Google Rich Results چیست و چگونه بر سئو تاثیر می گذارد
مقاله

Google Rich Results چیست و چگونه بر سئو تاثیر می گذارد

معرفی انواع نتایج حاصل از جستجو در گوگل و چگونگی تاثیر آنها بر سئو

اگر زیاد از گوگل استفاده می کنید، قطعا تاکنون متوجه شده اید که به ازای هر بار جستجو در گوگل، صفحه ای متفاوت با نتایجی گوناگون به شما نمایش داده می شود.

در صورتی که سئوی وب سایت برایتان مهم است، پس باید به صفحه نتایج جستجو (SERPs) نیز اهمیت بدهید. هدف نهایی سئو این است که سایتتان در بین یکی از لینک های صفحه اصلی نتایج جستجو باشد. در زیر خلاصه ای از موارد اصلی درباره نتایج خاصی که در زمان جستجو با آن روبرو می شوید ارائه شده است.

آشنایی با انواع نتایج Google 

این نتایج خاص می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. برخی از اصلی ترین مواردی که دارندگان وب سایت باید از آنها آگاه باشند عبارتند از:

1. Featured snippets

وقتی یک سوال ساده را در گوگل جستجو می کنید، اغلب یک کادر در بالای سایر نتایج نمایش داده می شود که شامل پاسخ سوال شما است. این کادر درست در صفحه اصلی نتایج جستجو است بنابراین نیازی نیست برای یافتن پاسخ خود بر روی لینک های دیگر کلیک کنید.

 

Google Rich Results

تصویر (1)

به این پاسخ ها featured snippets می گویند که گاها instant answers (پاسخ فوری) نیز نامیده می شوند. متنی که در این کادر نمایش داده می شود برگرفته شده از محتوای سایتی است که لینک آن در زیر متن قرار داده شده است. یعنی شما می توانید در بالاترین رتبه قرار داشته باشید بدون اینکه اولین لینکی باشید که افراد در صفحه مشاهده می کنند.

پاسخ های کوتاه در فرمت های مختلفی نمایش داده می شوند. معمولا با قطعه کوچکی از متن و یک عکسی که از محتوای لینک بیرون کشیده شده به همراه لینک وب سایت در زیر آنها نشان داده می شوند. تصویر (1) 

بعضی اوقات نیز اطلاعات به صورت لیستی که با شماره یا توسط دایره های کوچک مشخص شده، نمایش داده می شوند. 

Google Rich Results

تصویر (2)

گاهی نیز لیستی از “People Also Ask” را مشاهده خواهید کرد که هر کدام پاسخ های کوتاه خود را دارند.

Google Rich Results

تصویر (3)

2. Map snippets

map snippet موقعیت مکانی موردی که جستجو کرده اید را نشان می دهد و زمانی نمایان می شود که در مورد آدرس یک مکان جستجو می کنید. بعضی اوقات نقشه در زیر سایر نتایج نمایان می شود و گاهی در بالای صفحه نتایج قرار می گیرد.

Google Rich Results

تصویر (4)

در موارد مشابه، شما نقشه ای را مشاهده می کنید که چندین مکان را با علامت قرمز نمایش داده و آدرس هر کدام را در زیر نقشه ذکر کرده است. اطلاعاتی که زیر نقشه در مورد آن مکان ها نمایش داده می شود معمولا شامل آدرس، اطلاعات رتبه بندی، عکس، اطلاعات تماس و ساعت کاری است.

Google Rich Results

تصویر (5)

3. Rich ads

از آنجایی که تبلیغات همیشه عضو جدانشدنی نتایج جستجوی گوگل بوده است، بسیاری از نتایج جستجو شامل تبلیغات بصری هستند که اطلاعات مفیدی را ارائه می دهند.

این تبلیغات گاهی در بالای سایر نتایج و گاهی در کنار آنها نمایش داده می شوند. آنها شامل عکس، قیمت، اطلاعات رتبه بندی و نام برند هستند. گاهی آنها حتی اطلاعات مفید دیگری مانند: حمل و نقل رایگان یا امکان خرید حضوری را نیز ارائه می دهند. بدیهی است، شما نمی توانید با کار بر روی سئو جایگاه این تبلیغات را به دست بیاورید. اما اگر به دنبال یک روش ساده برای رتبه بالا در نتایج جستجو هستید، با پرداخت هزینه در Google AdWords امکان پذیر است.

Google Rich Results

تصویر (6)

4. Video results

معمولا فیلم ها به صورت نتایج خاص در گوگل نمایش داده نمی شوند اما در مواردی ممکن است این اتفاق بی افتد. در این حالات می توانید بر روی پخش ویدئو در صفحه اصلی نتایج جستجو کلیک کنید.

Google Rich Results

تصویر (7)

اغلب اوقات، شما تصاویر کوچک ویدئو هایی را در کنار لینک ها در صفحه نتایج جستجو مشاهده می کنید. وقتی بر روی آن کلیک می کنید وارد صفحه ای می شوید که ویدئو در آن قرار دارد.

Google Rich Results

تصویر (8)

5. Rich snippets

علاوه بر نتایج پر زرق و برقی که ممکن است در بالا یا کنار صفحه مشاهده کنید، اطلاعات پر محتوایی را در لیست لینک ها مشاهده خواهید کرد.

نوع اطلاعات موجود در این بخش بسیار متفاوت است، اما می تواند شامل عکس های کوچک، اطلاعات رتبه بندی، تعداد بازدید و مواردی مانند مقدار کالری برای طرز تهیه غذاها و ... باشد.

Google Rich Results

تصویر (9)

این نتابج خاص برای سئو چه معنایی دارد؟

این نتایج خاص ممکن است هم خوب باشند و هم بد. در بعضی موارد ممکن است کاربران را از نتایج اصلی دور کنند، مانند تبلیغات (Rich ads) که قبل از اینکه کاربران به سایر نتایج مراجعه کنند، جلب توجه می نمایند یا featured snippets که پاسخ سوالات ساده را در بالای سایر نتایج نمایش می دهد، بنابراین کاربران تمایلی به کلیک بر روی سایر لینک ها نخواهند داشت.

از طرف دیگر، نتایج featured snippets که پاسخ های جزئی به سوالات پیچیده می دهند (اکثرا به صورت موردی هستند و با گلوله های کوچک دسته بندی می شوند) بیشتر کاربران را برای کلیک کردن بر روی آنها ترغیب می کنند. Rich snippets نیز با ارائه اطلاعات و تصاویر، توجه کاربران را به اطلاعات خاصی جلب می کند که باعث می شود نسبت به سایر لینک ها، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

اما با انجام راهکارهایی می توانید وب سایت خود را در دنیای نتایج جستجو ارزشمندتر کنید.

استفاده از الگو های نشانه گذاری

هر کدام از نتایج جستجوی خوب که دارای مواردی مانند عکس، رتبه بندی یا اطلاعاتی در کنار لینک ها هستند به صورت اتفاقی ایجاد نشده اند. مالک وب سایت ها دریافته اند که چگونه از الگوریتم گوگل برای نمایش اطلاعات در بخش مدنظرشان استفاده کنند.

این کار توسط schema markup انجام پذیر است. با استفاده از آن شما به موتور های جستجو نشان می دهید که کدام قسمت از محتوای وب سایتتان در کدام دسته از انواع اطلاعاتی که موتورهای جستجو آنها را در پلتفرم خاصی نمایش می دهند، قرار دارد. از آنجا که گوگل فکر می کند دانستن اینکه یک دستور تهیه غذا چقدر طول می کشد و یا آن غذا چقدر کالری دارد برای مردم مفید است، اگر این اطلاعات را به گوگل ارائه دهید، آن را در صفحه نتایج جستجو به نمایش می گذارد.

خوشبختانه، schema markup طوری ساخته شده که کاملا کاربر پسند باشد. می توانید با ورود به سایت Schema.org در مورد انواع الگو های نشانه گذاری و تفاوت میان آنها اطلاعات کسب کنید. برای بروز رسانی آسان وب سایت خود می توانید به لینک Google’s schema markup generator مراجعه نمایید. تنها نیاز است آدرسی که می خواهید نشانه گذاری کنید را وارد کنید، نوع محتوا را انتخاب کنید، سپس می توانید قسمت های مختلف صفحه را در دسته بندی انواع محتوایی که نمایش می دهد، قرار دهید. برای مثال می توانید نام مقاله خود را علامت گذاری کنید سپس در منوی کشویی که مشاهده می کنید “Name” را انتخاب کنید که نمایش می دهد، محتوایی که انتخاب کرده اید، عنوان مقاله است.

Google Rich Results

تصویر(10)

زمانی که علامت گذاری متن برای هر گروه به اتمام رسید، بر روی گزینه “create HTML” کلیک کنید تا کدی که برای نشانه گذاری باید به سایتتان اضافه کنید، تولید شود. می توانید کل کد را به سایت خود اضافه کنید یا اینکه مانند تصویر زیر بر روی قسمت های مدنظرتان در سایت کلیک کنید و کدی که با رنگ زرد نمایش داده می شود را در آن بخش سایتتان مورد استفاده قرار دهید.

Google Rich Results

تصویر (11)

بهینه سازی برای Featured Snippets

گاها متخصصین Featured snippets را "موقعیت 0" نیز می نامند زیرا لینک صفحه را حتی بالاتر از سایتی که دارای بالاترین رتبه است، قرار می دهد. اگرچه در برخی موارد که سایت شما به عنوان Featured snippets نمایش داده می شود ممکن است فکر کنید که کاربران بدون اینکه بر روی لینک سایت شما کلیک کنند پاسخ سوال خود را پیدا می کنند، اما از آنجا که پاسخ و لینک شما بالاتر از سایرین قرار می گیرد و جلب توجه می کند، هنوز برای بسیاری از افراد، یک هدف مهم محسوب می شود.

بهترین روش بهینه سازی وب سایت برای featured snippets ایجاد محتوایی است که احتمال نمایش آن در این بخش بسیار زیاد باشد. بهتر است به دنبال عناوینی باشید که در رابطه با پاسخ یک سوال باشد و به قدری طولانی باشد که پاسخ کامل آن بتواند در کادر نوشتاری در بالای سایر نتایج قرار بگیرد. مدتی را برای تحقیق کلمات کلیدی صرف کنید. سپس در گوگل آنها را جستجو کنید تا ببینید چه نتایجی را نشان می دهد.

باید به دنبال سوالاتی بروید که featured snippets هستند اما پاسخی عالی برای ارائه ندارند. از آنجا که می دانید گوگل این سوالات را برای ایجاد یک featured snippets در نظر گرفته است، این موارد فرصتی را برای ایجاد یک پاسخ بهتر فراهم می کنند. همچنین توجه کنید که استفاده از سوالاتی که قبلا پاسخ آنها در Wikipedia ارائه شده گزینه مناسبی نیست زیرا بعید است که گوگل سایت شما را معتبر تر از Wikipedia در نظر بگیرد.

علاوه بر این ها نیاز است در انتخاب عباراتی که می خواهید استفاده کنید بسیار دقیق باشید. بنابراین هوشمندانه عمل کنید و عناوینی که کاربران بیشتر در جستجوی آن ها هستند را انتخاب کنید.

بهینه سازی برای Map Snippet در سئوی محلی

اگر کسب و کار شما دارای مکان فیزیکی است و دسترسی ساکنین به شما اهمیت دارد، map snippet یکی از مهم ترین مواردی است که باید بر روی آن متمرکز شوید. 

بخشی از شرایط ورود به نقشه بستگی به فاصله شما تا شخصی که جستجو می کند دارد. شما می توانید با استفاده از چند روش سئوی محلی احتمال حضور سایتتان در نقشه را بالا ببرید.

  • تجارت خود را به گوگل معرفی کنید. اگر تاکنون این کار را انجام نداده اید از اینجا اقدام کنید.
  • سایت را در فهرست های مرتبط با فعالیت خود وارد کنید و اطمینان حاصل نمایید که اطلاعات شما نظیر نام، آدرس، شماره و … در همه آنها یکسان است. برای مثال اگر در یکی نام شرکت را کامل وارد کرده اید در دیگری مخفف آنرا وارد نکنید.
  • بازاریابی محتوا و ایجاد لینک را با تمرکز بر روی سئوی محلی انجام دهید. محتوا را بر اساس موضوعات محلی ایجاد کنید. با سایر مشاغل محلی برای برگزاری همایش ها، همکاری با خیریه ها، ایجاد ابتکارات مشترک و هر چیزی که بتواند ارتباط شما با سایر سایت ها را برقرار کند و بازخورد محلی ایجاد کند، کار کنید. اگر قدرت محلی شما تقویت شود، به طور کلی سئو سایت شما نیز بهبود می یابد، که باعث می شود شانس شما برای نمایش در map snippet افزایش یابد.

شما می توانید با توجه به انواع نتایج نشان داده شده برای موضوعات مورد نظر خود و ایجاد استراتژی برای بدست آوردن یکی از آن نتایج ویژه برای عبارات جستجوی خود، استراتژی سئوی را قوی تر کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *