Google Bard و New Bing چه تفاوتی با هم دارند؟
مقاله

مقایسه Google Bard و New Bing

از زمانی که OpenAI چت بات ChatGPT را در نوامبر 2022 منتشر نمود، فضای اینترنت تغییر زیادی کرده است. گوگل و مایکروسافت، دو برند شناخته‌شده‌ فناوری در جهان، از آن زمان به شدت تلاش کرده‌اند تا موفقیت این چت بات را تکرار کنند. اکنون، هر دو شرکت ابزارهای خود را وارد میدان کرده‌اند. گوگل Bard را دارد و مایکروسافت هوش مصنوعی Bing را ارائه کرده است اما چگونه این دو چت بات جدید در مقابل یکدیگر قرار می گیرند؟ بهترین چت بات هوش مصنوعی کدام است؟ در این مقاله پیرامون Google Bard و New Bing اطلاعات خواندنی در اختیار شما قرار داده می شود.

New Bing چیست؟

«New Bing» محصول مشترک شرکت مایکروسافت و OpenAI است. این توسعه نشان دهنده تغییرات بزرگ در اکوسیستم جستجو خواهد بود.  در حال حاضر وقتی در bing قدیمی به جستجو می پردازید، پیشنهاد استفاده از New Bing به شما داده می شود که نشان دهنده یک نکته کلیدی خواهد بود. این هوش مصنوعی فقط در Microsoft Edge در دسترس است. بنابراین در ادامه مقاله از این مرورگر استفاده می شود.

آشنایی با Google Bard و New Bing

تصویر(1)

با جستجوی مشابه در بینگ جدید، می توانید نتایج ارگانیک یکسان با ویژگی های متفاوتی را مشاهده کنید. در تصویر زیر، عبارت badger (گورکن) در مرورگر Microsoft Edge جستجو شده است:

بررسی Google Bard و New Bing

تصویر(2)

کادر "Mustelid Masters" در بالای نتایج ارگانیک، جدید بوده و حاوی متن تولید شده توسط هوش مصنوعی با قابلیت تبدیل متن به صدا است. این کادر شش بخش دارد و گاهی اوقات با تصاویر همراه خواهد بود.

ویژگی های Google Bard و New Bing

تصویر(3)

در مثال فوق، تصویری از کشتی به همراه متن را مشاهده می نمایید. این باکس‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی، برای همه سوالات ظاهر نمی‌شوند و فقط برای اطلاعات واضح و غیر قابل بحث به نمایش در می‌آیند. یک دکمه "Open Website" نیز در کنار نتیجه برتر SERP اضافه شده است که شاید راهی برای جبران کاهش نرخ کلیک ارگانیک باشد. تب "chat" در بینگ قدیمی نیز وجود دارد اما صرفا پیامی را به شما نشان می دهد که بیان می دارد به Microsoft Edge مراجعه کنید.

عملکرد Google Bard و New Bing

تصویر(4)

اگر از Microsoft Edge استفاده کنید، یک رابط کاربری چت بات با امکانات اضافی را در این تب مشاهده خواهید کرد. جابجایی به تب chat از یک نتیجه جستجوی معمولی، کوئری شما را نیز منتقل می‌کند:

کوئری های Google Bard و New Bing

تصویر(5)

دسته ای از حالت های مختلف در بالا و همچنین عباراتی از نتایج جستجو نمایش داده می شود که هر دو از پیشرفت‌های ChatGPT الهام گرفته اند.

Google Bard چیست؟

Google Bard چندان کامل نیست اما می تواند چت بات خوبی باشد.

هوش مصنوعی Google Bard و New Bing

تصویر(6)

بارد در حال حاضر به هیچ وجه با موتور جستجوی گوگل هماهنگ نشده است و به نوعی بسیار شبیه ویژگی های SERP در Bing می باشد:

جستجوگر Google Bard و New Bing

تصویر(7)

با این حال، نسخه ای که هم اکنون در اختیار کاربران قرار دارد بیشتر یک رابط کاربری چت بات اختصاصی است. افراد زیادی انتظار داشتند که گوگل بسیار زودتر از آنچه که پیش بینی می شد، به این فناوری روی بیاورد. البته آنها اطلاعات بیشتری از جستجوی ارگانیک نسبت به بینگ در اختیار دارند. بنابراین، مشاهده رویکرد کندتر و محتاطانه تر، نباید تعجب آور باشد.

فناوری Google Bard و New Bing

تصویر(8)

مقایسه Google Bard و New Bing

بارزترین تفاوت از دید سئو، وجود منبع در نتیجه Bing است. عدم اطلاع از منبع مطالب، یکی از بزرگترین چالش های کاربران در هنگام برخورد با این نوع فناوری می‌باشد.

نتایج Google Bard و New Bing

تصویر(9)

بارد نیز ادعا می کند که منابع را درج می نماید. طی بررسی انجام شده، منابع در بارد بسیار کمتر از Bing هستند. با این اوصاف، چارچوب‌بندی Google بسیار مناسب است و با پاسخ‌های پیش‌نویس متعددی که ارائه می کند، در دستیابی به اهداف موردنظر کمک خواهد کرد. بومی سازی نتیجه در بینگ نیز بسیار قابل توجه است. این چت بات، در پاسخ خود به بریتانیا اشاره می کند، جایی که از آنجا جستجو انجام شده است و وب سایت های بریتانیا را در منابع نمایش می دهد. در تصویر زیر، پاسخ آنها به یک سوال مشابه را که در مورد مکان انجام جستجو است، مشاهده می کنید. سوال مطرح شده "?are badger popular here" به معنی "آیا گورکن در اینجا محبوب است؟" می باشد.

نتیجه بررسی Google Bard و New Bing

تصویر(10)

آمار Google Bard و New Bing

تصویر(11)

بینگ این کار را به درستی انجام می دهد و به UK یا بریتانیا که مربوط به محل انجام جستجو است اشاره می نماید اما بارد تصور می کند که کاربر در ایالات متحده حضور دارد و بر اساس آن، United States را استفاده کرده است.

سوالات تجاری

بسیاری از افراد سئوکار، علاقه زیادی دارند تا نحوه استفاده از این فناوری برای بهبود بازاریابی خود را بدانند. در تصاویر زیر، یک نمونه در هر دو چت بات بررسی شده است. سوال مطرح شده "?what are the top video games of 2023" به معنی "برترین بازی های ویدیویی 2023 کدامند؟" می باشد.

کوئری های Google Bard و New Bing

تصویر(12)

پاسخگویی Google Bard و New Bing

تصویر(13)

در این مورد، یک پاسخ مشخص وجود ندارد اما هر دو نتیجه به طور کلی معقول هستند. با این حال در پاسخ بینگ، لیست محدودتر و بسیار مفیدتر است اما هیچ یک از نتایج، قطعی به نظر نمی‌رسند. بینگ می‌تواند پاسخ‌های متفاوتی برای یک سؤال در ویندوزهای مختلف ارائه دهد و گوگل نیز همین‌طور است. این مسئله ممکن است زمانی بحث برانگیز شود که افراد سئوکار شروع به بهینه سازی براساس این پاسخ ها می کنند و می خواهند نتایج آنها را بررسی نمایند. البته، رتبه‌بندی‌های ارگانیک معمولی، می‌توانند در مناطق مختلف و حتی روزهای هفته، بسیار متفاوت باشند اما به طور کلی، اگر دو بار از یک رایانه جستجو کنید، نتایج یکسانی دریافت خواهید کرد که در هوش مصنوعی بینگ و بارد این چنین نیست.

کدام یک برای سئوکاران مناسب است؟

قبل از آنکه افراد سئوکار بتوانند از این ابزارها استفاده کنند و آنها را بخش مهمی از کار خود بدانند، باید پاسخ سوالات اساسی که برای هر دو پلتفرم وجود دارد را بیابند. اکثر سئوکاران سال‌های اخیر، عادت به بهینه‌سازی برای Bing ندارند اما در حال حاضر صحبت از افزایش سهم بازار Bing است.

جمع بندی

بزرگترین مشکل چت بات های هوش مصنوعی مانند ChatGPT این است که به داده ها یا اطلاعات مربوط به رویدادهای اخیر دسترسی ندارد. این موضوع باعث می شود تا هنگام استفاده از این چت بات‌ها برای حل مشکلاتی که نیاز به اطلاعات آنلاین دارند، کارایی آنها به میزان قابل توجهی کاهش یابد. از طرف دیگر هوش مصنوعی بارد و بینگ از این جنبه برتر هستند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *