تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر و کاربردهای آنها
مقاله

مهمترین و کاربردی ترین تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنترها

یک دیتاسنتر استاندارد سخت افزارهای مربوط به ذخیره سازی، پردازش و انتقال داده را در خود جای می دهد. مرکز داده خوب شامل ابزارها و واحدهای سخت افزاری می‌شود که نیازهای محاسباتی، ذخیره سازی داده و شبکه نمودن رایانه ها را برآورده می‌کند. این ابزارها برای متمرکز کردن پردازش داده‌ها و اجرای فرآیندها در کمترین زمان ممکن، طراحی شده‌اند. با توجه به اینکه اکثر افراد درک کاملی از آنچه برای ایجاد یک مرکز داده استفاده می‌شود ندارند، جهت آشنایی بیشتر، در ادامه لیستی از ابزارها و تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر، آورده شده است. خاطر نشان می شود این تجهیزات تنها بخشی از موارد استفاده شده در مرکز داده اختصاصی میهن وب هاست می باشند.

تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر باید به روز باشد

تصویر(1)

رک

انتخاب رک‌های مناسب یک موضوع مهم در راه‌اندازی یا مدیریت دیتاسنتر است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. رک‌های سرور دو نوع اصلی دارند که شامل رک‌های باز و کابینتی هستند. این رک‌ها وزن فیزیکی سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و سوئیچ‌ها را متحمل می‌شوند. در حالی که رک‌های باز امکان دید بهتر و جابجایی آسان‌تر را فراهم می‌کنند اما رک‌های کابینتی امن‌تر و پایدارتر هستند. لازم است تا رک‌های مناسب را برای نیازهای خود انتخاب کنید تا دسترسی و عملکرد را بهبود دهید.

تکنولوژی به روز تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر میهن وب هاست

تصویر(2)

ژنراتور و ups

مراکز داده نیاز دارند تا به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته به برق دسترسی داشته باشند. بنابراین باید از ژنراتورهای پشتیبان و چندین UPS برای اطمینان از جریان بدون وقفه برق، استفاده کنند.

تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر برای استفاده 24 از سرور ها

تصویر(3)

این تجهیزات و ابزارهای مربوطه، بدون توجه به موقعیت فیزیکی دیتاسنتر، ضروری هستند اما در کشور یا منطقه‌ای که سیستم برق رسانی غیر قابل اعتمادی دارد، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر برای زمان قطعی برق

تصویر(4)

سوییچ KVM

سوئیچ KVM (مخفف عبارت Keyboard, Video, Mouse) یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر می باشد، این دستگاه سخت افزاری است که به مدیر سرور اجازه می‌دهد تا چندین کامپیوتر را از طریق یک صفحه کلید، مانیتور نمایشگر ویدئو و ماوس کنترل کند. سیستم KVM، امکان مدیریت، نظارت و کنترل محیط های سازمانی را از طریق یک مکان مرکزی فراهم خواهد کرد. این ابزار به ویژه برای مراکز داده‌ای که چندین سرور و کامپیوتر در یک رک سرور قرار دارند، بسیار مفید است. پرسنل دیتاسنتر می‌توانند از طریق یک سوئیچ KVM سریعا به سرورهای موجود در رک متصل شوند و چندین سرور را توسط یک دستگاه KVM واحد کنترل کنند. همچنین این سوئیچ‌ها به شما امکان می دهند تا از دستگاه های صوتی و USB مانند چاپگرها را در رایانه های مختلف استفاده کنید.

تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر برای استفاده ریموت از سرور ها

تصویر(5)

کابل شبکه (کواکسیال، فیبر نوری و زوج به هم تابیده)

یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر کابل شبکه می باشد. کابل‌های شبکه، برای اتصال یک دستگاه به سایر دستگاه‌های موجود در شبکه استفاده می‌شوند. انواع مختلفی از کابل های شبکه مانند کواکسیال، فیبر نوری و زوج به هم تابیده با در نظر گرفتن توپولوژی، پروتکل و اندازه شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیبر نوری یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(6)

شبکه‌های بی‌سیم زمانی که توان عملیاتی وجود داشته باشد، آسان‌تر مستقر می‌شوند. با این حال، اکثر شبکه‌های کامپیوتری دائمی و بزرگ، از کابل‌ها برای انتقال سیگنال‌ها استفاده می‌کنند. چندین فناوری برای اتصالات شبکه به کار می‌رود. کابل‌های پچ کورد (پچ کابل) برای مسافت های کوتاه در ادارات و جعبه‌های سیم کشی استفاده می شوند. اتصالات الکتریکی در داخل ساختمان از طریق زوج به هم تابیده یا کابل کواکسیال صورت می‌گیرد. کابل فیبر نوری نیز برای فواصل طولانی یا مواردی که به پهنای باند بالا یا ایزوله الکتریکی نیاز است، کاربرد دارد. 

سوکت شبکه

سوکت هشت پین RJ45 یک رابط استاندارد است که اغلب جهت اتصال سرورها به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کانکتور، ابتدا برای ارتباطات تلفنی توسعه داده شد اما اکنون در موارد مختلفی کاربرد دارد. RJ45 مخفف Registered Jack-45 است.

کابل کشی مدرن یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(7)

سیستم اعلان و اطفاء حریق

یکی از اتفاقات ناگواری که هر دیتاسنتر می تواند با آن مواجه شود، آتش سوزی می‌باشد. به همین دلیل است که سیستم های اطفاء حریق یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر بوده و برای مراکز داده حیاتی هستند. انتخاب سیستم اطفاء حریق مناسب می تواند در حفاظت از دارایی های غیر قابل تعویض شما حیاتی باشد. سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 در سطح بین المللی به عنوان یک روش معتبر و موثر جهت استفاده در مراکز داده شناخته شده است. خوشبختانه در دیتاسنتر میهن وب هاست نیز سیستم اطفاء حریق با گاز FM200 فعال می باشد تا امنیت سرور ها و اطلاعات کاربران به صورت کامل حفظ شود.

تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر باید برای مواقع خطر نیز آماده باشند

تصویر(8)

سوییچ

سوئیچ شبکه سخت‌افزاری است که دستگاه‌ها را در یک شبکه کامپیوتری با استفاده از سوئیچینگ پکت‌ها، برای دریافت و ارسال داده ها به دستگاه مقصد متصل می کند. سوئیچ یک پل (bridge) شبکه چند پورت است که از آدرس های MAC برای ارسال داده ها در لایه پیوند داده (لایه 2) مدل OSI استفاده می کند. همچنین برخی از سوئیچ ها می توانند داده ها را در لایه شبکه (لایه 3) با اضافه کردن عملکرد مسیریابی (Routing) ارسال کنند. چنین سوئیچ هایی معمولاً به عنوان سوئیچ های لایه 3 یا سوئیچ های چند لایه شناخته می شوند.

سوییچ و روتر دو مورد از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر 

تصویر(9)

سوئیچ های اترنت رایج ترین شکل سوئیچ شبکه هستند. سوئیچ شبکه، هویت دستگاه های متصل را ذخیره کرده و سپس داده ها را صرفا به پورت دستگاه موردنظر ارسال می کند.

روتر

یکی دیگر از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر روتر می باشد. روتر یک دستگاه در شبکه است که بسته های داده را بین شبکه های کامپیوتری تبادل می کند. روترها هدایت ترافیک بین شبکه ها در اینترنت جهانی را انجام می دهند. داده هایی که از طریق شبکه ارسال می شوند، مانند صفحه وب یا ایمیل، به صورت بسته های داده هستند. یک بسته معمولاً از طریق شبکه‌هایی که یک شبکه اینترنتی را تشکیل می‌دهند، تا زمانی که به گره (node) مقصد خود برسد، از یک روتر به روتر دیگر ارسال می‌شود.

روتر های به روز میکروتیک یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(10)

آشناترین نوع روترهای IP، روترهای خانگی و اداری کوچک هستند که به سادگی بسته های IP را بین رایانه های خانگی و اینترنت تبادل می کنند. روترهای پیچیده تر، مانند روترهای دیتاسنتر، شبکه های تجاری بزرگ یا ISP را به روترهای مرکزی قدرتمند متصل خواهند کرد که داده ها را با سرعت بالا در امتداد خطوط فیبر نوری بک بون (backbone) اینترنت، ارسال می کنند.

ریل کیت سرور

قیمت بالای تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر یکی از دلیل گرانی خدمات است.

تصویر(11)

ریل کیت یا رک سرور برای نصب سرورها در یک رک 2 پایه یا 4 پایه استفاده می شود. انواع مختلفی از اندازه‌ها و مدل‌های ریل کیت سرور وجود دارند که به راحتی می‌توانید ریل مناسب خود را از بین آنها بیابید.

سیستم خنک کننده و تهویه هوا

خنک سازی مرکز داده شامل کنترل دمای داخل دیتاسنتر برای کاهش گرما است. عدم مدیریت گرما و جریان هوا در یک دیتاسنتر، می تواند تأثیرات فاجعه باری برای شرکت ارائه دهنده داشته باشد. نه تنها بهره وری انرژی به طور جدی کاهش می یابد بلکه خطر گرم شدن بیش از حد سرورها به سرعت افزایش می یابد. سیستم خنک کننده در یک دیتاسنتر مدرن، چندین پارامتر را جهت هدایت جریان گرما و سرمایش برای دستیابی به حداکثر بازده، تنظیم می کند. این پارامترها شامل موارد زیر می شوند اما محدود به آنها نیستند:

  • دماها
  • عملکرد سیستم خنک کننده
  • مصرف انرژی
  • جریان سیال خنک کننده

تجهیزات رادیویی و مخابراتی مایکروویو

سیستم‌های رادیویی مایکروویو سیستم‌های ارتباطی هستند که توسط دیتاسنترها استفاده می‌شوند. مدیریت مؤثر این رادیوها تضمین می کند که خدمات ارائه شده برای کاربران سرورها در سراسر جهان قابل اعتماد هستند. لینک‌های رادیویی مایکروویو از پرتوهای امواج رادیویی در محدوده فرکانس مایکروویو استفاده می کنند که برای انتقال داده یا اطلاعات در اینترنت در نظر گرفته شده اند. این نوع روش ارتباطی، اتصال پایدار با تاخیر کمتر و ظرفیت بالاتر را در مقایسه با روش‌های ماهواره ای ارائه می دهد.

دکل های رادیویی یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(12)

دوربین ها

یک مرکز داده، به عنوان مخزن اطلاعات جامعه مدرن، می تواند انواع داده‌ها را ذخیره کند. با این حال، در صورت عدم وجود مکانیسم‌های امنیتی و اقدامات احتیاطی موثر، مانند نظارت بر ورود و خروج افراد از مرکز داده، به راحتی می‌تواند مورد حمله یا تهدید قرار گیرد. بنابراین، برای ایمن سازی مرکز داده، لازم است اقدامات احتیاطی ایمنی آن افزایش یابد. استفاده از دوربین‌ها یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر هستند که می تواند مشکلات فوق را به خوبی حل کند.

رصد 24 ساعته تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(13)

تجهیزات امنیتی

امنیت مرکز داده شامل اقداماتی است که آن را در برابر تهدیدات، حملات و دسترسی های غیرمجاز، ایمن نگه می دارد. جنبه‌های امنیتی مرکز داده شامل امنیت فیزیکی، محدود کردن دسترسی برای جلوگیری از نفوذ و امنیت شبکه است. اقدامات امنیت فیزیکی مرکز داده به اندازه آن بستگی دارد. دیتاسنترها اغلب حاوی تعداد زیادی از تجهیزات ارتباطی هستند. سرورها، سوئیچ ها و روترها، زیرساخت های برق و سیستم‌های خنک کننده و تجهیزات مخابراتی، از جمله این تجهیزات می‌باشند. در دیتاسنترها اقدامات امنیتی فیزیکی مانند دسترسی با کارت، نظارت تصویری، زنگ هشدار یا نگهبانان امنیتی به کار می‌رود.

امنیت مهمترین نکته در تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(14)

محافظت در برابر آتش یکی دیگر از نگرانی های امنیتی فیزیکی می‌باشد. از آنجایی که یک مرکز داده حاوی تجهیزات الکترونیکی حساسی است، سیستم‌های اطفاء حریق شیمیایی انتخاب بهتری برای محافظت از تجهیزات در برابر آتش هستند.

تستر کابل شبکه

تستر کابل شبکه یک دستگاه الکترونیکی است که اتصال بین دو سر کابل را اندازه گیری می کند. تستر کابل شبکه برای اندازه گیری و آزمایش اتصالات LAN طراحی شده است. تسترهای LAN یکی از تجهیزات ضروری برای تکنسین های فنی شبکه هستند. چه در حال عیب یابی یک اتصال یا نصب کابل جدید باشید، تستر کابل کیفیت سیگنال را بررسی کرده و محل دقیق رشته ای که نیاز به بررسی دارد  را مشخص می کند.

تستر کابل یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(15)

آچار سوکت زن

راه‌اندازی شبکه‌ نیاز به اتصالات طولانی کابل اترنت بین دستگاه‌های مختلف دارد. به جای خرید کابل های اترنت آماده با طول های مختلف (مثلاً 1 متر، 2 متر، 5 متر و غیره)، منطقی تر خواهد بود که صرفا یک قرقره کابل بزرگ تهیه گردد و به اندازه مورد نیاز برش داده شود. سپس می توانید با استفاده از یک آچار سوکت زن، سوکت کابل شبکه (کانکتورهای RJ45) را به انتهای این کابل های برش خورده متصل نمایید.

تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر اکثرا وارداتی هستند.

تصویر(16)

کیج هارد

کیج هارد سرور که به آن سینی سرور نیز می‌گویند، محفظه ای است که به‌طور خاص برای نصب درایو هارد دیسک 3.5 یا 2.5 اینچی در یک رایانه یا سرور پیشرفته به کار می‌رود و یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر می باشد.

هارد های SSD یکی از گرانترین تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(17)

کارت شبکه

کارت شبکه یک دستگاه الکترونیکی است که کامپیوتر یا سرور را به یک شبکه کامپیوتری متصل می‌کند. اکثر کامپیوترهای مدرن از یک کنترلر کارت شبکه که مستقیماً روی مادربرد تعبیه شده است به جای یک قطعه خارجی، پشتیبانی می کنند. کارت‌های شبکه به سرورها اجازه می‌دهند تا داده‌ها را با شبکه مبادله نمایند. کارت‌های شبکه معمولاً دو لایه اول مدل OSI را پیاده‌سازی می‌کنند که لایه فیزیکی و لایه پیوند داده است.

کارت های شبکه یکی از ملزومات و تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(18)

کوپلر

کوپلرهای RJ45 برای شبکه های اترنت LAN استفاده می شوند. آنها می توانند به افزایش طول کابل شبکه کمک کنند تا به رایانه یا دستگاه دیگری برسند. همچنین می توانند از طریق یک ماژول Keystone به شما امکان دهند تا به راحتی رایانه ها را به یک پورت شبکه متصل کنید.

آپدیت و به روز بودن تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(19)

کابل HDMI 

HDMI به معنای رابط چندرسانه‌ای با وضوح بالا، استانداردی برای انتقال همزمان ویدئو و صدای دیجیتال از یک منبع، مانند کامپیوتر یا تلویزیون، به مانیتور کامپیوتر یا پروژکتور است. در ابتدا توسط کنسرسیومی از تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی توسعه داده شد اما در حال حاضر تقریباً کامپیوترها و سرورها از این رابط پشتیبانی می‌کنند.

کابل ها متفاوت با کاربری مختلف یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(20)

کابل vga

کابل VGA عمدتاً برای اتصال سرورها و کامپیوترها به صفحه نمایش و مانیتور استفاده می شود. در حالی که پورت VGA یک نوع اتصال نسبتا قدیمی است اما هنوز کاربردهای خود را دارد. می‌توانید توسط یک تبدیل، کابل VGA را به HDMI متصل کنید، که اگر می‌خواهید تجهیزات قدیمی‌تری را به یکدیگر متصل کنید، می‌تواند بسیار مفید باشد.

کابل VGA یکی تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(21)

پاور ماژول

پاور ماژول رک (rPDUs) آخرین حلقه در زنجیره انتقال برق است و برای برق رسانی به سرورها و سایر تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر استفاده می‌شود. پاور ماژول قادر به نظارت، مدیریت و کنترل مصرف انرژی برای چندین دستگاه در محیط دیتاسنتر است.

پاور ماژول برای هدایت برق UPS یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر

تصویر(22)

رم ریدر

رم ریدر که با عنوان کارت خوان USB و کارت خوان SD نیز شناخته می شود، دستگاه کوچکی است که برای دسترسی، خواندن، کپی و پشتیبان گیری از اطلاعات انواع کارت های حافظه مانند SD، MMC و CF استفاده می شود.

سرور های به روز و مدرن یکی از تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنتر می باشند.

تصویر(23)

امروزه برخی از رایانه‌های شخصی، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، چاپگرها و گوشی‌های هوشمند، مجهز به کارت‌خوان داخلی هستند. با این حال، دستگاه های رم ریدر جداگانه هنوز بسیار رایج هستند. در این مقاله تلاش شد تا برخی از مهمترین و کاربردی ترین تجهیزات مورد استفاده در دیتا سنترها معرفی شوند اما باید بیان نمود که راه اندازی یک مرکز داده به زیرساخت و تجهیزات بیشتری نیاز دارد که خارج از بحث این مقاله است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *