نکات مهم برای نوشتن توضیح متای خوب
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

نحوه نوشتن توضیحات متای خوب

نحوه نوشتن توضیحات متای خوب

آیا می خواهید راهی آسان برای ترغیب کاربران به کلیک کردن روی وب سایت خود در اختیار داشته باشید؟  برای رسین به این مهم می توانید توضیحات متا را اضافه کنید. اگرچه آنها جزء معیارهای رتبه بندی نیستند اما برای سئوی شما ضروری خواهند بود. به این دلیل که توضیحات متا اولین برداشتی هستند که جستجوکنندگان از وب سایت خواهند داشت. نوشتن توضیحات متای خوب، برای جلب توجه کاربر در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP)، ضروری است. با این حال، نباید صرفا حاوی یک محتوای قدیمی باشد.

سایت شما باید ارزش کلیک کردن داشته باشد تا افراد وارد آن شوند. به مثال زیر توجه کنید:

آشنایی با نحوه نوشتن توضیحات متا

تصویر(1)

توضیحات متا چیست؟

توضیحات متا، بخش‌هایی 160 کاراکتری هستند که محتوای یک صفحه وب را خلاصه می کنند. موتورهای جستجو این بخش‌ها را در نتایج جستجو نمایش می‌دهند تا بازدیدکنندگان قبل از کلیک روی لینک صفحات، موضوع آن را بدانند. توضیحات متا به کاربران جهت تصمیم گیری در مورد کلیک روی وب‌سایت شما در نتایج جستجو، کمک می‌کنند. 

در تصویر قبلی، توضیحات متا دقیقا نکته اصلی را بیان می دارد و به جستجوکنندگان دلیل قانع کننده ای برای کلیک کردن می دهد. این دقیقاً همان کاری است که از توضیحات متا انتظار می رود.

موتورهای جستجو چگونه از توضیحات متا استفاده می‌کنند

برای اینکه بتوان پاسخ این پرسش را بیان نمود به توضیحات متای گوگل توجه نمایید:

بررسی نوشتن توضیحات متا

تصویر (2)

<meta name=”description” content=”Search the world’s information, including webpages, images, videos and more. Google has many special features to help you find exactly what you’re looking for.”>

این توضیحات متا، با احتساب فاصله دقیقاً 159 کاراکتر است. اگرچه این توضیحات یک عامل رتبه بندی نیستند اما به همراه سئو دست به دست هم می دهند تا کاربران، سایت شما را در موتورهای جستجو بیابند. موتورهای جستجو، توضیحات متا را به عنوان بخش‌هایی از متن در نظر می گیرند که به آنها کمک می‌کند موضوع صفحه را درک کنند. در نتیجه می‌توانند سایت شما را برای جستجوهای مرتبط، رتبه‌بندی نمایند.

چرا توضیحات متا مهم هستند؟

توضیحات متا مهم هستند زیرا الگوریتم گوگل که رتبه صفحات را برای کلمات کلیدی خاص تعیین می‌کند، بر متا تگ‌ها (از جمله توضیحات متا) تمرکز دارد. این بدان معنا است که بهینگی و مرتبط بودن توضیحات متا با محتوایی که منتشر می کنید، می تواند بر رتبه شما تاثیر مثبت داشته باشد.

علاوه بر این، توضیحات متا به موارد زیر نیز کمک می کنند:

 • افزایش نرخ کلیک و بهبود نرخ تبدیل و فروش.
 • ایندکس شدن را بهبود می‌دهد تا رتبه بالاتری در SERP کسب کنید.
 • یافتن محتوای موردنظر بازدیدکنندگان را بدون نیاز به بررسی عناوین صفحه یا متا تگ ها، آسان تر می کند.

همچنین توضیحات متا می توانند در هنگام اشتراک گذاری یک لینک ها در شبکه‌های اجتماعی ظاهر شوند. حتی غول موتورهای جستجو یعنی گوگل نیز نوشتن توضیحات متا را توصیه می کند. از نظر تجربه کاربری، توضیحات متا به جستجوکنندگان نشان می دهد که موضوع وب سایت شما چیست و در صورت کلیک کردن، چه اطلاعاتی را مشاهده خواهند کرد.

نحوه نوشتن توضیحات متا برای صفحات

اگر از وردپرس استفاده می کنید، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. با استفاده از افزونه های ساده و رایگان مانند All in One SEO Pack به راحتی می توانید توضیحات متا را به محتوای خود اضافه کنید. صرفا لازم است تا این افزونه را نصب نمایید و در هر صفحه یا پست، پنجره جزئیات SEO را مشاهده کنید. سپس می‌‌توانید عنوان سئوی دلخواه، توضیحات متا و اطلاعات دیگر را درج نمایید.

ویژگی‌های یک توضیحات متای قدرتمند

اکنون می دانید که توضیحات متا چیست و چرا اهمیت دارد . اگر تمایل دارید بهترین توضیحات متا را ایجاد کنید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • توضیحات متا باید به گونه ای باشد که از ایجاد آن توسط گوگل جلوگیری شود.
 • توضیحات متا باید حدود 155 تا 160 کاراکتر باشد. اگرچه استفاده از 100 کاراکتر، برای اطمینان از سازگاری توضیحات متا با موبایل، مناسب تر خواهد بود.
 • با جمله بندی مناسب، خواندن آن را آسان کنید.
 • یک فراخوان برای اقدام (CTA) اضافه کنید تا به کاربران نشان دهید پس از کلیک روی نتیجه جستجوی، با چه چیزی مواجه می‌شوند.
 • از عبارات و کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید تا کاربران بدانند باید چه انتظاراتی از صفحه شما داشته باشند.
 • کلمات کلیدی مرتبط با صفحه خود را جستجو کنید و آنها را به صورت ارگانیک در توضیحات متا قرار دهید.
 • توضیحات را با کلمات کلیدی پر نکنید. این روش به محتوای شما آسیب می‌رساند و Google با آن مانند اسپم رفتار می کند.
 • از عبارات مبهم یا عمومی مانند «به وب‌سایت ما خوش آمدید» که اطلاعات مفیدی به کاربران ارائه نمی‌کنند، اجتناب کنید. توضیحات را توصیفی و مرتبط بنویسید.

در تصویر زیر، یک نمونه از توضیحات متا که نشان دهنده هدف سایت می‌باشد، ذکر شده است:

چگونگی نوشتن توضیحات متا

تصویر (3)

همانطور که مشاهده می‌کنید، جمله بندی توضیحات متا، مناسب و توصیفی می‌باشد.

در ادامه 9 نکته ذکر شده است که کمک می کند تا توضیحات متای شما قانع کننده شود.

1. CTA را در توضیحات متای خود بگنجانید

استفاده از CTA در نوشتن توضیحات متا، یک راه عالی برای وادار کردن افراد به کلیک روی وب سایت شما است. به عنوان مثال، می‌توانید از عباراتی مانند «بیشتر بیاموزید»، «اینجا کلیک کنید» یا «اکنون خرید کنید» برای تشویق کاربران به کلیک کردن، استفاده نمایید.

به عنوان مثال مطابق تصویر زیر، طراح بازی Bungie از کاربران می‌خواهد تا برای دورکاری، از طریق حساب‌ توییتر او درخواست دهند.

نوشتن توضیحات متا برای گوگل

تصویر (4)

2. در توضیحات متای خود روی ارزش ها تمرکز کنید

شما نمی توانید صرفا از کاربران انتظار کلیک داشته باشید بلکه باید به آنها دلیلی برای انجام این کار بدهید. توصیفی ارزشمند از آنچه که می توانند در سایت شما به دست آورند، به جستجوکنندگان انگیزه می دهد تا روی سایت شما کلیک کنند. ابتدا در مورد آنچه که ارائه می‌دهید شفاف باشید تا کاربران تصمیم بگیرند که آیا سایت شما ارزش بازدید را دارد یا خیر.

به نحوه استفاده شرکت های مسافرتی از توضیحات متا توجه کنید:

نوشتن توضیحات متا برای کسب رتبه بهتر

تصویر (5)

آنها توضیحات متا خود را با کلماتی مانند "deal" و "best" متمایز می‌کنند. اگر به دنبال تور یا پکیج تعطیلات باشید، این توضیحات متا می توانند توجه شما را جلب نمایند.

3. توضیحات متا خود را از طریق تست A/B بررسی کنید

توضیحات متا مکانی عالی برای آزمایش کلمات کلیدی، عبارات یا CTA های مختلف هستند. این کار به شما کمک می کند تا بدون انجام هیچ‌گونه تغییر دائمی یا کلی در طراحی سایت خود، مواردی که باعث تعامل بیشتر می شوند را شناسایی کنید. می توانید با ایجاد دو توضیح متا برای هر صفحه، تست A/B را انجام دهید. به عنوان مثال در یکی از آنها، کلمه کلیدی یا CTA متفاوتی را درج نمایید. توضیحات متای دوم می تواند روی پیشنهاد یا اصطلاح دیگری تمرکز کند. هر متا را برای چند هفته اجرا نموده و سپس گزارش Google Analytics خود را بررسی کنید تا نسخه‌ای که کلیک بیشتری به دست آورده را مشاهده نمایید. هنگام ایجاد توضیحات متای جدید، از این اطلاعات استفاده کنید.

با این حال، صرفا به کلیک ها توجه نکنید و معیارهای زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • نرخ پرش
 • زمان صرف شده در صفحه
 • نرخ تبدیل

این موارد میزان تاثیرگذاری توضیحات متا را نمایش می‌دهند.

4. با طول کاراکتر آزمایش کنید

استفاده از کاراکترهای زیاد در نوشتن توضیحات متا منجر به کوتاه شدن متای شما در نتایج جستجو می شود. به این معنی که کاربران محتوای جذابی را مشاهده نخواهند کرد. البته توضیحات متا فقط امکان درج  155 تا 160 کاراکتر را دارند. نکته تخصصی این است که شما باید به عرض پیکسلی توضیحات نیز توجه کنید. در نظر گرفتن عرض 960 پیکسل برای دسکتاپ و 680 پیکسل برای موبایل منجر به نتایج کوتاه خواهد شد. با این حال، سعی کنید تعداد کاراکتر عنوان شده را رعایت نمایید. زیرا می تواند بر رتبه بندی شما تأثیر مثبت بگذارد.

5. توضیحات متا خود را منحصر به فرد و جالب کنید

توضیحات متا یک نمای کلی از محتوای صفحه را ارائه می دهند، بنابراین باید متمایز باشند و توجه بازدید کننده موردنظر شما را جلب کنند.

نوشتن توضیحات متای کاربردی

تصویر (6)

متا تگ‌های شما چه در صفحه اصلی، صفحات فروش یا لیست فروشگاه باشند، باید الهام بخش عمل کنند.

می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • از روش‌های مختلف برای جلب توجه کاربران استفاده کنید. مانند استفاده از clickbait یا پرسیدن سوالی که کاربران قصد یافتن پاسخ آن را دارند.
 • کلمات یا عبارات چشم نوازی را اضافه کنید که توجه کاربر را به خود جلب کنند، مانند "تکان دهنده"، "خنده دار" یا "تغییر زندگی".
 • کلمات کلیدی مرتبطی را بگنجانید که به طور دقیق محتوای صفحه شما را منعکس می کنند.
 • ویژگی های منحصر به فرد محصولات یا خدمات خود را با استفاده از زبان توصیفی و صفت های قوی، در توضیحات متا متمایز کنید.
 • کلمات کلیدی مرتبطی را بگنجانید که به طور دقیق محتوای صفحه شما را منعکس می کنند.

راه دیگر برای نوشتن توضیحات متای متمایز، مخاطب قرار دادن مستقیم کابر است. بهتر است که سوالاتی بپرسید که علاقه آنها را برانگیزد. در نهایت، رویکرد دیگری که می‌توانید در پیش بگیرید، استفاده از توضیحات جنجال برانگیز است. در هر جایگاهی که هستید، می توانید از این رویکرد استفاده کنید.

6. کلمات کلیدی را در توضیحات متای خود بگنجانید

هر توضیحات متا باید شامل یک یا دو کلمه کلیدی در هر عبارت بوده و با صفحه مرتبط باشد.

گنجاندن کلمات کلیدی در توضیحات متا به دو دلیل مهم است:

 1. به موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحه را درک کنند و محتوای شما را بهتر رتبه بندی کنند.
 2. به کاربران اطمینان می دهد که صفحه موضوع مورد علاقه آنها را پوشش خواهد داد.

توجه: هر صفحه باید از کلمات کلیدی متفاوتی در نوشتن توضیحات متا استفاده کند تا اطمینان حاصل شود که صفحه شما در تمام جستجوهای مرتبط نشان داده می شود. به یاد داشته باشید که گوگل به طور مستقیم از متا تگ های کلمه کلیدی در رتبه بندی خود استفاده نمی کند. با این حال، بدان معنا نخواهد بود که آنها برای کاربران ارزشمند نیستند.

7. داده های ساختار یافته را پیاده سازی کنید

نوشتن توضیحات متای با ارزش

تصویر (7)

متاتگ های داده های ساختاریافته، تگ های HTML هستند که می توانید آنها را به وب سایت خود اضافه کنید تا زمینه خزش بهتر برای موتورهای جستجو و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی فراهم نمایید. داده های ساختاریافته می توانند به شما کمک کنند تا توضیحات متای قدرتمندتری ایجاد کنید و در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشید. همچنین این امکان را برای شما فراهم کنند تا در Google snippets قرار بگیرید.

رایج ترین انواع متا تگ داده های ساختار یافته که بازاریابان استفاده می کنند، عبارتند از:

 • نام کسب و کار
 • نشانی
 • شماره تلفن
 • آدرس ایمیل
 • توضیحات محصول
 • URL تصویر

راه های زیادی وجود دارند که می توانید به کمک آنها داده های ساختار یافته را بکار گیرید. یکی از محبوب ترین روش هایی که ممکن است مشاهده کرده باشید نمایش نظرات در نوشتن توضیحات متا می‌باشد. نظرات مثبت به کاربران نشان می‌دهد که می‌توانند به شما اعتماد کنند و خدمات یا محصولی با کیفیت دریافت کنند.

8. توضیحات متا را کپی نکنید

توضیحات متا منحصر به فرد این احتمال را افزایش می دهد که موتورهای جستجو و سایر مرورگرها بتوانند محتوای یک صفحه و نحوه مقایسه آن با صفحات دیگر را درک کنند. نوشتن توضیحات متای تکراری می تواند بر وب سایت شما تأثیر منفی بگذارد و خزیدن سایت شما را برای خزنده ها دشوار کند.

تکراری بودن متا ها، آنها را برای کاربران اینترنت نیز غیرقابل درک می کند. به عنوان مثال، اگر کاربران توضیحات متای تکراری را در هر صفحه از وب سایت شما مشاهده کنند، محتوای هر صفحه را متوجه نمی‌شوند. این امر به ویژه برای سایت های  فروشگاهی که ممکن است چندین صفحه با محتوای مشابه داشته باشند بسیار مهم خواهد بود. حتی اگر محصولات مشابه هستند، متا باید منحصر به فرد باشد.

9. توضیحات متا خود را به Call to Action تبدیل کنید

نوشتن توضیحات متای خوب برای کسب رتبه بهتر

تصویر (8)

می توانید از توضیحات متا به عنوان یک فراخوان قدرتمند برای اقدام استفاده کنید. در ادامه چند نکته ذکر شده است که می توانید هنگام نوشتن توضیحات متا برای تشویق کاربران به اقدام، استفاده کنید:

 • قدرت در نحوه بیان است و باید آن را واضح و مختصر نگه دارید. نحوه بیان توضیحات می تواند نتیجه موتور جستجوی شما را ارتقا داده یا خراب کند. کلماتی را اضافه کنید که با ارزش هستند و به کاربران دلیلی برای کلیک کردن می دهند. همچنین، از اظهارات مبهمی که هیچ دلیل یا انگیزه واقعی برای کلیک کردن کاربر ارائه نمی دهند، خودداری کنید.
 • از فراخوان برای اقدام استفاده کنید. عباراتی مانند «اینجا کلیک کنید»، «با کلیک کردن در اینجا بیشتر بدانید»، «برای دریافت بهترین تخفیف‌های محصولات ما، هم اکنون خرید کنید» یا «درباره خدمات ما بیشتر بدانید» را اضافه نمایید.
 • ویژگی های منحصر به فرد محصول یا خدمات خود را شناسایی کنید، سپس آنها را در توضیحات متا قرار دهید.
 • احساس فوریت ایجاد کنید، مانند: "پیشنهاد مه در این زمان محدود را از دست ندهید" یا "همین امروز به هزاران مشتری راضی بپیوندید!"

نتیجه گیری

نوشتن توضیحات متا بخش مهمی از سئو سایت شما هستند. آنها باید قانع کننده، توصیفی و منحصر به فرد باشند. توضیحات متا ممکن است کوتاه باشند اما می توانند با کمک به موتورهای جستجو و کاربران درک بهتر از صفحات شما را آسان کنند. نتیجه استفاده از متای خوب، بهبود جایگاه سایت نزد موتورهای جستجو می باشد. به یاد داشته باشید که توضیحات متا را در هر صفحه سایت خود، از جمله پست های وبلاگ و صفحات محصول، قرار دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *