ویژگی های تولید محتوا با هوش مصنوعی
مقاله

تولید محتوا با هوش مصنوعی یا انسان، کدام یک نسبت به دیگری برتر است؟

در کنار تمامی حواشی پیرامون تولید محتوا با هوش مصنوعی، گوگل در نهایت تایید کرد که چگونگی ایجاد محتوا در رتبه بندی آن مهم نبوده بلکه کیفیت محتوا اهمیت دارد. این بدان معنا است که استفاده مناسب از هوش مصنوعی با رعایت سیاست های گوگل، مجاز می باشد. اگرچه هوش مصنوعی پتانسیل بسیار بالایی دارد اما هنوز تفاوت های قابل توجهی بین محتوای ایجاد شده توسط هوش مصنوعی و محتوای تولید شده توسط انسان وجود دارد که همه باید آن را در نظر داشته باشند.

گوگل چگونه محتوا را ارزیابی می کند ؟

تولید محتوا با هوش مصنوعی و مزایای آن 

تصویر(1)

برای سال ها، تولید محتوا جهت دور زدن موتورهای جستجو، امری ناقض سیاست های نشر اسپم تلقی می شد.

گوگل برای محتوایی که دارای 4 فاکتور زیر باشد، ارزش قائل خواهد بود:

  • Expertise: محتوا بر مبنای تخصص خلق شده باشد.
  • Experience: تجربه ای از طریق آن محتوا منتقل گردد.
  • Authoritativeness: محتوا قوی بوده و امکان تبدیل شدن به منبع را داشته باشد.
  • Trustworthiness: اعتماد کاربر را جلب نماید.

این روش ارزیابی بیش از 10 سال است که وجود دارد. از طرفی تمامی محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی نیز بد نبوده و موارد ذکر شده را کاملا نقض نمی کنند. در واقع، هوش مصنوعی قبلاً با موفقیت برای آماده کردن مقالات مفید و بهبود بازاریابی استفاده شده است. بر اساس یک مطالعه از بازاریابی ایمیلی، 41.29 درصد شرکت های فعال در این حوزه اعلام کردند که استفاده از هوش مصنوعی منجر به کسب درآمد بیشتر در بازار می گردد.

استراتژی های مختلف و تاثیر تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(2)

از طرفی سیستم رتبه بندی محتوا، برای نتایجی طراحی شده است که به نفع کاربران باشد. از این رو، تمرکز بر محتوای مناسب افراد، یک استراتژی بلند مدت و موفق خواهد بود.

چه چیزی تولید محتوا با هوش مصنوعی را متمایز و بهتر می سازد؟

واضح است که هوش مصنوعی روز به روز در نوشتن و مهارت های دیگر بهتر می شود. در نتیجه آیا نویسندگانی که محتوای کپی را نشر می دهند باید نگران از دست دادن شغل خود باشند؟ پاسخ سریع، خیر است اما با وجود اینکه 37٪ کسب و کارها هم اکنون از هوش مصنوعی استفاده می کنند، هنوز تفاوت قابل توجهی بین انسان و هوش مصنوعی وجود دارد.

1. نتایج سریع بر اساس حقایق
بدون شک، هوش مصنوعی می تواند مقالاتی برای محدوده وسیعی از موضوعات را تولید نماید. هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم های خود، داده ها را دریافت و تحلیل کرده و به سرعت نتایج واقعی بر اساس حقایق را بدست می آورد. با این حال، این جزئیات از منابع مختلف جمع آوری شده اند که در برخی موارد غیرقابل اعتماد هستند.

2. تسلط بر گرامر انگلیسی

مشکلات تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(3)

شرکت های ارائه دهنده هوش مصنوعی حتی در مسائل زبانی سخت تر مانند دخالت زبان طبیعی استدلالی (Abductive Natural Language Interference) یا به اختصار ANLI، به اندازه انسان ها پیشرفت کرده اند. ANLI یک فرآیند استدلال است که در آن فرد سعی می کند برای یک مجموعه، بهترین توضیح را استنتاج کند. در این زمینه، تفاوت نمره بین انسان ها و هوش مصنوعی فقط 1% است. حقیقت این است که حتی بهترین نویسندگان اشتباه می کنند. حتی با وجود چندین بار ویرایش، گاهی اوقات ممکن است خطای نوشتاری رخ دهد. با این حال، توصیه نمی شود که از هوش مصنوعی برای بازنویسی استفاده کنید زیرا نمی تواند به مسائلی مانند همبستگی، حس و منطق بپردازد.

3. توانایی شبیه سازی سناریو های مختلف

اگرچه تنها انسان‌ها قابلیت درک مفهوم استراتژی محتوا را دارند اما می‌توان از هوش مصنوعی برای شبیه‌سازی سناریوهای مختلف استفاده کرد. این موضوع کمک می کند تا مخاطبان هدف خود را بهتر بشناسید. برای مثال، به هوش مصنوعی دستور دهید تا به عنوان یک شخص خاص بر اساس حقایقی که در مورد شخصیت خریدار محصولات خود می دانید یا فرض می کنید، پاسخی دهد. یک چالش خاص ارائه دهید و از هوش مصنوعی بخواهید که به عنوان شخصیت توصیف شده، عمل کند تا ایده ای در مورد اینکه خریداران شما برای حل مشکلاتشان چگونه عمل می کنند، پیدا کنید. همچنین می‌توانید از آن در مورد مشکلات خاصی که ممکن است کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد سوالاتی بپرسید یا سعی کنید کانال‌های اطلاعاتی و فرآیندهای خرید مشتریان خود را شناسایی نمایید. اگرچه هر خریدار منحصربه‌فرد است اما هوش مصنوعی می‌تواند بینش‌هایی را در مورد زندگی هر شخصی ارائه دهد.

چه معیارهایی باعث بهتر شدن تولید محتوا از سوی انسان می شود؟

چندین معیار مهم برای نوشتن محتوای با کیفیت وجود دارد که هوش مصنوعی را به چالش می کشد. این نقاط قوت نویسندگان را نمی توان با هوش مصنوعی پوشش داد:

1- هوش مصنوعی بی احساس و رباتی است

احساس در تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(4)

به خصوص زمانی که پرسشی با کلمات کلیدی خاص ارائه شود، خشکی و بی احساسی در پاسخ های هوش مصنوعی، بیشتر آشکار خواهد شد. سعی کنید حدس بزنید که چه کسی هر یک از دو پاراگراف زیر را نوشته است:

متن اول

متن دوم

نتفلیکس با نزدیک به 231 میلیون مشترک پولی، صفحه جزییات بسیار ضعیفی دارد. این صفحه بسیار ساده می باشد و به سختی می توان تشخیص داد که آیا واقعا بروزرسانی شده است یا خیر. این مورد می تواند روی اعتماد کاربران تاثیر منفی بگذارد.

صفحه وضعیت نتفلیکس وب سایتی است که اطلاعات لحظه ای درباره در دسترس بودن سرویس ها و سیستم های نتفلیکس در سراسر جهان ارائه می دهد. وضعیت فعلی پلتفرم نتفلیکس و هر گونه مشکلی که ممکن است بر عملکرد آن تأثیر بگذارد، مانند قطعی یا تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده را نشان می‌دهد.

احتمالا حدس زده اید که متن دوم یک نمونه از تولید محتوا با هوش مصنوعی می‌باشد. متن اول توسط انسان در وبلاگ یک سایت مانیتورینگ نوشته شده است.

2- انسان ها بامزه و خلاق هستند

تفاوت تولید محتوا با هوش مصنوعی و انسان

تصویر(5)

هوش مصنوعی از کلمات تکراری و عبارات رسمی سختگیرانه استفاده می کند اما نویسندگان می توانند خارج از چارچوب فکر کنند تا محتوا را منحصر به فرد و خاص نمایند. در عمل، هوش مصنوعی انعطاف‌پذیری لازم به منظور ارائه محتوای متفاوت و جذاب را ندارد.

3- نویسندگان تکالیف را بهتر درک می کنند

دریافت نتایج درست از هوش مصنوعی فرآیندی چالش برانگیز است. این فرایند می‌تواند منجر به هزینه‌های اضافی بیشتری شود. این هزینه در کارهای پیچیده تر افزایش بیشتری نیز خواهد داشت.

4- ارتباط با مخاطبین

به عنوان یک نویسنده، باید بدانید که کاربران شما چه کسانی هستند، چه افرادی را می‌خواهید جذب کنید و اهداف نوشته شما چیست. شما باید بتوانید سطح تخصص بازدیدکنندگان هدف خود را شناسایی کرده و مطالب را بر اساس آنها تنظیم کنید. از طرفی، هوش مصنوعی فقط متن را بر اساس اطلاعات دریافتی ساختاردهی می‌کند. بنابراین در صورت عدم اعمال دانش انسانی، محتوای ایجاد شده توسط هوش مصنوعی به طور کلی و عمومی خواهد بود و به احتمال زیاد ارزش خود را از دست خواهد داد.

5- انسان ها در قالب بندی عالی هستند

هوش مصنوعی غالبا از ساختاری با پاراگراف‌ها و عبارات مشابه استفاده می نماید. نویسندگان خوب، برای افزایش جذابیت بصری نوشته خود از پاراگراف های کوتاه، فهرست ها، نقل قول ها، آمار و سرفصل ها استفاده می‌کنند اما محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی بسیار خلاصه تر و فاقد موارد ذکر شده می باشد.

6-انسان ها بین ایده های مختلف ارتباط ایجاد می کنند

مغز انسان می تواند موضوعات پیچیده را درک کرده و بین آنها ارتباطی منطقی ایجاد نماید. با وجود این که انسان ها در تفکرات عمیق و پیچیده، برتری محسوسی نسبت به هوش مصنوعی دارند اما این برتری به دلیل تحقیق و زمان بیشتری است که آنها صرف این کار می‌کنند. همین موضوع باعث افزایش هزینه های تولید محتوای انسانی در مقایسه با تولید محتوا با هوش مصنوعی می شود. در مسائل ساده و بدون پیچیدگی، محتوای تولید شده از سوی هوش مصنوعی صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

کدام روش از نظر هزینه به صرفه تر است؟

تفاوت هزینه ها در تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(6)

در نگاه اول می توان هوش مصنوعی را به دلیل سرعت تولید حجم وسیعی از محتوا، برتر دانست اما موضوع کمی پیچیده تر است. استراتژی های تولید محتوا با هدف گذاری های طولانی مدت وجود دارند که می توان از آنها به جای تولید محتوا با هوش مصنوعی استفاده کرد. هوش مصنوعی نمی تواند محتوای شاخص و بدون الگو های تکراری ایجاد کند. هر زمان که اقدام به تولید محتوا می نمایید ابتدا به این سوالات بنیادین پاسخ دهید:

  • آیا مخاطبان فعلی یا آینده محتوای سایت، این مطلب را مفید خواهند دانست؟
  • آیا در این محتوا نشانه ای از دانش و تخصص وجود دارد؟
  • مطالعه این محتوا آموزش جدیدی را برای خواننده، به همراه دارد؟
  • آیا خواندن این مطلب باعث ایجاد تجربه ای رضایت بخش در بازدیدکنندگان می شود؟

اگرچه هوش مصنوعی ممکن است از نظر کمیت دست بالا را داشته باشد اما نویسندگان محتوا توانایی منحصر به فردی برای تولید متون با کیفیت بالا دارند که می تواند ارزش بسیار بیشتری نسبت به آنچه از سمت هوش مصنوعی ارائه می شود، داشته باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که شما نمی توانید از هوش مصنوعی به نفع خود استفاده کنید.

چگونه می توان از قدرت هوش مصنوعی استفاده کرد؟

اگر به درستی از هوش مصنوعی استفاده گردد، فواید فراوانی خواهد داشت. برای نمونه، استفاده از هوش مصنوعی در شرایطی که انسان ها امکان ادامه کار نداشته باشند، می تواند در جهت ایجاد ایده ها و عناوین جدید به کار گرفته شود. در حال حاضر هوش مصنوعی نمی تواند جایگزین استراتژی های تولید محتوای طولانی و بلند مدت گردد اما می توان از آن برای تولید توضیحات خلاصه و پاراگراف های کوتاه استفاده نمود. مخاطبان نیز می توانند از این متون خلاصه بهره ببرند. هوش مصنوعی توانایی بالایی در زمینه تصحیح گرامر، املا و خوانایی محتوا دارد. ارائه پیشنهاد از سوی هوش مصنوعی، آن را تبدیل به دستیاری مفید برای نویسندگان می نماید.

البته باید در استفاده از هوش مصنوعی در زمان انجام تحقیقات، احتیاط نمود. امکان تایید و استناد به گفته های هوش مصنوعی و افزودن آن به عنوان منبع مقاله و تحقیق وجود ندارد. باید این جزئیات در مقاله نیز مطرح گردد تا اعتماد کاربران جلب شود. در کنار همه این موارد باید بروز بودن اطلاعات آن هوش مصنوعی را نیز در نظر بگیرید. برخی از نسخه های چت بات ها مانند chatgpt اطلاعاتی تا سال 2021 را ارائه می دهند. از این رو نمی‌توان اطلاعات بروزتر از 2021 را از آنها انتظار داشت.

نتیجه گیری: انسان ها هنوز بهتر هستند اما هوش مصنوعی می تواند دستیار خوبی باشد

در تولید محتوای جذاب و با کیفیت، فعلا انسان ها برتر هستند. زمانی که نویسندگان حرفه ای اقدام به ایده پردازی و خلق محتوای خلاقانه می کنند، هوش مصنوعی می تواند به عنوان دستیار به آنها کمک نماید. استفاده ترکیبی از نویسندگان حرفه ای در کنار ویراستاری و تقویت ساختار تولید محتوا با هوش مصنوعی می تواند منجر به خلق محتوای با کیفیت و جذاب گردد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *