ویژگی های UX Writing یا متون تجربه کاربری
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

هر آنچه که باید از UX Writing یا متون تجربه کاربری بدانید

نویسندگان UX، به عنوان کپی رایترهای (اشخاصی که متون را برای پلتفرم‌های مختلف از جمله صفحات وب آماده می کنند) آینده شناخته می‌شوند اما دلیل آن چیست؟ UX Writing یا متون تجربه کاربری دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟ چه زمانی به مهارت‌های آنها نیاز است؟ در مقاله جاری، به این پرسش ها پاسخ داده می‌شود.

فرآیند UX Writing یا متون تجربه کاربری ویژگی ها و قابلیت های متنوعی دارد.

تصویر(1)

اصطلاح UX Writing یا متون تجربه کاربری به چه معنا است؟

"UX" مخفف "user experience" به معنی "تجربه کاربری" است و به تجربه ای اشاره دارد که کاربران از تعامل با یک محصول دیجیتال کسب می‌کنند. UX Writing در مورد ایجاد متونی است که برای کاربران واضح، خوانا و موثر باشد.

ساختار بصری و تصاویر جذاب، اجزای اصلی یک تجربه کاربری مناسب را تشکیل می‌دهند. وقتی صحبت از طراحی به میان می‌آید، اولین تصور شما ممکن است هنر یا مد باشد. در واقع متن ها نیز نوعی طراحی هستند. به همین دلیل است که نویسندگان UX، علاوه بر مهارت‌های فنی نوشتاری مناسب، پیشینه بازاریابی نیز دارند. آنها می‌دانند چگونه یک متن را خوب جلوه دهند.

در چه مکان هایی به UX Writing یا متون تجربه کاربری نیاز است؟

هر بخشی که کاربران با یک محصول یا رابط کاربری در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها تعامل داشته باشند یا بخواهید مردم را تشویق کنید تا کار خاصی مانند جستجو، اسکرول، کلیک یا خرید انجام دهند، به UX Writing یا متون تجربه کاربری نیاز خواهند داشت.

هنگامی که از یک فروشگاه آنلاین بازدید می‌کنید، باید بلافاصله مشخص شود که اطلاعات محصول یا سبد خرید را از کدام قسمت می‌توان مشاهده کرد. همه اینها بخشی از تجربه کاربر محسوب می‌شوند که باید تا حد امکان خوشایند باشند و به کاربران کمک کنند تا به سرعت خرید خود را به پایان برسانند. طراحی UX می‌تواند نرخ تبدیل (conversion) را تا 400 درصد افزایش دهد. UX Writing یا متون تجربه کاربری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا امروزه اکثر محصولات دیجیتال هستند و این روند در حال افزایش می‌باشد.

وقتی نوبت به نوشتن متون UX می‌رسد، متن آن کلیدی و مهم می‌باشد. نویسنده باید محیطی که متن در آن استفاده خواهد شد را به صورت کامل بشناسد. به همین دلیل است که آنها اغلب مستقیماً در محیط اصلی مانند ابزار طراحی اپلیکیشن یا سیستم مدیریت محتوای وب سایت (CMS) ایجاد می‌شوند. متون، مخصوصا در زمان ترجمه، به UX وابسته هستند، زیرا طول متن در زبان های مختلف، می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

UX Writing یا متون تجربه کاربری با CMS چه ارتباطی دارد؟

تصویر(2)

چه موردی متون UX را از متون بازاریابی کلاسیک متمایز می‌کند؟

متون UX تمامی انواع محتوای بازاریابی را پوشش نمی‌دهند و تنها محتوایی که در خود محصول، یعنی در وب سایت یا اپلیکیشن ظاهر می گردد را شامل می شود. برخلاف متون استاندارد بازاریابی، یکی از اهداف اصلی UX Writing یا متون تجربه کاربری، سهولت پیمایش می‌باشد. تمامی بخش‌های متن مستقل نیستند اما باید در یک توالی منطقی، کنار یکدیگر قرار گیرند و صفحات یا ویژگی‌های مختلف را به هم لینک دهند. UX writing هم متون متحرک و هم "میکروکپی" را پوشش می‌دهد. میکروکپی به متون درج شده روی دکمه‌ها، فراخوان‌ به اقدام (CTA)، فرم‌ها و سایر برچسب‌ها، گفته می‌شود. متون UX صرفا جهت بازاریابی محصول نیستند، بلکه قصد ایجاد یک تجربه مثبت دارند. بنابراین متن ها باید چیدمانی منظم داشته باشند.

UX Writing یا متون تجربه کاربری چگونه کار می‌کنند؟

این مورد بسیار مهم است که لحن متن برای مخاطب هدف مناسب باشد. به عنوان مثال، متن به کار رفته در یک اپلیکیشن بازی، احتمالاً کاربران جوان‌تر را هدف قرار می‌دهد. با این حال، پنج نکته زیر راهنمای خوبی برای ایجاد متون کاربر پسندتر هستند:

  • به اصل مطلب بپردازید: از جملاتی با حداکثر طول 10 تا 13 کلمه استفاده نمایید و بعد از حداکثر پنج خط، یک پاراگراف جدید را شروع کنید.
  • عناوین را دوست داشتنی بنویسید: وقتی افراد آنلاین هستند، تمایل دارند به جای خواندن جزئیات یک متن طولانی، عنوان مطالب را مرور کنند.
  • مستقیما به کاربران آدرس دهید: "شما می‌توانید XYZ را در اینجا مشاهده کنید" معمولاً به "XYZ را می‌توان در اینجا مشاهده کرد" ترجیح داده می‌شود.
  • CTA های رنگارنگ را انتخاب کنید: متمایز کردن دکمه‌ها و فراخوان‌ها با رنگ‌های متفاوت، می‌تواند بسیار مؤثر باشد. با توجه به فرهنگ کاربر هدف، رنگ هایی که انتخاب می‌کنید می‌تواند به صورت متفاوت انتخاب شود.
  • اعداد را به صورت حروف ننویسید: ارقام را به عدد بنویسید و از نوشتن آنها به صورت حروف خودداری نمایید. در این حالت، سریعتر خوانده می‌شوند و کاربران راحت‌تر آنها را به خاطر می‌آورند.

کلام آخر

UX Writing یا متون تجربه کاربری یکی از قدرتمندترین ابزارها در عصری است که اکثر فرآیندها خودکار و ساده به نظر می‌رسند. تا حد امکان متون را صریح، مختصر، فریبنده و دوستانه بنویسید. به این ترتیب، می توانید نکاتی که برای کاربران مفید است را به راحتی تشخیص دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *