نکاتی برای عناوین صفحات چند زبانه
مقاله

الگوریتم جدید گوگل برای عناوین صفحات چند زبانه

گوگل به طور مداوم الگوریتم های جستجوی خود را بروزرسانی می‌کند تا بهترین و سریع ترین پاسخ ها را به جستجوکنندگان ارائه دهد. این تغییرات ممکن است برای وبمسترها نا امید کننده باشند. زیرا آنها به صورت مداوم جهت بهبود رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل تلاش می‌کنند و تغییرات جدید می‌تواند مشکل ساز باشد. به طور کلی، بروزرسانی الگوریتم‌های گوگل در جهت بهبود تجربه کاربری انجام می‌شود.

گوگل بروزرسانی جدیدی را ارائه کرده که ممکن است روی سایت های وردپرسی چند زبانه تاثیر گذار باشد. در الگوریتم جدید، گوگل نحوه مدیریت عناوین صفحات چند زبانه و ترجمه شده را تغییر داده است. اگر عنوان صفحه شما به زبان یا گرامری متفاوت از محتوای اصلی صفحه نوشته شده باشد، گوگل آن را در نتایج جستجو تغییر خواهد داد. گوگل عناوینی را انتخاب می‌کند که مشابه زبان و گرامر محتوا است. بر این اساس، عنوان یک محتوا باید با زبان یا گرامر محتوای اصلی آن مطابقت داشته باشد.

عناوین صفحات چند زبانه و تاثیر آن بر سئو 

تصویر(1)

در ادامه دو نمونه بیان شده است. 

1. عنوان صفحه دو زبانه به صورت فارسی - انگلیسی را در نظر بگیرید:

"How to install WordPress – آموزش نصب وردپرس"

گوگل ابتدا تشخیص می‌دهد که کدام زبان بیشتر در صفحه استفاده شده است. سپس عنوان صفحه را کوتاه می‌کند تا فقط زبان موردنظر را شامل شود. برای مثال، اگر محتوای صفحه به زبان فارسی نوشته شده باشد، نتیجه جستجو به صورت زیر کوتاه خواهد شد:

"آموزش نصب وردپرس"

2. اگر متن مانند مثال زیر، ترجمه شده باشد:

"Amozesh Nasb WordPress"

گوگل ابتدا گرامر به کار رفته در صفحه را تشخیص می‌دهد و از همان گرامر جهت ترجمه و نمایش در نتایج جستجو استفاده می‌کند. در این مثال، اگر وب سایت با حروف فارسی نوشته شده باشد، عنوان نتایج جستجو به صورت زیر خواهد بود:

"آموزش نصب وردپرس"

گوگل توصیه می‌کند که عنوان را طبق زبان و گرامر محتوای اصلی صفحه، انتخاب نمایید.

بروزرسانی عناوین صفحات چند زبانه، چه تاثیری روی وبمسترها خواهد داشت؟

عناوین صفحات چند زبانه، معروف به تگ های عنوان، برای سئو بسیار مهم هستند. هنگامی که عنوان صفحه را می‌نویسید، در واقع یک توصیف کوتاه ایجاد می‌کنید تا کاربران و گوگل موضوع صفحه شما را درک کنند.

این عنوان در بخش های مختلفی نمایش داده می‌شود. در وهله اول، به صورت تگ هایی در تب مرورگر درج خواهد شد. سپس زمانی که افراد محتوای شما را داخل شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند در لینک‌ها نمایش داده می‌شوند. در نهایت، تگ عنوان معمولاً به صورت لینک در نتایج جستجو مشاهده خواهد شد. به همین دلیل، عنوان صفحه باید دارای اطلاعاتی مرتبط و جذاب باشد تا بازدیدکنندگان روی آن کلیک کنند.

در بروزرسانی جدید، گوگل لزوما از عنوانی که برای صفحه خود انتخاب کرده اید، در نتایج جستجو استفاده نمی‌کند. اگر گوگل تشخیص دهد که تگ عنوان نوشته شده، تجربه کاربری خوبی را برای جستجوکننده فراهم نمی‌کند، ممکن است تغییراتی در آن ایجاد نماید. این موضوع می‌تواند برای وبمسترها ناامیدکننده باشد. زیرا پیامی که تصور می‌کردند به مخاطب منتقل می‌شود، ممکن است با تغییرات گوگل، از دست برود. همچنین شاید احساس کنند که دیگر کنترلی روی کلمات کلیدی موجود در عنوان ندارند. البته برای بهینه سازی سئو، همواره باید در وب سایت‌های چند زبانه، کلمات کلیدی تحت زبان اصلی صفحه را در تگ عنوان قرار دهید.

نکاتی که باید برای وب سایت های چند زبانه در نظر گرفت

اجرای یک وب سایت چند زبانه می‌تواند با دسترسی به افراد، مناطق و فرهنگ های مختلف، برای افزایش ترافیک و فروش مفید باشد. حتی اگر خودتان به زبان های مختلف مسلط نباشید، افزونه های وردپرس زیادی وجود دارند که سایت شما را ترجمه خواهند کرد. اگرچه این ترجمه های خودکار کامل نیستند اما می‌توانند نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته باشند.

برای ترجمه سایت خود، به جای اینکه دو زبان را در یک صفحه قرار دهید، گوگل توصیه می‌کند که برای هر زبان صفحات جداگانه ای ایجاد کنید. به عنوان نمونه، می‌توانید برای زبان های انگلیسی، آلمانی و عربی صفحات مجزا بسازید. این کار به کاربران اجازه می‌دهد تا محتوا را صرفا تحت زبان موردنظر خود مشاهده کنند.

شما می‌توانید وب‌سایت‌های کاملاً مجزایی برای هر زبان راه‌اندازی کنید. برای مثال سایت example.com را برای زبان انگلیسی و example.de را برای آلمانی ایجاد نمایید. همچنین لزوماً مجبور به انتخاب پسوندهای مجزا نیستید. می‌توانید زیر دامنه‌هایی مانند de.example.com را برای محتوای آلمانی خود انتخاب کنید. این مورد می‌تواند به سازماندهی محتوای شما کمک نموده و مدیریت آن را آسان تر کند. مهم نیست که چگونه ساختار وب سایت چند زبانه خود را انتخاب می‌کنید. گوگل به وضوح اعلام کرده است که تگ های عنوان شما باید با زبان اصلی هر صفحه، مطابقت داشته باشند.

نحوه بروزرسانی عنوان صفحات در وردپرس

در تنظیمات پیش فرض وردپرس، تگ عنوان به طور خودکار بر اساس نام برگه یا نوشته ایجاد می‌شود. تنها راه بروزرسانی تگ عنوان، تغییر نام نوشته یا برگه از طریق پیشخوان وردپرس است.

عناوین صفحات چند زبانه در وردپرس

تصویر(2)

شما می‌توانید برای اینکه کنترل بیشتری روی تگ های عنوان خود داشته باشید، از افزونه هایی مانند Yoast SEO استفاده کنید. توسط این ابزار مفید می‌توانید برای هر صفحه یا نوشته، "عنوان سئو" متفاوتی را وارد نمایید.

نکاتی برای نوشتن عناوین مناسب صفحه

بی توجهی گوگل به عنوانی که برای صفحه انتخاب کرده اید، می‌تواند ناامید کننده باشد. راه جلوگیری از این موضوع، نوشتن عناوین با کیفیت بالایی است که با بهترین شیوه‌های سئو مطابقت دارند.

  • عناوین کوتاه انتخاب کنید

طول نتایج جستجو، یک مقدار ثابت بر اساس پیکسل دارد. عناوین صفحه ای که بیش از حد طولانی هستند، کوتاه خواهند شد یا توسط گوگل جایگزین می‌گردند. طول کاراکتر مشخصی برای عناوین تعیین نشده است اما اکثر عناوینی که 50 تا 60 کاراکتر طول دارند، مناسب هستند.

  • ارتباط محتوا با عنوان

عناوین شما باید به جستجوکنندگان کمک کنند تا متوجه موضوع متن شوند. دقت کنید که هر چه عنوان با محتوای واقعی صفحه مرتبط تر باشد، برای سئو بهتر خواهد بود. همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که گوگل از عنوان انتخابی شما استفاده کند.

  • کلمه کلیدی هدف را در ابتدای عنوان وارد کنید

با قرار دادن کلمه کلیدی هدف در ابتدای عنوان، به جستجوکنندگان و گوگل کمک خواهید کرد تا موضوع صفحات سایت شما را درک کنند. البته اگر منجر به ایجاد دستور زبان یا عبارت نامناسب می‌شود، این کار را انجام ندهید. همچنین قرار دادن کلمه کلیدی در نزدیکترین فاصله تا ابتدای عنوان، مناسب خواهد بود.

  • اسپم ایجاد نکنید

ایجاد عناوین تحت کلمات غیرمرتبط و اطلاعات نادرست که بازدیدکنندگان را به محتوایی متفاوت از موضوع عنوان هدایت می‌کند، صفحه سایت را غیرحرفه‌ای و اسپم جلوه می‌دهد. این موضوع موجب افت رتبه سئو شده و احتمال اینکه گوگل عنوان دیگری را برای صفحه انتخاب کند، افزایش خواهد داد.

  • یک سبک عنوان نویسی ثابت را انتخاب نمایید

همانطور که قبلا ذکر شد، عنوان صفحه شما باید مشابه زبان و گرامر متن اصلی آن باشد.

عناوین مختلف را آزمایش کنید

اگر تصور می‌کنید که بروزرسانی جدید گوگل برای عناوین صفحات چند زبانه، روی وب‌سایت شما تأثیر منفی می‌گذارد، با بررسی آمار سایت خود، عناوین مختلف را آزمایش نموده تا بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

آزمایش عناوین صفحات چند زبانه

تصویر(3)

یک راه آسان برای مشاهده عملکرد وب سایت، دانلود افزونه رسمی Google Site Kit برای وردپرس است. توسط این افزونه، شما به ابزارهایی مانند Google Analytics و Search Console در پیشخوان وردپرس دسترسی خواهید داشت. می‌توانید عناوین مختلف را بررسی کرده و عملکرد آنها را مقایسه نمایید. البته نمایش نتیجه تغییرات، زمانبر خواهد بود.

عناوین صفحات چند زبانه و آنالیز آن در پیشخوان

تصویر(4)

برای مثال، اگر عناوین سایت ترجمه شده هستند اما زبان اصلی صفحه فارسی است، با آزمایش عنوان های مختلف، سبکی که بیشترین کلیک را دارد، بیابید.

جمع بندی

بروزرسانی اخیر الگوریتم گوگل برای عناوین صفحات چند زبانه، با تطبیق نتایج جستجو و زبان استفاده شده در صفحه، تجربه کاربری را بهبود می‌بخشد. با این حال، اگر نمی‌خواهید گوگل عناوین سایت شما را تغییر دهد، از یک افزونه سئو برای بروزرسانی عنوان صفحات خود استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *