اهمیت استفاده از کلمه کلیدی کانونی
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

چرا باید از کلمه کلیدی کانونی در ابتدای مقاله استفاده کرد؟

هنگام نوشتن یک پست یا صفحه بهتر است از کلمه کلیدی کانونی استفاده کنید. با این کار افراد و موتورهای جستجو به راحتی متوجه محتوای شما و اینکه در خصوص چه موضوعی است، خواهند شد. در ادامه مقاله به بررسی دلیل اهمیت استفاده از کلمه کلیدی کانونی در بخش مقدمه و نحوه کمک افزونه هایی مانند Yoast SEO پرداخته می شود. همچنین، راهکارهایی برای بهبود وضعیت مقاله و دریافت نمره سبز بیان خواهد شد.

اهمیت استفاده از کلمه کلیدی کانونی

تصویر(1)

کلمه کلیدی کانونی چیست؟

کلمه کلیدی کانونی به کسب رتبه برتر در نتایج جستجو کمک می کند و سبب افزایش احتمال دیده شدن صفحه توسط کاربران مرتبط خواهد شد. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک مقاله درباره طرز تهیه نان بنویسید. برای یافتن عبارت کلیدی بهینه، باید تحقیق کنید تا متوجه شوید افراد به دنبال چه مطالبی هستند و از چه کلماتی استفاده می کنند. ممکن است یک عبارت کلیدی مانند "طرز تهیه نان" انتخاب کنید. بدین ترتیب، هر گاه کاربران جستجویی درباره "طرز تهیه نان" داشتند، مقاله شما را خواهند دید. 

شروع متن با کلمه کلیدی کانونی

ایجاد یک مقدمه خوب و آموزنده، مهم است. در بخش مقدمه باید توجه کاربران را جلب نموده و آنها را به ماندن در صفحه خود تشویق کنید. اکثر کاربران به جای مطالعه دقیق جملات، آنها را سریع مرور می کنند. از کلمه کلیدی کانونی در ابتدای متن خود استفاده نموده و به کاربران خود کمک نمایید تا درک مطلب برایشان آسان تر شود. کاربران تنها افرادی نیستند که باید جذب مقدمه شوند، بلکه موتورهای جستجو نیز به خواندن علاقه دارند. بنابراین، با درج کلمه کلیدی کانونی در ابتدای متن، به موتورهای جستجو نشانه هایی درباره موضوع پست خواهید داد. علاوه بر این، بعضی اوقات گوگل از پاراگراف اول شما برای ایجاد توضیحات متا استفاده می کند. 

افزودن کلمه کلیدی کانونی به ابتدای متن کار آسانی به نظر می رسد اما باید در نظر داشته باشید نحوه نوشتن مقاله نیز مهم است. در ادامه مطلب، به استفاده از افزونه Yoast SEO در جهت بهبود نحوه نگارش، پرداخته می شود. 

استفاده از کلمه کلیدی کانونی در ابتدای مقاله

تصویر(2)

افزونه Yoast SEO چگونه می تواند کمک کند؟

افزونه Yoast SEO، وجود کلمه کلیدی در بخش مقدمه را به صورت خودکار بررسی می نماید. بعد از معرفی کلمه کلیدی کانونی به Yoast SEO، این ابزار چک می کند که آیا آن را در مقدمه متن خود لحاظ کرده اید یا خیر. بهتر است از کلمه کلیدی کانونی در ابتدای جمله اول استفاده کنید تا موضوع مقاله را مشخص کند. همچنین، افزونه Yoast SEO Premium امکان درج مترادف برای عبارت کلیدی حین تجزیه و تحلیل صفحه را خواهد داد. 

کسب نشان قرمز یا نارنجی برای کلمه کلیدی کانونی می تواند به دلایل زیر رخ دهد:

  • به موضوع اصلی خود اشاره نموده اید اما کلمه کلیدی کانونی خود را در آن ذکر نکرده‌اید.
  • با یک داستان کوتاه و جذاب شروع کردید تا توجه خواننده را جلب کنید اما این داستان شامل کلمه کلیدی کانونی موردنظر شما نمی‌شود.
  • عبارت کلیدی خود یا مترادف های آن را ذکر کرده اید اما در همان جمله قرار نداده اید. 
  • در قسمت مقدمه از یک مترادف برای عبارت کلیدی خود استفاده کرده‌اید اما به Yoast SEO Premium اعلام نکرده‌اید که این مترادف عبارت کلیدی است.

در صورتی که کلمه کلیدی کانونی در بخش مقدمه به درستی استفاده گردد، افزونه Yoast SEO به شما نشان سبز خواهد داد. 

نحوه نوشتن مقدمه خوب که شامل کلمه کلیدی کانونی باشد

پاراگراف و مقدمه خوب، با یک جمله اصلی شروع می شود. آن جمله شامل مهم ترین پیام است. در صورت امکان، کلمه کلیدی کانونی خود را به آن جمله اصلی بیفزایید. سپس در ادامه پاراگراف درباره آنچه که کاربران از مقاله شما انتظار دارند، بنویسید. همچنین، می توانید در مقدمه خود هدف مقاله را مشخص نموده و ساختار آن را توضیح دهید. 

عدم انحراف از موضوع اصلی

مختصر و مفید نوشته و تلاش کنید تا از موضوع اصلی منحرف نشوید. همچنین در خصوص یک موضوع غیر مرتبط ننویسید. یک روش دیگر برای جلوگیری از انحراف زیاد، سبک نوشتاری هرم معکوس است. این راهکار شما را ترغیب می‌کند تا بلافاصله به موضوع اصلی بپردازید. 

استفاده از کلمه کلیدی کانونی در ابتدای جمله امکان پذیر نیست

در برخی موارد، نمی توانید کلمه کلیدی کانونی را در ابتدای جمله خود استفاده نمایید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید توجه کاربران را با یک روایت کوتاه یا یک سؤال جلب کنید. در چنین مواردی، بهتر است کلمه کلیدی کانونی را در اولین موقعیت مناسب استفاده نمایید. 

زیاده روی نکنید 

از عبارت کلیدی زیاد استفاده نکنید زیرا ممکن است سبب تکراری شدن متن شما گردد. در عوض، می‌توانید مترادف‌ها و اصطلاحات مرتبط را به کار ببرید. در واقع، افزونه Yoast SEO Premium به شما امکان افزودن کلمات کلیدی در وردپرس و همچنین درج مترادف‌ها و کلیدواژه های مرتبط را خواهد داد. 

افزودن کلمه کلیدی کانونی در وردپرس

تصویر(3)

جمع بندی

برای بهینه سازی سئو، باید از کلیدواژه کانونی خود در مقدمه استفاده کنید. البته، فقط درج کلمه کلیدی در پاراگراف اول کافی نیست بلکه باید مقدمه و متن اصلی به خوبی نوشته شوند. به این معنا که کلمه کلیدی باید به طور طبیعی و مرتبط، در متن به کار رود. همچنین، مقدمه خوب باید بتواند به سوالات احتمالی کاربران پاسخ دهد. اگر می‌خواهید مطلبی بنویسید که هم کاربرانتان را جذب کند و هم در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالایی داشته باشد، حتماً برای نوشتن آن وقت کافی بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *