مقایسه Varnish Cache و Nginx Caching
مقاله

مقایسه Varnish Cache و Nginx Caching

سرویس کشینگ قابلیتی است که به وب سرور کمک می کند تا تمام درخواست ها به وب سرور ارسال نشود و در صورت وجود پاسخ درخواست در حافظه نهان (کش) ، پاسخ دهی به درخواست انجام گردد.  ابزارهای زیادی جهت سرعت بخشیدن به لود صفحات وب وجود دارند که در این مقاله دو مورد از این ابزارها معرفی خواهند شد.

  • Varnish Cache

وارنیش کش، یک سیستم کشینگ برای وب سرور می باشد که به کاربران این امکان را می دهد تا محتوای وب سایت  را در حافظه نهان قرار دهند که منجر به بارگذاری سریعتر صفحه می شود. علاوه بر افزایش سرعت، وارنیش کش به دلیل انعطاف پذیری بالا در زبان برنامه نویسی (VCL) محبوبیت زیادی دارد. VCL به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا قوانین چگونگی رسیدگی به درخواست ها و همچنین ذخیره محتوا را تعیین کنند. وارنیش به طور کلی برای وب‌ سرورهایی طراحی شده است که ترافیک بسیار بالایی داشته و به طور مداوم در حال سرویس‌دهی هستند.  بر همین اساس سایت هایی مانند ویکی پدیا ، روزنامه های آنلاین از جمله نیویورک تایمز و سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر از وارنیش کش استفاده می کنند.

  • Nginx Caching

 (1) تصویر 

کش nginx یک گزینه ذخیره سازی قدیمی می باشد که اولین بار در سال 2004 منتشر گردید. Nginx از وب سرورهای محبوب می باشد که از سرعت و کارایی بالایی به خصوص در پردازش های همزمان  برخوردار است.

مقایسه

  • وارنیش کش از ESI پشتیبانی می کند در حالی که nginx از ESI پشتیبانی نمی کند.
  • Nginx تنها زمانی از ssl پشتیبانی می کند که وارنیش کش نصب نباشد.
  • وارنیش کش ویژگی های پیشرفته تری نسبت به کش nginx دارد.
  • وارنیش انعطاف بیشتری نسبت به کش nginx دارد و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا یک ساختار ذخیره سازی پیچیده تری ایجاد کنند.
  • وارنیش کش یک سازوکار داخلی دارد و به شما اجازه می دهد که محتوای کش شده را پاک کنید در حالیکه nginx این امکان را ندارد.
  • برای سایتهایی که محتوای استاتیک دارند کش nginx کارایی بهتری نسبت به وارنیش دارد.

کدام یک بهتر است؟

به طور قطع نمی توان یکی از دو مورد ذکر شده را نسبت به دیگری ارجعیت داد. هر کدام از این سیستم های کش ویژگی هایی دارند که باعث برتری بر دیگری می شود. در کل بهترین معیار برای انتخاب نوع سیستم کش محتوای سایت شما می باشد. اگر سایت شما ترافیک بالایی دارد پیشنهاد می شود از وارنیش کش استفاده کنید و اگر محتوای استاتیک دارید و ترافیک بالایی ندارید کش nginx پیشنهاد می شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *