Dwell Time چیست و چرا اهمیت دارد؟
مقاله

Dwell Time چیست و چرا اهمیت دارد؟

همانطور که میدانید سئو در موفقیت وب سایت اهمیت بسیار زیادی دارد و نمی توان آن را انکار کرد. مسلما هزینه کردن در زمینه سئو کار هوشمندانه ای است. حال چگونه می توانید مطمئن شوید که این کار را به درستی انجام می دهید؟ در پاسخ می توان بیان داشت که معیار های سئو می توانند به شما کمک کنند. با استفاده از آنها شما می توانید متوجه شوید که چه مسیری را درست یا غلط می روید. گفته شده است که گوگل بیش از 200 فاکتور را برای رتبه بندی سایت ها در نظر می گیرد. اما فهمیدن اینکه کدام فاکتور ها اهمیت بیشتری دارند کار سختی است. Dwell time یکی از فاکتور هایی است که در زمان آنالیز کردن معیار های سئوی سایتتان، نیاز به بررسی دارد. 

این مقاله اطلاعاتی در خصوص ماهیت  Dwell time و نحوه بهینه کردن آن به شما ارائه می دهد. 

Dwell Time چیست

تصویر(1)

Dwell time چیست؟

Dwell time، مدت زمانی است که از  لحظه ی کلیک کردن کاربر بر روی یک نتیجه جستجو تا لحظه ی بازگشت مجدد او به صفحات نتایج موتور های جستجو (SERPs) سپری می شود. این مقیاس برای اندازه گیری مدت زمان حضور کاربر در یک صفحه به کار می رود که با صفحات نتایج موتور های جستجو (SERPs) آغاز شده و مجددا با همان پایان می یابد. این مورد باعث تفاوت Dwell time با فاکتور های Bounce Rate و time on page شده است.

فرض کنید شما به دنبال یک رستوران هندی می گردید و بر روی اولین نتیجه ای که از موتور های جستجو به دست آمده کلیک می کنید، آن سایت را مورد بررسی قرار می دهید و تصمیم می گیرید که به جستجو ادامه دهید. پس از 3 دقیقه و 10 ثانیه به صفحه نتایج موتور های جستجو برمی گردید. این زمان همان Dwell time سایتی است که  آن را بررسی کرده اید. 

تفاوت میان Dwell time، Bounce Rate و time on page

در این مبحث بسیار مهم است که میان این سه واژه تفاوت قائل شوید. 

Dwell time : نکته اصلی Dwell time این است که شروع و پایان آن، با صفحه نتایج موتور های جستجو است.

Time on page: به مدت زمانی که یک کاربر قبل از پیمایش به جای دیگری، در یک صفحه سپری می کند گفته می شود، که البته منظور از جای دیگر می تواند صفحه ی دیگری از وب سایت شما، یک لینک خارجی از سایت شما و یا اصلا صفحه نتایج موتور های جستجو باشد. مدت زمان Time on page از لحظه ای که کاربر برای وارد شدن به صفحه ی سایت شما کلیک می کند تا لحظه ای که کاربر برای رفتن به هر جای دیگری کلیک می نماید، محاسبه می شود.

Bounce rate : اگر یک کاربر فقط یک صفحه از سایت شما را بازدید کنند و از آن خارج شود، یک session تک صفحه ای محسوب می شود. Bounce rate می تواند بازگشت کاربر به یک صفحه از سایت شما و یا بستن صفحه ی شما حاصل شود. تفاوتی ندارد که کاربر 1 ثانیه یا 1 ساعت در آن صفحه باشد در هر صورت یک Bounce  محسوب می شود. 

حال اگر مقدار time on page پایین باشد، به این معنی است که کاربر سریعا به آن چیزی که به می خواسته در سایت شما دست پیدا کرده، بنابراین به سرعت از آن خارج شده است. همین امر برای Bounce rate نیز صدق می کند. یعنی کاربر پس از یک بررسی اجمالی به موارد مدنظر خود دست پیدا کرده و پنجره را می بندد.

اما Dwell time متفاوت است. زمانی که یک کاربر صفحه ای از وب سایت را باز کرده و به آن نگاهی می اندازد و سپس مجددا به صفحه نتایج موتور های جستجو برمی گردد به این معنی است که آن وب سایت اطلاعات مورد نیاز کاربر را در بر نداشته و کاربر از آن راضی نبوده است.

پس یک Dwell time خوب باید چقدر باشد؟ حدودا بین 2 الی 4 دقیقه. کمتر از 2 دقیقه معمولا ضعیف به شمار می رود (البته این اعداد مانند سایر معیار های سئو ممکن است تغییر کنند.)

آیا Dwell Time بر روی رتبه بندی وب سایت تاثیر گذار است؟

اگر چه به صورت کلی گفته می شود dwell time در رتبه بندی گوگل تاثیر دارد اما زمانی که وارد داشبورد Google Analytics می شوید، می بینید که time on page و bounce rate از فاکتور های مهم هستند و Dwell time به عنوان معیار مهمی به نظر نمی رسد. تاکنون گوگل بیانیه رسمی در خصوص چگونگی تاثیر آن بر روی رتبه بندی وب سایت صادر نکرده است.

در سال 2018، Nick Frost، رئیس Google Brain در یک کنفرانس بازگو کرده است: "گوگل در حال تکمیل پروسه یادگیری ماشین در مورد ارتباط بین جستجو ها می باشد. بنابراین آموزش هایی در مورد زمانی که کاربر بر روی یک وب سایت کلیک می کند و در آن صفحه می ماند، زمانی که به عقب باز می گردد و یا زمانی که برای پیدا کردن ارتباط دقیق تلاش می کند، طراحی شده است."

Google Brain یک بنیاد هوش مصنوعی است. اگر چه آنها دقیقا الگوریتم هایی که مربوط به رتبه بندی موتور های جستجو است را ایجاد نمی کنند، اما به احتمال زیاد کار آنها در دستگاه های جستجوگر نقش خواهد داشت. اکثر متخصصین بازاریابی این بیانیه را اشاره ای بر اهمیت بالای Dwell time دانسته اند.

نحوه اندازه گیری Dwell Time

با توجه به اینکه Dwell time در داشبورد Google Analytics وجود ندارد ممکن است فکر کنید چگونه می توان آن را اندازه گیری کرد؟

هیچ فرمولی برای اندازه گیری آن وجود ندارد، اما نا امید نشوید. با استفاده از “Average Session Duration” در Google Analytics می توان Dwell time را اندازه گیری کرد. در ادامه می توانید مراحل انجام این کار را مطالعه کنید:

 1.  وارد ناحیه کاربری خود در Google Analytics شوید.
 2. بر روی گزینه “Behavior” کلیک کنید.
 3. سپس بر روی گزینه “Site Content” کلیک نمایید.
 4. در نهایت بر روی گزینه “Landing Pages” کلیک کنید.
 5. یک “New Segment” ایجاد کرده و مشخص کنید که فقط می خواهید “Organic Traffic” را مشاهده کنید.
 6. سپس معیار “Avg. Session Duration” را مشاهده خواهید کرد.

این اطلاعات چه فایده ای دارند؟ مانند هر معیار دیگری، کارکرد صحیح یا غلط را نشان می دهند. برای مثال اگر این معیار را در صفحات مختلف سایت خود بررسی کردید و یکی از صفحه ها مدت زمان 4 دقیقه را نشان دهد در حالی که سایر صفحات کمتر از 2 دقیقه را نشان می دهند، نگاهی به آن صفحه بیاندازید و تفاوت آن را پیدا کنید. ممکن است دارای متن بیشتر، تصاویر جذاب و یا یک فیلم باشد. این موارد روش هایی برای افزایش Dwell time است که در ادامه می توانید اطلاعات بیشتری راجع به آن کسب کنید.

تولید محتوای بهتر و طولانی تر

کاملا واضح است که اگر محتوای بیشتری در صفحه سایت خود قرار دهید، کاربران زمان طولانی تری را در سایت شما سپری خواهند کرد. در نتیجه Dwell time در سئو افزایش می یابد. معمولا محتویاتی که حداقل شامل 2000 کلمه باشد به عنوان محتوای طولانی در نظر گرفته می شود.

البته کیفیت محتوا نیز به اندازه کمیت آن حائز اهمیت است. اگر کاربر یک یا دو پاراگراف از یک محتوای سطح پایین را بخواند، به سرعت از آن صفحه خارج می شود که در نتیجه به رتبه سایت در موتور های جستجو لطمه وارد می کند. 

در اولویت قرار دادن تجربه کاربر

جدا از تجزیه و تحلیل مطالب سایت نکته های دیگری نیز وجود دارند که برای بهبود Dwell time سایت خود می توانید از آنها استفاده کنید:

 • استفاده از مطالب قابل اسکن: فرمت محتوای خود را به نحوی قرار دهید که قابل اسکن باشد. برای مثال از عناوین، زیر عناوین، لیست ها و پاراگراف های کوتاه استفاده نمایید.
 • زمان بارگذاری: زمان بارگذاری را زیر 5 ثانیه تنظیم کنید. زمان بارگذاری سایت هایی که بهترین رتبه را از گوگل دریافت کرده اند معمولا 3 ثانیه و یا کمتر بوده است.
 • سازگاری مرورگر: سایت خود را در انواع مرورگر ها مانند Safari ، Firefox ، Chrome و Opera بررسی کنید.
 • navigation: با استفاده از navigation bars به کاربران کمک کنید تا راحت تر مطالبی که مدنظرشان است را پیدا کنند. برای سایتی بزرگ که دارای صفحات متعددی است، یک منوی کشویی انتخاب مناسبی است.
 • کد گذاری مرتب: یکی از عوامل تجربه خوب کاربران از سایت، کد های back-end می باشد. کدگذاری باید تمیز و مرتب باشد.
 • ایجاد صفحات واکنش گرا (mobile-friendly): هر صفحه وب سایت باید یک نسخه واکنش گرا نیز داشته باشد. تست  mobile-friendly در گوگل به شما امکان می دهد تا متوجه شوید که صفحه مورد نظرتان این قابلیت را دارد یا خیر.

استفاده از لینک های داخلی حساب شده و موثر

لینک های داخلی به شما کمک می کنند تا در مدت زمان طولانی تری کاربران را در سایتتان نگه دارید. البته، این لینک ها نباید تصادفی انتخاب شوند. انتخاب لینک های مرتبط با موضوع صفحه که توجه کاربران را به خود جلب کند، بسیار حائز اهمیت است.

راه اندازی بخش نظرات 

امکان ارسال نظر برای پست خود را باز کنید. با این کار می توانید کاربرانتان را فعال تر کنید، آنها را بیشتر درگیر مطالب خود کرده و آنلاین نگه دارید.

تنها مطالعه کردن نظرات فایده ای ندارد. بهتر است آنها را به صورت منظم بررسی کرده و پاسخ دهید. 

از ویدئو در مطالب خود استفاده کنید

استفاده از ویدئو ها در کنار متن ها باعث می شود در مطالب خود تنوع بیشتری داشته باشید و کاربران را بیشتر درگیر کنید. برخی از کاربران ممکن است ترجیح دهند یک متن نوشتاری را بخوانند در حالی که برخی دیگر به ویدئو و مطالب بصری بیشتر توجه نشان می دهند. همچنین یک ویدئو ممکن است یک یا دو دقیقه طول بکشد، در نتیجه کاربران مدت زمان طولانی تری را در سایت سپری خواهند کرد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *