معرفی پلاگین LiteSpeed Web Cache Manager در سی پنل
مقاله

معرفی پلاگین LiteSpeed Web Cache Manager در سی پنل

LSCache یک حافظه پنهان انعطاف پذیر و قدرتمند در سمت سرور است که مستقیما توسط وب سرور لایت اسپید ساخته شده است. از مزایای استفاده از آن می توان به افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت، کنترل آسان ترافیک وب سایت و ایجاد تجربه استثنایی کاربران در هنگام کار با وب سایت شما اشاره کرد.

LiteSpeed Web Cache Manager Plugin در سی پنل یکی از پلاگین های مکمل لایت اسپید است. با توجه به اینکه در سرور های میهن وب هاست از وب سرور لایت اسپید استفاده می شود، پلاگین LiteSpeed Web Cache Manage را در سرویس های سی پنلی مشاهده خواهید کرد.

برای استفاده از این پلاگین نیاز است وارد سی پنل هاست خود شوید.

سپس بر روی گزینه "LiteSpeed Web Cache Manager" کلیک نمایید.

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(1)

در صفحه جدید با بخش هایی روبرو می شوید که در ادامه در مورد آنها توضیح داده شده است:

1- بخش Why Use LSCache؟

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(2)

پلاگین LSCache برای انواع اسکریپت های معروف از جمله وردپرس، جوملا، مجنتو، پرستاشاپ و غیره در دسترس است. با استفاده از LSCache می توان سرعت اسکریپت سایت را به صورت قابل توجهی افزایش داد و بار ترافیک و لود بالای وب سایت را مدیریت کرد.

این بخش شامل اطلاعاتی در مورد LSCache و پلاگین های متعدد آن برای انواع اسکریپت ها می باشد. با کلیک بر روی گزینه "Available LSCache Plugins" می توانید انواع پلاگین های LSCache برای اسکریپت های متعدد را مشاهده کنید.

برای آشنایی با پلاگین های کش لایت اسپید برای انواع اسکریپت ها اینجا کلیک نمایید.

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(3)

2- بخش Flush LSCache

این قسمت دارای دکمه ی "Flush All" است که با کلیک کردن بر روی آن کلیه محتوای موجود در پوشه LSCache شما را خالی می کند (این پوشه در File Manager هاست قرار دارد). با این کار کل حافظه پنهان سایت هایی که LSCache برای آنها فعال است خالی می شود.

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(4)

3- بخش LiteSpeed Cache Management 

این قسمت شامل گزینه "WordPress Cache" است که با استفاده از آن می توانید پلاگین LSCWP را در سایت های وردپرسی خود فعال یا غیر فعال کنید.

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(5)

با کلیک بر روی این گزینه وارد بخش مدیریتی حافظه پنهان لایت اسپید می شوید که از طریق آن می توانید نصب پلاگین LSCWP را در سایت های وردپرسی خود به صورت گروهی و یا مجزا مدیریت کنید.

در ابتدا نیاز است بر روی گزینه "scan" کلیک نمایید تا سایت های وردپرسی شما شناسایی شود.

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(6)

پس از آن با صفحه ای مانند تصویر زیر مواجه می شوید که در ادامه در مورد هر بخش توضیح داده شده است.

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(7)

  • Discovered WordPress Installations: در این بخش مسیری که هر وردپرس در آن نصب شده است نمایش داده می شود.
  • Cache Status: وضعیت پلاگین LSCWP در هر وردپرس را نشان می دهد. "Enabled" یعنی LSCWP  فعال است و "Disabled" به این معنی است که LSCWP در آن وردپرس غیر فعال است.
  • Flag: این بخش ممکن است خالی باشد و یا ممکن است یک پرچم مشاهده کنید. اگر علامت پرچم نمایش داده شود (در واقع پرچم گذاری شده باشد)، آن سایت از عملیات گروهی Enable/Disable کردن LSCWP در WHM مستثنی می شود.
  • Upload SSL Cert to QUIC.cloud: این بخش در تلاش این است که اطلاعات گواهینامه ssl سایت را پیدا کند و در حساب QUIC.cloud مرتبط با وردپرس نصب شده، آپلود کند. این کار مستلزم آن است که یک کلید دامنه QUIC.cloud در کش لایت اسپید برای پلاگین وردپرس ساخته شده باشد.
  • Actions: این قسمت شامل عملیات هایی مانند Enable/Disable یا Flag/Unflag است که در صورت کلیک کردن، آن عملیات بر روی LSCWP در وردپرس موردنظرتان انجام می شود. در صورت کلیک بر روی گزینه "Enable" پلاگین LSCWP در وردپرس سایت مدنظرتان نصب خواهد شد. و در صورت کلیک کردن گزینه "Disable" پلاگین LSCWP از وردپرس آن سایت حذف خواهد شد.
  • Scan: همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد با کلیک بر روی گزینه Scan کلیه وردپرس های نصب شده و مسیر آنها را شناسایی می کند و آنرا در یک فایل ذخیره کرده و در بخش مدیریت نمایش می دهد.
  • Refresh Status: هر کدام از سایت های وردپرسی که در لیست نمایش داده میشود دارای یک status هستند که وضعیت LSCWP را نمایش می دهد. با کلیک بر روی گزینه Refresh Status وضعیت هر وردپرس بروز می شود و آخرین وضعیت LSCWP را نمایش می دهد.
  • Flush All: این دکمه نیز مانند بخش "Flush LSCache" که در صفحه اصلی مشاهده کردید، عمل می کند و با کلیک کردن بر روی آن محتوای پوشه LSCache خالی می شود. به این صورت حافظه پنهان برای کلیه سایت هایی که LSCache بر روی آنها فعال است پاک می شود.

در پایین صفحه نیز دکمه هایی وجود دارند که برای عملیات گروهی تعبیه شده اند.

  • Enable و Disable : این دکمه ها به شما امکان می دهند پلاگین LSCWP  را برای وردپرس های انتخابی خود فعال یا غیر فعال کنید.
  •  Flag و Unflag : این دکمه ها به شما امکان می دهند گزینه پرچم را برای وردپرس های انتخاب شده فعال یا غیرفعال کنید. وردپرس هایی که پرچم گذاری می شوند از عملیات گروهی در WHM مستثنی می شوند.

4- بخش Settings

با کلیک بر روی این گزینه به بخش تنظیمات پلاگین هدایت می شوید.

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(8)

در این بخش با گزینه Log File Level روبرو خواهید شد. این گزینه مشخص می کند که بالاترین بخش فایل گزارشات شامل چه اطلاعاتی باشد که به صورت پیش فرض بر روی INFOتنظیم شده است. فایل گزارشات در مسیر home/$user/lscmData/ls_webcachemgr.log ذخیره می شود.

5- بخش Advanced

در این بخش امکان اعمال تنظیمات پیشرفته ارائه شده است. 

معرفی پلاگین LSCache در سی پنل

تصویر(9)

"Restart Detached PHP Processes" برای ریست کردن کلیه PHP Processes های یوزر هاست شما به کار می رود.

با کلیک بر روی گزینه "Restart Detached PHP Processes" به وب سرور لایت اسپید اطلاع می دهید تا دفعه بعد که سرور از PHP handler استفاده کرد همه ی PHP Processes های این یوزر را ریست کند.

رفع خطاهای رایج در هنگام فعالسازی LSCache در سی پنل

در صورتی که با خطای مشخص شده در تصویر زیر مواجه شدید، به معنای آن است که هم اکنون یک افزونه کش دیگر نیز در سایت شما فعال است، جهت رفع مشکل ابتدا افزونه کش را حذف کرده و سپس مجدد بررسی کنید. اگر از افزونه wp-rocket استفاده می کنید، ابتدا افزونه را غیرفعال و حذف کنید و سپس در مسیر public_html/wp-content فایل advanced-cache.php را نیز حتما حذف نمایید تا مشکل رفع شود.

تصویر(10)

اشتراک گذاری:

نظرات

با سلام و خسته نباشید تنها در صورت استفاده از پلاگین LiteSpeed Web Cache Manager برای وردپرس این سیستم لایت اسپید کار میکنه؟
با سلام وب سرور لایت‌اسپید بر روی تمامی سرورهای میزبانی وب فعال و قابل استفاده می باشد اگر تمایل دارید کش لایت اسپید را نیز در هاست خود فعال نمایید، می بایست از پلاگین LiteSpeed Web Cache Manager که به صورت اختصاصی برای وردپرس ارائه شده است استفاده نمایید.
سلام عملکرد wp ROCKET بهتر است یا LiteSpeed Web Cache Manager ؟
با سلام در خصوص سوالی که فرمودید، نظرات مختلفی وجود دارد، اما به صورت کلی در هاست های میهن وب هاست با توجه به اینکه از وب سرور قدرتمند لایت اسپید استفاده شده است، استفاده از افزونه LS Cache پیشنهاد می شود. البته هر کدام از این افزونه ها در عملکرد کلی مشابه هم هستند اما در برخی جزئیات که شاید برای کاربران حرفه ای مهم باشد، متفاوت هستند. پیشنهاد می شود برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید: https://blog.litespeedtech.com/2019/05/20/litespeed-cache-vs-wp-rocket/ https://wp-rocket.me/litespeed-cache-vs-wp-rocket/ در لینک های فوق مقایسه دو افزونه راکت و LS Cache از دیدگاه سازنده آن ذکر شده است که می تواند به شما در انتخاب افزونه مناسب کمک کند.
سلام میشه هم wp rocket و هم LS Cache با هم همزمان استفاده کرد؟
با سلام با توجه به اینکه عملکرد هر دو افزونه مشابه می باشد و استفاده از دو افزونه ذکر شده به صورت همزمان باعث اختلال در سایت خواهد شد، به هیچ عنوان از دو افزونه کش به صورت همزمان استفاده نکنید. این مورد برای سایر افزونه هایی که عملکرد مشابهی دارند ( مانند افزونه های امنیتی و ... ) نیز صادق است.
سلام برای سایت های ایستاتیک نمیشه استفاده کرد؟
با سلام این پلاگین مخصوص وردپرس می باشد و صرفا در این CMS می توانید از آن استفاده کنید.
ممنون بابت مقاله مفیدتون سوال: آیا میشه وبسایت رو با افزونه LiteSpeed Web Cache Manager وبسایت رو بهینه کنیم و بعدا این افزونه رو حذف کنیم؟ اگر حذفش کنیم بهینه سازی ها و تنظیماتش هم پاک میشن؟
با سلام با حذف افزونه، تنظیمات آن شامل بهینه سازی ها، کش و ... حذف می شود. یکی از کاربردهای افزونه LiteSpeed Web Cache Manager، کش کردن اطلاعات سایت می باشد که با حذف این افزونه، اینکار انجام نمی شود.
سلام وقت بخیر تنظیمات فقط سمت سرور انجام می شود و مواردی که گفته شد توضیح کامل است یا نیازه علاوه بر این یک پلاگین از مخزن ورد پرس نصب کنیم سپاس
با سلام طبق آموزش، لطفا از نسخه ارائه شده در سی پنل استفاده کنید. همچنین توضیحات ارائه شده در این آموزش مربوط به سمت کاربر است و ارتباطی با سرور ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *