فضای سفید در طراحی وردپرس و تاثیر آن بر جلب توجه کاربران
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

استفاده موثر از فضای سفید در طراحی وردپرس

هر سایت دارای نیازها و خصوصیات خاص خود بوده و روش‌هایی که برای آن کارآمد می باشند، ممکن است برای سایت دیگری موثر واقع نشوند. با این حال، یکی از عناصر مهم و قابل استفاده در طراحی سایت واکنش گرا، بهره‌برداری مناسب از فضای سفید در طراحی وردپرس است. طراح سایت، در جستجوی یافتن تعادل بین ظاهر و کارایی می باشد. چه یک وبلاگ نویس مبتدی هستید یا یک برنامه نویس حرفه‌ای، باید آن را در نظر داشته باشید.

در طراحی سایت وردپرسی، استفاده مناسب از فضای سفید بسیار موثر است و نیازی ندارید تا برای این کار از یک قالب مختص به وبلاگ استفاده کنید. 

فضای سفید در طراحی وردپرس نقش بسیار مهمی ایفا می کند

تصویر(1)

فضای سفید چیست؟ 

فضای سفید در واقع به معنای خالی بودن بخشی از صفحه است اما این فضا حتماً نباید سفید باشد. شما می‌توانید از هر رنگی که دوست دارید استفاده نمایید. وردپرس رنگ‌های سفارشی بسیار مناسبی ارائه می‌دهد که برای پروژه‌ شما بهترین نتیجه را به ارمغان می‌آورند. ممکن است در ابتدا به نظر برسد که فضای سفید در طراحی وردپرس کاربرد زیادی ندارد و می‌تواند هر رنگی داشته باشد اما همانند هر ویژگی دیگری، فضا می‌تواند برای وضوح، کنتراست، تناسب و کادربندی بسیار مهم تلقی شود.

انواع فضای سفید در طراحی وردپرس 

ابتدا انواع فضای سفیدی که ممکن است با آنها برخورد داشته باشید بررسی می شود.

Micro و Macro

Micro فضای سفید اندکی است که وج برای درک اطلاعات ضروری می باشد. این نوع فضای سفید، فاصله‌های بین خطوط متن را شامل می شود. بدون فضای Micro، سایت به هیچ وجه قابل فهم و برقراری ارتباط با کاربر نخواهد بود. در مقابل، Macro فضای بزرگتری است که بین اجزای مختلف به نمایش گذاشته می شود.

منفعل و فعال (Passive and Active)

فضای سفید منفعل به معنای فضای خالی و بدون استفاده است که بین خطوط و پاراگراف‌ها در متن وجود دارد. این فضاها میان خطوط و پاراگراف‌ها به صورت خودکار ایجاد می‌شوند. فضای سفید فعال به این معنا است که طراح با اهدافی که در ادامه به آنها پرداخته می شود، عمداً فضای بیشتری را بین عناصر صفحه ایجاد کرده است. به طور کلی، هر چقدر که عناصر با یکدیگر متمایز تر باشند، باید فضای بیشتری بین آنها وجود داشته باشد.

دلایل استفاده از فضای سفید در طراحی وردپرس

در ادامه دلایل استفاده از فضای سفید در طراحی وردپرس بررسی خواهد شد.

وضوح 

یک اشتباه بسیار رایج در طراحی سایت، افزودن محتوا و عناصر زیاد به صفحه می باشد که باعث شلوغی و عدم توجه به بخش های اصلی خواهد شد. بنابراین انتخاب یک طرح ساده گزینه مناسبی است. در شرایطی که عناصر طراحی نظم مناسبی ندارند، کاربران دچار سردرگمی خواهند شد و ممکن است سریعا از سایت خارج شوند. به عبارت دیگر، تجربه کاربری نامناسب سبب افزایش نرخ خروج می گردد.

کنتراست

استفاده از یک رنگ متفاوت برای پس زمینه باکس متنی یا تصاویر، می تواند تاثیر گذاری آنها را بیشتر کند. به عبارت دیگر، وقتی که تصویر یا باکس متنی در یک بخش با رنگی متفاوت قرار می‌گیرد، به کاربر این پیام را می‌دهد که باید توجه خاصی به آن داشته باشد. استفاده از کنتراست در فضای سفید، کاربران را تشویق می کند تا به سمت CTA موردنظرتان هدایت شوند.

تناسب

گاهی اوقات برای جلوگیری از کاربرد نادرست محتوا، باید کمی فضا ایجاد کنید. کنار هم قرار دادن نکته ای جدی و یک تصویر طنز، هیچ کمکی به محتوای شما نخواهد کرد.

کادربندی 

در عکس زیر یک تصویر زیبا را مشاهده می کنید که با قاب بهتر به نظر می رسد.

کادربندی برای مدیریت فضای سفید در طراحی وردپرس می تواند مفید باشد

تصویر(2)

کادر یا قاب، فضایی اطراف تصویر است که از تداخل با عناصر دیگر جلوگیری می کند. ممکن است استفاده از کادر برای تصاویر، ساده و بی‌اهمیت به نظر برسد اما در واقع بسیار مهم می باشد. برای افرادی که قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین را دارند، تصاویر محصولات بخشی از فرآیند فروش خواهند بود که رعایت این نکته در آنها بسیار اهمیت خواهد داشت.

تم ها و قالب ها 

طراحان مختلف در سراسر جهان، گزینه‌های متعددی از قالب‌های خاص را برای کاربران وردپرس ارائه داده‌اند. این قالب‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا از فضای سفید در طراحی وردپرس به خوبی استفاده نمایید. بدون توجه به نوع کسب و کار یا سبک طراحی موردنظرتان، وردپرس انواع مختلفی از قالب‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. قالب‌ها می‌توانند در استفاده از فضای سفید کمک کنند. وردپرس قالب‌های زیبایی را در اختیار طراحان قرار می‌دهد که می‌توانند از آنها استفاده نمایند.

دستیابی به تعادل مناسب

فضای سفید در طراحی وردپرس باید به صورت متعادل استفاده شود

تصویر(3)

مهم ترین امر در استفاده از فضای سفید، دستیابی به تعادل مناسب است. همانطور که گفته شد، شما نمی‌توانید یکباره حجم زیادی از اطلاعات را روی صفحه قرار دهید. استفاده از فضای سفید در طراحی وردپرس بسیار وابسته به موضوع سایت است.

جمع بندی 

طراحی یک سایت زیبا، سبب جلب توجه کاربران خواهد شد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشد. با استفاده از فضای سفید در طراحی وردپرس می توانید کارایی و اثربخشی وب سایت را بالاتر ببرید و مسیر رسیدن به هدف موردنظر خود را هموارتر کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *