نحوه افزودن قطعه کد در وردپرس
مقاله

نحوه افزودن قطعه کد در وردپرس - چگونه باید از Code snippets استفاده کرد؟

گاهی ممکن است نیاز به اعمال تغییرات و افزودن قطعه کد در وردپرس داشته باشید. این اصلاحات می تواند مربوط به یک عنصر طراحی مانند لینک‌ شبکه اجتماعی در نسخه موبایل، بهبود بخش نظرسنجی و درج تبلیغات در سایت باشد.

برای انجام تغییرات در وردپرس، می توانید از افزونه ها استفاده کنید اما اگر بخواهید صرفا یک ویرایش کوچک انجام دهید می توانید از Code Snippet (بخش کوچکی از کد است که در زبان‌های برنامه‌نویسی یک ویژگی، تابع یا تکنیک خاص را اجرا می‌کند) استفاده نمایید. معمولا در وردپرس، Code Snippet شامل قطعه‌کدهای PHP، JS، CSS یا HTML است. از Code Snippets برای ویرایش قابلیت های پیش‌فرض به جای افزودن یک فایل جدید یا نصب افزونه وردپرس استفاده می‌شود.

افزودن قطعه کد در وردپرس به جای افزودن یک فایل جدید

تصویر(1)

افزودن قطعه کد در وردپرس به صورت دستی

یک روش برای افزودن قطعه کد در وردپرس، ایجاد یک چایلد تم با استفاده از فایل‌های وردپرس می باشد. این فرایند نسبتا ساده است اما توصیه می‌شود فقط در صورتی که با برنامه‌نویسی آشنا هستید، آن را به کار ببرید.

تهیه بکاپ

قبل از اعمال تغییرات، از هاست خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا بتوانید چایلد تم ایجاد کرده و فایل ها را ویرایش کنید. بدین ترتیب، اگر اختلالی در سایت ایجاد گردد، می توانید بازگردانی بکاپ انجام دهید.

ایجاد چایلد تم

کدهای دلخواه را مستقیما به فایل های اصلی قالب خود اضافه نکنید. در وردپرس، وقتی شما یک قالب را بروزرسانی می‌کنید، فایل‌های قدیمی قالب با نسخه‌های جدید جایگزین می‌شوند. بدین ترتیب، هر تغییری که در فایل‌های اصلی قالب اعمال کرده‌اید، از بین می‌رود. برای حفظ فایل‌های اصلی قالب و جلوگیری از حذف کدهای سفارشی، باید از چایلد تم استفاده نمایید. 

افزودن فایل ها 

برای ساخت Child Theme، ابتدا باید وارد سی پنل خود شوید. در نظر داشته باشید که این مورد برای هاست های دایرکت ادمین نیز صادق بوده و لازم است تا از بخش های متناظر اقدام نمایید. سپس روی گزینه "File Manager" کلیک کنید.

افزودن قطعه کد در وردپرس توسط Child Theme

تصویر(2)

سپس پیرو مسیر زیر، وارد پوشه قالب شوید.

public_html/wp-content/themes

در این مسیر یک فایل با نام style.css برای اعمال تغییرات ظاهری و یک فایل دیگر با نام functions.php ایجاد کنید.

افزودن قطعه کد در وردپرس در فایل های style.css و functions.php

تصویر(3)

ویرایش فایل ها 

شما می توانید به بخش "نمایش > ویرایشگر" مراجعه نموده و شروع به افزودن قطعه کد در وردپرس کنید.

افزودن قطعه کد در وردپرس و بخش ویرایشگر

تصویر(4)

نحوه افزودن قطعه کد در وردپرس توسط افزونه WPCode

تعداد زیادی افزونه برای اضافه کردن کدها به قالب وجود دارد اما پیشنهاد می شود از افزونه WPCode استفاده نمایید. WPCode یک افزونه رایگان وردپرس است که می‌توانید از آن برای افزودن قطعه‌کدها، بدون اینکه نیاز به ایجاد Child Theme یا ویرایش دستی فایل‌ها داشته باشید، استفاده کنید. همچنین این افزونه تمام قطعه‌کدهای شما را در یک مکان سازماندهی می‌کند، بنابراین به شما امکان می‌دهد تا به راحتی آنها را پیدا، ویرایش یا حتی حذف نمایید.

نصب افزونه رایگان WPCode

برای استفاده از WPCode، ابتدا باید افزونه را در وردپرس نصب کنید. در صورتی که به حساب مدیریت دسترسی دارید، طبق تصویر زیر از طریق پیشخوان وردپرس، به بخش "افزونه ها > افزودن" مراجعه نمایید و عبارت WPCode را جستجو کنید. سپس با کلیک روی "نصب"، می توانید افزونه را نصب و فعال نمایید.

افزودن قطعه کد در وردپرس پس از نصب افزونه WPCode

تصویر(5)

افزودن Snippet

بعد از فعال سازی افزونه WPCode، مطابق با تصویر زیر به بخش "Code Snippets" سپس "+ Add Snippet" مراجعه نمایید. سپس روی گزینه "blank snippet" کلیک کنید.

افزودن قطعه کد در وردپرس توسط Add Snippet

تصویر(6)

 با این کار شما به صفحه ای منتقل می شوید که می توانید از آن برای افزودن قطعه کد در وردپرس استفاده کنید.

افزودن قطعه کد در وردپرس به آسانی با افزونه WPCode قابل انجام است

تصویر(7)

سایر قابلیت های افزونه WPCode

در ادامه به بررسی چندین قابلیت دیگر افزونه WPCode پرداخته می شود. با استفاده از قابلیت Header و Footer سراسری، شما می‌توانید به سرعت یک اسکریپت را به سایت خود اضافه کنید. این ویژگی برای زمانی که می‌خواهید سرویس‌های جانبی را فعال کرده یا تغییرات دلخواه را در وب سایت خود اعمال نمایید، بسیار مفید است.

به عنوان مثال، فرض کنید که شما سایت خود را با استفاده از پلتفرم وردپرس ایجاد کرده‌اید و می‌خواهید Google Analytics را برای تجزیه و تحلیل سایت تان فعال کنید. در این صورت، باید کد رهگیری مربوط به Google Analytics را به صفحات وب سایت خود اضافه نمایید. به جای ویرایش دستی، شما می‌توانید توسط افزونه WPCode، کد موردنظر را بیفزایید. 

جمع بندی

برای افزودن قطعه کد در وردپرس، می‌توانید از افزونه رایگان WPCode استفاده کنید. در واقع، با استفاده از این افزونه می‌توانید قطعه‌ کدهای PHP، JS، CSS یا HTML را بدون اینکه نیاز به ایجاد چایلد تم یا ویرایش دستی فایل‌ها داشته باشید، به سایت خود بیفزایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *