.NET Framework یا .NET Core ؟
مقاله

.NET Framework یا .NET Core ؟

طبق گزارش ارائه شده از Google trends، استفاده از .Net Core در جهان در حال افزایش می باشد. علاوه بر Google، در یک کنفرانس ویدئویی زنده مایکروسافت تایید کرد که .Net Core آینده ای برای سیستم .Net است که شامل runtime, JIT AOT, GC, BCL , C#, VB.NET, F#, ASP.NET, Entity Framework, ML.NET, WinForms, WPF و Xamarin می باشد. 

تصویر (1)

آیا .Net Framework با .Net core متفاوت است؟ آیا نیاز به مهاجرت از .Net Framework به .Net core می باشد؟

در این مقاله در مورد هر دو سیستم ذکر شده توضیحاتی ارائه می شود تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بررسی اجمالی .Net

.NET یک بستر توسعه نرم افزار است که برای ساختن انواع مختلف برنامه ها توسط مایکروسافت ایجاد شده است. پلتفرم .NET ابزارها و كتابخانه هایی را ارائه می دهد كه به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه ها و خدمات را آسان تر، سریعتر و راحت تر توسعه دهند.

برای توسعه نرم افزارهای سمت سرور، .Net به  دو روش پیاده سازی شده است:

1- .Net Framework

2- .Net Core

هردو سیستم موارد مشابهی دارند و به برنامه نویسان اجازه می دهند تا کدها را به اشتراک بگذارند اما با این وجود در برخی مواقع حتی با انتخاب صحیح، باعث سردرگمی برنامه نویسان می شود.

.NET Framework

مایکروسافت در اواخر دهه 1990، توسعه .Net Framework را آغاز کرد. در اواخر سال 2000، اولین نسخه بتا از .Net 1.0 منتشر شد. از آن زمان نسخه های جدیدتری منتشر گردید که علاوه بر حفظ ویژگی های قبلی، ویژگی های جدیدی نیز به آن افزوده شد. این سیستم برای اجرا نیاز به یک محیط runtime برای برنامه های ویندوزی و وب سرویس ها دارد. .Net Framework تنها از وب سایت ها و سرویس های تحت سیستم عامل ویندوز پشتیبانی می کند.

.Net Framework شامل دو مولفه اصلی می باشد:

The common language runtime  یا CLR
یک موتور اجرایی است که فریم ورک را در خود اجرا و نرم افزارهایی که تحت .Net نوشته شده است را مدیریت می کند.

The extensive class library
یک کتابخانه است که شامل تمامی داده ها و کلاس ها می باشد. هدف .Net Framework ایجاد محیطی آسان برای استفاده شی گرا است که می تواند توسط چندین زبان پشتیبانی شود و توسعه را آسان تر کند. اما به دلیل open source نبودن، کاربران به سیستم های دیگر مهاجرت می کردند. به همین دلیل مایکروسافت به جهت جا نماندن از رقابت، سیستم .Net Core را منتشر کرد.

.NET Core

Net Core یک سیستم open source است که برای ساخت برنامه های کاربردی برای همه سیستم عامل ها از جمله Windows Mac و Linux استفاده می شود. برای نوشتن برنامه ها و کتابخانه ها برای .NET Core می توان از C # ، Visual Basic و F # استفاده کرد.

اولین نسخه اصلی هسته .NET Core بر روی کارایی بالا و سرویس های وب متمرکز بود. با اعلام نسخه 2.0 ، چندین API برای سهولت در انتقال برنامه های وب به .NET Core اضافه شد.

تفاوت های .Net Core با .Net Framework

تصویر (2)

انتخاب اینکه توسعه نرم افزار بر پایه  .NET Core باشد یا .Net Framework بستگی به نوع برنامه، الزامات و بودجه شما دارد. با این حال، عواملی وجود دارند که باید برای پروژه ها در نظر گرفته شوند.

1- .Net Framework تنها بر روی سیستم عامل ویندوز پیاده سازی می شود اما .NET Core بر روی سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و حتی مک قابل پیاده سازی است.

2- .Net Framework تحت یک لیسانس مجاز و اختصاصی منتشر می شود اما .NET Core کاملا open source بوده و توسعه دهندگان سازمانی و شخصی می توانند بدون پرداخت هزینه برنامه هایی با هسته .NET Core ایجاد کنند.

3- برنامه های .Net Framework حتما باید در بستر یک سرور متصل به اینترنت اجرا شوند اما برنامه های .NET Core در بستر ابر هم قابل اجرا هستند.

4- از نظر مقیاس پذیری، عملکرد و سرعت .NET Core از .Net Framework موثرتر است چراکه توسعه دهندگان بدون استفاده از سخت افزارهای اضافی کارایی نرم افزار را بهبود می بخشند.

5- ویژگی recompilation در .NET Core بطور مستقیم کدهای نرم افزار شما را بهینه می کند که در نتیجه باعث افزایش عملکرد نرم افزار خواهد شد.

6- .NET Framework از کتابخانه قوی تری بهره می برد که این کتابخانه می تواند در خواندن و نوشتن پرونده ها، ارائه محیط گرافیکی و ارتباط با دیتابیس بسیار موثر عمل می کند. اما از طرف دیگر در .NET Core قابلیت CoreCLR وجود دارد که این امکان را به توسعه دهندگان می دهد تنها کتابخانه های مورد نیاز را انتخاب و کتابخانه های اضافی را حذف کنند .

برای توسعه نرم افزار از کدام مورد استفاده کنید؟

با توجه به توضیحات ارائه شده و مقایسه این دو سیستم، واضح است که .NET Core نسبت به .NET Framework برتری دارد اما در زیر بررسی می شود که چه زمانی بهتر است از .NET Framework و چه زمانی از .NET Core استفاده شود:

زمانی .NET Framework را انتخاب کنید که:

1- زمان زیادی برای یادگیری فناوری جدید ندارید.

2-  برنامه ها در .NET Framework نوشته شده اند و شما تنها باید آن را بهبود ببخشید.

3- شما می خواهید از ویژگی هایی استفاده کنید که در سیستم .NET Core موجود نیستند.

4- می خواهید برنامه های تحت ویندوز با استفاده از WPF ایجاد کنید.

5- نمیخواهید با تغییرات و آپدیت های جدید درگیر شوید.

زمانی .NET Core را انتخاب کنید که:

1- نیاز به توسعه و به روز بودن نرم افزار دارید.

2- می خواهید فناوری های جدید را یاد بگیرید.

3- میخواهید برنامه خود را در سیستم عامل لینوکس و یا مک اجرا کنید.

4- زمان و ظرفیت لازم برای یادگیری فناوری های جدید را داشته باشید.

در نهایت کدام یک برای سازمان شما مناسب است؟

.NET Core بهترین انتخاب برای توسعه برنامه های جدید، مقیاس پذیر و آپدیت شده می باشد. .NET Core توسعه را آسان تر و سودآور تر می کند. از طرف دیگر برنامه های .NET Framework همیشه ایمن می باشند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *