تفاوت هکر های کلاه سفید و کلاه سیاه چیست؟
مقاله

تفاوت هکر های کلاه سفید و کلاه سیاه چیست؟

آیا فکر می کنید همه هکر ها شرور هستند و قصد فریب دادن افراد را دارند؟  این مقاله به شما کمک می کند تا نظر خود را تغییر دهید. تفاوت هکر های خوب و بد در رنگ کلاهی است که بر سر می گذارند البته این یک اصطلاح است و منظور، کلاه واقعی نیست. هکر های خوب آنهایی هستند که همیشه سعی دارند از اطلاعات، سیستم ها، وبسایت ها و دستگاه های ما محافظت کنند.  هکر های بد آنهایی هستند که مرتکب انواع و اقسام جرائم اینترنتی می شوند. البته هکر هایی نیز هستند که میان دسته خوب و بد قرار گرفته اند. در این مقاله فقط به دو دسته ی اصلی هکر های کلاه سفید و کلاه سیاه پرداخته شده است. همچنین در مورد چگونگی عملکرد آنها و اینکه چرا این اعمال را انجام می دهند و چه چیزی باعث تفاوت میان این دو هکر شده توضیحاتی ارائه شده است.

مقایسه هکر های کلاه سفید با کلاه سیاه

با مطالعه این جدول سریعا می توانید تفاوت میان هکر های کلاه سیاه و کلاه سفید را درک کنید. البته در ادامه مقاله به صورت جزئی تر به تفاوت ها و فعالیت های آنها پرداخته شده است.

هکر های کلاه سفید

هکر های کلاه سیاه

اهداف آنها مثبت است و اغلب سعی در منفعت رساندن و محافظت از دیگران دارند.

اهداف آنها منفی است و اغلب سعی در زیان رساندن به دیگران دارند.

هک کردن توسط هکر های کلاه سفید قانونی است.

هک کردن توسط هکر های کلاه سیاه غیر قانونی است.

آنها با اجازه مالک به سیستم نفوذ می کنند. ارگان های دولتی و سایر سازمان ها هکر های کلاه سفید را برای تست کردن سیستم ها و انجام حملات آزمایشی غیر مضر استخدام می کنند.

آنها بدون اجازه مالک کنترل سیستم، دستگاه یا وب سایت را به دست می آورند و به آن نفوذ می کنند.

آنها به دنبال حفره ها و  نقاط ضعف امنیتی می گردند و برای پر کردن این حفره ها راه حل هایی را ارائه می دهند.

برای سوء استفاده و دسترسی به سیستم به دنبال ضعف های امنیتی می گردند.

برنامه ها، ابزار ها و تکنیک های امنیتی را برای کشف و حذف بدافزارها توسعه می دهند.

بدافزار ها را برای هک کردن سیستم ها، سرور ها و وب سایت ها ایجاد می کنند.

در خصوص امنیت سایبری، خطرات آن و راه های کاهش حملات به مردم آموزش می دهند.

از عدم آگاهی مردم در مورد حملات سایبری برای فریب دادن آنها از طریق روش های مختلف فیشینگ سوء استفاده می کنند.

ابزار ها و نقشه های جلوگیری از حملات احتمالی را توسعه می دهند تا مردم بتوانند با نرم افزار های جاسوسی و باج افزار ها بدون اینکه مجبور شوند به سوء استفاده گران باج بدهند، مقابله کنند.

نرم افزار های جاسوسی و باج افزار ها را برای تهدید و اخاذی از افراد یا سازمان ها ایجاد می کنند.

با تقویت کردن لایه های امنیتی سازمان ها از اطلاعات حساس آنها محافظت می کنند.

اطلاعات محرمانه را می دزدند تا بتوانند از آنها برای جرایم سایبری استفاده کنند.

بسیاری از دولت ها کلاه سفید ها را برای محافظت از اطلاعات،سرورها، وب سایت ها، سیستم ها و زیرساخت های IT خود استخدام می کنند.

دولت برخی از کشور ها آنها را برای گسترش حملات سایبری، دزدیدن اطلاعات محرمانه، جاسوسی و ایجاد آشوب های سیاسی برای کشور های دشمن خود استخدام می کنند. این هکر ها به عنوان بازیگران دولت - ملت شناخته می شوند.
 

هکر کلاه سیاه چه کسی است؟

هکر های کلاه سفید و کلاه سیاه

تصویر(1)

هکر های کلاه سیاه مانند آنهایی هستند که در فیلم ها یا رسانه ها دیده اید، البته آنها لزوما لباس سیاه نمی پوشند و یا در زیر زمین زندگی نمی کنند. کلاه سیاه ها افرادی هستند که از مهارت های تکنیکی خود برای آسیب رساندن به دیگران و فریب دادن آنها استفاده می کنند. معمولا در ورود غیر قانونی به شبکه های کامپیوتری، ایجاد انواع مختلف حملات سایبری، توسعه بد افزار ها و دور زدن پروتکل های امنیتی تبحر و تخصص دارند. آنها بدون اجازه مالک وارد سیستم می شوند و دارای اهداف شوم هستند.

اما چرا هکر های کلاه سیاه این فعالیت ها را انجام می دهند؟ انگیزه هکر ها معمولا شامل موارد زیر می شود:

 • تلاش برای بدست آوردن پول
 • انتقام از افراد یا از بین بردن اعتبار و شهرت آنها
 • اثبات عقاید افراطی مذهبی یا اجتماعی خود
 • کار در موضوعات سیاسی
 • بدست آوردن شهرت

بعضی از کلاه سیاه ها فقط برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه اقدام به هک می کنند. برخی دیگر نیز از اینکه شهرت و اعتبار یک فرد یا شرکت را خراب کنند، در فعالیت های دولتی اختلال ایجاد کنند یا اینکه اطلاعات مهم آنها را از بین ببرند لذت می برند. اکثر آنها به این کار معتاد شده اند و با هک کردن یک سیستم احساس موفقیت می کنند.

کلاه سیاه ها چه کار هایی انجام می دهند؟

برخی از مواردی که کلاه سیاه ها در آنها فعالیت می کنند به شرح زیر است:

 • نوشتن کد های مخرب و بد افزار ها

بد افزار به معنی نرم افزار مخرب است. رایج ترین بدافزار ها عبارت اند از:

 • ویروس ها
 • تروجان ها
 • کرم های رایانه ای
 • ربات ها
 • روت کیت ها

کلاه سیاه ها این بد افزار ها را برای ضعیف کردن امنیت یک سیستم ایجاد می کنند.

 • حملات فیشینگ را گسترش می دهند

برای پخش کردن بدافزار  ها و فریب دادن مردم انواع مختلف حملات مهندسی شده را ترتیب می دهند تا مردم را به انجام کاری که نباید، وادار کنند. برای مثال:

 • ارسال ایمیل های فیشینگ یا پیامک با جعل هویت افراد، شرکت ها و یا موسسه های مورد اعتماد.
 • درخواست پول بابت موارد جعلی یا کمک های خیریه 
 • تلاش برای دانلود برنامه ها یا سرویس های مخرب توسط کاربران
 • مخفی کردن بدافزار ها در ضمیمه ایمیل ها یا لینک ها

بنابراین هکر های کلاه سفید از ابزار هایی برای کشف موارد فیشینگ  استفاده می کنند و هکر های کلاه سیاه از روش های فیشینگ برای مرتکب شدن جرایم سایبری بهره می برند.

 • از آسیب پذیری های امنیتی سوء استفاده می کنند

آسیب پذیری به معنی باگ های نرم افزاری و یا قسمت های ضعیف در سیستم فناوری اطلاعات است که هکر ها با استفاده از آن می توانند به سیستم نفوذ کنند. 

بنابراین تفاوت هکر ها در این زمینه در این است که هکر های کلاه سیاه سعی در پیدا کردن این آسیب پذیری ها جهت استفاده از آنها برای رسیدن به منافع خود دارند. در نتیجه افرادی که از نرم افزار ها، قالب ها، افزونه ها یا اپلیکیشن های منسوخ شده استفاده می کنند مورد هدف این هکر ها قرار می گیرند. اما هکر های کلاه سفید به دنبال باگ های نرم افزاری در جهت کمک به ارائه دهندگان نرم افزار ها یا دستگاه ها برای بهبود حفره های امنیتی و رفع آسیب پذیری ها هستند.

 • در شبکه های اجتماعی کلاهبرداری می کنند

هکر های کلاه سیاه در شبکه های اجتماعی، پروفایل جعلی افرادی که به آنها اعتماد دارید را می سازند تا بتوانند اطلاعات محرمانه، خصوصی و یا مالی شما را بدست بیاورند و در اهداف شرورانه خود از آنها استفاده کنند.

آنها همچنین از اطلاعاتی که در شبکه های اجتماعی قرار می دهید برای حدس زدن رمز کارت های اعتباری شما و دور زدن مکانیسم های امنیتی استفاده می کنند.

 • از نرم افزار های جاسوسی و باج افزار ها برای تهدید قربانیان استفاده می کنند

کلاه سیاه ها نرم افزار های جاسوسی و یا باج افزار ها را به سیستم فرد مورد نظر وارد می کنند. آنها از باج افزار ها برای رمزنگاری کردن اطلاعات مهم و یا قفل سیستم ها استفاده می نمایند و سپس برای بازگرداندن دسترسی به مالک درخواست پول می کنند. همچنین انها نرم افزارهای جاسوسی را برای بررسی فعالیت های یوزر مورد هدف به کار می گیرند. این نرم افزار ها از فعالیت کاربران عکس تهیه می کنند  یا اینکه دسترسی سیستم را برای مشاهده و اعمال تغییرات به هکر می دهند.

هکر های کلاه سیاه قربانیان را تهدید می کنند که در صورت پرداخت نکردن پول اطلاعات محرمانه آنها را فاش می کنند. برخی از اطلاعات محرمانه ای که ممکن است توسط آنها اقدام به باج گیری کنند عبارت اند از:

 • فایل های شخصی یا کاری
 • اسناد
 • عکس ها
 • فیلم ها 
 • حقوق معنوی
 • برنامه های سیاسی

بعضی از هکر های کلاه سیاه جاسوسی های سیاسی را برای دزدیدن اطلاعات محرمانه مربوط به انتخابات، محیط زیست، ارتش، معاهدات با کشور های دیگر و … انجام می دهند. آنها اغلب این اطلاعات را جهت مقاصد سیاسی از جمله ایجاد آشوب و ناآرامی سیاسی در کشور و یا تهدید کردن یک مقام سیاسی فاش می کنند.

همچنین حملات DDoS را در سایت و سرور های دولتی انجام می دهند تا باعث اختلال و از کار افتادن آنها شوند.

متاسفانه بعضی از کشور ها این هکر ها را استخدام می کنند تا در کشور های رقیب جاسوسی کنند  یا اینکه حملات سایبری در سرور های آنها انجام دهند.

 • اطلاعات محرمانه یا حساس شما را می فروشند

بعضی از هکر ها با ورود به پایگاه داده های نفوذ پذیر یا با استفاده از بد افزار ها اطلاعات کاربران را می دزدند. سپس آنها را می فروشند. اما چه کسی آنها را میخرد؟ سایر هکر های کلاه سیاه از این اطلاعات برای جعل هویت و یا سرقت های مالی استفاده می کنند. حتی تبلیغ کنندگان و فروشندگان آنلاین نیز برای ارسال ایمیل اسپم جهت تبلیغ به این اطلاعات علاقه مند هستند.

کلاه سیاه ها سرور سایت های تجاری را برای دزدین اطلاعات محرمانه مورد هدف قرار می دهند. بعضی از این اطلاعات عبارت اند از :

 • مشتریان کلیدی، تامین کنندگان، فروشندگان
 • اطلاعات قیمت گذاری
 • اطلاعات مربوط به برنامه ریزی های مالی آینده
 • اسناد فنی و حقوق معنوی
 • اسرار تجاری و غیره

ممکن است آنها بخواهند این اطلاعات را خودشان استفاده کنند یا اینکه تصمیم بگیرند آنها را به سایر هکر ها و یا حتی رقبای شما بفروشند.

هکر کلاه سفید چه کسی است؟

هکر های کلاه سفید و کلاه سیاه

تصویر(2)

تصویری که نشان دهنده یک هکر کلاه سفید است را در بالا مشاهده می کنید.

هکر های کلاه سفید هکر های خوبی هستند که از مهارت خود برای محافظت دنیا در برابر هکر های کلاه سیاه استفاده می کنند. همچنین هکر های کلاه سفید به عنوان "هکر های با اخلاق" نیز شناخته شده اند. آنها به همان اندازه در زمینه فناوری اطلاعات با استعداد می باشند که دارای مدرک و گواهینامه امنیت سایبری و هک اخلاقی هستند. هکر های کلاه سفید از همان تکنیک های هکر های کلاه سیاه اما با اجازه قانونی صاحب سیستم، استفاده می کنند.

شاید از این که متوجه شوید هکر های کلاه سفید چقدر زیاد هستند، تعجب کنید. هکر های کلاه سفید می توانند به عنوان یک متخصص امنیت، تحلیلگر امنیت اطلاعات، مجری تست امنیت نفوذ و محقق امنیت سایبری مشغول به کار باشند. همچنین آنها به عنوان یک مشاور مستقل یا فریلنسر نیز کار می کنند. حتی ممکن است یک یا دو نفر از آنها را میان همکاران شرکت خود داشته باشید.

هدف کلاه سفید ها عبارت است از:

 • آموزش به کاربران در مورد انواع تهدید های سایبری و روش های جلوگیری از آنها
 • تشخیص آسیب پذیری و راه های نفوذ  به برنامه ها و زیربنای سازمان ها جهت رفع آنها
 • کمک به سازمان ها برای تقویت وضعیت امنیتی آنها
 • توسعه نرم افزار هایی که بد افزار ها را شناسایی و حذف می کند
 • انجام تمهیداتی برای زمان وقوع حملات احتمالی

هکر های کلاه سفید چه کار هایی انجام می دهند؟

حال که متوجه شدید هکر کلاه سفید چه کسی است بهتر است از فعالیت های رایج آنها مطلع شوید:

 • تست نفوذ را انجام می دهند

در تست نفوذ هکر های کلاه سفید یک سیستم، نرم افزار، اپلیکیشن یا شبکه را بررسی می کنند تا ضعف های امنیتی یا اشکالات آنها را پیدا کنند. اما بر خلاف هکر های کلاه سیاه، هکر های کلاه سفید این کار را با اجازه مالک انجام می دهند.

این هکر ها برای کشف حفره های امنیتی سعی می کنند تا به همه نقاط ورود نفوذ کنند و انواع متفاوت حملات سایبری را بدون آسیب رساندن به سیستم انجام دهند. به طور کلی، آنها می خواهند آسیب پذیری ها را پیدا کنند و قبل از اینکه هکر های کلاه سیاه از راه برسند آنها را رفع کنند. کلاه سفید ها تست های نفوذ را به صورت دستی و یا با استفاده از انواع ابزار ها انجام می دهند.

 • محصولات امنیتی را تولید می کنند

بعضی از هکر های کلاه سفید برنامه نویسانی هستند که محصولات امنیتی مانند آنتی ویروس، ضد بدافزار، نرم افزار ضد جاسوسی، فایروال ها، افزونه های امنیتی برای مرورگر ها، تله ها و فیلتر های اطلاعاتی را تولید می کنند. هکر های کلاه سفید همچنین ابزار و تکنیک هایی را ایجاد می کنند تا حملات سایبری را در سایت ها کاهش دهند و آنها را شناسایی کنند. حملاتی مانند:

 • حملات DDoS
 • حملات Brute force
 • حملات Cross-site scripting
 • حملات SQL injections

 

 • کمک به پیروی شرکت ها از قوانین

سازمان هایی که با اطلاعات حساس کاربران سروکار دارند باید از دستورالعمل های امنیتی پیروی کنند. هکر های کلاه سفید مطمئن می شوند که شرکت ها از جدیدترین قوانین و استاندارد های امنیتی که برای هر سازمان ضروری است پیروی می کنند. با این کار به سازمان ها کمک می کنند تا اعتماد کاربران را حفظ کنند و از جریمه های عدم رعایت قوانین جلوگیری کنند.

 • آموزش به کاربران در خصوص امنیت سایبری

هکر های کلاه سفید معمولا محققان یا  مدرسینی هستند که در مورد نحوه تشخیص و جلوگیری از حملات سایبری به کاربران آموزش می دهند. همچنین راه کار هایی را که سازمان ها در زمان وقوع حملات نیاز است انجام دهند را ارائه می دهند.

جمع بندی:

هکر ها می توانند به شدت شرور و یا یک قهرمان باشند که دنیا را نجات می دهند!

اگر از منظر دیگری فکر کنید، هکر های کلاه سیاه، سازمان امنیت سایبری را به چالش می کشند تا همواره تاکتیک های امنیتی جدیدی را ایجاد کنند. البته همه افراد بد همانگونه باقی نمی مانند، بعضی از هکر های کلاه سیاه بسیار معروف به هکر های کلاه سفید تبدیل می شوند.

حال که از تفاوت های هکر کلاه سفید و کلاه سیاه مطلع شدید، انتظار می رود دفعه دیگر که با کلمه "هکر" روبرو شوید بلافاصله تصویر منفی از آنها در ذهن خود ترسیم نکنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *