روش های تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

5 روش برای تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی توسط انسان

ابزارهای تولید محتوای هوش مصنوعی می توانند به شما کمک کنند تا به طور موثر محتوای ارزشمند و جذاب برای انسان، تولید کنید. در این مقاله توضیحاتی در خصوص مزایا و معایب تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی و نکاتی که برای استفاده بهتر از دستیار بازاریابی محتوای هوش مصنوعی باید به خاطر بسپارید، ارائه می شود. ابزارهای کمکی برای تولید محتوا که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، می‌توانند برای کپی‌رایتینگ (استراتژی ایجاد محتوای متقاعدکننده برای بازاریابی با هدف ایجاد تعامل و فروش) و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی بسیار مفید باشند البته اگر به نقاط قوت آنها و خودتان آگاه باشید. اگر به درستی از ChatGPT، Rytr، JasperAI، Bertha.ai for WordPress Tome و سایر ابزارهای هوش مصنوعی استفاده کنید، می‌توانید از ایجاد نوشته‌های مفید و جذاب برای کاربران واقعی، بهره ببرید. با این حال، هنوز باید برنامه ریزی، تصحیح و ویرایش را انجام دهید. 

به طور خلاصه، از ابزارهای هوش مصنوعی به عنوان جایگزینی برای افراد متخصص در زمینه بازاریابی و تولید محتوا استفاده نکنید. نگرش شما نباید این باشد که «مرا مجبور نکن فکر کنم». بلکه باید به این صورت باشد: «مرا غافلگیر کن! مرا وادار کن متفاوت و بیشتر فکر کنم.» از ابزارهای هوش مصنوعی صرفا برای خلاقیت و کمک به دریافت ایده های جذاب استفاده کنید.

ویژگی های تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی

تصویر(1)

مرز باریک بین کارایی و تنبلی

قبل از اینکه ChatGPT به صورت عمومی منتشر و در اختیار کاربران قرار گیرد، گوگل بزرگ‌ترین حامی جمله «مرا مجبور نکنید فکر کنم!» بود. پس از 24 سال جستجو در گوگل، کاربران عادت کرده اند تا پاسخ خود را در نتایج برتر جستجوی خود و بعد از نادیده گرفتن تبلیغات، بیابند که در اکثر موارد نیز نتایج رضایت بخش هستند. نوشته ها، تصاویر و ویدیوهای موجود در سایت ها، با کوئری های جستجوی متفاوتی نمایش داده می شوند. در بیشتر اوقات ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند این ترکیب را خیلی بهتر از قبل انجام دهند. این کار می تواند برای بسیاری از فعالیت‌های ساده افراد که به نوشتن محتوا و بازاریابی مرتبط است، مفید باشد اما نباید زیاده روی کنید، مرز باریکی بین کارایی و تنبلی وجود دارد.

برخی مواقع، به دلیل اینکه ابزارهای مورد استفاده بدون اینکه روی آنها فکر شود کاملا خودکار تمامی کارها را انجام می دهند، منجر به خروجی بی کیفیت خواهند شد. مشکلات بعدی، اسپم، سرقت کار دیگران و ایجاد اطلاعات نادرست می‌باشد. هوش مصنوعی به عنوان یکی از فناوری‌های پیشرفته، در بسیاری از زمینه‌های کاربردی به کار گرفته شده است. استفاده از هوش مصنوعی در برخی موارد می تواند باعث کاهش خلاقیت و تبعیت از الگوهای مشابه گردد. همچنین در برخی موارد می‌تواند باعث شود که افراد به جای اینکه در پی راه‌حل‌های خلاقانه و نوآورانه باشند، از الگوهایی که توسط سیستم‌های هوش مصنوعی ارائه شده‌، پیروی کنند. به عنوان مثال، در صنعت هنر، هوش مصنوعی می‌تواند برای تولید آثار هنری استفاده گردد اما این مسئله ممکن است باعث شود که هنرمندان به جای طراحی آثار جدید، از الگوهایی که توسط سیستم‌های هوش مصنوعی ارائه شده‌اند الهام گرفته و آثاری تکراری و مشابه ارائه نمایند.

دکمه آسانی وجود ندارد

با چت‌بات‌ها به‌عنوان دستیارانی بیگانه رفتار کنید. از آنها انتظار یا درخواست زیادی نداشته باشید. وظایف تعریف شده و محدودی به آنها بدهید که ارزیابی پاسخ آنها برای شما امکان پذیر باشد. وقتی یک ایده جدید دریافت می‌کنید، از آن حداکثر استفاده را ببرید. گاهی همین ایده ها باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری می شود.

رازهای تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی

تصویر(2)

5 روش تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی

در ادامه پنج روش مناسب برای استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی، به ویژه ChatGPT، جهت تولید محتوا، آورده شده است.

1. مشورت با هوش مصنوعی برای تولید محتوای خوب و ایده های بازاریابی

استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به تولید ایده، یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که در آن کمترین نگرانی وجود دارد. مشورت با هوش مصنوعی یکی از روش‌هایی است که برای تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای تولید محتوایی از قبیل مقالات، شعر، داستان و غیره، به کار گرفته می‌شوند. این روش امکان تولید محتوایی در حجم و کیفیت بالا را فراهم می‌کند و در بسیاری از زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پیشنهاد استراتژی ها و ایده های بازاریابی در مورد رقبا در بازار گرفته تا طرح اولیه برای پیش نویس یک پست وبلاگ، با هوش مصنوعی امکان پذیر است. البته لازم نیست تمام پیشنهادهای هوش مصنوعی را بپذیرید اما می توانید با روش های زیر از آنها بهره ببرید.

خلاقیت و دریافت بازخورد

مانند فردی که با او مشورت می‌کنید، ممکن است در اغلب موارد بسیاری از پیشنهادات چت بات هوش مصنوعی، شما را شگفت زده نکند. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا انتظار پاسخ های عمیق نداشته باشید، بلکه به آنها فکر کنید و اجازه دهید آنها با افکار شما تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، ایده هایی که توسط یک هوش مصنوعی پیشنهاد می شود ممکن است ایده کاملا متفاوتی را در ذهن شما ایجاد نماید. اگر متنی که توسط هوش مصنوعی ایجاد می‌ شود را ویرایش یا تغییر دهید، به نتیجه مطلوبی خواهید رسید.

توانایی های تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی

تصویر(3)

چیزی را امتحان کنید که کمی احمقانه به نظر می رسد

گاهی اوقات سوالات احمقانه و نامعقول منجر به ایجاد تفکر تازه و جهت گیری می شوند. انسان ها می توانند در برابر این رویکرد مقاومت نشان دهند اما یک هوش مصنوعی همین جملات و کلمات احمقانه را به صورت منطقی و واقعی بیان می کند. این کار می تواند برای رسیدن به فرضیات و دریافت ایده های جدید و کارآمد بسیار مفید باشد.

مخاطب انسانی خود را توصیف کنید

شما می توانید از ChatGPT برای دریافت ایده‌های بسیار کلی یا خاص، سوال کنید. مشخص کردن مواردی مانند شخصیت مخاطبان و هدف بازاریابی همیشه مفید خواهد بود. معمولا برای به دست آوردن نتایج بهتر و با کیفیت‌تر از هوش مصنوعی در تعامل با مخاطبان، بهتر است در نوشتار خود از سبکی استفاده کنید که باعث شناخت بهتر مخاطبان شود. در واقع هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد که بهترین نتایج را با استفاده از تجربیات و دانش انسانی، به دست آورید.

در ادامه یک مثال ذکر شده است:

"ایده هایی برای نوشتن موضوعاتی که برای مشتریان احتمالی [نام برند] مفید خواهند بود، به من بدهید."

در ادامه چند مثال بهتر آورده شده است:

"ایده‌هایی جهت نوشتن مطلبی مفید، برای صاحبان کسب و کارهای کوچکی که در مورد ویژگی های منحصر به فرد [محصول/خدمات ما] مطمئن نیستند، بنویس"

"پنج موضوع برای مقالات طولانی با هدف برنامه نویسان فریلنسر و طراحانی که نگران هستند هوش مصنوعی باعث بیکار شدن آنها شود، ایجاد کنید."

همچنین می‌توانید موضوعات و ایده‌هایی برای نوشتن مقاله‌ای را بخواهید که یک یا چند مخاطب یا شخصیت‌های فردی که علاقه یا نگرانی خاصی دارند، ترکیب کرده و در نتیجه خروجی مناسب را در اختیار شما قرار دهد. دقیق تر بودن نسبت به احساسات مشتری در درخواست شما، کیفیت بیشتری به نتایج خواهد داد.

در تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی باید دقت نمایید که ربات برای شما می نویسد 

تصویر(4)

دریافت ارزش از پاسخ های منحصر به فرد انسانی

نتایج بسیار خوبی از درخواست‌های دقیق، خاص و متمرکز بر افراد دریافت شده است اما بسیاری از این پاسخ‌ها شامل مواردی است که هیچ هوش مصنوعی نمی‌تواند تولید کند. مانند مطالعات موردی در مصاحبه با مشتریان. این موضوع نشانگر یک پاسخ هوشمند و خوب است که شما را به سمت چیزهایی که تنها خودتان می توانید انجام دهید، سوق می‌دهد.

اگر به سوال شما پاسخی با مفهوم جدید یا عبارتی ناآشنا داده شود، می‌تواند جهت یادگیری الهام بخش باشد.  وقتی یک ایده که توسط هوش مصنوعی تولید شده، برای شما نامفهوم، نا آشنا و جالب باشد، سعی کنید از هوش مصنوعی درخواست توضیحات بیشتر یا "موارد مشابه" کنید. به جای تسهیل کار، ابزارهای هوش مصنوعی باید به شما کمک کنند تا بهبود پیدا کنید، چیزهای جدید یاد بگیرید و شاید روش کار خود را تغییر دهید.

2. تحقیق در مورد مخاطبان، رقبا، کلمات کلیدی و موضوعات با هوش مصنوعی

چت بات باید ایده بسیار خوبی از این داشته باشد که مشتریان شما چه کسانی هستند و اگر برند شما مدتی است که در بازار حضور دارد، چه کسانی مخاطب محتوای بازاریابی شما هستند. همچنین ممکن است درک دقیقی از رقبای شما نیز داشته باشد. موارد ذکر شده ارزش کاوش را دارند تا موتجه شوید برند، پیشنهادات و بازار شما چگونه توسط هوش مصنوعی تفسیر می شوند.

از آنجایی که هوش مصنوعی به طور فزاینده ای در موتورهای جستجو استفاده می شود، اطمینان از اینکه محتوای شما در حال شکل دادن به پیشنهادهای واضح، دقیق، مرتبط و منحصر به فرد برای مشتریان احتمالی شما است، اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. برندها، ارائه خدمات و ویژگی های محصولات، می توانند در یک یا دو سال آینده به طور قابل توجهی تغییر کنند و هوش‌های مصنوعی برای بروزرسانی محتوای موجود در مدل های زبانی خود زمان زیادی صرف می کنند. احتمالا بدتر از این تاخیر، توصیه های فعلی هوش مصنوعی به وضوح تحت تاثیر انبوهی از بررسی ها و مطالب سایت هایی است که از بازاریابی افیلیتی سود می برند. این جهت‌گیری به نفع برندهایی با شبکه‌های بازاریابی افیلیتی قوی می باشد.

در حالی که ممکن است موارد ذکر شده برای تحقیقات بازاریابی خبر بدی به نظر برسند اما توصیه های هوش مصنوعی می توانند مفید باشند. از Bing یا ChatGPT درباره ویژگی‌های محصول خود سوال کنید. ممکن است شکاف‌هایی در بازاریابی یا سردرگمی ناشی از آن بیابید. همچنین می توانید برای تجزیه و تحلیل محتوا در یک منطقه خاص یا یک صنعت بزرگتر با ChatGPT مشورت کنید. می تواند تجزیه و تحلیل و توصیه های خود را روی یک موضوع خاص یا چندین حوزه متمرکز کند. کلمات کلیدی و عبارات کلیدی پیشنهاد شده توسط ChatGPT احتمالاً شما را متعجب نخواهند کرد اما می‌تواند ایده های خوبی ارائه نماید. باز هم تاکید می شود که اگر از آنها به عنوان یک فرصت یادگیری برای خود استفاده کنید، یک یا دو نتیجه غیر منتظره یا مواردی که با آنها آشنا نیستید، ممکن است بیشترین ارزش را داشته باشند.

تحقیق پیش از تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی

تصویر(5)

3. استفاده از هوش مصنوعی برای نوشتن متن بازاریابی کوتاه و جذاب

برخی افراد در نوشتن عناوین و انواع آنها برای رسانه های اجتماعی مهارت دارند. عنوان‌های فرعی، خلاصه و توضیحات متا نیز می‌توانند چالش برانگیز باشند. گاهی اوقات شما آنقدر خسته هستید که نمی توانید محتوای مناسبی تولید کنید. هوش مصنوعی در ایجاد یک متن کوتاه بر اساس پست یا مقاله طولانی که قبلاً نوشته اید ایده آل خواهد بود. می‌توانید کپشن ها، موضوع ایمیل، تبلیغات کوتاه و پیشنهادهای با ارزش را نیز از آن بخواهید. مثلا:

  • "یک توضیح متا برای مقاله زیر ایجاد کنید: [URL یا متن]"
  • "ده توییت برای این پست ایجاد کنید: [URL]"

یک فرمول خوب برای تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT، مشخص کردن نوع محتوا، سبک و لحن صحبت مخاطبان مورد نظر و موضوع است. نیازی نیست تمام این اطلاعات را درخواست کنید اما این مشخصه ها به تولید یک متن جذاب کمک می کنند. به عبارت دیگر، ارائه جزئیات بیشتر به هوش مصنوعی، نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت.

4. استفاده از هوش مصنوعی برای محتوای سرگرم کننده و جدی در کانال های رسانه های اجتماعی شما

در ادامه چند مثال از سوالاتی که در قالب طنز برای توییتر از ChatGPT درخواست شده است را می توانید مشاهده کنید:

"توییت هایی سرگرم کننده و جذاب برای افرادی که از وردپرس استفاده می کنند و نگران از بین رفتن شغل خود توسط هوش مصنوعی هستند، بنویس."

مانند هر نویسنده کمدی دیگری، ChatGPT هم داستان های جالبی تولید می کند. با این حال، می توانید چند پیشنهاد جالب را در ادامه مشاهده کنید:

"هوش مصنوعی ممکن است بتواند محتوا تولید کند اما آیا می‌تواند مشتری‌ را که در طول فرآیند توسعه 100 بار نظر خود را تغییر می‌دهد، مدیریت نماید؟ اینجا است که به کارشناسان وردپرس نیاز پیدا خواهید کرد. #WordPress #AI #ClientManagement"

"مطمئنا، هوش مصنوعی می‌تواند یک پست وبلاگ بنویسد اما آیا می‌تواند صبح‌ها برای شما یک لیوان قهوه تازه درست کند؟ #WordPress #AI #CoffeeLover"

این یک مزیت خوب است که می توانید هشتگ ها را مشخص کنید یا آن را به هوش مصنوعی بسپارید. با این حال، آیا این بدان معنا است که می توانید پست های رسانه های اجتماعی خود را به یک هوش مصنوعی بسپارید؟ پاسخ منفی است، اگر همه این کار را انجام دهند، نظریه "dead internet theory" اتفاق می افتد. در تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی باید متن توسط انسان های واقعی که تخصص کافی در این زمینه دارند، بررسی و ویرایش شود.

موارد استفاده از تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی

تصویر(6)

5. استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به ویرایش و بازنگری نوشته

هوش مصنوعی می تواند در متن پیش نویسی که ارائه می کنید، تغییرات خاص و کلی را برای شما ایجاد کند. با استفاده از یک سیستم هوش مصنوعی مثل ChatGPT، می‌توانید به سرعت با چندین سبک و لحن صحبت مختلف، آزمایش هایی را انجام دهید. به عنوان مثال، با جمله "این پاراگراف را با یک سبک سرگرم‌کننده و شوخ‌طبعانه بازنویسی کنید" می‌توانید با سرعتی زیاد، تغییرات بزرگی در لحن صحبت ایجاد کنید اما معنا و مفهوم متن را تغییر نمی‌دهید. تفاوت بین لحن صحبت و مفهوم می‌تواند بسیار ناچیز باشد، بنابراین بهتر است در این زمینه با احتیاط عمل کنید. با ارائه متن بلندتر به ChatGPT و با طرح سوالات پیچیده‌تر، احتمالاً نمی‌توانید بهبود چشمگیری در کیفیت متن داشته باشید، مگر آنکه متن بسیار بد باشد. در این صورت، بهتر است به دنبال یک نویسنده واقعی با تجربه‌ بگردید.

اگر شما یک نسخه کامل از متنی که نوشته‌اید را در ChatGPT قرار دهید و درخواست کنید که آن را برای بهبود قابلیت خواندن، بازنویسی کند، نتیجه بدی خواهید گرفت. مگر اینکه متن شما بسیار ساده، فنی و طولانی نباشد. به هیچ وجه توصیه نمی‌ شود از ChatGPT به این روش استفاده کنید، به خصوص از نسخه GPT-3.5. نسخه GPT-4 در بسیاری از جنبه‌ها بهبود چشمگیری دارد و نسخه‌های آینده ممکن است برای بهبود کیفیت نوشتارهای بلند و پیچیده، قابلیت بیشتری داشته باشند.

هوش مصنوعی در چه زمینه هایی خوب یا بد است

تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی، برای جملات تکی و پاراگراف های کوتاه و نسبتاً ساده، به خوبی عمل می‌کنند. با این حال، هوش مصنوعی GPT-3.5 برای تولید بیش از یک پاراگراف ممکن است نتایج ضعیفی داشته باشد. هر چه متن تولید شده می تواند بلندتر باشد اما احتمالاً آلوده به توضیحات اضافی و بی کیفیت خواهد شد.

در واقع، مدل‌های هوش مصنوعی برای تولید متن، بر اساس نمونه‌های زیادی از متونی که از قبل در دسترس قرار داده شده‌اند، آموزش می‌بینند و سعی می‌کنند با توجه به این نمونه‌ها، متن جدیدی را تولید نمایند. در مواردی که مدل به خطاهایی برخورد می‌کند و ادامه متن به سمت خطاهای بیشتری می‌رود، به آن "هالوسیناسیون یا توهم" می‌گویند. به دلیل اینکه مدل‌های هوش مصنوعی برای تولید متن، بر اساس زبان و معنی جملات قبلی پیش‌بینی می‌کنند. خطا در یک جمله می‌تواند تاثیرات بسیار بدی روی متن کلی داشته باشد و منجر به خنده‌دار و ناهماهنگ بودن متن تولیدی شود. مانند اصرار بر اینکه سال 2022 در 2023 است. به همین دلیل، تولید متن با طول بیشتر از یک یا دو پاراگراف با استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی، نتایج دقیق و مطلوبی را به دنبال ندارد.

چگونگی تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی

تصویر(7)

هوش مصنوعی هیچ چیز را نمی‌داند، نمی‌فهمد و نمی‌تواند چیزی را به خاطر آورد. هوش مصنوعی هیچ دانش و مهارتی ندارد اما می‌تواند این طور به نظر برسد که دارای دانش و مهارت است. به همین دلیل، در تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی باید قبل از انتشار، محتوا به دقت توسط انسان‌ها بررسی و تایید شود. در صورت استفاده از ابزار OpenAI Playground، می‌توانید با استفاده از مدل‌های زبان مختلف و باز کردن منابع پاسخ‌ها، متن تولیدی را بررسی کنید. این کار برای تصحیح اشکالات بسیار مفید می باشد اما بهتر است که برای تولید مقالات بلند با یک نویسنده دیگر کار کنید. با این حال، GPT-4 نسبت به GPT-3.5 برای نوشتن مقالات طولانی بهتر عمل می‌کند. در نسخه‌های آینده این تکنولوژی بهبود خواهد یافت اما به نظر نمی رسد هرگز بهتر از یک نویسنده واقعی، که از تجربیات مستقیم و شخصی خود در زمینه برند، محصولات و مخاطبان آگاهی دارد، عمل نماید.

نتیجه گیری: با هوش مصنوعی، حس انسانی خود را حفظ کنید و هوشمندانه تر بنویسید

کاری کازینز در GiveWP، داستان‌گویی را یکی از نقاط قوت هوش مصنوعی نمی داند. همچنین، تولید متن توسط آن همیشه با نگرش‌های ضمنی انسان‌ها همراه است. به همین دلیل، کاری کازینز می‌گوید که نمی‌توانید برای داستان‌گویی از هوش مصنوعی استفاده کنید. زیرا حس انسانی که برای برند، لحن و ارزش‌های منحصر به فرد آن بسیار مهم است را از دست خواهید داد. افراد مجرب و آموزش دیده، باید این کار را انجام دهند و با شما در تصمیم‌گیری همکاری نمایند. پس اگر هنوز تولید محتوا با ابزارهای هوش مصنوعی را تجربه نکرده‌اید، می توانید آن را امتحان کنید اما برای انجام بهتر کارها، به آنها وابستگی نداشته باشید و بهتر است از دانش خودتان استفاده نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *