آشنایی با فریمورک لاراول و لزوم یادگیری آن
مقاله

آشنایی با فریمورک لاراول و لزوم یادگیری آن

بدون شک زبان برنامه نویسی php، یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی تحت وب می باشد. با گسترش این زبان برنامه نویسی قدرتمند، فریم ورک های متعددی نیز بر مبنای php توسعه پیدا کردند، اما به واقع تعداد اندکی از این فریم ورک ها توانسته اند تمام ظرفیت php را به نمایش بگذارند.

تصویر (1)

بدیهی است که هر فریم ورک php دارای نحوه پیاده سازی منحصر به فرد خود بوده و از مزایا و قابلیت های متفاوتی برخوردار می باشد. در این مقاله سعی شده است فریم ورک قدرتمند لاراول مورد بررسی قرار داده شود.

زبان برنامه نویسی php طی سالیان اخیر، به رشد و تکامل بالایی رسیده است. رشد و تکامل php توانسته است خواسته های برنامه نویسان وب را تا حد زیادی تامین نماید. لاراول امکانات منحصر به فردی را ارائه می دهد  که در زیر برخی از آنها ذکر شده است :

قابلیت Eloquent که پیاده سازی بسیار زیبا و ساده معماری ActiveRecord را برای کار با پایگاه داده شما فراهم می کند. ActiveRecord به طرز قابل توجه ای نحوه کار با دیتابیس را ساده سازی میکند و دیگر نیازی نیست درگیر query های پیچیده SQL شوید. در حقیقت وقتی از این روش استفاده می کنید، هر جدول پایگاه داده دارای یک "مدل" متناظر است که برای تعامل با آن جدول استفاده می شود. مدل ها به شما امکان می دهند تا داده ها را در جداول خود جستجو و همچنین سوابق جدیدی را در جدول وارد کنید.

 تصویر (2)

Restful Routing لاراول به شما این امکان را می دهد که بتوانید به سرعت و به راحتی کنترل کننده ها و مسیرها را تنظیم کنید و با داده ها به روش RESTful ارتباط برقرار کنید. یک وب سرویس RESTful به شما اجازه می دهد تا بتوانید به نمایش متنی منابع وب دسترسی پیدا کرده و یا آنها را تغییر دهید.

 تصویر (3)

Query Builder لاراول یک رابط کاربری روان برای ایجاد و اجرای درخواست های پایگاه داده فراهم می کند. شما می توانید برای اجرای بخش زیادی از عملیات مربوط به دیتابیس، از آن استفاده نمایید. Query Builder تقریبا همه سیستم های پایگاه داده را پشتیبانی می کند. در Query Builder لاراول، از اتصال PDO استفاده می شود تا بتواند از برنامه شما در برابر حملات تزریق SQL محافظت کند، از این رو نیازی به تمیز کردن رشته ها ورودی نمی باشد.

 تصویر (4)

استفاده از Blade Templating Engine که یک سیستم صفحه ساز ساده و در عین حال قدرتمند است. در واقع نقطه درخشان Blade این است که برخلاف سایر صفحه ساز های محبوب، شما را محدود به استفاده از کد PHP ساده در نمایش صفحات خود نمی کند. به زبان ساده، تمام نماهای Blade در کد PHP ساده کامپایل می شوند و تا زمانی که اصلاح نشوند، به صورت cache شده باقی می مانند، این نحوه عملکرد به این معنی است که Blade در واقع سربار اضافی را برای برنامه شما ایجاد نمی کند. 

 تصویر (5)

بدون شک می توان لاراول را یکی از رایجترین و در عین حال قدرتمندترین فریم ورک های php دانست. استفاده از لاراول در توسعه و راه اندازی سایت ها و برنامه های تحت وب در مقیاس های بزرگ و کوچک به صورت چشمگیری در حال افزایش می باشد. به دلیل قابلیت های فراوان، کارایی بالا و همچنین امکان مقیاس پذیری گسترده (انطباق برای پروژه های کوچک تا بسیار بزرگ)، توسعه دهندگان حرفه ای استقبال فراوانی از آن نموده اند و تبدیل به یکی از انتخاب های اصلی حرفه ای ها برای انجام پروژه شده است.

لاراول بر مبنای معماری Model View Controller یا همان MVC است. این معماری به گونه ای است که می توان سریع آن را فراگرفت و امکان استفاده تکراری از نمونه های پیش فرضی که ساخته می شود، توسعه برنامه های تحت وب را سرعت می بخشد. لاراول کار های ملال آور و تکراری همچون اعتبار سنجی ها، ارسال ایمیل، کنترل مسیردهی ها و بسیاری از موارد دیگر را از روی دوش برنامه نویس برداشته و به بهترین شکل آن ها را پیاده سازی می کند چرا که این موارد به صورت پیش فرض در لاراول قرار داده شده اند و نیازی نیست چرخ را دوباره اختراع کنید.

لاراول امکان شخصی سازی بسیار بالایی دارد. شما می توانید قوانین و مسیردهی و رفتار برنامه تحت وب خود را تعریف و کاملا شخصی سازی نمایید. ساختار نوشتاری لاراول نیز بسیار خوانایی بالایی دارد که باعث افزایش سرعت خطایابی، رفع مشکل و البته توسعه سایت و یا برنامه تحت وب شما می شود، یادتان باشد که " هر شخصی میتواند برنامه ای بنویسد که کامپیوتر آن را متوجه شده و اجرا نماید، اما فقط یک برنامه نویس می تواند برنامه ای بنویسد که هم کامپیوتر آن را اجرا نمایید و هم یک انسان بتواند آن را بخواند و درک کند".

در ادامه به برخی از قابلیت های کلیدی لاراول پرداخته شده است که میتواند هر توسعه دهنده وب را به خود جلب نماید:  

  1.  Modularity  یا ماژولار بودن:

این قابلیت در سیستمی وجود دارد که بتواند کامپوننت های جدا از هم را ترکیب کرده و برای هدف خود استفاده نماید. برای مثال شما منطق موجود در یک سیستم بازرگانی را به صورت تکه تکه تعریف می نمایید که در صورت همکاری با یکدیگر، به صورت یک سیستم واحد دیده می شوند و نتیجه مطلوب را فراهم میکنند.

  1.  بهره گیری از Authentication داخلی:

بی شک بخش اعتبار سنجی ثبت نام و ورود به یک وب سایت از مهمترین قسمت های آن می باشد. یک متخصص می بایست ساعت ها وقت گذاشته و تمامی شرایط و نحوه ثبت نام کاربران را بررسی کرده، راهکار های امنیتی را یک به یک پیاده سازی نموده و داده های ورودی را تمیز کرده و صدها کار دیگر را انجام دهد تا از ورود غیر مجاز، ثبت نام اشتباه و ناقص و تکراری جلوگیری نماید. همین کارها و چه بسا بیشتر از آن می بایست در صفحه ورود کاربران انجام گردد. توسعه دهندگان لاراول این نیاز را به خوبی درک کرده اند و پس از لاراول نسخه 5، یک سیستم اعتبار سنجی قدرتمند برای آن در نظر گرفته اند و دیگر نیازی به کد نویسی صفر تا صدی نمی باشد.

  1. وجود  Application Logic:

لاراول می تواند به سادگی درون هر برنامه ای پیاده سازی شود. این پیاده سازی می تواند به صورت تعریف در کنترل کننده ها باشد و یا این که به صورت مستقیم در مسیردهی ها تعریف شود. لاراول به نحوی ساخته شده است که تمامی دسترسی ها برای اعمال تغییرات را در اختیار توسعه دهنده خود قرار می دهد و یک برنامه نویس می تواند از یک سایت کوچک تا یک برنامه عظیم سازمانی را با لاراول پیاده سازی کند.

  1. سیستم Caching کارآمد :

در اکثر CMS های رایج چون وردپرس، می بایست از یک افزونه جداگانه برای بهره مندی از سیستم کش بهینه، بهره برد این در حالی است که لاراول خود یک سیستم کش داخلی دارد و از این نظر وابستگی به سیستم های ثالث را کم می کند. فایل کانفیگ مربوط به کش در سیستم های لاراولی در پوشه config و فایل cache.php قرار دارد. خوشبختانه لاراول از روش های کش کننده متفاوتی پشتیبانی می کند.

 تصویر (6)

  1. مبحث Method or Dependency Injection:

ابزار قدرت مند لاراول برای مدیریت کلاس ها، IoC(Inversion of control) container می باشد. تزریق وابستگی ها یک راهکار مناسب برای حذف کلاس های پیچیده مورد استفاده در ساختار برنامه نویسی می باشد. به زبان ساده تر هر زمان به یک کلاس و یا Dependency  نیاز شد، به سیستم در حال اجرا، تزریق می شود. در این صورت برنامه به سطح بالایی از انعطاف پذیری دست می یابد.

  1. قابلیت Automatic Pagination:

وقتی بخواهید یک سیستم پویا بسازید که همه روزه اطلاعاتی به آن اضافه شود و حجم این اطلاعات بالا برود، حتما به یک سیستم صفحه بندی Pagination نیاز خواهید داشت. بدیهی است که پیاده سازی صفر تا صد این قابلیت میتواند زمانبر و دارای پیچیدگی های خود باشد. لاراول با دارا بودن Pagination خودکار داخلی،  شما را یاری خواهد نمود و می توانید وقت خود را برای موارد مهمتری اختصاص دهید.

  1. سیستم Multiple file system :

از لاراول 5 به بعد پشتیبانی محلی را برای چندین سیستم فایل فراهم شده است. لاراول از third party package Flysystem برای پشتیبانی چندین پرونده استفاده می کند. برای تهیه پیکربندی ساده می توانید از یک فضای local یا Cloud استفاده کنید. شما همواره میتوانید گزینه های ذخیره سازی را در پرونده config / filesystems.php پیکربندی کنید.

مواردی که ذکر شد تنها بخشی از قابلیت های فراوان لاراول می باشد و اگر دست به کار شوید و اولین سایت و یا برنامه تحت وب خود را راه اندازی نمایید، حتما با قابلیت های شگفت انگیز لاراول آشنا خواهید شد. خیالتان از بابت هاست مناسب لاراول نیز راحت باشد شما می توانید با تهیه هاست های لاراول میهن وب هاست به راحتی سایت و یا برنامه تحت وب لاراولی خود را انتشار دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *