4 ترفند Clickbait برای تولید محتوای جذاب و گیرا
مقاله

4 ترفند Clickbait برای تولید محتوای جذاب و گیرا

Clickbait یا طعمه برای کلیک، یک روش مدرن برای تولید محتوا است اما تاثیر این ترفند مرموز و در عین حال قوی، باورکردنی نیست. به صورت کلی Clickbait به معنی عنوان جذابی است که محتوای آن دارای ارزشی که در تیتر تعریف شده، نمی باشد. با این حال اگر Clickbait به درستی استفاده شود، یکی از موثرترین روش ها برای جلب توجه افراد و جذب بازدیدکنندگان به سمت محتوای شما است. آنچه اهمیت دارد، این است که هنگامی که کاربران را به سایت خود جذب کردید، چیزی فراتر از یک عنوان جذاب ارائه دهید. در این مقاله، به موارد زیر پرداخته شده است:

 • چرا clickbait کاربرد دارد؟
 • چگونه می توان از clickbait به صورت اخلاقی استفاده کرد؟
 • چرا باید از clickbait بیشتر استفاده کرد؟

Clickbait چیست؟

Clickbait به هر نوع محتوایی گفته می شود که برای جذب کاربران جهت کلیک، نوشته شده است و می تواند شامل هرگونه محتوای وب از مقالات خبری گرفته تا پست های وبلاگ، اینفوگرافیک، فیلم، مصاحبه و موارد دیگر باشد. محتوای Clickbait معمولاً شامل موارد زیر است:

 • یک عنوان گیرا و جذاب 
 • محتوای احساسی
 • محتوای قابل اسکن و بهینه شده از نظر خوانایی
 • محتوایی که دارای شوخ طبعی است
 • محتوایی با هدف به اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی تولید می شود

4 ترفند Clickbait برای تولید محتوا

تصویر (1)

اگرچه این نوع محتوا عمدتا به رسانه های آنلاین نسبت داده می شود اما از آغاز روزنامه نگاری چاپی وجود داشته است. در قرن نوزدهم، هنگامی که روزنامه ها برای تیراژ بالاتر می جنگیدند، بهترین راه جذبِ بازدیدکنندگان جدید را، استفاده از تیترهای جذاب می دانستند. در قرن بیست و یکم تیترهای جذاب روزنامه ها به عناوین جذاب وبلاگ ها تبدیل شدند. با معرفی SEO و تمایل اکثر برند ها به افزایش بازدیدکنندگان وب سایت های خود، عناوین clickbait بسیار رایج شدند. امروزه تقریبا در هر نوع محتوای دیجیتالی از آنها استفاده می شود.

انواع Clickbait

محتوای Clickbait می تواند شامل هر موردی از وبلاگ ها گرفته تا فیلم ها، مقالات خبری، تبلیغات و موارد دیگر باشد. رایج ترین آنها شامل موضوعات فهرستی، نحوه انجام یک کار و پست های وبلاگ است.

در ادامه چند نمونه از عناوین متداول با این تکنیک ذکر شده است:

 • راهنمای نهایی برای _____
 • X روش برای بهبود _____ شما
 • لیستی از بهترین _____ 
 • راز ______ که زندگی شما را برای همیشه تغییر خواهد داد
 • چرا ما عاشق _____ هستیم و شما نیز آن را دوست دارید؟
 • شما هرگز حدس نمی زنید _____ دیشب چه کرد.

تیتر های Clickbait همچنین می توانند در بسترهای ویدیویی مانند YouTube استفاده شوند.

چرا Clickbait عملکرد خوبی دارد؟

Clickbait معمولا به دلیل تایید محتوای گمراه کننده، دارای شهرت بدی است. با این اوصاف، روش های زیادی برای استفاده از آن به صورت اخلاقی و بدون گمراه کردن خوانندگان وجود دارد. عملکرد خوب Clickbait ها به دلیل توانایی آن در استفاده از احساسات و کنجکاوی ذاتی انسان است. همه افراد می خواهند راز یک اتفاق را بدانند، درست مانند اینکه همه می خواهند بفهمند چه اتفاقات عجیب و غریبی در صحنه های فیلم رخ می دهد. به این مورد شکاف کنجکاوی می گویند که یک احساس روانی برای تمایل به دانستن بیشتر در مورد اتفاقات می باشد. بیشتر عناوین Clickbait طوری طراحی شده اند که خواننده فکر می کند با کلیک بر روی آن لینک، چیز جدیدی یاد خواهد گرفت. 

4 ترفند Clickbait برای تولید محتوا

تصویر (2)

نکته مهم اخلاقی این است که در مقاله خود ارزش واقعی ارائه دهید، نه اینکه فقط از یک عنوان گمراه کننده برای جلب بازدیدکنندگان استفاده کنید. Clickbait بخش مهمی از سنجش موفقیت آنلاین است. اگر کسی روی وبلاگ شما کلیک نمی کند، فرصت گفتگو با هزاران مشتری احتمالی را از دست می دهید. چنانچه می خواهید دامنه دسترسی خود را گسترش دهید نیاز به  کلیک های بیشتری خواهید داشت. درصورتیکه تمایل دارید کلیک های بیشتری داشته باشید، باید برای به دست آوردن آنها استراتژی ایجاد کنید. برای اینکار نیازی نیست به برانگیختن احساسات افراد متوسل شوید در عوض به اهداف مخاطبان خود فکر کنید. به عنوان مثال در وبلاگ میهن وب هاست از عناوین جذابی مانند "8 نکته عالی برای افزایش بازدید شبکه های اجتماعی" یا "بهترین ویژگی های جدید ویندوز 11 و نحوه استفاده از آنها" استفاده شده است اما اطلاعات مفیدی نیز در این مقاله ها ارائه شده که به خوانندگان در رسیدن به اهداف خود کمک می کنند. هنگام استفاده از استراتژی های Clickbait بر روی نقاط ضعف مشتریان خود تمرکز کنید و محتوایی ایجاد کنید که آنها را هیجان زده کند. اگر عنوان مقاله شما با محتوای آن مطابقت داشته باشد، می تواند از عکس العمل منفی مخاطبان اجتناب کند.

استراتژی های Clickbait که باید از آنها اجتناب کنید

Clickbait می تواند یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق باشد در حالی که اگر آنرا به درستی انجام ندهید به نام تجاری شما آسیب می رساند. بسیاری از رسانه های اجتماعی و موتورهای جستجو، قوانینی را به سیاست های خود اضافه کرده اند تا از بکارگیری محتوای هیجان انگیز یا گمراه کننده جلوگیری کنند. در خط مشی گوگل استفاده از "تبلیغاتی که تاکتیک های Clickbait یا متن و تصاویر پرشور را برای افزایش ترافیک بکار می برند" ممنوع است. از جمله این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • تبلیغاتی که ادعا می کنند اسرار یا سایر اطلاعات مهیج را در بر دارند.
 • تبلیغاتی که از عبارت هایی مانند "برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید ..." یا "شما باور نمی کنید که بعد چه اتفاقی افتاده است ..." استفاده می کنند.
 • تبلیغاتی که از تصاویر تغییر یافته یا عکس های فاجعه استفاده می کنند.
 • تبلیغاتی که از عکس های "قبل و بعد" استفاده می کنند و تغییرات قابل توجهی را در بدن انسان نشان می دهند.
 • تبلیغاتی که از رویدادهای منفی مانند مرگ، بیماری یا فاجعه برای برانگیختن احساس بینندگان استفاده می کنند.

در فیس بوک نیز مقالات Clickbait کمتر در News Feeds نشان داده می شوند و اشتراک گذاری مکرر آنها می تواند منجر به محدودیت صفحه شود. همچنین مهم است که از Clickbait گمراه کننده در وب سایت خود استفاده نکنید زیرا می تواند به اعتبار نام تجاری شما آسیب برساند. در نهایت، موفقیت در این زمینه به دو مورد وابسته است:

 1. تیترهای جذاب، صادقانه و گیرایی بنویسید.
 2. هنگامی که خوانندگان شما روی لینک کلیک می کنند، آنها را ناامید نکنید.

نکاتی برای استفاده از Clickbait در استراتژی بازاریابی محتوا

اکنون که می دانید چگونه از Clickbait به صورت اخلاقی استفاده کنید، زمان آن رسیده است که این استراتژی را در بازاریابی محتوای خود پیاده سازی کنید. در ادامه نحوه شروع کار با آن مطرح شده است:

 1. از مبحث کنجکاو نمودن دیگران استفاده کنید اما از آن سوء استفاده نکنید: از مطالب اغراق آمیز و ادعاهای نادرست خودداری کنید.
 2. به هر قولی که می دهید عمل کنید: مخاطبان شما انتظار اطلاعاتی را دارند که به آنها قول داده اید. اگر آنها دائماً احساس کنند، نمی توانند به ادعاهای شما اعتماد کنند، تعامل خود را با برند شما ادامه نمی دهند.
 3. با خوانندگان خود صادق باشید و از ارائه اطلاعات غلط خودداری کنید: مطالعات نشان داده که 53 درصد از مصرف کنندگان باید به مارک هایی که از آنها خرید می کنند، اعتماد داشته باشند. اگر با خوانندگان خود صادق باشید، شانس بیشتری برای تبدیل آنها به مشتری بالقوه خواهید داشت.
 4. در سرفصل های خود از اعداد استفاده کنید: اعداد نشان دهنده گام های عملی هستند که کاربران می توانند برای رسیدن به اهداف خود از آنها استفاده کنند. لیست های شماره گذاری شده، قابلیت اسکن را بهبود می بخشند و هضم محتوا را برای خوانندگان نیز آسان می کنند.
 5. به داده های خود توجه کنید: هنگام استفاده از تیترهای Clickbait، آنها را با عناوین دیگر مقایسه کنید و میزان عملکرد هر کدام را اندازه گیری نمایید. اعداد و ارقام بدست آمده با اندازه گیری میزان عملکرد در این زمینه مانند هر کسب و کار دیگری می توانند به شما کمک کنند. اگر تاکتیک Clickbait برای مخاطبان شما کارساز نیست، سرمایه گذاری روی آن فایده ای ندارد.
 6. برای اهدافی فراتر از دریافت کلیک تلاش کنید: تیتر یک مقاله ابتدای کار است. آنچه واقعاً مهم است کیفیت کلی محتوای شما می باشد. در حالی که یک عنوان جذاب می تواند کاربران را وارد سایت شما کند، محتوای شما باعث می شود آنها در آن صفحه باقی بمانند بنابراین از بقیه موارد در کنار تیتر غافل نشوید.

نمونه هایی از استراتژی های عالی Clickbait

وقتی Shopify و Google برای تبلیغ برنامه های Shopify Premium با یکدیگر همکاری می کردند، می دانستند بهترین راه برای جلب توجه مردم این است که در ازای آن باید چیزی به کاربران ارائه دهند. آنها با استفاده از اهرم رسانه ای خود، این تبلیغ را در Daily Mail نشان دادند و به هر کسی که در نسخه Premium ثبت نام می کرد، یک بلندگوی هوشمند Google به رایگان ارائه می دادند. همه عاشق کلمه FREE یا رایگان هستند.

برند Block که Smartwatch تولید می کند از عناوین Clickbait در کمپین Kickstarter خود ( این کمپین معمولا برای تامین سرمایه جهت اجرایی نمودن یک پروژه یا یک ایده نو تشکیل می شود) استفاده کرد. Blocks با استفاده از اعداد در عنوان "کمپین ۱.۵ میلیونی Kickstarter را مشاهده کنید - تنها یک روز باقی مانده است" ارزش بالای محصولات خود، میزان اعتماد افراد به کمپین و زمان محدود را نمایش می دهد. کاربرانی که این عنوان را می خوانند نه تنها باور می کنند که جامعه بزرگی از Blocks پشتیبانی می کند بلکه انگیزه ای برای اقدام فوری قبل از پایان کمپین بدست می آورند.

یکی دیگر از نمونه های عالی استفاده از Clickbait در تبلیغات One Smart Penny که یک وبلاگ مشاوره مالی است، می باشد. آنها در آگهی خود با عنوان "Barbara Corcoran یکی از ستارگان سریال Shark Tank، یک نکته زیرکانه برای بازپرداخت وام مسکن را فاش می کند" با اشاره به یک راز از مبحث کنجکاو نمودن دیگران استفاده می کنند که فقط با خواندن مقاله وبلاگ متوجه آن خواهید شد. آنها همچنین از قدرت افراد مشهور مانند Barbara Corcoran استفاده می کنند که عنصر اثبات اجتماعی را در تبلیغ به ارمغان می آورد.

نحوه ایجاد تیتر های Clickbait

برای نوشتن یک تیتر عالی که باعث جذب کلیک می شود، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. از Google Alerts برای اطلاع از موضوعات پرمخاطب مورد علاقه خود استفاده کنید

4 ترفند Clickbait برای تولید محتوا

تصویر (3)

استفاده از ترند ها و اخبار محبوب راهی عالی برای جذب مخاطبان است. با تنظیم Google Alerts برای موضوعات پرطرفدار، می توانید از رقیبان خود پیشی بگیرید و اولین نفری باشید که اخبار را به مخاطبان خود اطلاع می دهد. سرفصل های پرطرفدار را با کلمات کلیدی مرتبط برای تقویت سئو سایت خود انتخاب کنید.

2. از اعداد یا Listicle Format استفاده کنید

4 ترفند Clickbait برای تولید محتوا

تصویر (4)

استفاده از اعداد یک روش دیرینه وبلاگ نویسی است که تعامل با خوانندگان را افزایش می دهد. اعداد در عناوین وبلاگ بسیار تاثیر گذار هستند زیرا به خوانندگان شما نشان می دهند که مراحل کاربردی در مقاله وجود دارد. همچنین محتوا به راحتی اسکن می شود. از آنجا که کاربران آنلاین به دنبال اطلاعات سریع و کارآمد هستند، محتوایی را ترجیح می دهند که به راحتی بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند و مورد استفاده قرار دهند. اعداد همچنین به وجود یک فهرست در محتوا اشاره دارد که یکی از رایج ترین نوع وبلاگ ها در اینترنت است.

3. ارزشی که کاربر به دنبال آن است را فورا به او ارائه دهید

ارائه فوری ارزش، یک راه عالی برای تشویق کاربران به کلیک بر روی پست شما است. شما می توانید ارزش فیزیکی را از طریق تخفیف ها، محصولات رایگان، خدمات مشاوره و موارد دیگر ارائه دهید. در خصوص موارد غیر ملموس نیز می توانید ارزش هایی مانند یک راز یا یک ترفند صنعتی را عنوان کنید. هنگام استفاده از استراتژی clickbait حتماً در پستتان به قول خود عمل کنید. هیچکس یک عنوان گمراه کننده را دوست ندارد و اگر عنوان شما قابل اعتماد نباشد، توجه مخاطبان خود را از دست خواهید داد.

4. از معما استفاده کنید

4 ترفند Clickbait برای تولید محتوا

تصویر (5)

یکی از بهترین استراتژی های Clickbait این است که از معما در تیتر خود استفاده کنید. با پیشنهاد دادن به خواننده برای پیدا کردن چیزی در پست شما که قبلاً نمی دانسته، از بحث کنجکاو نمودن وی استفاده کرده و تعامل فوری ایجاد کنید. یک معما می تواند موارد مختلفی باشد از جمله: "X مورد از چیزهایی که آرزو می کردید، می دانستید ..." یا "هرگز حدس نمی زنید ____ در پاریس چه کرد". همانطور که قبلاً گفته شد، حتماً  جواب معمای خود را در متن پستتان درج کنید تا از آزار مخاطبان خود جلوگیری نمایید.

پرسش های متداول در مورد Clickbait

 • Clickbait خوب است یا بد؟

هیچ کدام. اگر از آن به درستی استفاده شود یک استراتژی بازاریابی قوی است. تشویق کاربران برای کلیک روی پست شما هیچ اشکالی ندارد، به شرطی که ارزش محتوای خود را فراتر از چیزی که الان وجود دارد، عنوان نکنید.

 • هدف Clickbait چیست؟

هدف جلب توجه کاربر و تشویق آنها برای کلیک بر روی محتوای شما است.

 • آیا Clickbait هنوز کاربرد دارد؟

بله، البته اکنون به نوعی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل رواج اطلاعات نادرست به صورت آنلاین، بسیاری از نهادها در حال حاضر مقرراتی را برای جلوگیری از سوء استفاده از عناوین گمراه کننده وضع کرده اند. با این وجود هنوز راه های اخلاقی و اثربخش برای استفاده از این تاکتیک وجود دارد.

 • Clickbait چگونه بر افراد تأثیر می گذارد؟

Clickbait از مبحث کنجکاو نمودن افراد برای برانگیختن علاقه آنها نسبت به موضوعات یا اخبار استفاده می کند.

نتیجه گیری

اگرچه Clickbait اغلب بازخورد بدی به دست می آورد اما یک استراتژی مهم بازاریابی است که می تواند به افزایش بازدید از محتوا یا وب سایت شما کمک کند. هنگام استفاده از این استراتژی، مهم است که اخلاقی عمل کنید و کاربران خود را گمراه نکنید یا فقط برای افزایش بازدید سایت خود از محتوای منفی استفاده نکنید. اگر به محتوای خود ایمان دارید و فکر می کنید که به نفع کاربران شما خواهد بود، هیچ دلیلی وجود ندارد که از ایجاد عناوین جذاب احساس بدی داشته باشید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *