آشنایی با Apache Tomcat
مقاله

آشنایی با Apache Tomcat

انتخاب صحیح یک سرور، همواره دشوار بوده و اهمیت بالایی دارد. شما باید مطمئن باشید سروری که از آن استفاده می کنید به اندازه کافی پایدار و انعطاف پذیر است تا باعث توسعه و افزایش کیفیت سایت شما شود. خوشبختانه Apache Tomcat یک وب سرور محبوب و open source است و منابع آموزشی زیادی از آن در دسترس می باشد.

در این مقاله در خصوص Apache Tomcat توضیحات مفصلی ارائه خواهد شد، همچنین مزایای آن برای میزبانی سایت شرح داده می شود.

جاوا هنوز هم یکی از محبوب ترین زبانهای کدنویسی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. احتمالا یکی از دلایل این محبوبیت اجرای جاوا بر روی هر دستگاهی می باشد. Apache Tomcat پرکاربردترین وب سرور open source تحت جاوا می باشد.

 

تصویر (1)

Apache Tomcat قادر به پیاده سازی Java Servlet، JavaServer Pages)JSP) و Application Programming Interface)API) می باشد. در واقع یک وب سرور Java HTTP خالص است که باعث افزایش آزادی شما در کدنویسی خواهد شد و می توانید عملکردهای مختلف سایت خود را بر اساس آن کدنویسی کنید.

مزایای استفاده از Apache Tomcat

1- همانطور که گفته شد Apache Tomcat تحت جاوا می باشد و این زبان برنامه نویسی با اکثر سیستم عامل ها سازگار بوده و جای نگرانی در اجرای آن نخواهید داشت. همچنین استفاده از آن آسان و انعطاف پذیر نیز می باشد.

2- اگر در حال توسعه طیف گسترده ای از پروژه های خود هستید، یک وب سرور جاوا محور می تواند ابزاری با ارزش برایتان باشد. Apache Tomcat می تواند به شما در گسترش سایتتان کمک کند تا بتوانید مشتری های بیشتری را بدست آورید.

3- Tomcat در سیستم عامل ویندوز یک فایل installer دارد که به راحتی و به صورت گرافیکی قابل نصب می باشد.

4- از آنجا که Tomcat به طور مستقل از آپاچی اجرا می شود، یک پلت فرم پایدار نیز می باشد. حتی اگر بقیه سرویس ها از کار بیفتند، Tomcat به کار خود ادامه می دهد.

5- Tomcat یک انجمن آنلاین دارد که بسیاری از مشکلات در آن مطرح شده است و به کمک آن می توانید به راحتی با این وب سرور کار کنید و مشکلات احتمالی را رفع نمایید.

شروع کار با Apache Tomcat

شروع کار با Apache Tomcat ساده است. با این حال، قبل از شروع، باید (JDK( Java Development Kit را نصب کنید.

جهت دانلود فایل نصبی به سایت https://tomcat.apache.org/ بروید.

مطابق تصویر زیر بر روی لینک Download نسخه مد نظر کلیک کنید.

تصویر (2)

سپس فایل متناسب با نسخه ویندوز خود را دانلود نمایید.

تصویر (3)

فایل دانلود شده را اجرا نمایید و سپس بر روی Next کلیک کنید.

تصویر (4)

در مرحله بعدی گزینه های مدنظر خود را تیک بزنید و مجدد بر روی Next کلیک کنید.

تصویر (5)

در این مرحله می توانید Apache Tomcat را پیکربندی کنید و پورت و نام سرویس را مشخص نمایید و سپس بر روی Next کلیک کنید.

تصویر (6)

در نهایت مسیر نصب JDK را باید وارد کنید و بر روی Next کلیک نمایید تا Apache Tomcat نصب شود.

تصویر (7)

هم اکنون میتوانید مرورگر سرور خود را باز کنید و آدرس http://localhost:8080 را وارد نمایید. صفحه پیش فرض Apache Tomcat را مشاهده خواهید کرد.

تصویر (8)

توجه: 8080 همان پورت تعریف شده در مرحله قبل می باشد و اگر پورت دیگری را وارد کرده باشید باید از همان پورت در مرورگر استفاده کنید.

نتیجه گیری 

داشتن یک وب سرور بر پایه جاوا به ویژه Apache Tomcat فواید زیادی دارد. در کنار نصب راحت، سبک و پایداری بالا، یک انجمن آنلاین فعال دارد که بسیاری از مشکلات خود را در آن می توانید رفع کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *