولید و کاهش فعالیت‌های اضافی تکراری و مشخص (مانند حسابداری مالیاتی) استفاده می‌گردد. هوش مصنوعی برای انجام بازی‌ها، کنترل وسایل نقلیه خودران، پردازش زبان و … نیز کاربرد دارد.

چگونه از هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود؟

در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، هوش مصنوعی (AI) جهت کمک به تشخیص استفاده می‌شود. هوش مصنوعی در شناسایی ناهنجاری‌های کوچک در اسکن‌ها، بسیار خوب عمل کرده و می‌تواند بیماری را با توجه به علائم و موارد حیاتی بیمار، بهتر تشخیص دهد. همچنین هوش مصنوعی برای طبقه‌بندی بیماران، پیگیری سوابق پزشکی و رسیدگی به بیمه، به کار گرفته می‌شود. تصور می‌شود که نوآوری‌های آینده شامل جراحی رباتیک با کمک هوش مصنوعی، پرستاران یا پزشکان مجازی و معاینه بالینی مشترک باشد.

جمع بندی:

هوش مصنوعی (AI) این امکان را برای ماشین‌ها فراهم می‌کند که کارهایی شبیه انسان انجام دهند. بیشتر نمونه‌های هوش مصنوعی از کامپیوترهایی که شطرنج‌بازی می‌کنند تا ماشین‌های خودران، شدیدا به یادگیری عمیق و پردازش زبان طبیعی متکی هستند. با استفاده از این فناوری‌ها، می‌توان از طریق پردازش مقادیر زیادی داده و تشخیص الگوهای موجود در آنها، کامپیوترها را برای انجام وظایف خاص آموزش داد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *